Ασθένειες Φοβάμαι πως το κοκατίλ μου είναι άρρωστο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Kristy74
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Kristy74

PB New Member
Εγγραφή
8 Σεπ 2018
Μηνύματα
271
Πόλη
Αθήνα
Καλημερα.. Τη περασμενη τεταρτη χαρισανε στη μικρη μου κορη ενα κοκατιλ..η ιδια το ειχε ζητησει.. Το πουλακι οταν μας το δωσανε δεν ηταν και σε πολυ κατασταση.. Το φτερωμα και η ουρα του ηταν βρωμικα.. Οι φτερουγες του ηταν σα πληγωμενες..σα να βρισκοταν σε μικρο κλουβι και να τις ειχε χτυπησει στη προσπαθεια του να τις ανοιξη.. Επισης το κεφαλακι του ειναι μαδημενο.. Μας ειπε πως το τσιμπουσαν ταλλα πουλια που ηταν μαζι.. Μας το εδωσε μια θεια της μικρης..η οποια ομως το ειχε παρει απο καποιον μακρινο συγγενη ο οποιος και εκτρεφει πουλια ο ιδιος.. Οταν της ειπα πως το πουλακι φαινεται να ειναι αρρωστο τον πηρε αμεσως τηλ αλλα αυτος ισχυριστηκε πως της εδωσε το καλητερο πουλι του! Πως το εχει ταιση με κρεμα στο χερι.. Πως εδω και ενα μηνα τρωει μονο του και ειναι ηρεμο.. Μας ειπε επισης πως ειναι κοριτσι.. Επισης οταν του ειπε η γυναικα πως ειπα οτι το πουλι φαινεται αρρωστο.. Ειπε φυσικα πως δεν εχω ιδεα απο πουλια.. Πως απλα χρειαζεται καποιο χρονο να συνιθηση γιατι ειναι τρομαγμενο.. Μας ειπε επισης να του το ξαναπαμε να το δει.. Κατι που το βρηκα περιτο και δε του το πηγα, στη ταιστρα του ειχε ηλιοσπορους με κατι αλλους σπορους.. Ξεχασα να σας πω πως το ξεραμε 2 μερες πριν πως θα της το παρει( το πουλακι) και ετσι ειχα αγορασει ενα αρκετα ευρηχωρο κλουβι με λιγα πραγματα.. Οταν το φεραμε σπιτι και αναγκαστικα το επιασα για να το βαλω μεσα.. Κατατρομαξε το κακομοιρο.. Δε χωρουσε μαζι με το χερι μου να βγη απο τη πορτα του μικρου κλουβιου μεταφορας του.. Το οποιο ηταν και κατασκουριασμενο..ηθελε να με φαει! Μου ματωσε το χερι.. Με τα πολλα.. Μπηκε στο μεγαλο του κλουβι και εκατσε στη πανω πατηθρα διπλα στο φαγητο του.. Του ειχα μεταφερει τους δικους του σπορους.. Του μιλουσα γλυκα και καθησιχαστικα.. Καθοταν και με κοιτουσε τρομαγμενο... Το αφησαμε να ηραμηση.. Εφαγε και ηπιε νερακι παντως σχεδον αμεσως.. Το αλλο πρωι πηγα και του πηρα μια συσκευασμενη τροφη απο το πετ σοπ. Για κοκατιλ.. Κοκκαλο σουπιας.. Πετρα ασβεστιου.. Που δε το εχω δει να τα χρησιμοποιη αλλα βρισκω τη πετρα τριμμενη. Καποια αυγοτροφη πολυχρομη που μου σηστησαν στο μαγαζι.. Την οποια και δεν εχω καταφερει ακομα ουτε καν να τη δοκιμασει..ζητησα επισης και καποια πολυβιταμινη.. Τους ειπα πως το πουλακι φαινεται αρκετα ταλαιπωριμενο και μου δωσανε καποια που τη βαζω στο νερακι του.. Τις επομενες 2 -3 μερες ετρωγε σχεδον ολη την ωρα.. Αα του πηρα και κεχρι.. Το οποιο ενω φαινοταν στην αρχη να του αρεσει και το ετρωγε απο το χερι μας.. Εδω και κατι μερες δε του δινη σημασια...
 
Καλημερα σας, θα πορουσατε να βαλετε καποιες φωτο απο το πουλακι; για να δουμε τι συμβαινει αν μπορουμε; Ετσι οπως τα περιγραφετε σιγουρα δε φαινεται για ενα πουλακι προσεγμενο! Δλδ αν εχει χτυπημενες φτερουγες, μαδημενο κεφαλι και βρωμικο μονο προσεγμενο δε θα το λεγαμε! Ειναι λογικο το οτι μπορει να ειναι σοκαρισμενο το πουλακι απο την αλλαγη και τη ταλαιπωρια, ο χρονος θα δειξει πιστευω! το οτι εφαγε απο το χερι σας ειναι θετικο σημαδι! Εγω θα το πηγαινα απευθειας σε καποιο εξειδικευμενο πτηνιατρο ωστε να το δει και να σας πει αν υπαρχει κατι ανησυχητικο η οχι! τουλαχιτον το φροντιζετε και του παρεχετε αυτα που πρεπει. μπραβο σας!
 
@zack27, Αν έχει πάθει κάτι από το σκουριασμενο κλουβί, τι συμπτώματα θα εμφανίσει; Το θεωρώ βέβαιο ότι ένας παπαγάλος κατά τη μεταφορά του θα τρομάξει και θα πιαστεί από τα κάγκελα.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αν έχει πάθει κάτι από το σκουριασμενο κλουβί, τι συμπτώματα θα εμφανίσει; Το θεωρώ βέβαιο ότι ένας παπαγάλος κατά τη μεταφορά του θα τρομάξει και θα πιαστεί από τα κάγκελα.

δηλητηριαση θα παθει αν δαγκωσει πιθανον! τωρα αν χτυπησει στο σκουριασμενο κλουβι πιθανοτατα καποια μολυνση!
 
Θα γραψω κατι λιγα ακομα που τα βρησκω σημαντικα και θα πρεπει να φυγω.. Επισης να πω πως προσπαθω να ανεβασω φωτογραφιες του αλλα λεει πως ειναι μεγαλες.. Αν μπορει καποιος να μου πει τι να κανω για να τις ανεβασω..
Μετα απο κανα δυο μερες το πουλακι ηρεμησε.. Ακομα δεν εχει βγη μονο του απο το κλουβι αλλα οταν βαζω το χερι μου μπροστα στα ποδαρακια του και το ανεβαζω λιγο ανεβαινη επανω και καποιες φορες με αφηνει να το βγαλω εξω καποιες αλλες φορες οχι.. Κατι που εκανε τις πρωτες μερες και μου φανηκε καπως.. Τωρα δε το κανει πια.. Οταν του μιλουσα.. Με κανακεματα και γλυκολογα παντα. 🙂 ..σηκωνε το ενα ποδαρακι του.. Καποιες φορες σα να το εχωνε στη κοιλιτσα του ενω συνχρονως σηκωνε και τα φτερα του πισω..ηρεμα ομως οχι τρομαγμενα.. Πια μας εχει συνηθιση.. Το καναμε και μπανακι..η αρχη εγινε οταν απλα το επιασα και το πηρα αγκαλια μου.. Εμεινε στο στηθος μου που του εκανα τα χερια μου σα φωλιτσα και του μιλουσα.. Με κοιτουσε χωρις να κανει προσπαθεια να φυγη και αρχισε να παιζη με ενα μενταγιον που φοραω στο λαιμο.. Απο κεινη τη μερα καθεται εξω απο το κλουβι του.. Εδω και 2-3μερες πεταει και λιγο.. Προχτες που το ειχα στο μπαλκονι το αλουσα να σφυριζη κιολλας..χαρουμενα υποθετω.. Ολα φαινοντουσαν να πηγαινουν καλα.. Του εχουμε διαφορα παιχνιδακια.. Παιζη αρκετα μονο με ενα.. Τις πρωτες μερες καθοταν συνεχεια στη πανω πατηθρα διπλα στο φαγητο του... Και εκει κοιμοταν.. Το βραδυ το βαζουμε σε δικο του δωματιο.. Δεν ακουγεται μεχρι την αλλη μετα το πρωι..υποθετω πως κοιμαται. Εκτος απο τους σπορους του εφαγε και λιγο απο καποιο σνακ που του ειχαμε παρει αλλα του το εβγαλα γιατι διαβασα πως δεν ειναι και οτι καλητερο.. Ολες αυτες τις μερες προσπαθουμε με διαφορους τροπους να το πεισουμε να φαει και κατι φρεσκο αλλα τιποτα.. Μονο κανα δυο φορες εφαγε δοκιμασε λιγο καροτακι τριμμενο.. Που δε φανηκε να το ενθουσιαζη και πολυ... Και ενω μου ειχε φυγη η ιδεα πως ειναι αρρωστο..σημερα παρατηρω κατι που δε μου αρεσει καθολου στη σταση σωματος του.. Καθεται.. Και εξω που βγηκε.. Με τις φτερουγες του λιγο ανοιγμενες.. Καπου διαβασα πως δεν ειναι καλο σημαδη.. Επισης πριν λιγο φταιρνιστηκε.. Και το πρωι οταν το εβγαλα απο το κλουβι και το φιλησα στο κεφαλακι του μου φανηκε ζεστο..☹ αλλα βεβαια δε ξερω και πως θα πρεπει να ειναι η θερμοκρασια του.. Οι κουτσουλιες του παντως μου φαινονται φυσιολογικες.. Ουτε λερωμενο ειναι.. Επισης καποιες στιγμες σημερα το βλεπω να φουσκωνη τα φτερα στο προσωπο του.. Μολις ξαναφτερνιστηκε..☹ κοντευω να σκασω απο τη στεναχωρια μου.. Δε λεω τιποτα στη μικρη για να μη στεναχωριθη κιαυτη.. Δε θελω να παθει κατι το κακομοιρουλι μας.. Ειναι παααρα πολυ καλο πουλακι εντομεταξη.. Τωρα καθεται στο κλαδακι του και παιζη με το παιχνιδακι του.. Οταν του μιλαω μου κανει γλυκες φωνουλες..φοβομουν επισης γιατι τις πρωτες μερες οταν καθοταν στο χερι μου.. Επαιζε με κατι βραχιολια που φορουσα.. Με μανια.. Με το που το παιρνω στα χερια μου.. Τρεχει εκει.. Ειδα ομως πως εσπαγε τις μικροτερες χαντρες και τις πετουσε ομως.. Τωρα σκεφτομαι μηπως εχει καταπιει καμοια.. Το ξερω πως θα μου προτεινεται να το παω στο γιατρο και αυτο φυσικα θα ειναι το σωστο.. Δε ξερω ομως αν αντεχει η τσεπη μου στην επισκεψη ενος πτηνιατρου.. Θα παρω καποια τηλ ομως να ρωτησω τιμες.. Δε ξερω και ποσα παιρνουν.. Θα ρωτησω και ενα γνωστο μου κτηνιατρο που ξερω και του εχω παει αρκετες φορες καποια αδεσποτακια με προβληματα αλλα και δικα μας ζωακια κατα καιρους.. Αν ξερει.. Αν εχει ασχοληθει με πουλακια για να του το παω να το δει.. Τωρα που φτερνιστηκε παντως σκεφτηκα μηπως ειναι απλα κρυωμενο.. Αλλα και παλι δεν εχω ιδεα ποσο απλο μπορει να ειναι το κρυωμα για ενα μικρουλι παπαγαλακι..👎
 
Φουντωνουν το φτερωμα τους οτα χαλαρωνουν και οταν καθαριζονται! το να ειναι ολη μερα φουσκωμενο ειναι ανησυχητικο! Πραγμα που δε συμβαινει απο οτι καταλαβα! Με ανοιχτες φτερουγες συνηθως καθονται οταν ζεσταινονται!
Μη περιμενεις να φαει οτι νεο του βαζεις κατευθειαν! σιγα σιγα θα τα μαθει!
 
Το φοβομουν αυτο με το σκουριασμενο κλουβι αν και τα χτυπηματα στα φτερα του δεν ηταν φρεσκα.. Του εβαλα ομως λιγο μπενταντιν εκει.. Δε ξερω ομως αν επρεπε και δε του ξαναεβαλα.. Αν ειχε παθει καποια δηλιτιριαση δε θα φαινοταν αμεσως; θελω να πω εχει περασει παραπανω απο βδομαδα..
 
Το φοβομουν αυτο με το σκουριασμενο κλουβι αν και τα χτυπηματα στα φτερα του δεν ηταν φρεσκα.. Του εβαλα ομως λιγο μπενταντιν εκει.. Δε ξερω ομως αν επρεπε και δε του ξαναεβαλα.. Αν ειχε παθει καποια δηλιτιριαση δε θα φαινοταν αμεσως; θελω να πω εχει περασει παραπανω απο βδομαδα..

λογικα ναι! Μην αγχωνεστε και δειτε το πως θα παει!
 
Σε ευχαριστω πολυ zack27. Για τις φωτογραφιες.. Θα το κανω μολις γυρισω γιατι πρεπει να φυγω τωρα για λαικη.. Θα του παρω και φρεσκα λαχανικα.. Θα το βαλωκαι για ντουζακι να δροσιστη.. Δεχεται ανετα το νερο και με το ψεκαστηρακι αλλα και σε ενα πιρεξ που του εχω καθεται στο χερι μου.. Ασχοληται με τα βραχιολια μου και του ριχνω εγω με το αλλο χερι..φαινεται να του αρεσει.. Ανοιγη τις φτερουγες του και τις κουναει ηρεμα.. Οταν δε θελει αλλο πεταει πανω μου..
 
Εμένα δεν μου ακούγονται άσχημα όλα αυτά και μάλλον το άτομο που σας το έδωσε είπε την αλήθεια ότι είναι ταισμενο με κρέμα. Τις πρώτες μέρες είναι λογικό να είναι φοβισμενο και είναι λογικό να του πάρει πολύ καιρό να δοκιμάσει φρούτα και λαχανικά εάν δεν του έδιναν πιο πριν. Εάν φουσκώνει το πτέρωμα του μόνο μερικές στιγμές μέσα στην ημέρα δεν είναι ανησυχητικο. Το κάνουν όλα. Να είστε πολύ προσεκτικοί όταν το αφήνετε εκτός κλουβιου γιατί είναι τερατακια και μπορεί να φάνε οτιδηποτε που θα τους κάνει ζημιά. Να το χαίρεστε το μικρό σας.
 
Σας ευχαριστω πολυ ολους.. Ελπιζω πραγματικα ν ανυσηχω αδικα.. Απλα ηταν η πρωτη εικονα του πουλιου οταν το ειδα βρομικο.. Πληγω
μενο και μαδημενο μεσα στο σκουριασμενο κλουβακι που με εβαλε στη διαδικασια να σκεφτω πως δε τα προσεχε ιδιαιτερα τα πουλια του ο ανθρωπος αυτος..στην οικογενεια μας εχουμε απο παντα ιδιαιτερη σχεση με τα ζωα.. Αλλα και με τη φυση γενικοτερα.. Τα αγαπαμε και τα σεβομαστε ολα.. Απο τη στιγμη που ηρθε στο σπιτι μας ειναι πια μελος της οικογενειας μας το μικρουλι.. Οποτε και θελω να κανω οτι το καλητερο γιαυτο!
Ναι ζιζι.. Οντως πρεπει να ειναι ταισμενο στο χερι μιας και ειναι πολυ ηρεμο.. Απο τη τριτη-τεταρτη μερα κιολας δεχτηκε τα χαδια μας και εφαγε απο το χερι μας.. Το προσεχω ποολυ οταν ειναι εξω απο το κλουβι..σηνυθως καθεται πανω στο κλουβι του σε ενα σταντ απο σκοινι που του εχω φτιαξει..η θελει απλα να περπαταει τριγυρω στο πατωμα και πανω στους καναπεδες.. Τωρα εχει αρχισει να χρεισιμοποιη σιγα σιγα τα φτερα του για να πεταξει απο τα χερια μας στο κλουβι η κατω..η απο το κλουβι στο πατωμα.. Τις πρωτες μερες επεφτε..

Αυτη η σταση. Που εχει με ανησυχη.. Με τα φτερα λιγο ανοιχτα...
rsz_20180910_092831.webp για τη καραφλιτσα δε πολυανησυχω..λογικα θα πρεπει να αρχισει να βγαζη πουπουλα σε λιγο καιρο ομως;
Και η φτερουγες του ειναι καπως καλητερα.. Τα καταφερα με τις φωτογραφιες! Ηθελα να ρωτησω για τη βιταμινη.. Μιας και δε τρωει τιποτα αλλο περα απο τους σπορους του.. Να συνεχιζω να του τη δινω; η κοπελα στο πετ σοπ μου ειπε 1-2 σταγονες την ημερα.. Ευχαριστώ και παλι για την αμεση ανταποκριση σας. 🙂
Ελπιζω να πανε ολα καλα με το μικρουλι μας.. Εντομεταξη θα φροντισω να το δει και καποιος σχετικος γιατρος.. Να ειστε ολοι καλα! 🙄
rsz_20180909_145412.webp rsz_120180909_145248.webp
 
Και το δικό μου κίτρινο κοκατιλ έχει φαλακριτσα και δεν πρόκειται να βγάλει ποτε εκεί πουπουλακια, κάτι που οφειλεται στην επιλογη των γεννητόρων αν δεν κάνω λάθος. Θα σας τα εξηγησει καλυτερα ο zack27. Πάντως δεν είναι κάτι κακό. Από τη φωτογραφία δεν μπορώ να καταλάβω αν το έχουν μαδησει κιόλας σε εκείνη την περιοχή.
Τις φτερούγες τις ανοίγουν με αυτόν τον τρόπο όταν ζεσταινονται.
Το κάνει συνέχεια;
 
Οντως η φαλακρα σε αυτη τη μεταλλαξη ειναι κατι που συνανταμε συχνα! Λογω των γονεων που βαζουμε για ζευγαρωμα! αυτο δεν ειναι θεμα! τωρα αν ειναι μαδημενο και εκει δε μπορω να καταλαβω! Σιγουρα με προβληματιζει το κενο στη φτερουγα αν ειναι χτυπημα δε το γνωριζω! Αυτο που δε βλεπω φυσιλογικο ειναι η σταση που καθεται με τα φτερα ανοιχτα! Ναι μπορει να τυχει να κατσουν οταν ζεσταιννται η οταν λαχανιασουν με ανοιχτα φτερα αλλα οχι ετσι! Οπως και το δαχτυλακι του δε πιανει σωστα στη πατηθρα! Δε ξερω αν ανησυχεις αδικα η οχι αλλα καλο θα ηταν να πηγαινες σε καποιο πτηνιατρο! Δε μπορει κανεις απο δω να σου πει αν εχει κατι η οχι!
Βρωμικο σις φωτο δε φαινεται, αλλα σιγουρα ταλαιπωρημενο... Τωρα δε γνωριζουμε και σε τι συνθηκες ηταν πριν ερθει σε σενα!
 
Θα συμφωνήσω με τον zack, πολύ περίεργη η θέση των φτερών... Σα να έχουν πέσει προς τα κάτω. Κανονικά το πανω/μπροστα μερος των φτερων θα επρεπε να ειναι πιο ψηλά, έτσι ώστε αν τα ανοιξει λίγο, κοιτώντας τα απο πίσω να σχηματιζουν μια καρδιά. 'Ισως θα πρεπει να το κοιτάξεις...
Πετάει κανονικά;
 
Καθεται αρκετα συχνα ετσι.. Ακομα δεν εχει πεταξη κανονικα στο δωματιο.. Ουτε ψηλα..συνηθως πεταει απο καποιο ψηλο μερος.. Πανω απο το κλουβι του ας πουμε και προσγειωνεται.. Οχι και πολυ καλα..λιγο παραπερα στο πατωμα.. Και τα ποδαρακια του μου φαινονται καπως τωρα που το λετε..rsz_20180909_145906.webp σε λιγες μερες που θα πληρωθω θα φροντισω να το παω σε πτηνιατρο..
 
Ναστε καλα παιδια.. Οχι σιγουρα δεν ειναι νορμαλ.. Ακομα και εγω που ειμαι ασχετη το βλεπω αυτο..☹ ελπιζω τουλαχιστον να μην ειναι κατι το σοβαρο και να μπορει να διορθωθη με τη καταληλη φροντιδα και το καιρο..
 
.. Μολις εκλεισα ραντεβου με τη Χρ. Δουκακη..στο πειραια.. Θα το παω αυριο το μεσημερι..
Σημερα του εβαλα ασπρο χαρτι κουζινας για να δω καλητερα τις κουτσουλιες του.. Ειναι ασπρο στο κεντρο με πρασινο σκουρο γυρω γυρω και γυρω απο αυτη τη κουτσουλια ενα υγρο διαφανο σα νερο πολυ ελαφρα πρασινοπο ομως.. Ειναι φυσιολογικο αυτο ρε παιδια;
 
Σημερα του εβαλα ασπρο χαρτι κουζινας για να δω καλητερα τις κουτσουλιες του.. Ειναι ασπρο στο κεντρο με πρασινο σκουρο γυρω γυρω και γυρω απο αυτη τη κουτσουλια ενα υγρο διαφανο σα νερο πολυ ελαφρα πρασινοπο ομως.. Ειναι φυσιολογικο αυτο ρε παιδια;

αν μπορείς ανέβασε μια καθαρή φωτογραφία
 
.. Μολις εκλεισα ραντεβου με τη Χρ. Δουκακη..στο πειραια.. Θα το παω αυριο το μεσημερι..
Σημερα του εβαλα ασπρο χαρτι κουζινας για να δω καλητερα τις κουτσουλιες του.. Ειναι ασπρο στο κεντρο με πρασινο σκουρο γυρω γυρω και γυρω απο αυτη τη κουτσουλια ενα υγρο διαφανο σα νερο πολυ ελαφρα πρασινοπο ομως.. Ειναι φυσιολογικο αυτο ρε παιδια;

ναι οπως το περιγραφεις φυσιολογικο ακουγεται! αλλα θα το δει αυριο κ η γιατρος!
 
Back
Top