Ασθένειες Φουσκωμένο καρδερινοκάναρο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nikos81
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Nikos81

PB New Member
Εγγραφή
18 Οκτ 2016
Μηνύματα
47
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα και χρονια πολλα. Το μουλακι μου την ημερα που το εχω στο μπαλκονι αρκετες φορες εχει το πτερωμα του φουσκομενο... Κελαηδαει πολυ και ειναι κινητικο αλλα εχει αυτο το φουσκωμα. Σημαινει οτι κρυωνει; Πηγα να το βγαλω φωτο για να το δειτε αλλα αυτο εγινε λεπτο ξανα οταν ειδε το κινητο... Οταν πεσει ο ηλιος το βαζω μεσα και ο προηγουμενος κατοχος το ειχε μονιμα εξω.. Τι λετε να κανω; Ευχαριστω
 
Οι τελευταιες μερες ειναι ιδιαιτερα ζεστες για την εποχη, δυσκολο να κρυωνει την ημερα
εκτος αν εχεις το κλουβι σε ρευμα αερα
 
Οχι δεν εχει ρευματα, αρα αν δεν ειναι απο κρυο παιζει να ναι κατι αλλο ανησυχητικο;
 
καποιες φωτο για να δουμε αυτο που περιγραφεις θα βοηθουσαν καθως και απο κουτσουλιες/στερνο/κοιλια

και καποιες πληροφοριες για το τι του δινεις, σπορια, λαχανικα αυγοτροφη κτλ
 
Σπορια αναμεικτα, αυγο και μηλο 2 φορες τη βδομαδα... Θα προσπαθησω να τον βγαλω αυριο. Ευχαριστώ
 
Συσκευασμενο της Βερσαλε. Το αυγο 12 λεπτο παντα... Επισης κεχρι σε στικακι.
 
επισης κεχρι σε στικακι.
Εννοείς αυτά τα στικ που έχουν μέλι και σπόρους; Αυτά γενικά παχαίνουν... Να τα δίνεις πιο αραιά ως και καθόλου.

Φωτογραφίες των κουτσουλιών, της κοιλιάς και του στέρνου του για να σε βοηθήσουμε!
 
Οχι χωρις μελια σκετο κεχρι.. Παιδια το εβαλα μεσα και ξεφουσκωσε μαλλον απο αερα ηταν ετσι... λεω να μην τον ταλαιπωρησω και τον πιασω για να βγαλω φωτο... Τι λετε;
 
Οχι χωρις μελια σκετο κεχρι..
Συγγνώμη, αλλά υπάρχει τέτοιο στικ; Και με τι είναι κολλημένοι οι σπόροι πάνω στο στήριγμά τους; Όπως και να 'χει το πράγμα μήπως είναι και μπαγιάτικοι ή όχι τόσο καλά διατηρημένοι, έστω από την στιγμή που ανοίγει η συσκευασία τους και μέχρι την πλήρη κατανάλωσή τους;
 
Δεν ξερω φιλε μου πανικ γραφει πανω καπως ετσι δεν ειναι αυτο το θεμα μας ομως
 
Δεν ξερω φιλε μου πανικ γραφει πανω καπως ετσι δεν ειναι αυτο το θεμα μας ομως
Νόμιζα οτι το θέμα είχε λυθεί και οτι οφειλόταν στον αέρα. Κι επιπροσθετα, μπαγιάτικα, κακοσυντηρημένα τρόφιμα με γλυκαντικές ουσίες ή όχι, μπορούν να οδηγήσουν σε λοίμωξη τα πτηνά μας, οποτε αν θελεις πρόσεξε τη διατροφή του περισσότερο.
 
Ευχαριστω για τη συμβουλη θα το χω υποψιν μου αν θες σου λεω με ακριβεια τι γραφει πανω αυριο.. Εσυ γενικα λες να το βγαλω το τζαμπι με το κεχρι; Του αρεσει πολυ παντως
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Ναι, έτσι λέω, αλλά δεν έχω και ιδία άποψη επι του θέματος, οποτε ας περιμένουμε και τις απόψεις άλλων μελών.
 
Μα το τσαμπί το κεχρί δεν έχει γλυκαντικές ουσίες, εκτός και αν δεν κατάλαβα τι του δίνει ο Νίκος.
 
Ναι σκετο τσαμπι απο κεχρι ειναι η αληθεια ειναι οτι κολλαει λιγο οταν το πιανεις ξερει κανεις να μας πει αν το κεχρι απο μονο του ειναι κολλωδες;
 
Μα το τσαμπί το κεχρί δεν έχει γλυκαντικές ουσίες, εκτός και αν δεν κατάλαβα τι του δίνει ο Νίκος.
Στο ποστ 7 μιλά για Στικ, και ίσως κανω λάθος, αλλά νομιζω οτι το Στικ εχει κολλημένους σπόρους.
 
Back
Top