Ασθένειες Φουσκωμένο καρδερινοκάναρο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nikos81
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μπερδέψατε τα κεχριά σας.
Αυτό λέγεται και βορί.
 
Σορρυ φιλε σε μπερδεψα φαινεται... Δεν ηθελα να πω στικ... Ειναι τσαμπι απο κεχρι...

Ναι ετσι ειναι Σενεγαλης...
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Βόρι λέγεται ο σπόρος για τα budgies, μοιάζει αλλά δεν είναι αυτό το millet.
Μπορεί και να κάνω λάθος γιατί το βορί είναι πιο γυαλιστερό απο το τους σπόρους του τσαμπιού αλλά σε μεμονομένους σπόρους που έχω πάρει στο παρελθόν έγραφαν την διπλή ονομασία βορί/millet.
Βέβαια δεν θα ήταν και τεράστιο λάθος μπροστά σε άλλα.
 
έγραφαν την διπλή ονομασία βορί/millet.
Δεν σκίζω και πτυχία, να το ψάξουμε :) Το θεωρώ πιο σκληρό το βόρι, επειδή είχα παπαγαλάκια και το έχω χρησιμοποιήσει. Αλλά δεν ξέρεις...
 
Νίκο πολύ όμορφος ο φτερωτός σου φίλος να σου ζήσει! Αλλά για να είσαι ήσυχος και σίγουρος δεν το πιάνεις να δουμε κοιλιά και στέρνο; Θα σε βοηθήσουμε... και μπορεί να δουμε κάτι και να το προλάβουμε!
 
Ευχαριστω Αλικη να φυσηξω την κοιλια του ενω τον εχω πιασει και να τον βγαλω φωτο;
 
να φυσηξω την κοιλια του ενω τον εχω πιασει και να τον βγαλω φωτο;
Θα βρέξεις ελαφρά το πτέρωμα της κοιλιάς για να μείνει ανοιχτό να φαίνεται στην φωτογραφία.
 
Αν ειναι καποιος γνωστης και θελει να τον δει αυριο απο πειραια ας μου στειλει κερναω καφε:)
 
Στις φωτό δεν φαίνεται κοιλιά, στήθος, αμάρα... Κουτσουλιές. Ακολούθησε τις συμβουλές της Μαρίας.
 
Παιδια δε μπορω να το κανω αυτο...ηδη αγχωθηκε πολυ μεχρι να το πιασω... φοβαμαι μη μου φυγει
 
Το κανε λιγο και σημερα ναι... Νομιζω οταν εχει αερα πιο πολυ... Κατα τα αλλα κελαηδαει πολυ, δεν κλεινει ποτε ματια και ειναι κινητικο... Ενα πουλακι δεν πρεπει να φουσκωνει καθολου κατα τη διαρκεια της ημερας;

Η τροφη που του δινω ειναι της Βερσαλε για καρδερινες και μουλους... Ο προηγουμενος του δινε για καναρινια νομιζω... Εχει καμια σχεση αυτο;
 
αν στο παρουσιασε οταν εκανες αλλαγη τροφης ισως και να εχει σχεση

το εχεις σε ρευματα αερα;
πως το πιανει ο αερας;

κατα τα αλλα ειναι ενεργητικο το πουλι. Κελαδαει;
τουλαχιστον ανεβασε φωτο απο τις κουτσουλιες που ειναι ευκολο
 
Ναι φουλ κελαηδημα και κινητικοτητα... Οκ θα βαλω αυριο απο τις κουτσουλιες, σημερα που τις ειδα ασπρομαυρες ηταν παντως, δεν εχω τεντα και το πιανει λιγο ο αερας αλλα προστατευεται καπως απο το διαχωριστικο του μπαλκονιου
 
Ναι φουλ κελαηδημα και κινητικοτητα... Οκ θα βαλω αυριο απο τις κουτσουλιες, σημερα που τις ειδα ασπρομαυρες ηταν παντως, δεν εχω τεντα και το πιανει λιγο ο αερας αλλα προστατευεται καπως απο το διαχωριστικο του μπαλκονιου

πρεπει να βρεις ενα τροπο να μην το πιανει ο αερας γιατι δεν θα το αντεξει για πολυ
 
Back
Top