Ασθένειες Φουσκωμένο κοκατιλ

Είσαι σίγουρος ότι στις μέρες μας οι παιδίατροι επιτρέπουν στους γονείς να δίνουν στα μωρά μπισκοτάκια, ρυζαλευρα κτλ;
Όχι!
Δεν χρειάζεται να έρθω για να δω τα μπισκότα. Δεν κάνουμε εδώ τεστ γνώσεων (για τα μπισκότα). Εξαλλου εγώ όπως είπα δεν βρίσκω τον λογο να δώσω μπισκότα ακόμη κι αν δεν έχουν ζαχαρη. Ο καθένας κάνει ό,τι θεωρεί σωστό.
 
ειναι το ιδιο τα παιδια με τα πουλια; ιδια διατροφη εχουν; Βρε παιδια τι συζηταμε τωρα; οταν δε κανει κατι για ποιο λογο να το δωσουμε στα πουλια; υπαρχουν τοσα πραγματα που επιτρεπεται να φανε και δε τους κανουν κακο! Δε καταλαβαινω δλδ! αν νοιαζομαστε για αυτα προσπαθουμε για το καλυτερο και οχι για αυτο που μας βολευει η απλα θελουμε εμεις!
 
Το να δώσεις μια μπουκιά (μπουκιά για πουλί) μπισκότο μια φορά την εβδομάδα π.χ. Δεν προκαλεί κακό, το να είναι όμως καθημερινό κομμάτι της διατροφής τους είναι κακό. Η βρώμη επίσης δεν είναι κατάλληλη ως βασική τροφή για κοκατίλ, όχι δηλαδή για να είναι μόνιμα στο κλουβί. Απορώ πώς την σπάει κιόλας. Μπορείς να την δίνεις ως βλαστισμένους σπόρους μερικές φορές την εβδομάδα και θα είναι πολύ πιο ωφέλιμη. Χρειάζεσαι μια καλή επώνυμη συσκευασμένη τροφή για κοκατίλ και φρέσκα λαχανικά καλά πλυμένα καθημερινά και λιγότερα φρούτα όχι γινωμένα, προσωπικά προτιμώ τις πρασινωπές μπανάνες και τα πράσινα μήλα για τα πουλιά.

Επίσης αντιβίωση δεν δίνουμε στα κουτουρού και για 1 μέρα.

@Antoninho30 χρειάζεσαι λίγο διάβασμα. Ένας καλός οδηγός με συγκεντρωμένα τα βασικά είναι εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Οδηγός-φροντίδας-παπαγάλων.26295/
 
Για το μπισκότα και τη διατροφ'ή στα είπαν τα παιδιά παραπάνω, οπότε δε θα στα ξαναπω κι εγω, συμφωνω μαζί τους οτι δε πρέπει να δινετε.
Εγω αναρωτιέμαι πως πίστεψες αυτό που σου είπε ο άνθρωπος απ όπου αγόρασες το πουλάκι... Οτι επειδή χρησιμοποιεί αυτός φίλτρο στο νερό μπορεί ή γι αυτό απέκτησε το πουλάκι μύκητες.
Εμένα αυτό με εποπτεύει και με κάνει να σκέφτομαι ότι έχει κρούσματα στην "εκτροφή" του με μύκητες ή από τα κακά ταΐσματα ξέρει οτι έχουν παρουσιάσει στο παρελθόν πουλάκια που έχει δώσει μύκητες.
Μακαρι να μην ειναι ετσι και να ειμαι εγω ο καχύποπτος...
 
Δουλεύω σε σούπερ μάρκετ. Έλα να στα δείξω..


Αφου δουλευεις σε σουπερ μαρκετ θα ξερεις οτι τα προιοντα που προοριζονται για ανθρωπινη καταναλωση και τα οποια δεν εχουν ζαχαρη, περιεχουν πλειστες αλλες γλυκαντικες ουσιες που δεν ξερεις αν ειναι καταλληλες για ενα πτηνο.
Και περα απο τις γλυκαντικες ουσιες, περιεχουν και αλλα 10 συστατικα/συντηρητικα που δεν ξερεις αν ειναι καταλληλα.
 
Back
Top