Ασθένειες "Φούσκα" στο κάτω μέρος του ποδιού του καναρινιού μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης user198
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Απο το παρακάτω post:
Δανείζομαι απο τον @ianos :
Ο ιός της ευλογιάς των καναρινιών, εισέρχεται και στο ανθρώπινο σώμα, αλλα δεν πολλαπλασιάζεται, με αλλα λόγια ο άνθρωπος δεν κολλάει.


Σχετικά με την παρακάτω ερώτηση σου:
ας πουμε εχω σε ενα αλλο κλουβι διπλα ενα παπαγαλακι
.. Διάβασε το άρθρο που σου παρέθεσα παραπάνω για την ευλογιά! Έχει αναλυτικές οδηγίες για το τι πρέπει να κάνεις από εδώ και στο εξής σε σχέση με την υγιεινή και τα υπόλοιπα πουλάκια που εχεις.
 
Μπορείς να διαβάσεις εδώ και επέλεξε αυτό που νομίζεις καλύτερο για το πουλάκι σου.

βεβαίως. Να προσθέσω ώμος οτι το καναρινι δεν ακουμπάει τελιος κάτω.. Κατω εχει καγκελα και οι κουτσουλιες πευτουν αναμεσα και καταλιγουν στον πατο οπου εχει αρκετο κενο αναμεσα.. Δηλαδή να μην πολυλογώ δεν ακουμπάει καθαρά της κουτσουλιες, μονο οτι λιγο μένει στα κάγκελα..
[automerge]1567718674[/automerge]

Σχετικά με την παρακάτω ερώτηση σου:
.. Διάβασε το άρθρο που σου παρέθεσα παραπάνω για την ευλογιά! Έχει αναλυτικές οδηγίες για το τι πρέπει να κάνεις από εδώ και στο εξής σε σχέση με την υγιεινή και τα υπόλοιπα πουλάκια που εχεις.
το διάβασα σε ευχαριστώ!
 
@user198 αν θέλεις μπορείς να ανοίξεις ένα νέο θέμα στο ''Γενικά για Καναρίνια'' να μας παρουσιάσεις τον φίλο που έχει περάσει αρκετές περιπέτειες στην υγεία του αναφέροντας:
α. τον χώρο που βρίσκεται το κλουβί
β. Την διατροφή του
γ. το ωράριο του ξυπνήματος - ύπνου
και να σου προτείνουν τα μέλη του forum τρόπους βελτίωσης της διαβίωσης του.
 
το διάβασα σε ευχαριστώ!
Δεν εννοούσα το post από το οποίο δανείστηκα την φράση.. ωστόσο και αυτο έχει εξίσου χρήσιμες πληροφορίες.

Εννοούσα το παρακάτω άρθρο:
 
Δεν εννοούσα το post από το οποίο δανείστηκα την φράση.. ωστόσο και αυτο έχει εξίσου χρήσιμες πληροφορίες.

Εννοούσα το παρακάτω άρθρο:
αυτο ελεγα
[automerge]1567720370[/automerge]
@user198 αν θέλεις μπορείς να ανοίξεις ένα νέο θέμα στο ''Γενικά για Καναρίνια'' να μας παρουσιάσεις τον φίλο που έχει περάσει αρκετές περιπέτειες στην υγεία του αναφέροντας:
α. τον χώρο που βρίσκεται το κλουβί
β. Την διατροφή του
γ. το ωράριο του ξυπνήματος - ύπνου
και να σου προτείνουν τα μέλη του forum τρόπους βελτίωσης της διαβίωσης του.
θα γράψω και εδω σε περίπτωση που βοηθάει...
μεσα στο σπιτι βρίσκετε. το πρωί το βγάζω έξω για αρκετές ώρες.
κοιματε πολυ συχνα και μάλιστα μου κάνει εντύπωση, κοιματε κάτω σε μια γωνιά...
επίσης θα ήθελα να προσθέσω πως κελαηδάει σπάνια.. μονο οταν παω κοντά και του σφυρίζω, σφυρίζει.. μετά τίποτα.
ρώτησα το λογο (οχι τιποτα αλλο μην εχει και τιποτα αλλιώς δεν με πιραζει) και μου ειπαν επειδή μαλον ειναι κορίτσι..
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αν διαβάσεις σε αυτό που παρέθεσα άλλα μέλη λένε ότι πρέπει να βγάζεις την κάτω σχάρα και να πατά το πουλί στο υπόστρωμα από Σεπιολιτη ή της άμμου υγιεινής.

Άλλα υποστηρίζουν ότι πρέπει το πουλί να πατά στην σκάρα και στο υπόστρωμα.

Άλλα βάζουν απλά εφημερίδα οπός και να έχει τα δάκτυλα του πουλιού κάποια στιγμή γλιστράνε από της χαραμάδες και λερώνονται.

Εγώ χρησιμοποιώ Σεπιολιτη αλλά έχω αφήσει την σκάρα.

Μπορεί αργότερα να διαπιστώσω ότι είναι καλύτερα να την βγάλω.

Πάντως όλοι συμφωνούν ότι κάτι πρέπει να βάλεις.
 
θα γράψω και εδω σε περίπτωση που βοηθάει...
Καλό θα είναι να συνεχίσουμε σε νέο θέμα στο ''φροντίδα καναρινιών'' για να μην χαλάσουμε το θέμα της ασθένειας που έχει ήδη απαντηθεί από τα μέλη επαρκώς.

@GreekMan72 υπάρχει η δυνατότητα να μεταφέρουμε την υπόλοιπη συζήτηση στο ''φροντίδα καναρινιών''; εάν συμφωνεί και η @user198;
 
εβαλα στο καναρινι μολις ενα σφιχτο αυγο.. κανει;
23.45 το καναρίνι έπρεπε να κοιμάται από ώρες. Σε παρακαλώ φρόντισε να ακολουθεί τη φυσική ροή της ημέρας - νύχτας. Το αυγό δεν πρέπει να μένει πολλές ώρες στο κλουβί γιατί χαλάει.
Να εχεις υποψιν σου οτι το συγκεκριμενο πουλακι θα ειναι φορεας του ιου της ευλογιας για ολη του την ζωη.
Με αυτο ως δεδομενο θα πρεπει να μην μπει στην αναπαραγωγη.
Αντώνη, δεν λέω ότι έχεις δίκιο ή άδικο, αλλά θα ήθελα αν έχεις περισσότερες πληροφορίες / επεξηγήσεις για αυτό να μας τις έλεγες... Το σκεπτικό μου είναι το ίδιο, έχω αναρωτηθεί όμως πολλές φορές τι θα συμβεί αν ένας γονέας είναι φορέας (απλά φορέας, δλδ δεν νοσεί κατά τη διάρκεια ωοτοκίας, και έως τον απογαλακτισμό των μικρών) μεταδίδει στους νεοσσούς; Είναι βέβαια ολόκληρη κουβέντα αυτό, γιατί περιλαμβάνει ζητήματα όπως μετάδοση ιού από φορέα με.σάλια σε μικρά, σε κουνούπι από τσίμπημα κλπ. Και το άλλο που με προβληματίζει είναι η υπόθεση ότι εκτροφείς του εξωτερικού εμβολιάζουν τα πουλιά τους για ευλογιά (και επομένως τα καθιστούν φορείς) και στη συνέχεια τα βάζουν και αναπαράγονται επίσης, οπότε.
κοιματε πολυ συχνα και μάλιστα μου κάνει εντύπωση, κοιματε κάτω σε μια γωνιά...
Πόσον καιρό συμβαίνει αυτό; Συσχετίζεται με τα συμπτώματα / πρόβλημα στο μάτι; Από αυτό που γράφεις, συμπεραίνω ότι το πουλάκι είναι πολύ άρρωστο και ότι η όλη κατάσταση είτε αφορά ευλογιά που δεν είναι ξηρή είτε κάποια δευτερογενή λοίμωξη η οποία δεν αντιμετωπίστηκε.
 
Τα εμβολια λειτουργουν οπως στους ανθρωπους Γιαννη, ειναι για την δημιουργια αντισωματων.
Αν τωρα ενα καναρινι με ευλογια(ειτε αε εξαρση, ειτε σε υφεση) μπει στην αναπαραγωγη θα μεταφερει τον ιο στην επομενη γενια και η επομενη στην επομενη κοκ.
 
Τα εμβολια λειτουργουν οπως στους ανθρωπους Γιαννη, ειναι για την δημιουργια αντισωματων.
Αν τωρα ενα καναρινι με ευλογια(ειτε αε εξαρση, ειτε σε υφεση) μπει στην αναπαραγωγη θα μεταφερει τον ιο στην επομενη γενια και η επομενη στην επομενη κοκ.
Εξαρτάται αν υπάρχει...

/* Moved */
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Εξαρτάται αν υπάρχει...

/* Moved */
Έχω μεταφέρει την απάντηση του Γιάννη, στη συζήτηση του άρθρου της ευλογιάς που είναι περισσότερο σχετικό. Η συζήτηση για τα εμβόλια, τους φορείς και τη μετάδοση της ασθένειας μπορεί να συνεχιστεί εδώ Ευλογιά καναρινιών
 
Το καλύτερο πράγμα που έκανες για τα πουλιά σου είναι αυτή η κίνηση.
Καλησπέρα έκανα λογαριασμό
Επειδή αισθάνομαι ότι αγαπάς τα πουλιά σου και θέλεις να τα φροντίζεις σωστά ελπίζω κάποια στιγμή να αναιρέσεις αυτήν την σκέψη σου
μόνο και μόνο για αυτό το θέμα.
και να καθίσεις στην παρέα μας διαβάζοντας χρήσιμα πράγματα εδώ μέσα, τόσο για εσένα όσο και για τα πουλιά σου.
Όσο αφορά το καναρίνι σου το σωστό είναι να το πήγαινες σε ένα πτηνιατρο αλλά επειδή καταλαβαίνω και αυτό
δεν είμαι καλά οικονομικά
ακολούθησε τις συμβουλές που σου έδωσαν τα μέλη για την ευλογιά.
Προσπάθησε να αλλάξεις μερικά πράγματα όπως σταθερή θέση του κλούβιου (καλύτερα έξω με προστατευτικό κάλυμμα για τα κουνούπια και τα αρπακτικά), καλύτερη σίτιση του πουλιού, και καλύτερο κλουβί.
 
Καλό θα είναι να συνεχίσουμε σε νέο θέμα στο ''φροντίδα καναρινιών'' για να μην χαλάσουμε το θέμα της ασθένειας που έχει ήδη απαντηθεί από τα μέλη επαρκώς.

@GreekMan72 υπάρχει η δυνατότητα να μεταφέρουμε την υπόλοιπη συζήτηση στο ''φροντίδα καναρινιών''; εάν συμφωνεί και η @user198;

επειδή θα ήθελα να υπάρχει σε αυτήν την κατηγορία το θεμα μου για περαιτέρω απαντήσεις/συμβουλές (τα διαβάζω όλα)
θα κάνω ενα καινούριο στην κατηγορία φροντίδα καναρινιών.
[automerge]1567794339[/automerge]
23.45 το καναρίνι έπρεπε να κοιμάται από ώρες. Σε παρακαλώ φρόντισε να ακολουθεί τη φυσική ροή της ημέρας - νύχτας. Το αυγό δεν πρέπει να μένει πολλές ώρες στο κλουβί γιατί χαλάει.

Αντώνη, δεν λέω ότι έχεις δίκιο ή άδικο, αλλά θα ήθελα αν έχεις περισσότερες πληροφορίες / επεξηγήσεις για αυτό να μας τις έλεγες... Το σκεπτικό μου είναι το ίδιο, έχω αναρωτηθεί όμως πολλές φορές τι θα συμβεί αν ένας γονέας είναι φορέας (απλά φορέας, δλδ δεν νοσεί κατά τη διάρκεια ωοτοκίας, και έως τον απογαλακτισμό των μικρών) μεταδίδει στους νεοσσούς; Είναι βέβαια ολόκληρη κουβέντα αυτό, γιατί περιλαμβάνει ζητήματα όπως μετάδοση ιού από φορέα με.σάλια σε μικρά, σε κουνούπι από τσίμπημα κλπ. Και το άλλο που με προβληματίζει είναι η υπόθεση ότι εκτροφείς του εξωτερικού εμβολιάζουν τα πουλιά τους για ευλογιά (και επομένως τα καθιστούν φορείς) και στη συνέχεια τα βάζουν και αναπαράγονται επίσης, οπότε.

Πόσον καιρό συμβαίνει αυτό; Συσχετίζεται με τα συμπτώματα / πρόβλημα στο μάτι; Από αυτό που γράφεις, συμπεραίνω ότι το πουλάκι είναι πολύ άρρωστο και ότι η όλη κατάσταση είτε αφορά ευλογιά που δεν είναι ξηρή είτε κάποια δευτερογενή λοίμωξη η οποία δεν αντιμετωπίστηκε.

κανονικά κοιματε ολο το βραδυ απλα και το πρωί-μεσημέρι-απόγευμα ξανα κοιματε καποιες ωρες..
δεν θελω να το ξυπναω για να μην βασανιζετε... αλλα αν ετσι πρεπει..

το θεμα με τον υπνο γινόταν απο την αρχη. απλα στην αρχη κοιμοτανε πιο συχνα πάνω στο "κλαδι" και μετα συνέχεια κάτω στη γωνια.. Το πρόβλημα στο ματι μπορω να πω κρατησε αρκετο καιρο.. Τωρα καμία σχεση.. εχει βεβαια το ξεφλούδισμα του, γύρο - γύρο και δεν ξερω σίγουρα το λογο (μου ειπαν ειναι η εποχη αλλα μαλλον εμεινε απο τοτε..)

δεν πιστεύω να ειναι άρρωστο γιατι αυτο με τον υπνο γίνετε χρόνια.. 2 νομίζω η 3... και ειναι ζοιρουλι.. Επειδή παλιότερα ειχαν οι γονεις μου πουλακια, ψιλό βλέπω τα συμπτώματα ποτε το πουλι ειναι άρρωστο και δεν θα ζήσει...
[automerge]1567794423[/automerge]
Ναι βέβαιος και κάνει. Βάλε και τα τσοφλια μαζί για να παίρνει ασβέστιο🙂

να υποθέσω θα αστιεβεσε...
[automerge]1567794575[/automerge]
Το καλύτερο πράγμα που έκανες για τα πουλιά σου είναι αυτή η κίνηση.

Επειδή αισθάνομαι ότι αγαπάς τα πουλιά σου και θέλεις να τα φροντίζεις σωστά ελπίζω κάποια στιγμή να αναιρέσεις αυτήν την σκέψη σου

και να καθίσεις στην παρέα μας διαβάζοντας χρήσιμα πράγματα εδώ μέσα, τόσο για εσένα όσο και για τα πουλιά σου.
Όσο αφορά το καναρίνι σου το σωστό είναι να το πήγαινες σε ένα πτηνιατρο αλλά επειδή καταλαβαίνω και αυτό

ακολούθησε τις συμβουλές που σου έδωσαν τα μέλη για την ευλογιά.
Προσπάθησε να αλλάξεις μερικά πράγματα όπως σταθερή θέση του κλούβιου (καλύτερα έξω με προστατευτικό κάλυμμα για τα κουνούπια και τα αρπακτικά), καλύτερη σίτιση του πουλιού, και καλύτερο κλουβί.

ναι φυσικά, θα κάτσω να κανω την ερευνα μου να μαθω πιο πολλα πραγματα και μεχρις στιγμης μου εχετε δώσει καλες και χρήσιμες συμβουλές οπου θα ακολουθήσω, ευχαριστώ!
 
Τελευταία επεξεργασία:
να υποθέσω θα αστιεβεσε...
Καθόλου. Το τσόφλι του αυγού περιέχει ασβέστιο και σε συνδυασμό με το αβγό ειναι ένα ιδανικό συμπλήρωμα. Όλα αυτά βέβαια καλά βρασμένα.
 
Back
Top