Ασθένειες Φούσκωμα στη μύτη μπάτζι

Έχω βάλει και τα ποδαράκια του και το κλουβάκι όπου μένει. Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων
 

Συνημμένα

  • Webp.net-resizeimage (1).webp
    Webp.net-resizeimage (1).webp
    33,8 KB · Προβολές: 24
  • Webp.net-resizeimage (4).webp
    Webp.net-resizeimage (4).webp
    92 KB · Προβολές: 30
  • Webp.net-resizeimage (2).webp
    Webp.net-resizeimage (2).webp
    63,9 KB · Προβολές: 27
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Στο διπλανό κλουβί τι πουλί υπάρχει; Είναι ''καθαρό'' από ''τέτοια'' φουσκώματα αυτό το πουλί;
Το πράσινο παπαγαλάκι βγαίνει εκτός κλουβιού;
[automerge]1572210464[/automerge]
Πριν από δύο εβδομάδες το είδαμε αλλά τώρα έχει μεγαλώσει λίγο.
Δηλαδή ''έτσι στα ξαφνικά''... Πόσο καιρό έχετε το πουλάκι;
 
Στο διπλανό κλουβί έχουμε δύο κοκατίλ τα οποία είναι υγιέστατα και το μπάτζι το έχουμε περίπου για ενάμισι χρόνο. Πριν ένα χρόνο είχε περάσει scally face και δεν είχαμε κάτι μέχρι τώρα.

Καθημερινά τα βγάζουμε εκτός κλουβιού. Και το παπαγαλάκι που ζει μαζί με αυτό είναι πλήρης καθαρό.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Γενικά συνηθίζει να ξύνει τη μύτη του; βλέπω διάφορα γδαρσίματα δεξιά κι αριστερά αυτού το ''φουσκώματος''...
Webp.net-resizeimage.webp

Δεν είμαι σίγουρη πως έχει ανάγκη μόνο την χρήση της επιθόλ...
Στη θέση σας θα έκανα μια επίσκεψη σε κάποιο γιατρό (που ασχολείται με πουλιά), το scally face με τι θεραπεία το ξεπέρασε;
Γιατρός σας την έδωσε;
 
Αυτό το πουλάκι ΔΕΝ έχει scaly face κατά τη γνώμη μου. Είναι ένα σεξουαλικά ώριμο θηλυκό που μπήκε σε φάση αναπαραγωγής. Αν δεν έχει ταίρι θα της φύγει σε λίγο καιρό.
 
Σκέφτομαι πως επειδή ''πέρασε'' scally face αλλά επανήλθε (?), μήπως εκτός της επιθόλ θα έπρεπε αυτή τη φορά να γίνει πιο δραστική θεραπεία με ιβερμεκτίνη, δηλαδή Pulmosan.
Ας διαβάσουμε όμως κι άλλες γνώμες μελών μας και ''βλέπουμε'' 🙂
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αυτό το πουλάκι ΔΕΝ έχει scaly face κατά τη γνώμη μου. Είναι ένα σεξουαλικά ώριμο θηλυκό που μπήκε σε φάση αναπαραγωγής. Αν δεν έχει ταίρι θα της φύγει σε λίγο καιρό.
Το ίδιο πιστεύω κι εγώ.
 
Αν πρόκειται για θυληκο, κι εμένα η Λίλα βγάζει τέτοιου είδους εξογκωμα στο ραμφος της, κάτι σαν υπερκερατωση θα έλεγα και μετά από λίγο καιρό το αποβάλλει. Δεν της έχει δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα, τα ποδαράκια της είναι πάντα καθαρα. Το συγκεκριμένο μοιάζει πολύ σε όψη με αυτό στο οποίο αναφέρομαι.
 
Back
Top