Ασθένειες Φούσκωμα στο πόδι θηλυκού καναρινιού

Γιώργος Μετό

PB New Member
Εγγραφή
20 Απρ 2019
Μηνύματα
43
Καλησπέρα. Ένα θηλυκό καναρίνι έβγαλε ξαφνικά κάτι σαν σπυρί στο πίσω μέρος του ενός ποδιού και εμφανίζει γενικά πρήξιμο στο πόδι αυτό. Τι μπορώ να κάνω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20190529-131051__01.webp
    Screenshot_20190529-131051__01.webp
    7,6 KB · Προβολές: 45
  • Screenshot_20190529-131055__01.webp
    Screenshot_20190529-131055__01.webp
    13,4 KB · Προβολές: 48
  • Screenshot_20190529-131349__01.webp
    Screenshot_20190529-131349__01.webp
    26,4 KB · Προβολές: 41
Ααχ το καημένο. Το δαχτυλίδι είναι πολύ μικρό για το πόδι του με αποτέλεσμα την εικόνα που βλέπεις. Πρέπει να κοπεί άμεσα για το καλό του πουλιού. Στο εμπόριο υπάρχουν ψαλιδακια ειδικά για το κόψιμο των δαχτυλιδιών. Πρέπει να κινηθείς άμεσα!
 
Φαίνεται σαν καποια μόλυνση από το δαχτυλίδι. Ίσως θα πρέπει να αφαιρεθεί. Αλλά θέλει πολύ πολύ προσοχή και τρόπο και σίγουρα όχι τώρα που έχει το πρήξιμο γιατί θα τραυματιστεί το ποδαράκι του.
Ακάρεα φαίνεται να μην έχει αλλά δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα γιατί δεν είναι τόσο καθαρές οι φωτογραφίες.

Στην θέση σου θα δοκίμαζα fucicort και θα πέταγα τα πλαστικά πάτηθρα και θα αντικαταστούσα με ξύλινα. Αυτό οπωσδηποτε γιατί δημιουργούνται διαφόρων ειδών προβλήματα από αυτά στα ποδαράκια τους!
Για την όποια θεραπεία περίμενε κι άλλες γνώμες και έχε κατά νου ότι η γνώμη με την μεγαλύτερη βαρύτητα είναι αυτή ενός πτηνιάτρου.

 
Τελευταία επεξεργασία:
Φαίνεται σαν καποια μόλυνση από το δαχτυλίδι.
Τραυματίστηκε ήδη πολύ ελαφρά το πόδι στην προσπάθειά μου να το βγάλω. Σταμάτησα αμέσως και περιμένω
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
... Προσπάθησα να το κόψω δε κοβόταν και περιμένω να μου φέρουν *ειδικό κόπτη ελπίζω να γίνει γρήγορα

Δεν πιστεύω πως πρέπει να περιμένεις να γίνει θεραπεία, να (και αν) ξεπρηστεί το πόδι και μετά να το κόψεις... Εάν μένεις στην Αθήνα, πήγαινε στον Αχ. Ακρίβο, θα το κόψει με τροχό.
Σε πρησμένο πόδι δύσκολα κόβεις δαχτυλίδι χωρίς (και) να το τραυματίσεις, δεν υπάρχει κενό, *το ''δοντάκι'' του ψαλιδιού δεν χωράει να μπει ανάμεσα και υπάρχει κίνδυνος για σοβαρότατο τραυματισμό ή σπάσιμο του ποδιού.
Περαστικά!
Αχιλλέας Ακρίβος, Κτηνίατρος
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το πουλί είναι στην Κρήτη σε χωριό κιόλας που μένει ο πατέρας μου. Καταλαβαίνετε λοιπόν ότι είναι δύσκολο. Παρόλα αυτά θα το πάμε Ηράκλειο μήπως καταφέρουμε τίποτα με ένα ειδικό σε πουλιά αλλά όχι πτηνιατρο. Αν δεν γίνεται τότε πρέπει να ψάξω για ειδικό εκεί. Ελπίζω ο χρόνος να είναι με το μέρος μας.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ίσως θα πρέπει να αφαιρεθεί.
Πρέπει πάση θυσία να αφαιρεθεί Δημήτρη...
[automerge]1559144648[/automerge]
Το πουλί είναι στην Κρήτη σε χωριό
Μίλα σε παρακαλώ με τον ΛΟΧ... https://community.petbirds.gr/threads/Λέσχη-Ορνιθολογίας-Χανίων-ΛΟΧ.18024/#post-189936
Θα σε βοηθήσουν 100%
 
Πρέπει πάση θυσία να αφαιρεθεί Δημήτρη...
Το αφαιρέσαμε το απόγευμα απλά δεν βρήκα χρόνο να το πω στο φόρουμ. Μου είπαν τώρα που αφαιρέθηκε απλά λίγο μπετατιν και όλα θα πάνε μια χαρά. Ισχύει η να κάνω κάτι άλλο; Ευχαριστώ πάλι για τη βοήθεια όλων
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ισχύει η να κάνω κάτι άλλο;
Αυτό που σου είπαν πρέπει και να γίνει για μια δυο μέρες... Να βάζεις κρέμα betadine για να μένει πάνω στην πληγή περισσότερο χρόνο.
Το αφαιρέσαμε
Φίλοι από το σύλλογο ΛΟΧ ή κάπου αλλού βρήκες βοήθεια;
όλα θα πάνε μια χαρά
Σε δυο τρεις βδομάδες ούτε που θα φαίνεται η "πληγή" του.
 
Αυτό που σου είπαν πρέπει και να γίνει για μια δυο μέρες... Να βάζεις κρέμα betadine για να μένει πάνω στην πληγή περισσότερο χρόνο.

Φίλοι από το σύλλογο ΛΟΧ ή κάπου αλλού βρήκες βοήθεια;

Σε δυο τρεις βδομάδες ούτε που θα φαίνεται η "πληγή" του.
Το πουλάκι το πήγαμε στον εκτροφέα που μας το έδωσε με χρόνια εμπειρία αλλά όχι πτηνιατρος. Είχε τον ειδικό κόφτη και κατάφερε να το βγάλει. Μου είπε ακριβώς ότι το πόδι μέσα σε δύο τρεις μέρες θα είναι μια χαρά απλά βαζε και λίγο μπετατιν.
 
Back
Top