Διατροφή Φρέσκα ζυμαρικά για παπαγάλους

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sissy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Sissy

PB Senior Member
Εγγραφή
28 Απρ 2006
Μηνύματα
8.063
Πόλη
Βουλιαγμένη
Λιγο πολυ ολοι οσοι εχουμε παπαγαλους (μεγαλους η' μικρους) εχουμε καταλαβει την αδυναμια που εχουν στα ζυμαρικα. Εγω τουλαχιστον εχοντας παραδειγματα απο κοκατου, κοκατιλ και παροτλετ, διαπιστωσα πως τους αρεσουν ιδιαιτερα. Σκεφτηκα λοιπον να φτιαξω δικα μου ζυμαρικα, τα οποια να περιεχουν λαχανικα και οσπρια χωρις αλατι (του εμποριου εχουν), ωστε να εχουν καλυτερη διατροφικη αξια.
Εβρασα:
1)Σπανακι
2)Κολοκυθακι
3)Αρακα
4)Μπροκολο
5)Καροτο
6)Κοκκινη πιπερια Φλωρινης
7)Καλαμποκι
8)Φακες
9)Αγριο ρυζι
Τα εκανα πουρε στο μπλεντερ, προσθεσα αυγο και εριξα λιγο αλευρι ωστε να γινει ζυμη. Ανοιξα μικρα φυλλα και τα εκοψα σε λωριδες. Εβρασα λιγα απ' αυτα τα ζυμαρικα και κρατησα την υπολοιπη ζυμη στην καταψυξη (για να ξαναφτιαξω κι'αλλη φορα).
(Ο Μαριος δοκιμασε και ξερτελαθηκε:Big Grin:)
 

Συνημμένα

  • 1P9013051.webp
    1P9013051.webp
    71,4 KB · Προβολές: 318
  • 2P9200136.webp
    2P9200136.webp
    24,1 KB · Προβολές: 296
  • 3P9200138.webp
    3P9200138.webp
    25,6 KB · Προβολές: 422
  • 4P9200146.webp
    4P9200146.webp
    53,3 KB · Προβολές: 436
  • 5P9200162.webp
    5P9200162.webp
    79,7 KB · Προβολές: 312
Μπραβο βρε Σισσυ!
Πολυ καλη η συνταγη σου...
Δηλ αν βρω τετοια ζυμαρικα στο χωριο μου που ειναι χειροποιητα να του παρω;
 
Tελεια ιδεα! :D Κι ο δικος μου ξετρελαινεται με τα ζυμαρικα! Οταν τα ανοιξες σε φυλο τα εψησες η τα εκανες κατι αλλο η κατευθειαν τα εκοψες και τα εβρασες; Δεν διαλυονται;
 
σλουρπ σλουρπ με αυτη την συνταγη πολυ ευχαριστως
να ερχομουν και εγω να φαω μαζι με τον Μαριο😀
 
Σας ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια:Big Grin:

Μπραβο βρε Σισσυ!
Πολυ καλη η συνταγη σου...
Δηλ αν βρω τετοια ζυμαρικα στο χωριο μου που ειναι χειροποιητα να του παρω;
Ιωαννα μου, δεν νομιζω να βρεις τετοια ζυμαρικα. Ποιος θα εβαζε στην ζυμη (σε ζυμαρικα γι'ανθρωπους) φακες η΄ρυζι;
 
Tελεια ιδεα! :D Κι ο δικος μου ξετρελαινεται με τα ζυμαρικα! Οταν τα ανοιξες σε φυλο τα εψησες η τα εκανες κατι αλλο η κατευθειαν τα εκοψες και τα εβρασες; Δεν διαλυονται;
Οταν εκοψα οσα ηθελα τα εριξα σε βραστο νερο να βρασουν για 4-5 λεπτα. Δεν διαλυονται, ριχνοντας τα στο βραστο νερο πανε στον πατο της κατσαρολας και σε 1-2 λεπτα ανεβαινουν στην επιφανεια. Οταν εβρασαν τα σουρωσα και τα ξεπλυνα με κρυο νερο. Οταν κρυωσουν κολλανε μεταξυ τους καπως, αλλα τι πειραζει;:Big Grin:
 
xmmm... Δοκιμασες καθολου απ αυτα και συ σισσυ;ηταν νοστιμα;
Βεβαιως δοκιμασα Θοδωρε, μου θυμισαν πολυ τα ζυμαρικα με σπανακι. :Big Grin:Ναι, μπορω να πω ηταν νοστιμα!
Γιαννη, εφτιαξα αρκετα και ο Μαριος τρωει ελαχιστα, ευχαριστως κερναμε!
 
Σισσυ σιγουρα δεν θα βρω με φακες αλλα εχει με σπανακι αν δεν κανω λαθος.
Αν και του Bugs δεν του πολυαρεσουν, προτιμα τα βραδια να τρωει αρακα με ρυζι!
 
Σισσυ σιγουρα δεν θα βρω με φακες αλλα εχει με σπανακι αν δεν κανω λαθος.
Αν και του Bugs δεν του πολυαρεσουν, προτιμα τα βραδια να τρωει αρακα με ρυζι!
Ναι Ιωαννα, απο τα ζυμαρικα που κυκλοφορουν στα ραφια των σουπερ μαρκετ, πιστευω πως θα'ναι καλυτερα να αγορασεις τα χειροποιητα με σπανακι!
 
Οταν εκοψα οσα ηθελα τα εριξα σε βραστο νερο να βρασουν για 4-5 λεπτα. Δεν διαλυονται, ριχνοντας τα στο βραστο νερο πανε στον πατο της κατσαρολας και σε 1-2 λεπτα ανεβαινουν στην επιφανεια. Οταν εβρασαν τα σουρωσα και τα ξεπλυνα με κρυο νερο. Οταν κρυωσουν κολλανε μεταξυ τους καπως, αλλα τι πειραζει;:Big Grin:
πολυ πολυ εξυπνη συνταγη... Μου αρεσει και για εμας... Θα την δοκιμασω, αλλα με αλευρι ολικης αλεσεως, σε ευχαριστουμε sissy.
αν επιτρεπετε για τα πουλακια; 😉την ωρα που βραζουν μπορουμε να ριξουμε λιγο λαδι στο νερο(... Ετσι οταν τα σουροσουμε δεν θα κολλανε μεταξυ τους)...
 
Δεν ειναι τυχαιο που ειναι ενα χαρουμενο πουλακι ο Μαριος! Πολυ αγαπη και φροντιδα στις σωστες αναλογιες. Οσο για την συνταγη πολυ καλη! Προσωπικα δεν θα τα ξεπλενα με κρυο νερο,θα λυπομουν να στειλω μερος απο τις βιταμινες, αδιαβαστο!:Wink:
 
Έχω τροποποιήσει την αρχική συνταγή μου. Δεν βράζω πια τη ζύμη, αλλά την δίνω ωμή στα πουλιά.

Τα 'βήματα' τα οποία ακολουθώ είναι τα εξής:
P8271205.webp
Βράζω (σε λίγο νερό) μέχρι να μαλακώσουν καλά φακές,
μαύρο ρύζι
και λαχανικά:

Σπανάκι
Κολοκυθάκι
Αρακά
Μπρόκολο
Καρότο
Πιπεριά Φλωρίνης
Καλαμπόκι

Αλέθω τα λαχανικά στο μίξερ και τα κάνω πουρέ, προσθέτω αλεύρι βρώμης, αλεύρι ζέας, πίτουρο βρώμης και αλεύρι κεχριού.
Η ζύμη που θα δημιουργηθεί πρέπει να πλάθεται και να μη κολλάει στα χέρια (πχ σαν πλαστελίνη).
Πλάθω-τρίβω μικρά κομματάκια (σαν μανέστρα) και σερβίρω τα πουλιά.
P9041220.webp

Πλάθω μπαστουνάκια τα οποία τυλίγω με ναύλον μεμβράνη και τα διατηρώ στη κατάψυξη για μήνες.
Ο Μάριος και ο Κάρλο ξετρελαίνονται!
 
Εξαιρετικη! Απο την αρχη του θεματος ως τωρα τα εχουμε δοκιμασει κι εμεις και τα λατρεψε η τοτε μονακριβη οπως ξερεις!:D Νομιζω πως θα επρεπε να τα κανεις επαγγελματικα, εγω σιγουρα θα ψωνιζα. 😉
 
Back
Top