Διατροφή Φρέσκα ζυμαρικά για παπαγάλους

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sissy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Να ενημερώσουμε κι εμεις οτι βρισκόμαστε στη διαδικασία παρασκευής Μαριομακάρονων, αφου τα προηγούμενα πανε καλλιά τους εδώ και καμποσο καιρό :)
Φωτογραφίζουμε και θα παραθέσουμε και την εξέλιξη της συνταγής :D
 
Έχω τροποποιήσει την αρχική συνταγή μου. Δεν βράζω πια τη ζύμη, αλλά την δίνω ωμή στα πουλιά...

Αλέθω τα λαχανικά στο μίξερ και τα κάνω πουρέ, προσθέτω αλεύρι βρώμης, αλεύρι ζέας, πίτουρο βρώμης και αλεύρι κεχριού.
Η ζύμη που θα δημιουργηθεί πρέπει να πλάθεται και να μη κολλάει στα χέρια (πχ σαν πλαστελίνη)...

Διονύση τα βράζετε; Εγώ αφαιρώντας το αυγό, δίνω πια ωμή την πάστα.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Διονύση τα βράζετε; Εγώ αφαιρώντας το αυγό, δίνω πια ωμή την πάστα.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Το διαβασα αυτο και σκοπεύουμε να φτιαξουμε μια χούφτα χωρίς αυγό για να δουμε πως θα "δεχθει" τα ωμά, και τα υπολοιπα κανονικά με αυγό. Και ότι του αρεσει περισσότερο φυσικά :D
 
Οταν τα βράζετε τι σχήμα τα φτιαχνετε ετσι ωστε να μπορει το πουλί να τα πιάνει; Σαν πιτα τα φτιαχνετε; κανονικα σαν μακαρόνια;
Για να τα βράζω, ανοίγω χοντρό φύλλο (δηλ όπως στις πίτες)...
3p9200138-jpg.17210


και το κόβω σε λεπτές λωρίδες...
4p9200146-jpg.17211



Σταμάτησα όμως αυτή τη διαδικασία, γιατί και χρονοβόρα ήταν και πολλές από τις θρεπτικές ουσίες χάνονται μέσα στο νερό που βράζουν τα μακαρονάκια.
Δίνω πλέον ωμή τη ζύμη, πλάθοντας την ποσότητα που θέλω σαν μανέστρα-κριθαράκι και φυλάω την υπόλοιπη στην κατάψυξη ως μικρά μπαστουνάκια (ώστε να ξεπαγώνω μικρή ποσότητα κάθε φορά).
 
Για να τα βράζω, ανοίγω χοντρό φύλλο (δηλ όπως στις πίτες)...
3p9200138-jpg.17210


και το κόβω σε λεπτές λωρίδες...
4p9200146-jpg.17211



Σταμάτησα όμως αυτή τη διαδικασία, γιατί και χρονοβόρα ήταν και πολλές από τις θρεπτικές ουσίες χάνονται μέσα στο νερό που βράζουν τα μακαρονάκια.
Δίνω πλέον ωμή τη ζύμη, πλάθοντας την ποσότητα που θέλω σαν μανέστρα-κριθαράκι και φυλάω την υπόλοιπη στην κατάψυξη ως μικρά μπαστουνάκια (ώστε να ξεπαγώνω μικρή ποσότητα κάθε φορά).
Πω πω! ταλιατέλα ο παπαγάλος! 😛
Slourp! Πέτα και σε εμας με λιγο τυράκι! Χα χα χα!
Ευχαριστω πολυ για τις φωτος! Να σε καλα.
Εγω παντως θα το δοκιμάσω 😉
Για να δούμε. 😉
 
Συγγνώμη τα ζυμαρικά τα δίνεται ωμά η τους τα μαγειρεύεται κιόλας; να δώσω κ στο μπατζι μου;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Συγγνώμη τα ζυμαρικά τα δίνεται ωμά η τους τα μαγειρεύεται κιόλας; να δώσω κ στο μπατζι μου;
Δεν βάζω αυγό και τα δίνω ωμά (παλιά έβαζα αυγό και τα έβραζα):)
Βεβαίως να δώσεις Χριστίνα, θα του αρέσουν και έχουν διατροφική αξία...
 
Δλδ τα ζυμαρικά του εμπορίου απαγορεύονται;
Του εμπορίου έχουν αλάτι και συντηρητικά ενώ δεν προσφέρουν τίποτα το ιδιαίτερο στο πουλί εκτός από θερμίδες=πάχος
 
Του εμπορίου έχουν αλάτι και συντηρητικά ενώ δεν προσφέρουν τίποτα το ιδιαίτερο στο πουλί εκτός από θερμίδες=πάχος
Επιτρέπεται να φανε όλα τα είδη των παπαγάλων ζυμαρικά ;
 
Επιτρέπεται να φανε όλα τα είδη των παπαγάλων ζυμαρικά ;
Όταν τα ζυμαρικά είναι ανάλογα της συνταγής μου, ναι, βεβαίως και επιτρέπεται 1-2 φορές την εβδομάδα και αναλόγως της δραστηριότητος που έχει το πουλάκι (πχ εάν πετάει ελεύθερο δηλ γυμνάζεται) δεν θα έχει κανένα πρόβλημα. Εγώ στα δικά μου δίνω πολύ συχνά.:)
 
Παίρνοντας αφορμή από το θέμα του Ντέιβιντ ξεκίνησα να προσθέτω ξυσμένο σουπιοκόκκαλο στα μακαρονάκια. Βουτάω ένα μικρό κομμάτι ζύμης σε σκόνη σουπιοκόκκαλου,
tinypic-no-longer-available.jpg

... Το ζυμώνω ώστε ενσωματωθεί καλά και πλάθω την αγαπημένη μανέστρα-κριθαράκι του Μάριου:D
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Προσθέτω το ζυμαρικό στο Φρέσκο γεύμα για τους παπαγάλους μου
tinypic-no-longer-available.jpg

ένα μικρό κομματάκι κέικ και...
Το μαριόνι μετά την πρωινή ενασχόληση με τη Λήδα (ελεύθεροι στο τραπέζι της κουζίνας) και πάλι δεν κρατήθηκε μπαίνοντας στο κλουβί, τους όρμηξε κανονικότατα (η αλήθεια είναι πως: έτσι παράξενος όπως είναι είχα αγωνία για το αν θα συνεχίσει να τα τρώει)...
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Σισσυ, αν και παλιό το ποστ, στην 1η συνταγή με το αυγό, πώς το προσθέτεις;

Αφού έβραζα τα λαχανικά...
. Τα εκανα πουρε στο μπλεντερ, προσθεσα αυγο και εριξα λιγο αλευρι ωστε να γινει ζυμη. Ανοιξα μικρα φυλλα και τα εκοψα σε λωριδες.

.. Έβαζα (στον πουρέ) και ένα ωμό αυγό (πολλές φορές με το τσόφλι), τα χτυπούσα λίγα λεπτά (τσόφλι=σχεδόν σκόνη) και μετά έριχνα το αλεύρι ώστε να γίνει ζύμη (όχι πολύ σκληρή).
 
Πολύ μου άρεσε σα συνταγή. Και εύκολη φαίνεται και στα βίντεο είδα και τεράστια ανταπόκριση.

Και κάτι ακόμα (αν και σε άσχετο ποστ)... Εκείνους τους σπόρους (μερικούς ούτε ήξερα ότι υπάρχουν) που βάζεις στο ψυγείο με νερό, από που τους αγοράζεις;
 
Το δοκίμασα αν και δε βρήκα ιδιαίτερη ανταπόκριση σε κανένα απο τα τρία πουλερικά, θα επιμείνω όμως με προσθήκη ασβεστίου απο κόκκαλο σουπιάς, την πρώτη σου συνταγή επιχείρησα @Sissy
 
Back
Top