Διατροφή Φρέσκο γεύμα για τους παπαγάλους μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sissy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Sissy

PB Senior Member
Εγγραφή
28 Απρ 2006
Μηνύματα
8.063
Πόλη
Βουλιαγμένη
Φτιάχνω μια μίξη δημητριακών

PB031445.webp

η οποία περιέχει:

Σiτάρι Ζέας ή Δίκκοκο
Σίκαλη
Κινόα
Αμάρανθος
Φαγόπυρο
Βρώμη
Κριθάρι

Βάζω μια 'μεζούρα' σ΄ένα μικρό μπουκαλάκι με νερό στο ψυγείο, να μουλιάσουν για 24 ώρες

PB031448.webp

Σουρώνω τους σπόρους και τους αφήνω (μαζί με το σουρωτήρι πάνω σε πετσέτα) να στραγγίξουν καλά.

Ετοιμάζω μια ψιλοκομμένη σαλάτα από:

Σπανάκι
Καρότο
Κολοκυθάκι
Καλαμπόκι
Μπρόκολο
Αρακά
Κόκκινη Πιπεριά Φλωρίνης

Ανακατεύω τους μουσκεμένους σπόρους δημητριακών με τα λαχανικά

P9071230.webp

Σερβίρω στις ταΐστρες συνήθως

βάζοντας από πάνω λίγα ζυμαρικά λαχανικών

P9101290.webp

ή και λίγα κομματάκια του κέικ λαχανικών

PB051460.webp

Τα πουλάκια μου τα τρώνε με μεγάλη λαιμαργία
 
Σισσυ φαινεται υπεροχο και απο χρωμα και απο γευση, καπου ειχα διαβασει οτι τα ''ψιλοκομενα'' λαχανικα -χορταρικα χανουν κατα πολυ τις βιταμινες τους, φυσικα δεν ξερω αν ευσταθει
 
... Καπου ειχα διαβασει οτι τα ''ψιλοκομενα'' λαχανικα -χορταρικα χανουν κατα πολυ τις βιταμινες τους, φυσικα δεν ξερω αν ευσταθει
Σίγουρα χάνονται γρήγορα οι βιταμίνες στα ψιλοκομμένα λαχανικά αλλά ο Μάριος τα τρώει μόνο όταν είναι ψιλοκομμένα, οπότε είναι ένας τρόπος να φάει λαχανικά.
Επίσης (για άλλα πουλιά) όταν δεν είναι αυτός ο μόνος τρόπος που τρώνε λαχανικά, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.
 
Πω πω Σισσυ μου το ληγουρευομαι κι γω! 😛 Κι γω τους τα κοβω σε μικρα κομματια τα λαχανικα γιατι αλλιως τα ριχνουν κατω... Θα δοκιμασω κι γω να το κανω στα καναρινακια μου! Σ ευχαριστουμε πολυ! Φαινεται πεντανοστιμο! :D
 
σε τι ποσοστο να βαζουμε τους σπορους; Εχει σημασια η με το ματι λιγο απο ολα;
 
σε τι ποσοστο να βαζουμε τους σπορους; Εχει σημασια η με το ματι λιγο απο ολα;
Αγοράζω τους σπόρους σε ανάλογες (μεταξύ τους) συσκευασίες, τους ανακατεύω όλους μαζί... Οπότε βάζω ίση αναλογία σπόρων.
 
Καλα βρε σισσυ εισαι τελεια! τοσο μερακι ζυμαρικά, κεικ, φρεσκα γευματα, σαλατες(υποθετω δλδ)ποτε προλαβαινεις να τα κανεις ολα αυτα; Μπραβο σου!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Καλα βρε σισσυ εισαι τελεια! τοσο μερακι ζυμαρικά, κεικ, φρεσκα γευματα, σαλατες(υποθετω δλδ)ποτε προλαβαινεις να τα κανεις ολα αυτα; Μπραβο σου!
:DΜαρίνα σ΄ευχαριστώ!
Λοιπόν,το πρόγραμμα έχει ως εξής:
Κάθε μέρα μουλιάζω τους σπόρους (στο ψυγείο) και κόβω την σαλατούλα τους.
Κάθε 3-4 μήνες φτιάχνω τα μακαρονάκια και το κέικ και τα διατηρώ στην κατάψυξη, δεν θέλει και πολύ δουλειά.
Μου αρέσει να μαγειρεύω και αισθάνομαι ότι...😛παίζω! (χρήσιμα) 😉
 
Κοιτα την εχει και προγραμμα! Εγω θα τα εκανα αν δεν ειχα καποιον πρωην ιδοτροπο ιδοκτητη της Ζιζελ (δεν λεω ονοματα)και χρονο ειδικα τωρα που ανοιξαν τα σχολεια καλα καλα θα την βγαζω εξω τα σκ που να βρω χρονο να κανω κεικ ζυμαρικα να μουλιαζω σπορους και τετοια. ☹ παντως πολυ τυχερος ο καρλιτο και ο μαριουκος!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Πολύ όμορφη η ιδέα σου, μπράβο! Να σε ρωτήσω; τα λαχανικά είναι όλα ωμά; Πχ ακόμα και ο αρακάς;😵

Και κατι ακόμα. Λόγω χρόνου δεν νομίζω πως μπορώ να φτιάχνω λιγο λιγο κάθε φορα. Πιο πιθανό είναι να φτιάχνω μια σχετικά μεγάλη ποσότητα και να το διατηρώ στη κατάψυξη. Γίνεται κάτι τέτοιο, κι αν ναι πόσο μπορεί να μείνει "φρεσκο";
 
... Τα λαχανικά είναι όλα ωμά; Πχ ακόμα και ο αρακάς;😵

Και κατι ακόμα. Λόγω χρόνου δεν νομίζω πως μπορώ να φτιάχνω λιγο λιγο κάθε φορα. Πιο πιθανό είναι να φτιάχνω μια σχετικά μεγάλη ποσότητα και να το διατηρώ στη κατάψυξη. Γίνεται κάτι τέτοιο, κι αν ναι πόσο μπορεί να μείνει "φρεσκο";

Ναι Αθηνά, όλα τα λαχανικά είναι φρέσκα. Ο αρακάς τους αρέσει πολύ!
Δεν γνωρίζω κατά πόσο θα διατηρούνται τα συστατικά των φρέσκων λαχανικών όταν είναι ψιλοκομμένα και αποψύχονται.
Η γνώμη μου είναι να φτιάξεις καλύτερα
Η συνταγή του κέικ λαχανικών των παπαγάλων μου
ή
Φρεσκα ζυμαρικα για παπαγαλους #18

που διατηρούνται στην κατάψυξη και να δίνεις τα φρέσκα πχ τα Σαββατοκύριακα
 
.εκείνους τους σπόρους (μερικούς ούτε ήξερα ότι υπάρχουν) που βάζεις στο ψυγείο με νερό, από που τους αγοράζεις;

Όλα τ΄αγοράζω από καταστήματα βιολογικών προϊόντων 🙂
(Σιτάρι Ζέας ή Δίκκοκο, Σίκαλη, Κινόα, Αμάρανθος, Φαγόπυρο, Βρώμη, Κριθάρι)
 
Όλα τ΄αγοράζω από καταστήματα βιολογικών προϊόντων 🙂
(Σιτάρι Ζέας ή Δίκκοκο, Σίκαλη, Κινόα, Αμάρανθος, Φαγόπυρο, Βρώμη, Κριθάρι)
31 ευρώ έδωσα... Πόσο θα μου κοστίσει αυτό το παιδί; 😱 Αν δε τα φάει θα τον τσακίσω :)

Πέρα από την πλάκα, μου άρεσε πολύ η ιδέα σου. Αύριο αρχίζουμε με την προετοιμασία. Είχα και λιναρόσπορο... Να βάλω;
 
@Sissy Καλησπέρα σας, ποσό συχνά μπορώ να βάζω στο παπαγαλάκι μου κεικ λαχανικών ;
Δυο φορές την βδομάδα φτάνουν, εάν το πουλάκι είναι παχουλό ή τρώει λιχουδιές καλύτερα να του δίνεις μια φορά ή να δίνεις μικρά κομματάκια του για επιβράβευση (δημιουργώντας δηλ με το χέρι σου μικρές μικρές μπουκίτσες).
 
Back
Top