Γενικά Φρίντα κοκατίλ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Frinda
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Πολύ όμορφο κοκατιλακι, καλωσηρθατε!

Το ποδαράκι δεν μου ακούγεται τελείως κανονικό(και γω μικρή εμπειρία εχω βέβαια), η δική μας ή το χρησιμοποιεί (πχ να πιασει κάτι) ή το βαζει στα πούπουλα (όταν κουρνιαζει οχι αμα τρώει). Έχω δει αρσενικά που κρατανε το ενα ποδαράκι ψηλά σαν να το κοιτανε ενω τραγουδάνε-κάνουν επίδειξη. Θα πρότεινα να δείτε την λιστα πτηνιατρων του petbirds και να πάτε σε καποιον κοντά σας.
 
Πολύ όμορφο πουλάκι, να το χαίρεσαι!
. Εγώ πάλι πήγα σε pet Shop και σε κτηνίατρο και μου παν πως μπορεί να είναι τα έντερα του ή αθροιτιδα στο πόδι.
Σε πετ σοπ μην ξαναρωτήσεις τίποτα, πιθανόν να πάρεις επικίνδυνες "συμβουλές". Κι ο γιατρός που είπε την κοτσάνα αυτή φαίνεται ανίδεος. Γνωμάτευση απο μακριά και με περιγραφή δεν γίνεται.

Το πουλάκι κρατάει το πόδι του στις φωτο αλλά έχει και φουσκωμένα τα μάγουλα που είναι σήμα κατατεθέν ότι χαλαρώνει και νιώθει άνετα και το κάνει. Προσωπικά μου φαίνεται μια χαρά. Στρουμπουλάκι φαίνεται, το έχεις ζυγίσει; :)
 
Πολύ όμορφο πουλάκι, να το χαίρεσαι!

Σε πετ σοπ μην ξαναρωτήσεις τίποτα, πιθανόν να πάρεις επικίνδυνες "συμβουλές". Κι ο γιατρός που είπε την κοτσάνα αυτή φαίνεται ανίδεος. Γνωμάτευση απο μακριά και με περιγραφή δεν γίνεται.

Το πουλάκι κρατάει το πόδι του στις φωτο αλλά έχει και φουσκωμένα τα μάγουλα που είναι σήμα κατατεθέν ότι χαλαρώνει και νιώθει άνετα και το κάνει. Προσωπικά μου φαίνεται μια χαρά. Στρουμπουλάκι φαίνεται, το έχεις ζυγίσει; :)
Καλημέρα. Μόλις το ζύγισμα είναι 83γραμμαρια. Τουδινω μόνο τροφή και κεχρί. Ευχαριστώ πολυ🙂
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Εγω εκανα εναν λογαριασμο στο youtube τα ανεβαζω εκει και μετα μπορεις να τα μοιραζεις εδω ( η οπου θες γενικότερα)
Ναι. Το έκανα πριν. Σε ευχαριστώ πολύ
 
Αμαλία μπορούμε να δούμε ένα βίντεο στο οποίο κάνει μερικά συνεχόμενα βηματάκια; Ρωτάω γιατί στο βίντεο μου δίνει την εντύπωση ότι ρίχνει το βάρος στο δεξί της πόδι.
 
Αμαλία μπορούμε να δούμε ένα βίντεο στο οποίο κάνει μερικά συνεχόμενα βηματάκια; Ρωτάω γιατί στο βίντεο μου δίνει την εντύπωση ότι ρίχνει το βάρος στο δεξί της πόδι.
Ναι.. Εννοείται. Θα το τραβήξω τώρα. Έχω την εντύπωση ότι το αριστερό πόδι είναι λίγο πρησμένο. Ευχαριστώ
[automerge]1574011312[/automerge]
Αμαλία μπορούμε να δούμε ένα βίντεο στο οποίο κάνει μερικά συνεχόμενα βηματάκια; Ρωτάω γιατί στο βίντεο μου δίνει την εντύπωση ότι ρίχνει το βάρος στο δεξί της πόδι.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλώς ήρθατε Αμαλία και Φρίντα!

Είναι 6 μηνών...
πήγα σε pet Shop και σε κτηνίατρο και μου παν πως μπορεί να είναι τα έντερα του ή αθροιτιδα στο πόδι.
Μου φαίνεται μικρό για να έχει αρθρίτιδα από τώρα. Το ότι είναι έξη μηνών πως το ξέρεις, είναι σίγουρο; φοράει δαχτυλίδι;
Οι κουτσουλιές του πως είναι; Βγάλε αύριο καμιά φωτογραφία. Τι τρώει; Έχεις κοιτάξει το πέλμα του μήπως έχει κάποιο ερεθισμό; Ο γιατρός που το είδε γνωρίζει από πουλιά;
 
Καλώς ήρθατε Αμαλία και Φρίντα!
Καλώς σας βρηκαμε🙂🐦🍹🍍
[automerge]1574011640[/automerge]
Καλά φαίνεται να περπατάει αλλά έχει κάτι που δεν μπορώ να καταλάβω απο που προέρχεται. Τα πίσω δαχτυλάκια στο αριστερό πόδι φαίνονται καλά;
Νομίζω ότι το αριστερό πόδι είναι λίγο πρησμένο. Όσον αφορά στα δαχτυλάκια του ήταν κομμένα όταν το αγόρασα.


Κομμένα τα 2 στην πίσω πλευρά. Συνολικά 2
[automerge]1574012009[/automerge]
Καλά φαίνεται να περπατάει αλλά έχει κάτι που δεν μπορώ να καταλάβω απο που προέρχεται. Τα πίσω δαχτυλάκια στο αριστερό πόδι φαίνονται καλά;
IMG_20191117_192951_640x296.webpIMG_20191117_192951_640x296.webp
[automerge]1574012293[/automerge]
Καλά φαίνεται να περπατάει αλλά έχει κάτι που δεν μπορώ να καταλάβω απο που προέρχεται. Τα πίσω δαχτυλάκια στο αριστερό πόδι φαίνονται καλά;

IMG_20191117_192928_640x296 (1).webp
[automerge]1574012568[/automerge]
Καλώς ήρθατε Αμαλία και Φρίντα!




Μου φαίνεται μικρό για να έχει αρθρίτιδα από τώρα. Το ότι είναι έξη μηνών πως το ξέρεις, είναι σίγουρο; φοράει δαχτυλίδι;
Οι κουτσουλιές του πως είναι; Βγάλε αύριο καμιά φωτογραφία. Τι τρώει; Έχεις κοιτάξει το πέλμα του μήπως έχει κάποιο ερεθισμό; Ο γιατρός που το είδε γνωρίζει από πουλιά;
Δεν φοράει δαχτυλίδι. Από εκεί που το πήρα μου είπαν ότι ήταν 2 μηνών. Θυμάμαι ότι τον πρώτο καιρό δυσκολευοταν αρκετά να σκαρφαλώσει στο κλουβί και όλο έπεφτε. Τρώει σπόρους αναμεικτους που αγοράζω όχι χύμα και κεχρί. Οι κουτσουλιές του είναι μια σφιχτες και πότε πότε αραιές. Το είχα πάει σε κτηνίατρο πριν 1 μήνα Κ κάτι Κ ήταν όλα οκ. Όμως θα το ξαναπάω αύριο αν βρω ραντεβού σε έναν που βρήκα από εδώ από το forum.
[automerge]1574012909[/automerge]
Καλά φαίνεται να περπατάει αλλά έχει κάτι που δεν μπορώ να καταλάβω απο που προέρχεται. Τα πίσω δαχτυλάκια στο αριστερό πόδι φαίνονται καλά;
Λετε να είναι κάτι σοβαρό?
 
Τελευταία επεξεργασία:
Απο την στιγμη που δεν εχει δαχτυλίδι δεν μπορεις να εισαι σιγουρη οτι ειναι 2 μηνων και ας λεει οτι θελει το Petshop.
Σε οτι αναφορα τις κουτσουλιες δεν γινεται να εχουν ολες την ιδια συσταση μιας και θα τυχει α πιει λιγο νερο παραπανω, να φαει μια τροφη με περισσοτερη υγρασια κτλ.Αυτο ειναι φυσιολογικο.

Τωρα σε οτι αναφορα τα ποδια του πιθανοτατα λειπουν δαχτυλα απο καποιον τραυματισμο,το πρηξιμο το εχει απο την πρωτη μερα;
Γενικα δεν αγοραζουμε πουλακια που οπτικα δεν ειναι αρτια οσο σκληρο κι αν ακουγεται αυτο, εκτος αν το κανουμε ηθελημένα για αλλους λογους.
 
Το πρήξιμο το έχει 2 μέρες τώρα. Δλδ που του λείπουν 2 δαχτυλάκια τι μπορεί να σημαινει

Το πρήξιμο το έχει τις τελευταίες 2 μέρες. Όταν το πήρα δεν παρατήρησα τα δαχτυλάκια του ότι έλειπαν αλλά κ να το έβλεπα πάλι θα το αγόραζα. Θα το πάω στον γιατρό αύριο και θα σας πω τι μου πε. Ευχαριστώ πολυυυ για τις ωραίες πληροφορίες. Σκέφτομαι μήπως έχει χτυπήσει κάπου το ποδαράκι του κ δεν το είδα. Θα δουμε
 
Αν ζούσε σε μεγάλη κλουβα με διαφορετικά ή και ίδιο είδος είναι πολύ πιθανό να τραυματίστηκαι από τις αψιμαχίες και τους καυγάδες που κάνουν μεταξύ τους. Δεν είναι όμως και τόσο τραγικό που του λείπουν δύο δάχτυλα. Δεν θα αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα ούτε θα υστερεί σε κάποιο τομέα. Εξασφάλισε του μια καλή διατροφή, ένα άνετο κλουβί και λίγο από τον χρόνο σου και θα είναι όλα μια χαρά! 😉🙂
 
Σωστά. Ο, τι περνάει από το χέρι μου κάνω. Όταν το αγόρασα ήταν στο ίδιο κλουβί με άλλα δύο. Η Φρίντα τότε είχε μεγάλη καράφλα. Αλλά τώρα είναι καλύτερα. Την αγαπώ απλα ❤️️️️🙂😉. Ευχαριστώ πολύ για το σχόλιο
 
Η έλλειψη δαχτύλων και το ξεπουπουλιασμα δείχνουν απλά ότι ίσως ο εκτροφέας να μην τα φρόντιζε και να έχει κακοπεράσει(γιαυτό όπως είπαν δεν παίρνουμε τέτοια πουλάκια επειδή μπορεί να έχουν και άλλα κρυμμένα προβλήματα και στηρίζουμε κάποιον "κακο" εκτροφέα/εμπορο).
Αλλά αφού δεν το είχατε δει μην ανησυχείτε δεν νομίζω να έχει κάποιο πρόβλημα επειδή λείπουν(περαν της άσχημης εμπειρίας που πέρασε όταν τραυματίστηκε).
 
Back
Top