Ασθένειες Φταίει η τροφή ή είναι ασθένεια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Katerina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Καλώς σας βρηκα! Οσον αφορα το πουλακι, η διαρροια ειχε σταματησει απο την πρωτη μερα του aviomycin κιολας, και το αφησα σε μια φιλη ν αμου το προσεχει η οποια ολοκληρωσε τη θεραπεια -7 ημερες-εδωσε προβιοτικο και νερακι μετα, για μια εβδομαδα ηταν καλα το πουλι αλλα χτες μου ειπε ξαναρχισε διαρροια καιτης εδωσε παλι φαρμακο,ξεκινησε παλι θεραπεια. το αβιομυσιν ειναι για κοκκιδιωση, τυφο, κορυζα και εχει ευρυ φασμα γενικα, το σουλφα δεν ειχε κανει και πολλα, τι μπορει να φταιει;
επισης οσο ελειπα, ψοφησε μια καρδερινα μου, ειδα σα διαρροια στο κλουβι ο μπαμπας μου το ειχε αφησει ανεγγιχτοκαι προσεξα διαρροια και σε μια αλλη καρδερινα χτες παλιο πουλι θηλυκο, εβαλα αβιομυσιν κι εκει.
να σημειωσω οτι παντα χρησιμοποιω τροφη verselle laga χωρις προβλημα, πριν φυγω δε βρηκα αναλογη για τα αγριοπουλια(verselle laga triumph), δεν ειxε φερει ακομη το πετ σοπκαι ο μπαμπας μου χρησιμοποιουσε σε ολα την ιδια για καναρινια(verselle laga premium). τα πουλια ειναι ολα σε χωριστα κλουβια, μπορει να φταιει η τροφη;τι μπορω να κάνω; Μονο τροφη και αμμο χρησιμοποιω τωρα
 
Επειδή η φωτό ήταν πολύ σκοτεινή,έκανα μια παρέμβαση
για την δούμε σωστά. Το αποτέλεσμα είναι αυτό που βλέπετε.
Για μένα υπάρχει πρόβλημα και μάλιστα αρκετά σοβαρό.
Το κίτρινο χρώμα σημαίνει...
kiklos.info/kot-check.html.
 

Συνημμένα

  • koytsoylies 001.webp
    koytsoylies 001.webp
    23,1 KB · Προβολές: 88
Δεν ξέρω αν ξεγελάει και η φωτογραφία κατά ένα ποσοστό.
Νομίζω όμως οτι εδώ διακρίνεται μέχρι και αιμορραγία(κάτω αριστερά). Θα έλεγα να της δώσεις Liviferm για μια εβδομάδα.Αλλά και να αφήσεις εκτός διατροφής οτιδήποτε λιπαρό.
 
Αν ήδη το χορηγεις σε καναρινια, μπορεις να μου πεις δοσολογια γιατι με τα περιστερια μπερδευτηκα;
Η κτηνιατρικη ειχνα μαθημα και λειτουργουν 9-12, παρολα αυτα μιλησα με εναν κτηνιατρο, τον βρηκα απο το σαιτ, μου φανηκε καλος και ηξερε πραγματα αρκετα-ετσι μου φανηκε-θ ατα παω σημερα η αυριο και τα 2 και θα σας ενημερωσω εννοειται.
για τις κουτσουλιες δεν ειδα αιμα, μου φανηκαν πολυ λεπτες και σα να λειπει το ασπρο... Θα προσπαθησω να ξαναβγαλω σημερα καινουριες φωτο.
 
δεν ειχε αιμα και το κιτρινωπο τονιζεται εντονα στη φωτογραφιαδεν ειναι τοσο εντονο ομως...
 

Συνημμένα

  • koytsoylies 006.webp
    koytsoylies 006.webp
    31,8 KB · Προβολές: 67
  • koytsoylies 007.webp
    koytsoylies 007.webp
    33,7 KB · Προβολές: 44
Καλησπέρα, έχω και εγω το ιδιο προβλημα ύστερα απο την αναρρωση του απο την αντιβιωση Baytrill είδα διαρροια και διαφανης κιλίδες. Η κτηνίατρος μου είπε να την κόψω αμέσως την αντιβίωση και να του δώσω tabernil cria (στο φακελάκι) μέσα σε τροφή fiori oro η οποία είναι σε κίτρινη μορφή(μέλι και βιταμίνες λέει το κουτί). Η διάρροια σταμάτησε αλλά στις κουτσουλιές εμφανίζει πολύ μικρές κιλίδες. Μάλιστα μου τόνισε οτι τις πολυβιταμίνες που έχω σε σταγόνες (ταφαρμ) να μην της βάλω στο νερό γιατι θα το πιάσει διαρροια και οτι είναι προτιμότερο να του βάζω βιταμίνες στερεάς μορφής, δηλ να τις παίρνει απο αυγοτροφή, καρότο κλπ. Τώρα δεν ξέρω αν αυτές οι κιλίδες οι κίτρινες προέρχονται απο τον χρωματισμό της τροφής γιατί άλλες φορές είναι και άλλες δεν είναι γύρω απο τις κουτσουλιές.
 
Καλημερα! Πηγα χτες στον κτηνιατρο! Πηρα παραμασχαλα τα 2πουλια καιπηγα! Το καναρινακι ηταν παρα πολυ ζωηρο, ακουγε και κατι αρσενικα εκει και ανταποκρινοταν! Μου ειπε οτι το φλομωσα στην αντιβιωση και αυτο δεν ειναι διαρροια αλλα φυσικο αποτελεσμα των αντιβιωσεων. Ειναι λιγο αδυνατο, με πολυβιταμινες και λιγο αυγοτροφη θα στρωσει. Αντε να δουμε! Συνεστησε total tabernil(βιταμινες) και tabernil cria καθε εξαμηνο. μου ειπε οτι το Baytril θα πρεπει να το αποφευγουμε οπως ο διαολος το λιβανι, κι εγω το φοβαμαι η αληθεια ειναι και δε χορηγησα, εσυ σεργιε γιατι το χρησιμοποιησες,τι ειχε το πουλακι;τωρα ειναι καλα;τι εννοεις κηλιδεσ στα περιττωματα;τι χρωμα εχουν;
τελος καλαο ολα καλα ευχομαι, η καρδερινα ομως δεν την παλευει...
 
Καλημέρα και απο μένα, και εγω τον πήγα αλλά μου πε οτι ειναι σαλμονέλωση και θα πρεπει να του χορηγήσω πάλι Baytrill για 5 μέρες. Κατερίνα, τα αποτελέσματα της αντιβίωσης είναι τα διαφανή υγρά και όχι τα κίτρινα γύρω απο τις κουτσουλιές. Το όλο θέμα είναι το μετά την αντιβίωση τι κάνεις. Εγώ του χα δώσει ταφαρμ πολυβιταμίνες και τοχε πιάσει διάρροια ενώ έπρεπε να του δώσω σε στερεή μορφή. Το καναρινάκι προερχοταν απο λοίμωξη στο ουροπυγικό αδένα. Συμπτώματα γνωστά (φουσκωμα και ερεθισμό πίσω, καταπτωση και δεν είχε όρεξη για τπτ, στο πάτω του κλουβιού).
Όπως και ναχει το ξεπέρασε αυτό το πρόβλημα και τώρα θα ξεπεραστεί και αυτό. Σκαρφαλώνει στα κλαριά ως τέρμα επάνω και μάλιστα αρχίζει να σιγο μιλαει, δηλ κομμένα λόγια. Να πω οτι απο αυτον που τοχα αγορασει το είχε ξεγράψει το πουλάκι απο τοτε με την λοίμωξη και μου ειπε ουτε λιγο ουτε πολύ οτι εδώ είμαστε και πουλάμε νεα καναρίνια. Ο κτηνίατρος μου ειπε οτι ναι μεν οι πολυβιταμινες που του εδινα του έκανα καλό(oro fiori στερεα μορφή) αλλά η σαλμωνέλωση προήλθε απο τα καναβούρια τα οποία μου ταχαν πουλήσει οτι και καλα ήταν εταιρίας(δεν ήταν στο κουτί,ήταν σε σακουλάκι αλλα επέμενε ο μαγαζάτορας οτι ήταν της ραφ). Τώρα πήρα και καναβούρι σε κουτι της ίδιας εταιρίας και μάλιστα απο μαγαζι που πουλάει κτηνιατρικά είδη και οχι σαν εκείνα τα μαγαζάκια μη τα χαρακτηρίσω αλλιώς.
Ευχαριστώ.
 
Σεργιε ευχομαι περαστικα! Αλλα οι βιταμινες ειτε τις βαλεις στο νερο ειτε σε στερεη μορφη ιδια δουλει ακανουν, αρκει να τις αλλαζεις στο νερο καθεμερα-καθημερινα καινουριο μειγμα. Καποιες εταιριες εχουν υδατοδιαλυτες και καποιεσ στερεα σκευασματα. Δε νομιζω να ηταναυτο το προβλημα. Τι να πω... Μαλλον μονο το φορουμ θα μας βοηθησει...
 
Τι να πω και εγώ, λόγια κτηνιατρου ήταν αυτά. Περαστικά και στο δικό σου πουλάκι. Εννοείται οτι τις άλλαζα τις βιταμίνες 2 φορές τη μέρα μάλιστα όταν ήταν στη ποτίστρα του. Σε 5 μέρες περιμένω βελτίωση.
 
Το καναρινακι ξαναρχισε διαρροια, βγαινουν μαυρ ακαι υγρα παλι και μυριζουν.φαινεται κινητικο, δεν ακουγεται κατι στην αναπνοη,τι μπορει ν αειναι τροφη παντα η ιδια, νερο εμφιαλωμενο, εσωτερικος χωρος και τιποτα αλλο. Τι μπορω να κάνω; Το ακαρι κανει διαρροια; Παει καπου το μυαλο σας;☹
 
Γεια σου Κατερινα! Εμένα πλεον δεν έχει διαρροια. Μουχε δώσει ο κτηνίατρος ένα φακελακι tabernil cria. Ελάχιστη ποσότητα(τουδινα μύτη απο το κουταλακι του γλυκου και ανακάτεμα) μέσα σε τροφή μαλακια.Βέβαια τροφή που μπορει να προκαλέσει διάρροιες τις είχα κόψει τότε, μόνο σπόρους,τις βιταμινες(τροφή μαλακια/fiori oro με το tabernil μέσα) και νερό εμφιαλομένο.
 
Κι εγω Σεργιε ειχα χρησιμοποιησει tabernil cria το εβαζα στο νερο, φαινεται ζωηρο το πουλι, μαλλον θ απαω να βρω καρβουνο γιατι μιλησα και με κτηνιατρο, μου ειπε δεν εεχεις λογω για αντιβιωση αν το πουλι φαινεται ζωηρο. Δεν κανει θορυβο η αναπνοη του, μονο τροφη βαζω και νερο εμφιαλωμενο. Κανενα λαχανικο, κανενα φρουτο. Δεν ξερω τι μπορει να επαθε😡
 
Το πουλι το ειχα στη σκαλα εξω απο το σπιτι κι αποφασισα να το φερω μεσα στο δωματιο μου για να τοπαρακολουθω. Το σαββατο εκανε πολλη ωρα σα να "σπαει σπορακια αλλα το θεωρησα τυχαιο γιατι το βραδυ κοιμαται ησυχα χωρις να τιναζετα, να φτερνιζεται, να δυσκολευεται στην αναπνοη, να κανει συριγμους η μπουκωματα καιο γιατρος μου ειχεπει οτι μπορει να "επαιζε". απο το σαββατο δεν το ξανακουσα αυτο το θορυβο μη θελοντας να το φορτωσω με φαρμακα κι αντιβιωσεις, πηρα αμμο με οστρακα και ανθρακα και η διαρροια απο τη δευτερα σταματησε, αυτη την περιοδο επινε και πολυ νερο... Κανει μονο του διαρροια και την ξεπερναει μονο του, μπορει να συμβαινει κατι τετοιο;
 
Η άμμος με τα όστρακα πρέπει να υπάρχει έτσι κι αλλιώς στο κλουβί όπως και το σουπιοκόκκαλο για ασβέτσιο μέταλλα και αμινοξέα. Υπάρχει περίπτωση να την περάσει την διάρροια απο μόνο αν δεν οφείλεται σε ιογενείς καταστάσεις. Πιστεύω πως τώρα το μόνο που χρειάζεται είναι επίβλεψη, να παρατηρήσεις τις κουτσουλιές και την συμπεριφορά του.Αυτό με το ράμφος αν δεν το κάνει συνέχεια δεν νομίζω ναναι κάτι το ανησυχητικό, γιατι και εμενα το έκανε όταν καθάριζε το ράμφος του (πολύ αραιά) και τώρα την τελευταία εβδομάδα το σταμάτησε. Το είχα πιάσει για να δω αν είχε τπτ ακάρεα τραχείας και δεν είχε. Εύχομαι τα καλύτερα
 
Eυχαριστω πολυ!
Θεοδωρε, ειχα δοκιμασει πριν ενα μηνα αρκετα φαρμακα (Aviomycine,sulfa,teniazine,cria)νομιζω αν αν ειχε κατι απο αυτα ενα τουλαχιστον φαρμακο θα τοειχε πιασει το πουλι. Το φαρμακο που αναφερεις το εχω ακουστα απλα δεν ετυχε μεχρι τωρα να το χρειαστω, γενικα δε χρησιμοποιω φαρμακα κατευθειαν αλλα επρεπε να φυγω στο εξωτερικο και αγχωθηκα πολυ, φορτωσα το πουλι στις αντιβιωσεις και...η διαρροια σταματησε καποιο διαστημα μετα. kαι τωρα μετα απο ενα μηνα ξανααρχισεκαι παλι σταματησε.Ανησυχησα με το θορυβοπου εκανε με το ραμφος του ολο το σαββατο αλλα δεν το ξαναακουσα. Προσεξα οτι πινει πολυ νερο. Παντως θ ατο ψαξω το esb γιατι το χρησιμοποιουν και στα αγριοπουλια μι ακαι ειχα αρκετες απωλειες φετος.
Σεργιε, παντα ειχα αμμο διαθεσιμη με οστρακα αλλα μου συνεστησε ο γιατρος να την απομακρυνω και να αφησω μονο σπορια και νερο, ειπα να δοκιμασω καρβουνο αλλα μου ειπαν οτι ειναι για δηλητηριασεις καθως τραβαει το δηλητητριο απο τον οργανισμο του πουλιου και ετσι προμηθευτηκα μια αμμοπου εχει και καρβουνο μεσα γι αυτο και το τονισα!
ευχαριστω πολυ και παλι, ελπιζω ολα καλα απο δω κι εμπρος. και υγεια σε σας και τα πουλακια σας.
 
Back
Top