Ασθένειες Φτερά με αίμα στην ουρά του παπαγάλου μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Σόφη
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Σόφη

PB New Member
Εγγραφή
17 Δεκ 2022
Μηνύματα
15
Πόλη
ΙΩΑΝΝΙΝΑ
Καλησπέρα ! Ο παπαγάλος μου είναι 7 μηνών κάποιες φορές στην ουρά του μέχρι στιγμής 2 φορές την έχω δει σπασμένη δεν έχω αντιληφθεί αν τ κάνει μόνος του η αν σπάνε ( ο χώρος είναι αρκετά ευρύς Γιάννα σπάει λόγο χώρου) σμρα είδα λίγο αίμα από κάποιο φτερο στην ουρά πάλι αλλά δεν είναι κομμένο αυτό σημαίνει ότι είναι από τα ριζά ? Είναι πιο πάνω από την μέση της ουράς .τι μπορώ να κάνω ? Θεραπεύεται μόνο του ? ευχαριστώ
 
Σόφη, ανέβασε αν θέλεις φωτο από το κλουβί του, ώστε να φαίνεται καθαρά όλη του η εσωτερική διαρρύθμιση.
Η ύπαρξη του αίματος σημαίνει ότι το φτερό είναι "φρέσκο" υπό ανάπτυξη δλδ ακόμα αιματώνεται (τρέφεται) και όχι παλιό. Αλλά για να διαπιστωθεί ότι το αίμα προέρχεται όντως από φτερό, θα πρέπει να παρατηρήσεις το καλάμι του συγκεκριμένου φτερού ή το φτερό να έχει φύγει / βγει και στην άκρη του να έχει αίμα.
 
Αυτό είναι ένα νέο φτερό ουράς μέσα στο καλάμι του το οποίο έχει μέσα του ένα μεγάλο αγγείο που το τροφοδοτεί με αίμα μέχρι να αναπτυχθεί πλήρως. Καθώς το φτερό ολοκληρώνεται το αγγείο θα μικραίνει μέχρι να εξαφανιστεί. Δείχνει να το έχει τραυματίσει μόνος του (αν δεν ζει με άλλο πουλί) απο κάποιο τρόμαγμα και χτύπημα στα κάγκελα πιθανόν. Συνήθως αυτά επουλώνονται αν δεν σπάσει το καλάκι του φτερού. Αν σπάσει χρειάζεται τράβηγμα για να βγει απο τη ρίζα ώστε να σταματήσει η αιμορραγία. Συνεχίζει και βγάζει αίμα;
 
Έχει σπάσει ένα άλλο που είναι δίπλα αλλά χωρίς αίμα .αυτό που είναι στην φώτο δεν έχει σπάσει εντελώς έχει ανοίξει εγώ πήγα να τ πιάσω και αντιλήφθηκα ότι τον πονάει εκεί οπότε το άφησα έτσι . Κάποιες φορές τ πειράζει μόνος του .αίμα δεν βγάζει τόσο τρ αλλά δεν μπορώ να τ δω καλά.ευχαριστω για την ενημέρωση .
 
Back
Top