Ασθένειες Φτερά στον πάτο του κλουβιού και δεν κελαηδάει. Τι συμβαίνει;

Λοιπόν εγώ όταν πήγα και πήρα το πουλί ο κύριος μου ειπε ότι είναι του 16 και μου είπε ότι ήταν η 6 η 9 μηνών ! Επίσης φοράει ένα απλό άσπρο πλαστικο δαχτυλίδι χωρίς αριθμούς και γράμματα! Το καναρίνι ήταν σε δωμάτιο κοντά στο παράθυρο σε πολύ καθαρό περιβάλλον.. Μαλιστα ο άνθρωπος το είχε ζευγάρι και μου το έδωσε μου έδειξε και αλλα δύο! Ο άνθρωπος είχε και κλιματισμό στο δωμάτιο που ήταν τα πουλακια! Εγώ το είχα μέσα στο σπίτι και οχι κοντά σε καλοριφέρ.. Τωρα έχει δύο βδομάδες που τα έβγαλα έξω και κάθε βράδυ κατά Κατά τς 8.30 τα σκέπαζω και το πρωί στς 5.00 όταν έχει ξημερώσει τα ανοίγω!Η αλήθεια είναι ότι και εγω μπορεί να το εχω δημιουργήσει στρες Γιατί το κρατούσα στο χέρι μου
 
Επειδή δεν έχω τα στοιχεία, πες μας αν είναι 6 μηνών πότε γεννήθηκε και αν είναι 9 μηνών επίσης τον μήνα που γεννήθηκε.
6 μηνών καναρίνι και το είχε ζευγάρι; Τότε θα ήταν θαύμα να ζευγάρωσε και να έδωσε απογόνους...9 μηνών είναι πιο πιθανό.
Θεωρώ ότι το πουλάκι έχει λίγο πιο νωρίς πτερόρροια. Θα την ξεπεράσει σε 2 μήνες περίπου, και έπειτα θα τραγουδά. Εν τω μεταξύ, εφόσον και αν είναι μικρό σε ηλικία, βάζε του τώρα ήχους καναρινιών που ακούει, για να εκπαιδευτεί καλύτερα στο τραγούδι.
Επίσης φτιάξε προστασία από τα αρπακτικά άμεσα. Είναι το πιο σημαντικό ζήτημα στην περίπτωσή σου. Και τέλος, αφού φτιάξεις, βάλε και ένα τούλι γύρω - γύρω για τα κουνούπια και φρόντισε να μην πιάνεις συνέχεια τον μικρό, και να μην του αλλάζεις περιβάλλον, ούτε να το σκεπάζεις (μετά το τούλι) με πανί, ώστε να βρει σωστά τους ρυθμούς του ανάλογα με την εποχή.
 
εγώ τα έβγαζα 25 λεπτά και έχασα μερικά μικρά από σαρμονελα! Το έχω πάρει λίγο από φόβο!
Σαλμονέλα με 25λεπτά βράσιμο;!
Δε νομίζω να γίνεται αυτό... Μήπως άφηνες το αυγό πολλές ώρες στο κλουβί;
 
Νόμιζα Μαρία μου, πως μου απάντησε στο πόσο αφήνει το αυγό στο κλουβί.. Δεν το κατάλαβα..😛
καλημέρα κιόλας! Στο κλουβί τα αφήνω 20 λεπτά. Είναι λίγος ο χρόνος που τα αφήνω;
 
Στο κλουβί τα αφήνω 20 λεπτά.
Ναι... Πολύ λίγος.
Ακόμη και στις πιο ζεστές μέρες υπάρχουν ΄πολύ μεγαλύτερα χρονικά περιθώρια μέχρι να αρχίσει η αλλοίωση του αυγού
 
Ναι... Πολύ λίγος.
Ακόμη και στις πιο ζεστές μέρες υπάρχουν ΄πολύ μεγαλύτερα χρονικά περιθώρια μέχρι να αρχίσει η αλλοίωση του αυγού
δηλαδή για θερμοκρασία περίπου 30 βαθμούς μέσω όρο πόσο είναι το όριο που μπορούμε να το αφήσουμε περίπου;
 
Back
Top