Γενικά Φυλο σε κοκατιλ lutino pearl

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα και καλο μηνα!
Εχω ενα κοκατιλ τριων μηνων, το οποιο μου εχει πει ο εκτροφεας οτι ειναι lutino-pearl.
Πιθανολογει πως ειναι αρσενικο, αλλα δεν ειμαστε σιγουροι.
Διαβαζω τα σχετικα αρθρα αλλα δεν κατατοπιζομαι.
Απο φωτογραφιες του φτερωματος,θα μπορουσε καποιος να κανει μια υποθεση για το φυλο;
Εχω στο προγραμμα να του κανω τεστ dna, αλλα μεχρι τοτε θα ηθελα μια δευτερη γνωμη. Ευχαριστω!
 
Περιμένοντας τις γνώμες των ανθρώπων που ξέρουν θα πω... Πως μέχρι να "ρυθμιστούν" τα χαρακτηριστικά εμφάνισης αυτής της μετάλλαξης με τις πέρλες στην πλάτη... ώστε να ξεχωρίσει το φύλο τους... η μοναδική γρήγορη μέθοδος είναι το test DNA.
Φτηνά και γρήγορα.
Φυσικά θα περιμένω κι εγώ μαζί σου τις απαντήσεις τους...
 
Καλό μήνα!
Είναι πολύ μικρό αλλά αν θέλεις βάλει φωτογραφίες με ανοιχτά τα φτερά πτήσης και ουράς, να κάνουμε υποθέσεις.
Κάνε το τεστ, πιο εύκολα, πιο γρήγορα και στα σίγουρα θα μάθεις.
 
Ναι το εχω στο προγραμμα να το κανω το τεστ, αλλα μεχρι τοτε θα ηθελα να εχω μια "εικονα".
Θα βαλω τις φωτογραφιες που μου ειπες Μαρια μου, απλα εχει κομμενα απο τοτε που το πηρα τα φτερα πτησης, δεν ξερω ποσο και πως, ο ανθρωπος το εκανε, αλλα μηπως σας "δυσκολεψει" αυτο;
 
Άρα δεν έχει περάσει και την πρώτη πτερόρροια αφού δεν βγήκαν τα καινούργια. Σίγουρα δεν είναι εύκολο να πεις γνώμη. Ίσως μέχρι το τεστ πρέπει να αρκεστείς στην γνώμη του εκτροφέα που προφανώς έχει δει πολλούς νεοσσούς και έχει μεγαλύτερη συγκεκριμένη εμπειρία.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Σημερα συνεννοηθηκα με εναν κυριο που βρηκα στο fb και αναλαμβανει τα τεστ, με 4.5 ευρω!
Συντομα λοιπον ο μικρος μου -πιθανολογω- θα κανει το τεστ:)
 
Συντομα λοιπον ο μικρος μου -πιθανολογω- θα κανει το τεστ:)
Μπορείς αν θέλεις όταν ξεκινήσεις για το τεστ, να ανοίξεις ένα θέμα για ενημέρωση της πορείας, της εμπειρίας και γενικά όλου του τρόπου, ώστε να γίνει γνωστό σε όλους.
 
Φυσικα!
Βεβαια εγω συνεννοηθηκα με τον κυριο, αυτος μου εστειλε δηλαδη την φορμα ετοιμη συμπληρωμενη και ολες τις οδηγειες διευθυνσεις κλπ, τωρα αμα καποιος θελει να το κανει απο μονος του δεν ξερω που θα τα βρει ολα αυτα.
Αυριο θα ταχυδρομισω το γραμμα και σε κανενα δεκαημερο θα εχω τα αποτελεσματα! 🙂
 
Ακυρο καταλαβα, θα το τυπωσω αλλη μια και θα το φωτογραφισω!
Σε αυτο το σημειο να πω πως, οπως θα δειτε, η φορμα εχει χωρο πανω στον οποιο τοποθετουνται τα φτερα, αλλα και δυο "κυκλους" στους οποιους απ οτι λεει ριχνεις σταγονες αιματος του πουλιου(να υποθεσω, απο κομμενο νυχι ή φτερο; )
Οι οδηγιες που ελαβα εγω απο τον κυριο για καποιο λογο και ευτυχως για μενα δεν περιλαμβαναν το δευτερο σκελος, αρκουσαν δηλαδη συμφωνα με αυτες τα φτερα.
Τωρα δεν ξερω γιατι το εντυπο ελεγε αλλα πανω.Ισως παιζει ρολο το μεγεθος του παπαγαλου;
 
Ο κύριος που σε εξυπηρετεί έχει κέρδος ή απλή εξυπηρέτηση σου κάνει; Πως γίνεται η συνεργασία;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Ο κύριος που σε εξυπηρετεί έχει κέρδος ή απλή εξυπηρέτηση σου κάνει; Πως γίνεται η συνεργασία;

Εχει εκτροφειο, και απ οτι καταλαβα συνεργαζεται με το εργαστηριο.. Μου φαινεται Μαρια μου πως σε δικο σου μηνυμα, εδω στο φορουμ, βρηκα τον ανθρωπο αυτο.
 
Α κατάλαβα, ο Τζαβέγιο είναι. Με τα λεφτά πως γίνεται; Σε ποιον τα στέλνεις και πως;

Ναι αυτος!
Τα εβαλα σε τραπεζα στον λογαριασμο που μου εδωσε, τεσσεραμισι ευρω.
Και αλλα ενενηντα λεπτα για να στειλω το γραμμα.
 
Δικό του λογαριασμό ή της sexado; Ρωτάω για να καταλάβω αν έχει νόημα να αντλήσουμε πλαγίως την φόρμα.
 
Επισης να πω πως ειχα την ανησυχια (οπως και πολλοι αλλοι απ οτι διαβασα) οτι το πουλι ισως πονεσει, ταραχτει, "κραταει μουτρα" μετα το τραβηγμα των φτερων κλπ.
Πραγματικα δεν καταλαβε τιποτα, και μαλιστα αναγκαστηκα να τον "μαδησω" και δευτερη φορα, αφου την πρωτη φορα το ενα φτερο δεν ειχε καλη "μυτη".
Μετα απ αυτο βγηκε και παλι με προθυμια και ευχαριστηση απο το κλουβι, οπως συνηθιζεικαι ηταν μεστην καλη χαρα:)

Δικό του λογαριασμό ή της sexado; Ρωτάω για να καταλάβω αν έχει νόημα να αντλήσουμε πλαγίως την φόρμα.

Δικο του!
 
Άρα υπάρχει σύμβαση συνεργασίας και η φόρμα δεν μας απασχολεί εκτός αν θεωρείς πως περιέχονται στοιχεία χρήσιμα για κάποιον ενδιαφερόμενο να προετοιμαστεί για την διαδικασία.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Άρα υπάρχει σύμβαση συνεργασίας και η φόρμα δεν μας απασχολεί εκτός αν θεωρείς πως περιέχονται στοιχεία χρήσιμα για κάποιον ενδιαφερόμενο να προετοιμαστεί για την διαδικασία.

Στην φορμα αναγραφονται απλα τα στοιχεια του πουλιου, και τοποθετουνται εκει τα φτερα ή το αιμα σε αλλες περιπτωσεις.
Οι οδηγειες μου σταλθηκαν σε διαφορετικο αρχειο και αφορουσαν την τοποθετηση των φτερων στη φορμα κυριως, και το βγαλσιμο των φτερων.
 
Καλησπερα! Σημερα ενημερωθηκα οτι εφτασαν στο εργαστηριο τα δειγματα. Δεν ξερω γιατι καθυστερησαν τοσο, συνηθως απο οτι πληροφορηθηκα φτανουν σε τρεις τεσσερις μερες.. Οποτε ειμαστε ακομα σε αναμονη για τα αποτελεσματα!
 
Θα περιμένουμε μαζί σου...


Περιμενω και γω με πολλη αγωνια πραγματικα!
Ενω τωρα αυτες τις μερες περιμενα απο μερα σε μερα να λαβω τα αποτελεσματα, τελικα μολις εφτασαν😳
Τι να γινει, κανω υπομονη🙄
 
Back
Top