Φροντίδα Φυτά - πρασινάδα σε κλουβί

Dimitris Part

PB New Member
Εγγραφή
23 Απρ 2020
Μηνύματα
119
Πόλη
Λάρισα
Χαίρεται όμορφη παρέα... Σκέφτομαι να διακοσμησω μια κλούβα μου με πλαστικά φυτά από έξω τι γνώμη έχετε;... Επίσης έχετε δοκιμάσει μήπως να βάλετε κάποια πρασινάδα ζωντανή σε χώμα μέσα στο κλουβί με τα πουλάκια σας για να παίζουν να κρύβονται και τα σχετικά;
 
@Dimitris Part ,η διακόσμηση της κλούβας με πλαστικά φυτά νομίζω είναι περιττή, δεν προσφέρει κάτι χρήσιμο στα πουλιά,μονο για ίσκιο, ίσως κάνει.(Προσωπικά την θεωρώ κακόγουστο ντεκόρ.) Επίσης ούτε η ιδέα της πρασιναδας με το χώμα μέσα στο κλουβί μπορεί να πραγματοποιηθεί, γιατί απλά θα την χαλάσουν. Μπορείς να βάλεις στο κήπο σου ή στις γλάστρες σου, ασφαλή βότανα όπως βασιλικό ρίγανη θυμάρι μέντα δυόσμο και άλλα βότανα και να τα προσφέρεις καθημερινά με όποιον τρόπο νομίζεις εσυ . Κοίτα εδώ: Thread 'Ασφαλή και τοξικά φυτά και καρποί για τα πουλιά' https://community.petbirds.gr/threads/Ασφαλή-και-τοξικά-φυτά-και-καρποί-για-τα-πουλιά.26454/ Φιλικά.
 
Πράγματι, κι εγώ έχω την αίσθηση ότι τα πλαστικά φυτά τις περισσότερες φορές είναι κάπως άκομψα.Παρόλα αυτά, επίσης το κλουβί είναι μικρό για να υπάρχει μέσα χώμα ή γλάστρα με φυτά. Αν όμως τα φυτά μπουν περιμετρικά του κλουβιού (αν γίνεται βέβαια) και είναι και βότανα ή τέλος πάντων βρώσιμα μεγάλης ή ταχείας ανάπτυξης, ίσως θα μπορούσες να προσεγγίσεις αυτό που θα ήθελες.
 
Είχα βρει μια φωτογραφία που είναι μια κυρία η οποία έχει κάνει σαν ένα μικρό ραφακι μέσα στο κλουβί και έχει βάλει πολύ πολύ μικρά και ρηχά γλάστρακια και μέσα είχε φυτέψει κάτι σαν γρασίδι και τα πουλιά (ζεμπρακια) ανέβαιναν εκεί και έπαιζαν... Έτσι μου ήρθε η ιδέα
 
Back
Top