Αναπαραγωγή Φωλιά έφτιαξε, αβγά δε βλέπω

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ekar
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ekar

PB New Member
Εγγραφή
22 Μαϊ 2007
Μηνύματα
33
Πόλη
Αθήνα
Μετά από 3 αναπαραγωγικές περιόδους διεπίστωσα κάτι περίεργο και το θέτω υπόψη σας : Η κανάρα έχει τελειώσει το στρώσιμο της φωλιάς από τις 6 Μαρτίου αλλά ακόμη δε γέννησε αβγό. Σε ΟΛΕΣ τις άλλες περιπτώσεις έχω παρατηρήσει ότι η κανάρα γεννάει αβγό το αργότερο 2-3 μέρες αφού η φωλιά είναι έτοιμη. Έχει κάποιος άλλος παρατηρήσει τέτοια καθυστέρηση ;
Ηλίας
 
Ναι! Εγώ! Είχε ετοιμάσει τη φωλιά και δεν είχε κάνει αβγό για 2 βδομάδες η δική μου κανάρα! Και μετά απο 2 βδομάδες έκανε ένα, το κλώσσησε 3-4 μέρες και μετά το έσπασε γιατί ήταν άσπορο.Αν η κανάρα σου είναι μικρή μπορεί να έπαθε παρακράτηση. Κοίτα την κοιλιά της αν είναι πρησμένη και κανε της μασάζ για να τη βοηθήσεις. Επιπλέον κράτα τη σε ζεστό μέρος! Ελπίζω να βοήθησα!
 
νατασα, πρωτος δεν ξερειςε αν ηταν ασπορο το αυγο, δευτερον δεν το ασπασε η θηλυκια σου εκτος αν την ειδες, εκαρ ο αρσενικος σου δεν ειναι πρυρωμενος αρκετα ωστε να βατεψει την θηλυκια κα ινα κανει αυγο, μερικες καναρες δεν κανουν αυγα αν δεν τις βατεψει αρσενικος, οποτε περιμενε να την βατεψει δεν τρεχει τιποτα να περιμενεις
 
Λευτέρη, ο αρσενικός είναι εντελώς πυρωμένος και κάνει σαν τρελός στο κλουβί. Είναι 2 ετών δοκιμασμένος - killer (πέρσι με 3 κανάρες είχε σκορ 23/24 αβγά).
Το να έχουν μείνει μέσα της τα αβγά το θεωρώ μάλλον απίθανο Νατάσα, γιατί το τσόφλι του αβγού δημιουργείται την προηγούμενη της γέννησης, οπότε λογικά θα είχε πεθάνει, αν δεν μπορούσε να γεννήσει τα αβγά. Η κανάρα δείχνει καλά - θα δούμε
 
Απάντηση δεν έχω δυστυχώς αλλά έχω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με ένα ζευγάρι gloster. Από την πρώτη μέρα τα πουλιά ζευγάρωσαν και η θηλυκιά άρχισε να ΄στρώνει φωλιά αλλά εδώ και ένα μήνα αυγό δεν είδα. Τα πουλιά ζευγαρώνουν κάθε μέρα και κάθονται και στη φωλιά. Δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι εκτός από το να περιμένουμε. Άλλωστε είναι νωρίς ακόμη χρόνος υπάρχει.
 
φιλε κανε υπομονη εχω καναρα η οποια ζευγαρωνει στρωνει φωλια και μετα απο καμια εβδομαδα γεννα πιστευω οτι ειναι στον οργανισμο του καναρινιου.
 
Από βιταμίνες, τα πουλιά παίρνουν μέρα παρά μέρα Multi-vit. Θα αυξήσω τις βιταμίνες και θα δούμε
 
Λευτέρη η δικιά μου και ασβέστιο είχε (άμμο από κοχύλια, και σουπιοκόκαλλο) και βιταμίνες (βιταμίνη στο νερό και σπιρουλίνα σε αυγοτροφή) όλο το χρόνο και παρουσιάζει το ίδιο ακριβώς. Δεν νομίζω να ευθύνονται αυτά αλλά δεν ξέρω και τι να υποθέσω
 
φιλε βασιλη η αμμος και τα κοχυλια δεν λυνουν το προβλημα ελλειψης ασβεστιου, δυστυχως αν δεν τα βλεπει ηλιος ατ πουλια πρεπει να δινουμε συμπληρωμα ασβεστιου κα ιοχι μονο μμο κα ικοχυλια, που παρεπιμπτοντως εινα ιγια το στομαχι τους
 
Και με τα δικά μου καναρίνια που τα βλέπει ήλιος, αποτέλεσμα δεν είδα!
 
η αμμος και τα κοχυλια δεν λυνουν το προβλημα ελλειψης ασβεστιου, δυστυχως αν δεν τα βλεπει ηλιος ατ πουλια πρεπει να δινουμε συμπληρωμα ασβεστιου και οχι μονο αμμο και κοχυλια, που παρεπιμπτοντως ειναι για το στομαχι τους
Φιλε Λευτερη για ποση ωρα θα πρεπει περιπου να τα βλεπει ο ηλιος καθημερινα;
 
για 20 λεπτα ειναι αρκετα
αλλα πρεπει να παιρνει κα ιτις καταλληλες τροφες για να δημιουργησει την βιταμινη D που ειναι το κυριο συστατικο για τα κοκκαλα και τα αυγα στην προκειμενη
 
Απ'οτι καταλαβαινω το κοκκαλο σουπιας και η αμμος ειναι μηδαμινα ως προς βιταμινη D.To Necton MSA οπως εχω διαβασει ειναι καλο τι αλλο προτεινεις εσυ.
 
εγω βαζω κα ιμσα και καλσι λουξ για να καλυπτω οσες περισοτερες αναγκες μπορω, αλλα μην υποτιμας το κοκκαλο της σουπιας, εχει μεταλλικα στοιχεια που δυσκολα βρισκεις αλου
 
Λευτερη σ'ευχαριστω μια ερωτηση ακομα σε περιοδο αναπαραγωγης συνεχιζεις να τα βαζεις ελπιζω να βοηθηθηκε και ο Ηλιας.
 
εκατο λογοι παραπανω σε περιοδο αναπαρωγωγης! ατ αυγα τι θελουν;ασβεστιο,τα κοκκαλα των μικρων;ασβεστιο
 
φιλε βασιλη η αμμος και τα κοχυλια δεν λυνουν το προβλημα ελλειψης ασβεστιου, δυστυχως αν δεν τα βλεπει ηλιος ατ πουλια πρεπει να δινουμε συμπληρωμα ασβεστιου κα ιοχι μονο μμο κα ικοχυλια, που παρεπιμπτοντως εινα ιγια το στομαχι τους
Η άμμος από κοχύλια καθώς και το σουπιοκόκαλλο περιέχουν ασβέστιο. Ο ήλιος χρειάζεται για να παράγουν τα πουλιά βιταμίνη D που είναι απαραίτητη για την απορρόφηση αυτού του ασβεστίου από τον οργανισμό. Το συγκεκριμένο πουλί είναι δίπλα σε παράθυρο το οποίο είναι όλο το μεσημέρι ανοιχτό οπότε έχει άμεση ηλιακή ακτινοβολία. Βιταμίνη D παίρνει και από τον κρόκο του αυγού (αυγό χορηγώ όλο το χρόνο αλλά σε μικρότερη ποσότητα). Επίσης την ίδια διατροφή ακολουθούν και τα υπόλοιπα πουλιά και ποτέ δεν έχει εμφανιστεί πρόβλημα έλλειψης ασβεστίου (δυστοκία ή οτιδήποτε άλλο). Γι αυτό πιστεύω ότι δεν είναι πρόβλημα έλλειψης ασβεστίου ή βιταμίνης Ε. Το ίδιο πουλί πέρσι έκανε γέννες και μάλιστα μεγάλες (τρεις γέννες 6-7 αυγά η κάθε μία) και είναι 2 χρόνων δηλαδή νεαρό.
 
Back
Top