Γενικά Φωνάζει όταν κοιμούνται οι δικοί μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nefeli22
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

nefeli22

PB New Member
Εγγραφή
9 Σεπ 2017
Μηνύματα
51
Πόλη
Ιωάννινα
Παιδια έχω ένα πρόβλημα στο οποίο νομίζω φταίω εγώ. Όταν φεύγω ο παπαγαλος αρχίζει να φωνάζει με αποτέλεσμα να ξυπνάει τους γονείς μου. Τι μπορώ να κάνω;
 
Mε βάση τη δική μου εμπειρία με το πάροτλετ, εφ' οσον έχει συνηθίσει να είσαι συνέχεια κοντά του, ή να είναι κάποιος άλλος,όταν μένει μόνος φωνάζει για να σε προσελκύσει πάλι κοντά. Ο Ερνέστο μετά από λίγη ώρα σταματάει, αλλά κατά διαστήματα "τσεκάρει" ξανά.
Λογικό ειναι εφ' όσον μπορεί να είναι ακόμα λίγο φοβισμένος/στρεσσαρισμένος.
Γενικά νομίζω τα ρινγκνεκάκια είναι και κάπως φασαριόζικα.
Θα σου απαντήσουν φαντάζομαι και καλύτερα τα παιδιά που ξέρουν πιο πολλά για το είδος.
 
Τι ώρες είναι που φεύγεις;
Το ζήτημα είναι το ακόλουθο: το πουλί ναι μεν θέλει παρέα, αλλά όπως είπαμε χρειάζεται και νέο κλουβί, το οποίο θα αγοράσεις στην πορεία όταν όμως έχει εγκλιματιστεί στο νέο του περιβάλλον. Στο κλουβί αυτό θα βάλεις μέσα παιχνίδια για να το κρατούν απασχολημένο, και ίσως στην πορεία να το μεταφέρεις για λίγες ώρες σε δωμάτιο με ανθρώπους για να έχει παρέα.
Το απόγευμα όμως και το πρωί, αυτοί οι παπαγάλοι, (αν κάνω λάθος διορθώστε με) φωνάζουν για κάποια ώρα και ίσως αυτό δεν μπορεί να αλλάξει.
 
Τι ώρες είναι που φεύγεις;
Λοιπόν λοιπών περίπου μια με δύο ώρες από το σπίτι λόγω που έχω μπάσκετ. Όταν φεύγω από το δωμάτιο με φωνάζει. Και τώρα (σήμερα δηλαδη άρχισε να τρώει και από το χέρι μου( το έχω έξω από το κλουβι ακόμα) εμμ σε 3 μέρες θα πάω στα τζαμπο και θα του αγοράσω 1-2 παιχνιδάκια να δω. Και ακριβώςαπέναντι από το τζανμπο θα δω για κλουβακια.

Mε βάση τη δική μου εμπειρία...
Ναι αλλά εγώ τις ώρες που φεύγω ένας από τους 2 γονείς μου κοιμάται θα ήταν καλό να τον βγάλω έξω και να τον αφήσω κάπου ή αν του ρίξω ένα πανί από πάνω για να νομίζει ότι είναι βράδυ και να κοιμηθώ για λίγο;
 
Για έξω δεν ξερω να σου πω αφού μόνος του καλο είναι να μη μενει (δεν ξέρω την περιοχή που μένεις και άν υπαρχουν αρπακτικά που θα μπορούσαν να του επιτεθούν). Το σκέπασμα είναι μια λύση, αλλά δεν ξέρω αν θα τον στρεσσάρει (ο δικός μου εκνευρίζεται αν τον σκεπάσεις μέρα).
 
Πρωι κ απογευμα κραζουν! Δεν. Μας ειπες πως περναει την μερα του ο μικρουλης! Εγω τον εχω στο σαλονι πχ και εχει παρεα την περισσοτερη ωρα! Τωρα για τις φωνες τις ποιο πολλες φορες με ενα μαρουλι η αλλο σαλατικο ασχολειται και δεν κραζει! Υποψιν οτι τους αρεσουν να μασουλανε ξυλα με τις ωρες!
 
Εννοείται ότι δεν θα το σκεπάζεις, αν δεν είναι νύχτα. Δεν κάνει, θα του διαταράξεις τους βιόρυθμους. Εφόσον ο ένας εκ των δύο γονιών σου κοιμάται και εσύ λείπεις, θα σου έλεγα να το αφήσεις εντός κλουβιού με μια απασχόληση στον χώρο που είναι ο άλλος σου γονιός. Έτσι δεν θα νιώθει μόνο του.
Για έξω, όχι, εκτός και αν του βάλεις προστασία από τα αρπακτικά. Αλλά και πάλι είσαι Γιάννενα και το κλίμα είναι ψυχρό, οπότε σε ένα μήνα, αν όχι σε λιγότερο χρόνο, θα αντιμετωπίσεις πάλι το ίδιο πρόβλημα.
Ξέρει κανείς αν μαζέψει κουκουνάρια και του τα δίνει, αν είναι κατάλληλα και τι είδους (αν χρειάζεται) επεξεργασία πρέπει να γίνει προκειμένου να τα βάλει στο κλουβί;
 
Ξέρει κανείς αν μαζέψει κουκουνάρια και του τα δίνει, αν είναι κατάλληλα και τι είδους (αν χρειάζεται) επεξεργασία πρέπει να γίνει προκειμένου να τα βάλει στο κλουβί;
Αν συλλεχθούν από καθαρό μέρος και το πεύκο είναι υγιές χωρίς βαμβακίαση, ένα απλό πλύσιμο με τρεχούμενο νερό αρκεί για να τα δώσουμε στα πουλιά. Αν υπάρχουν υποψίες για οτιδήποτε, τα ζεματάμε για λίγο σε βραστό κοχλάζον νερό.
 
Τι ώρες είναι που φεύγεις;
Το ζήτημα είναι το ακόλουθο: το πουλί ναι μεν θέλει παρέα, αλλά όπως είπαμε χρειάζεται και νέο κλουβί, το οποίο θα αγοράσεις στην πορεία όταν όμως έχει εγκλιματιστεί στο νέο του περιβάλλον. Στο κλουβί αυτό θα βάλεις μέσα παιχνίδια για να το κρατούν απασχολημένο, και ίσως στην πορεία να το μεταφέρεις για λίγες ώρες σε δωμάτιο με ανθρώπους για να έχει παρέα.
Το απόγευμα όμως και το πρωί, αυτοί οι παπαγάλοι, (αν κάνω λάθος διορθώστε με) φωνάζουν για κάποια ώρα και ίσως αυτό δεν μπορεί να αλλάξει.
Για έξω δεν ξερω να σου πω αφού μόνος του καλο είναι να μη μενει (δεν ξέρω την περιοχή που μένεις και άν υπαρχουν αρπακτικά που θα μπορούσαν να του επιτεθούν). Το σκέπασμα είναι μια λύση, αλλά δεν ξέρω αν θα τον στρεσσάρει (ο δικός μου εκνευρίζεται αν τον σκεπάσεις μέρα).
Εδώ που μένω είναι λίγο ερημικό το μέρος τα μόνα πουλιά που έχω δει είναι καρακάξες και περιστέρια. Θα μπορούσα να τουπάρχει φτιάξω έναν χωρίς έξω στο σπίτι να είσαι κλειστός και να τον αφήνω εκεί αλλά αρχίζει ο χειμώνας και δεν κάνει καλό.
Πρωι κ απογευμα κραζουν! Δεν. Μας ειπες πως περναει την μερα του ο μικρουλης! Εγω τον εχω στο σαλονι πχ και εχει παρεα την περισσοτερη ωρα! Τωρα για τις φωνες τις ποιο πολλες φορες με ενα μαρουλι η αλλο σαλατικο ασχολειται και δεν κραζει! Υποψιν οτι τους αρεσουν να μασουλανε ξυλα με τις ωρες!
Αυτό το κατάλαβα έχει φάει το ξυλάκι που του έχω βάλει αν κάθεται. Δεν του έχω βάλει τίποτα για παιχνίδι γιατί δενα είχα αγοράσει. Αλλά έκατσα και έφτιαξα με σκοινί και καπάκια ένα για να τον απασχολεί ελπίζω
 
Άκου Νεφέλη... Κινδυνεύει και απο καρακαξες και απο γερακια, οποτε ειναι και ο καιρός δύσκολος, μην το βγάζεις καθόλου έξω. Δεν ειναι και καλό για την υγεία του άλλωστε το μέσα - έξω, όταν υπαρχει διαφορά θερμοκρασίας. Τωρα για την πρόσληψη ηλιακής ακτινοβολίας, θα σου πουν άλλα μέλη πόση ωρα και καθε ποτε θα βγαίνει έξω υπό δίκη σου συνεχόμενη παρουσία δίπλα του.
 
Εννοείται ότι δεν θα το σκεπάζεις, αν δεν είναι νύχτα. Δεν κάνει, θα του διαταράξεις τους βιόρυθμους. Εφόσον ο ένας εκ των δύο γονιών σου κοιμάται και εσύ λείπεις, θα σου έλεγα να το αφήσεις εντός κλουβιού με μια απασχόληση στον χώρο που είναι ο άλλος σου γονιός. Έτσι δεν θα νιώθει μόνο του.
Για έξω, όχι, εκτός και αν του βάλεις προστασία από τα αρπακτικά. Αλλά και πάλι είσαι Γιάννενα και το κλίμα είναι ψυχρό, οπότε σε ένα μήνα, αν όχι σε λιγότερο χρόνο, θα αντιμετωπίσεις πάλι το ίδιο πρόβλημα.
Ξέρει κανείς αν μαζέψει κουκουνάρια και του τα δίνει, αν είναι κατάλληλα και τι είδους (αν χρειάζεται) επεξεργασία πρέπει να γίνει προκειμένου να τα βάλει στο κλουβί;
Ωραία. Είχα άλλη μαι ιδέα θα μπορούσα να τον πάω στο σαλόνι στο οποίο θα του έβαζα την τηλεόραση να βλεπει ή να τον βάλω κάπου με ένα αρκουδάκι μου. Για έξω τέτοιον καιρό στα Γιάννενα μάλλον όχι.
Άκου Νεφέλη... Κινδυνεύει και απο καρακαξες και απο γερακια, οποτε ειναι και ο καιρός δύσκολος, μην το βγάζεις καθόλου έξω. Δεν ειναι και καλό για την υγεία του άλλωστε το μέσα - έξω, όταν υπαρχει διαφορά θερμοκρασίας. Τωρα για την πρόσληψη ηλιακής ακτινοβολίας, θα σου πουν άλλα μέλη πόση ωρα και καθε ποτε θα βγαίνει έξω υπό δίκη σου συνεχόμενη παρουσία δίπλα του.
Γεράκια δεν έχουμε άλλα έχουμε καρακάξες. Συνήθως το βγάζω κατά τις 6-8 το απόγευμα και καθόμαστε μαζί
 
Γεράκια δεν έχουμε άλλα έχουμε καρακάξες. Συνήθως το βγάζω κατά τις 6-8 το απόγευμα και καθόμαστε
Αυτό αποκλείεται, να μην έχετε γεράκια δλδ. Απλά η περιοχή του καθε ενός ειναι μεγάλη και τα γεράκια δεν στέκονται, αλλά κυρίως πετούν.
Δεν έχω τις γνώσεις για να σου απαντήσω για το φως και το απόγευμα, αλλά δεν νομιζω ότι ειναι η κατάλληλη ώρα.
 
Αυτό αποκλείεται, να μην έχετε γεράκια δλδ. Απλά η περιοχή του καθε ενός ειναι μεγάλη και τα γεράκια δεν στέκονται, αλλά κυρίως πετούν.
Δεν έχω τις γνώσεις για να σου απαντήσω για το φως και το απόγευμα, αλλά δεν νομιζω ότι ειναι η κατάλληλη ώρα.
Στα χωριά έχουμε γερακια. Εδώ που μένω δεν έχει
 
Στα χωριά έχουμε γερακια. Εδώ που μένω δεν έχει
Μη βγούμε off topic, γεράκια έχει παντού, εδώ έχουμε στη γειτονιά μου, αττική συνοικία.
Το πουλάκι επειδή ο καιρός κρυώνει, θα το βγάζεις μόνο όσες μέρες είναι ζεστές και ηλιόλουστες και ώρες που ο ήλιος είναι ντάλα κι εσύ μπορείς να μένεις μαζί του άνετα για 20 περίπου λεπτά χωρίς να κρυώνεις ενώ δεν φοράς παλτό.
Αν μπορείς μία φορά την εβδομάδα, θα το κάνεις μία φορά την εβδομάδα. Οι υπόλοιποι κίνδυνοι είναι πολύ σοβαροί για να τους αγνοήσεις, δηλαδή να κρυώσει από τη διαφορά θερμοκρασίας ή να δεχθεί επίθεση αρπακτικού.
 
Στα χωριά έχουμε γερακια. Εδώ που μένω δεν έχει
Νεφέλη, το γεράκι καλύπτει χιλιόμετρα επι χιλιομέτρων σε λίγα λεπτά και πλεον επισκέπτονται αστικά κεντρα καθημερινά, οποτε μην αυταπατάσαι και έχε το νου σου στο πουλι.
 
συμφωνο με τον γιαννη και την μαρια τα γερακια ειναι παντου. Προσεχε τον μικρο. η γνωμη μου ειναι για λιγες ωρες να ειναι με τον ενα απο τους γονεις σου. Ναι οταν συνηθηση την παρεα σου οταν σε χανει απο το οπτικο παιδιο του, θα σε φωναζει.
 
συμφωνο με τον γιαννη και την μαρια τα γερακια ειναι παντου. Προσεχε τον μικρο. η γνωμη μου ειναι για λιγες ωρες να ειναι με τον ενα απο τους γονεις σου. Ναι οταν συνηθηση την παρεα σου οταν σε χανει απο το οπτικο παιδιο του, θα σε φωναζει.
Το θέμα είναι ότι τώρα θα κοιμούνται και οι δύο. Δεν ξέρω. Λέω να τονα πηγαίνω στο σαλόνι και να τν αφήνω με την τηλεόραση ανοιχτή μήπως και ηρεμήσει... Του έβαλα και παιχνίδια σήμερα αλλά δεν τα πολύ έπαιξε
 
εαν δεν ειχε μαθει εως τωρα με παιχνιδια θα αργηση λιγο να ασχοληθη μαζι τους. η τηλεοραση ειναι μια λυση, αν και πολλες φορες εμενα μου εχει τυχη, κανουν ηχους και με αυτην. Θα σου προτεινο κατι εξτριμ. Να τον περνεις μαζι σου στο μπασκετ. καπου εκει στις εξεδρες ενας παπαγαλος, οπου με τα σφυριγματα του θα διακοπτη την εξεληξη του παιχνιδιου. Φανταστικο ειδικα αμα την μπαλα εχει η αντιπαλη ομαδα. συγουρα θα πατε για πρωταθλημα. Θυμηθηκα τα νιατα μου. τολμησετο αξιζη, εχει πλακα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Νεφέλη θα πρέπει το πουλί να μάθει να μένει και μόνο στο χώρο. Φυσικά και θα κάνετε κάποιες ώρες την ημέρα παρέα ή εκπαίδευση αλλά αυτό το ''αυτοκόλλητο'' είναι που φέρνει προβλήματα... Μάθε του-εκπαίδευσε το να παίζει με παιχνίδια
..σε 3 μέρες θα πάω στα τζαμπο και θα του αγοράσω 1-2 παιχνιδάκια να δω.
προσοχή, δεν πρόκειται για παιδάκι αλλά για πουλάκι... Καλύτερα να του φτιάξεις εσύ ένα δυο απλά παιχνιδάκια, έτσι δεν θα ξοδευτείς κιόλας...
Φτιάξτε παιχνίδια παπαγάλων εύκολα και γρήγορα
 
Δεν ξέρω μου άρεσε η ιδέα. Μπορεί να το δοκιμάσω καμιά φορά. Αλλά να είναι και η μαμά μου μαζί :) 😉
 
Back
Top