Αναπαραγωγή Φωτισμος σε κλουβα αναπαραγωγης καρδερινας

blackjohn

PB New Member
Εγγραφή
29 Δεκ 2014
Μηνύματα
25
Παιδια καλησπερα. Αν και διαβαζω πολλα χρονια το φορουμ σας, μολις προσφατα εγινα μελος. Φετος λεω να ξεκινησω την προσπαθεια μου για αναπαραγωγη καρδερινας. Τις επομενες μερες θα παρω 2 ζευγαρακια. Εκτροφης εννοειται. Εχω μια 2οροφη κλουβα πτησης 1χ0,5χ0,5 ο καθε οροφος. Το σπιτι θα εχει πολυ ησυχια, εργενης ειμαι και λειπω ολη μερα στην δουλεια 😛 . Απλα εχω ενα προβλημα. Θα τα εχω μεσα στο σπιτι και ο φωτισμος δεν ειναι πολυ καλος. Θα ηταν χρησιμο να βαλω στις κλουβες φωτισμο με λαμπες τυπου arcadia πχ? Η απλα να βαλω τις κλουβες μπροστα στην μπαλκονοπορτα; Εχει κανεις εμπειρια με λαμπες; Βοηθουν την κατασταση η τζαπα κοπος και εξοδα;
Ευχαριστω.
 
Παιδια καλησπερα. Αν και διαβαζω πολλα χρονια το φορουμ σας, μολις προσφατα εγινα μελος. Φετος λεω να ξεκινησω την προσπαθεια μου για αναπαραγωγη καρδερινας. Τις επομενες μερες θα παρω 2 ζευγαρακια. Εκτροφης εννοειται. Εχω μια 2οροφη κλουβα πτησης 1χ0,5χ0,5 ο καθε οροφος. Το σπιτι θα εχει πολυ ησυχια, εργενης ειμαι και λειπω ολη μερα στην δουλεια 😛 . Απλα εχω ενα προβλημα. Θα τα εχω μεσα στο σπιτι και ο φωτισμος δεν ειναι πολυ καλος. Θα ηταν χρησιμο να βαλω στις κλουβες φωτισμο με λαμπες τυπου arcadia πχ? Η απλα να βαλω τις κλουβες μπροστα στην μπαλκονοπορτα; Εχει κανεις εμπειρια με λαμπες; Βοηθουν την κατασταση η τζαπα κοπος και εξοδα;
Ευχαριστω.
Καλώς ήρθες στην παρέα μας... και μάλιστα κατευθείαν στα βαθιά (εκτροφή καρδερίνας).
Πριν σου απαντήσουν οι καλύτερα ενημερωμένοι με το είδος θα ήθελα να σε ρωτήσω για να μάθουμε την εκτροφική σου εμπειρία, ώστε οι γνώστες του χώρου θα αντιληφθούν καλύτερα τις πιθανές ανάγκες σου (αν φυσικά υπάρχουν).
Τώρα ο φωτισμός του εκτροφείου είναι ένα θέμα που απασχόλησε, απασχολεί και θα συνεχίζει να απασχολεί όλους τους εκτροφείς που δραστηριοποιούνται σε εσωτερική εκτροφή. Φυσικά έχει απασχολήσει και το χώρο μας όπως μπορείς να διαβάσεις έχουν γραφτεί αρκετά εδώ Φωτισμός εκτροφείου πτηνών • PetBirds
Υπάρχουν φίλοι που ξεκίνησαν νέους χώρους και δυσκολεύτηκαν με ίδιους ή παρόμοιους με τους δικού σου προβληματισμούς. Μια τέτοια συζήτηση είναι εδώ... Βοήθεια για το στήσιμο εσωτερικής εκτροφής • PetBirds
Αν διαβάζοντας τα παραπάνω παραμείνουν οι απορίες σου, δημιουργηθούν νέες ή έχεις ενστάσεις δεν έχεις παρά να τις μεταφέρεις στα αντίστοιχα θέματα.
 
Οτι και να αποφασίσεις θα πρέπει να δίνεις στα πουλιά βιταμίνη D3 και να ακολουθείς σε διάρκεια... Το ηλιακό φως. (στο περίπου τουλάχιστον)

Καλή επιτυχία.
 
Παιδια καλησπερα. Αν και διαβαζω πολλα χρονια το φορουμ σας, μολις προσφατα εγινα μελος. Φετος λεω να ξεκινησω την προσπαθεια μου για αναπαραγωγη καρδερινας. Τις επομενες μερες θα παρω 2 ζευγαρακια. Εκτροφης εννοειται. Εχω μια 2οροφη κλουβα πτησης 1χ0,5χ0,5 ο καθε οροφος. Το σπιτι θα εχει πολυ ησυχια, εργενης ειμαι και λειπω ολη μερα στην δουλεια 😛 . Απλα εχω ενα προβλημα. Θα τα εχω μεσα στο σπιτι και ο φωτισμος δεν ειναι πολυ καλος. Θα ηταν χρησιμο να βαλω στις κλουβες φωτισμο με λαμπες τυπου arcadia πχ? Η απλα να βαλω τις κλουβες μπροστα στην μπαλκονοπορτα; Εχει κανεις εμπειρια με λαμπες; Βοηθουν την κατασταση η τζαπα κοπος και εξοδα;
Ευχαριστω.

Αν ο φωτισμός σου δεν είναι καλός θα πρέπει να τον βελτιώσεις με τεχνικό φώς. Για μια 2όροφη κλούβα θα είναι απλό.
Μπροστά από την μπαλκονόπορτα τι συνθήκες επικρατούν; Πέφτει άμεσο ηλιακό φώς κάποιες ώρες;
 
Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια. Ομολογω τα ποστ που μου δειχνετε δεν τα ειχα δει, παροτι εψαξα λιγο. Μαλλον οχι οσο επρεπε φαινεται. Θα τα μελετησω προσεκτικα.
Η εκτροφικη μου εμπειρια οσον αφορα τις καρδερινες ειναι μηδαμινη. Καναρια παλαιοτερα ειχα βγαλει, αλλα οχι οργανωμενα. Καθαρα ερασιτεχνικα. Απλα επειδη οσο θυμαμαι τον εαυτο μου παντα ειχα μερικες καρδερινες να με συντροφευουν, ειπα να κανω την προσπαθεια μου και με αυτες.
Στην μπαλκονοπορτα δεν χτυπα καθολου αμεσο ηλιακο φως Γιαννη. Αυτο ειναι καλο η κακο;
 
Τα πουλιά που θα πάρεις έχουν δαχτυλίδι; ... (πες μας και το ονομα σου)

Και αν... Ναι

ποιας χρονολογίας θα είναι;

τιμή;
 
Eγω χρησιμοποιώ και αυτή

http://www.ornitalia.gr/sumplirwmata/279-ornisol-lisovit-ad3e-.html
 
Λεπτομεροιες θα ξερω τις επομενες μερες που θα μου ερθουν τα πουλακια φιλε ΑΒΑΤΟΝ. Ειναι απο γνωστο και παλιο εκτροφεα στην Αττικη. Προς το παρον τα εχει ο ξαδερφος μου ο οποιος κανονισε και το ''κονε''. Τα περιμενω κι εγω με αγωνια. Νικο με λενε.
 
Λεπτομεροιες θα ξερω τις επομενες μερες που θα μου ερθουν τα πουλακια φιλε ΑΒΑΤΟΝ. Ειναι απο γνωστο και παλιο εκτροφεα στην Αττικη. Προς το παρον τα εχει ο ξαδερφος μου ο οποιος κανονισε και το ''κονε''. Τα περιμενω κι εγω με αγωνια. Νικο με λενε.

Ξέρεις το ονομα του;
 
Τα πουλιά που θα πάρεις έχουν δαχτυλίδι; ... (πες μας και το ονομα σου)

Και αν... Ναι

ποιας χρονολογίας θα είναι;

τιμή;
Aυτά Βασίλη, τα θεωρώ μάλλον ''περιττά'' και σίγουρα προαιρετικά.. Δηλαδή αν γράψει ο φίλος ότι ''θέλουμε'' να γράψει, είμαστε ο. Κ.;
Έγραψε ότι θα ψάξει για εκτροφής.. Μακάρι να βρει και να αρχίσει σωστά !
 
Aυτά Βασίλη, τα θεωρώ μάλλον ''περιττά'' και σίγουρα προαιρετικά.. Δηλαδή αν γράψει ο φίλος ότι ''θέλουμε'' να γράψει, είμαστε ο. Κ.;
Έγραψε ότι θα ψάξει για εκτροφής.. Μακάρι να βρει και να αρχίσει σωστά !
Οχι οχι... Δεν ''θα ψαξω''. Τα πουλακια εχουν αγοραστει ηδη. Και ελπιζω κι εγω να αρχισω σωστα.
 
Νίκο, την βιταμίνη D δεν την έχεις ανάγκη, αν τα πουλιά τα ''βλέπει'' ο ήλιος. Είναι πολύ σημαντική βιταμίνη που παράγεται από τη φωτοσύνθεση.
Αν τα πουλιά δεν έχουν επαρκή φωτισμό, τότε είναι μονόδρομος ο τεχνητός (της ARCADIA) που αναφέρεις.
Εκτός από το φωτισμό, θα πρέπει ν'αρχίσεις διατροφική προετοιμασία, ώστε να είναι έτοιμα γύρω στον Απρίλη (η τέλη Μάρτη).
 
Aυτά Βασίλη, τα θεωρώ μάλλον ''περιττά'' και σίγουρα προαιρετικά.. Δηλαδή αν γράψει ο φίλος ότι ''θέλουμε'' να γράψει, είμαστε ο. Κ.;
Έγραψε ότι θα ψάξει για εκτροφής.. Μακάρι να βρει και να αρχίσει σωστά !

Μα δεν το ανέφερα για τους κανόνες του Φόρουμ βρε.

Καθαρά. Για να βοηθήσω το φίλο
 
Νίκο, την βιταμίνη D δεν την έχεις ανάγκη, αν τα πουλιά τα ''βλέπει'' ο ήλιος. Είναι πολύ σημαντική βιταμίνη που παράγεται από τη φωτοσύνθεση.
Αν τα πουλιά δεν έχουν επαρκή φωτισμό, τότε είναι μονόδρομος ο τεχνητός (της ARCADIA) που αναφέρεις.
Εκτός από το φωτισμό, θα πρέπει ν'αρχίσεις διατροφική προετοιμασία, ώστε να είναι έτοιμα γύρω στον Απρίλη (η τέλη Μάρτη).

Την χρειάζονται και ας τα βλέπει ο ήλιος.

Να ξέρετε ότι τα πουλιά που βλέπει ο ήλιος πίσω από το τζάμι είναι πολύ μικρή η ακτινοβολία του ήλιου που δέχονται τα πουλιά.

Ατιμα τζάμια. 😛

Πως με μπλέξατε σήμερα και έγραψα τόσα μηνύματα, δεν κατάλαβα.👎
 
Οχι, δεν τα βλεπει ο ηλιος. Απευθειας εννοω. Αρα η βιταμινη πρεπει να χορηγηθει σιγουρα. Διατροφικα κτλ ειμαι ενημερωμενος. Για τον φωτισμο ειχα απορια και γιαυτο εθεσα το θεμα. Τα ποστ που διαβασα ηταν αρκετα αναλυτικα αλλα με μπερδεψαν λιγο ειναι η αληθεια. Δεν μπορω να πω δηλαδη οτι εχω κατασταλαξει τι ακριβως πρεπει να παρω. Αν μπορει καποιος να γινει πιο συγκεκριμενος... Τι ακριβως χρειαζομαι; Διαβασα για dimmer, ηλεκτρονικα μπαλαστ, λαμπες λεντ και παει λεγοντας... Να απευθυνθω σε εναν ηλεκτρολογο να του πω τι χρειαζομαι για να μου δωσει λυσεις καλυτερα; Πιανουν τα χερια μου, αλλα το να παρω ασχετα μεταξυ τους πραγματα δεν ειναι λυση...
 
Back
Top