Γενικά Φωτογραφίες από τους χώρους διαβίωσης των πουλιών μας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ledagcc
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
@liaktas
Καλορίζικο, το καινούργιο σπίτι.😊
Την μαργαρίτα καθρέφτη καλύτερα να την βγάλεις.
Ο καθρέφτης μπορεί να δημιουργήσει την ψευδαίσθηση της ύπαρξής άλλου παπαγάλου στην Bella, με αποτέλεσμα
να «δεθεί» μαζί του, να αρχίσει να το ταΐζει, και να το διεκδικεί, μπαίνοντας έτσι σε ένα φαύλο κύκλο και μία παθολογική κατάσταση.
Είναι ένα αξεσουάρ που δεν χρειάζεται μέσα στο κλουβί του παπαγάλου.
 
@Vada Δεν το είχα εγώ αλλά έτσι μου το έδωσε, θα τον βγάλω, να κάνω μια ερωτηση όμως? Τότε τι θα γίνει αν πάρουμε και άλλο μονκ? Θα δεθεί μαζί του και εμάς θα μας ξεχασει😔😔😔
 
@Vada Δεν το είχα εγώ αλλά έτσι μου το έδωσε, θα τον βγάλω, να κάνω μια ερωτηση όμως? Τότε τι θα γίνει αν πάρουμε και άλλο μονκ? Θα δεθεί μαζί του και εμάς θα μας ξεχασει😔😔😔
Δεν θα σας ξεχάσει αλλά εννοείται ότι θα δεθεί πολύ με το ζευγάρι του. Εμείς είχαμε ένα παπαγαλάκι και μας τάιζε ( έβγαζε σπορακια και τα έβαζε στα νύχια μας) όταν της πήραμε ταίρι άρχισε να ταιζει εκείνο και σταμάτησε να δίνει σε εμάς. Ακόμα όμως θέλει χάδια και παιχνίδια
 
@liaktas κοιτάξτε να δείτε τώρα βγαίνουμε λίγο εκτός θέματος αλλά να ξέρετε αυτή την στιγμή έχετε 100% την προσοχή του παπαγάλου σας, αν αγοράσετε ζευγάρι και ταιριάξουν τότε η προσοχή θα μοιραστεί. Εγώ ζευγάρι αγόρασα γιατί η δική μου ήταν παπαγάλος καραντίνας πέρασε μήνες που είμασταν όλη μέρα στο σπίτι και ήταν ελεύθερη στο δωμάτιο μου και με την λήξη της καραντίνας θα εμένα ξαφνικά αρκετές ώρες μόνη και για αυτό της πήρα παρέα. Γενικά θεωρώ καλύτερα οι παπαγάλοι να μην είναι σε ζευγάρια αν μπορούμε να διαθέτουμε πολύ χρόνο παρέας και θέλουμε όλη τους την προσοχή
 
Προσωπικά πιστεύω ότι ένα άτομο που ανήκει σε κοινωνικό είδος, όπως οι περισσότεροι παπαγάλοι, καλό θα ήταν να έχουν παρέα του είδους τους. Μου φαίνεται τουλάχιστον πιο δίκαιο. Τους έχουμε που τους έχουμε στα κλουβιά....φαντάζομαι ότι θα νιώθουν καλύτερα να αλληλεπιδρούν με άλλα της ίδιας φυλής με τους δικούς τους ήχους και την αντίστοιχη εξωλεκτική επικοινωνία. Ακόμα και να μην είναι ζευγάρι (αρσενικό - θηλυκό) για κάποιον που δεν προσβλέπει σε αναπαραγωγή, αλλά του ιδίου φύλου...
Όσον αφορά στην αναπαραγωγή, ένα θέμα που είναι κάπως δύσκολο πιστεύω, είναι το που θα προωθηθούν οι απόγονοι, ώστε να φροντίζονται με επάρκεια και να μπορούν να απολαύσουν την ευζωία.
 
@ianos Γιάννη έχεις δίκιο κ ενώ δεν έχω παπαγάλο, έτσι πρέπει να είναι. Αλλά σκέψου την περίπτωση που δεν θα τα βρίσκουν μεταξύ τους. Κ νομίζω ότι δεν αποτελεί ασυνήθιστη περίπτωση. Καλημέρα και καλό μήνα.
 
Καλό μήνα.
Εντάξει, στην πραγματικότητα γενικολογούσα στο προηγούμενο ποστ. Αν δούμε την περίπτωση που δεν τα βρίσκουν μεταξύ τους, τότε η κατάσταση είναι τουλάχιστον.... δραματική για όλους συμπεριλαμβανομένων των φροντιστών τους.
Δεν είναι άλλωστε και λίγα αυτά τα περιστατικά που έχουμε διαβάσει εδώ μέσα με :
αρσενικό δεν αφήνει το θηλυκό να κλωσσά
αρσενικό σπάει τα αυγά
θηλυκό budgie σκοτώνει αρσενικό
Πάροτλετ φαγώνονται στην κυριολεξία μεταξύ τους
Καναρίνια απομονώνουν το αδύναμο μέλος της παρέας από πατήθρες, τροφή έως ακόμα και την εξόντωσή του....και πόσα άλλα.
 
@ianos ναι, κ αυτό που έχω προσέξει διαβάζοντας τις εμπειρίες των παπαγαλογονεων είναι ότι επειδή μερικές φορές είναι τόσο κτητικές κ ισχυρές οι προσωπικότητες των παπαγάλων, ζηλεύουν εάν δουν ότι θα κερδίσει άλλο πτηνό την προσοχή του γονέα τους.
Αυτά δεν τα έχουμε τα καναρίνια. Ο Σοφοκλής μου για παράδειγμα σκοτίστηκε εάν ασχολούμαι με άλλα πουλιά αρκεί ίσως να τα νικάει!🤭

Αλλά κ εγώ νομίζω στην περίπτωση που τα πάνε καλά, είναι ωραίο ένας παπαγάλος να έχει παρέα ένα άλλο του είδους του, καθώς αυτές οι συνθήκες μοιάζουν περισσότερο με τον φυσικό τους τρόπο ζωής κ να μην μένει μόνος περιμένοντας τον άνθρωπο του.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@ianos και @MARY58 άποψη μου όπως διαμορφώνεται με την ελάχιστη εμπειρία που έχω στο συγκεκριμένο θέμα. Πιστεύω ότι κάποιος δεν μπορεί να είναι κτητικός και κοινωνικός. Οπως και στους ανθρώπους έτσι και με τα ζώα, οι συμπεριφορές και οι σχέσεις χτίζονται και διορθώνονται. Εάν η Bella πρώτα ο θεός αποκτήσει παρέα θα υποστεί σίγουρα στην αρχή κάποιο σοκ, αλλά αυτό πρέπει να είναι στο δικό μας χέρι, να μην την τραυματίσει αλλά να την βοηθήσουμε να το ξεπεράσει και στην συνέχεια να προσαρμοστεί στην καινούργια πραγματικότητα…

Για όλα τα πράγματα, πάντα υπάρχουν λύσεις…
 
Πιστεύω ότι κάποιος δεν μπορεί να είναι κτητικός και κοινωνικός.
Φυσικά κ μπορεί. Δεν είναι αντιφατικές έννοιες. Ισχύει και για τους ανθρώπους κ πιστεύω κ για τα ζώα. Ένα ζωάκι μπορεί να είναι κτητικό με το χώρο του κ τον άνθρωπο του αλλά κοινωνικό κ να δέχεται χάδια κ από άλλα πρόσωπα.
Οπως και στους ανθρώπους έτσι και με τα ζώα, οι συμπεριφορές και οι σχέσεις χτίζονται και διορθώνονται.
Οι παπαγάλοι έχουν μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας από άλλα ζώα νομίζω, γιατί εξωτερικευουν το άγχος κ το στρες τους με αντιδράσεις που φθάνουν σε βαθμό αυτοτραυματισμού.
Σίγουρα απαραίτητο είναι η ενασχόληση κ η φροντίδα του ανθρώπου φροντιστή.
 
Εγώ έχω την Mabel ένα yellow sided green cheek conure. Ζει σε ένα κλουβί με διαστάσεις 1μ×1μ×1,80 (μήκος×πλάτος×ύψος) που έφτιαξα μόνη μου. Το κλουβί βρίσκεται σε δωμάτιο αποκλειστικά για την Mabel με την μια του πλευρά να ακουμπάει στον τοίχο για να νιώθει ασφάλεια. Μέσα στο κλουβί έχει τοποθετημενες 8 πατήθρες, 1 κούνια και ένα μένα μεγάλο σχοινί για να σκαρφάλωμα και παιχνίδι. Επίσης έχει αυτή τη στιγμή 12 παιχνίδια τα οποία εναλλασονται κάθε μία εβδομάδα με άλλα για να μην τα βαριέται. Έξω από το κλουβί έχει σχοινιά και κούνιες τοποθετημένα στο ταβάνι όπως επίσης και τεράστιο παιχνίδοτοπο στο πάνω μέρος του κλουβιού. Σκοπεύω να φτιάξω όμως και ένα μεγάλο Σταντ για να κάθεται.
Το κλουβί
 

Συνημμένα

  • IMG_20221003_175526_768x1024.webp
    IMG_20221003_175526_768x1024.webp
    69,8 KB · Προβολές: 19
  • IMG_20221003_175531_768x1024.webp
    IMG_20221003_175531_768x1024.webp
    123 KB · Προβολές: 18
  • IMG_20221003_175535_768x1024.webp
    IMG_20221003_175535_768x1024.webp
    94,9 KB · Προβολές: 19
  • IMG_20221003_175553_768x1024.webp
    IMG_20221003_175553_768x1024.webp
    80,5 KB · Προβολές: 18
  • IMG_20221003_175546_768x1024.webp
    IMG_20221003_175546_768x1024.webp
    46,5 KB · Προβολές: 19
  • IMG_20221003_175558_768x1024.webp
    IMG_20221003_175558_768x1024.webp
    100,7 KB · Προβολές: 19
Back
Top