Γενικά Φόβισα τον Dewey

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jamieo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αυτο ειναι το αλλο κλουβι που ελεγες οτι θα τον βαλεις; Εκει μπηκε ευκολα; Στο παλιο του κλουβι δεν ηθελε να ξαναπαει ακομη και μετα απο 1-2 ημερες;
Παντως φαινεται αρκετα καλυτερα αφου παιζει και με το παιχνιδακι και φοραει τους κρικους για κολιε! 😛
 
Σε ολους εμας που δεν ξερουμε την συμπεριφορα του πουλιου, δειχνει χαρουμενο και πως κινειται με ανεση στον καινουριο του χωρο! Νομιζω πως σε λιγες μερες θα ξαναμπει ανετα στο παλιο του κλουβι (ειδικα αν αλλαξεις καποια απο τα παιχνιδια η ακομα και μονο την θεση των παλιων, πιστευω πως ετσι θα του φανει και αυτο σαν καινουριο!)
 
H αληθεια ειναι οτι φαινεται λιγο νευρικος αλλα πιστευω πως θα συνηθισει.
Να τον χαιρεσαι ειναι πανεμορφος :)
 
Αυτο ειναι το αλλο κλουβι που ελεγες οτι θα τον βαλεις; Εκει μπηκε ευκολα; Στο παλιο του κλουβι δεν ηθελε να ξαναπαει ακομη και μετα απο 1-2 ημερες;
Παντως φαινεται αρκετα καλυτερα αφου παιζει και με το παιχνιδακι και φοραει τους κρικους για κολιε! 😛

Ναι, αυτή είναι η "νέα" κλουβί. Άλλαξα γνώμη και του δίνει το κλουβί της Saffron. Είναι το ίδιο μέγεθος με παλιά κλουβί του. Έβαλα το κούρνιες και τα παιχνίδια σε διαφορετικές τοποθεσίες επίσης. Πήγε μέσα στο κλουβί αμέσως.

Αγαπά κουδούνια και κάθε παιχνίδι που έχει μια καμπάνα. Έτσι, το παιχνίδι με τα δαχτυλίδια είναι ένα από τα αγαπημένα του.

Χθες το βράδυ ήταν καλύτερα. Πέταξε για μένα αρκετές φορές. Έφυγα από την αίθουσα για να πάει ελέγξετε το πλυντήριο. Πέταξε στο διάδρομο για να δούμε για μένα. :D
 
Απόψε η Dewey περπάτησε στο χέρι μου, όταν ήταν μέσα στο κλουβί. Ελπίζω ότι θα το κάνει αυτό και πάλι αύριο.
 
οι παπαγαλοι σε γενικες γραμμες δρουν αψυχολογητα οσο αφορα διαφορα αντικειμενα του σπιτιου. μπορεις να μην φοβουνται πχ ενα τερσατιο αναλογικα με το μεγεθος τους αντικειμενο και να φοβηθουν απο ενα CD. Ο παπαγαλος μου εχει καλη σχεση πχ με την κιθαρα μου, αλλα οταν βλεπει το κατσαβιδι που χρησιμοποιω σε πολλες δουλιες φοβαται και το εκδηλωνει ακομα και οταν το βλεπει απο μεγαλη αποσταση. Πολλες φορες παιζουν και τα χρωματα ρολο. στον σωκρατη αρεσουν και του ελκουν το ενδιαφερον τα κοκκινα αντικειμενα, με τα περισσοτερα κιτρινα παροτι αεκτζης εχει προβλημα και τα φοβαται! 😀
 
Αυτό είναι ιδιαίτερα αληθές, haha!
Jenday Conure μου φοβάται spray bottles (<broken link removed>)
Θα κραυγή όταν βλέπει ένα μπουκάλι έτσι.

Γι 'αυτό και απόκρυψη του μπουκάλι από αυτόν όταν είμαι καθαρισμού.
 
Πιστεύω ότι Dewey έχει επανέλθει στο κανονικό. Εχει κατά καιρούς κάποιες ενδείξεις φόβου, όμως τις περισσότερες φορές είναι φυσιολογικός.
 
Back
Top