Γενικά Φόλα σε περιστέρια στον σταθμό Ανω Πατήσια

ANASTASIA21

PB Member
Εγγραφή
8 Σεπ 2008
Μηνύματα
159
Πόλη
Αθήνα
😡Δυστηχώς πριν από μία ώρα με ειδοποίησαν ότι ρίξανε φόλα(μέσα στο νερό) στα περιστέρια που ήτανε στον σταθμό στα Άνω Πατήσια. Η κυρία που με κάλεσε πηγαίνει καθημερινά και έβαζε νερά και φαγητό στους μικρούς μας φίλους. Σε καθημερινή βάση της αναποδογυρίζανε τα κύπελλα και έρχονταν από τον ΗΣΑΠ την βρίζανε και την απειλούσαν(εσύ με τα κολόπουλά σου, μας βρωμίζεις κ. Α)
Τους ενοχλούσε η κουτσουλιά, λέγανε. Τώρα που ο τόπος ήταν γεμάτος νεκρά περιστέρια το γουστάρουν καλύτερα; Πόσα μωρά είναι στην φωλιά και θα πεθάνουν;
Αίσχος!
 
Kριμα τα πουλακια, αλλα αυτα τα γεγονοτα υπηρχαν υπαρχουν και θα υπαρχουν.

Βεβαια φταιει και η ιδια που εφοσον εβλεπε την κατασταση που επικρατει συνεχιζε να τα ταιζει.
 
Καποτε ειχα γραψει στο foroum οτι ο Θεος εκανε ενα μεγαλο λαθος. Επλασε τον ανθρωπο! Δυστυχως, ομως, αυτη ειναι η αληθεια. 😡
 
Δυστυχως για μια ακομα φορα ακουμε ενα συμβαν το οποιο με στενοχωρει και με κανει να απαξιω για το ανθρωπινο γενος...ως που θα φτασουμε ενας θεος ξερει... Πυρκαγιες,τωρα ακουμε για αυτη την αποτροπαια πραξη απο καποιον τιποτενιο και καθομαι και αναρωτιεμαι ως ποτε...
 
Αίσχος! Τι να τους πεις;
Ένα τους έυχομαι να μπουν μια μέρα στην θέση αυτών τοω καημένων περιστεριών!
 
H κυρία η συγκεκριμένη χρόνια ταίζει και βάζει νερό στην πλατεία και πάντα ακούει διάφορα.
Δηλαδή τι να κάνουμε; Να μην βάζουμε νερό και τροφή; Δεν το ακούω λογικό. Μην δικαιολογούμε την κακία και την διαστροφή μερικών. Δηλαδή δεν μπορούσε ο κάθε Δήμος να βάλει ποτίστρες και ταίστρες σε κάθε πάρκο; Τόσο δύσκολο είναι;
 
Παιδια εδω βαζουν σε εκκλησιες στο κεντρο,καρφια για να μην καθονται στα περβαζια και κουτσουλανε τους πιστους...
Τι αλλο να πουμε πια..
Τιποτα δεν μου κανει εντυπωση πλεον...
Εχω αρχισει να συνηθιζω την ανωμαλια που επικρατει..
 
.
...Εχω αρχισει να συνηθιζω την ανωμαλια που επικρατει..
οποτε αν ισχυει αυτο γενικοτερα,
μαλλον μου λυνεις την απορια γιατι δεν βρισκεται ενας καλος ανθρωπος (κατοικος πατησιων στην προκειμενη) να κανει μια ωραια καταγγελια η να οργανωσει μια διαμαρτυρια.

αν καποιοι ενοχλουνται απ τα περιστερια (η απο οτιδηποτε αλλο ) ας κανουν μια διαμαρτυρια στο δημο να παρει μετρα που να μετριαζουν το κακο (κουτσουλιες κλπ) κ να μην θανατωνονται πτηνα κ γενικως αδεσποτα
οχι να παιρνουν καποιο δηλητηριο (που κακως επιτρεπεται η πωληση του) κ οποιον παρει ο χαρος!
 
μαλλον μου λυνεις την απορια γιατι δεν βρισκεται ενας καλος ανθρωπος (κατοικος πατησιων στην προκειμενη) να κανει μια ωραια καταγγελια η να οργανωσει μια διαμαρτυρια.


Ευακι στην γειτονια μου ειχε συμβει το αντιστοιχο περισυ(μαζικη δηλητηριαση)και αποφασισαμε να καλεσουμε την αστυνομια γιατι το θεαμα ηταν φρικιαστικο και αποκρουστικο με τα ψοφια περιστερια!
Ηρθε μετα απο κατι χρονια η αστυνομια και το μονο που εγινε ηταν μια μηνυση κατα αγνωστου και γεια σας και αντιο!
Αν δεν τους πιασεις επ αυτοφορω μετα δεν υπαρχει ελπιδα!
Και να τους πιασουνε βασικα μην νομιζεις οτι θα γινει και τιποτα ουαου!
Λεφτα θα δωσει(κι οχι και τρελα λεφτα) και θα ταλαιπωρηθει απο την καθυστερηση και το πηγαινε ελα στα δικαστηρια!
Θα ειναι αυτοματως ελευθερος αναμεσα μας...
 
ειχα βρει ψαχνοντας χθες, αντιστοιχη περιπτωση.[για το 2004]
θα το ψαξω παλι.
δεν ειναι κ τοσο ανωδυνο παντως νικη μου για τον... επιδοξο δολοφονο...
αν εχει κανεις τη σκια της τιμωριας πανω του, αποκτα οσο να ναι κ καποιο δισταγμο.
οσο περιοριζομαστε στο :τι κριμα τα περιστερακια
κ απο δω παν κ αλλοι 🙄... Προκοπη δεν εχει!
 
H κυρία η συγκεκριμένη χρόνια ταίζει και βάζει νερό στην πλατεία και πάντα ακούει διάφορα.
Δηλαδή τι να κάνουμε; Να μην βάζουμε νερό και τροφή; Δεν το ακούω λογικό. Μην δικαιολογούμε την κακία και την διαστροφή μερικών. Δηλαδή δεν μπορούσε ο κάθε Δήμος να βάλει ποτίστρες και ταίστρες σε κάθε πάρκο; Τόσο δύσκολο είναι;
Αναστασια μου ο Δημος ειναι μονο για να παιρνει ψηφους στις εκλογες! Οποτε... μην ψαχνεις παραπερα. Ισως ευθυνομαστε και εμεις... Καταλαβαινεις τι εννοω.
 
Παιδια εδω βαζουν σε εκκλησιες στο κεντρο,καρφια για να μην καθονται στα περβαζια και κουτσουλανε τους πιστους...
Τι αλλο να πουμε πια..
Τιποτα δεν μου κανει εντυπωση πλεον...
Εχω αρχισει να συνηθιζω την ανωμαλια που επικρατει..
Εγω παλι εχω αυτη την απορια με τα καρφια...
Ειναι νομιμο αυτο που κανουν; Τα βαζουν παντου, στα περιπτερα, στις τραπεζες, στα μαγαζια κλπ. 😡
 
τα καρφια ιωαννα μου δεν νομιζω να ναι παρανομα.
κ θελω να πιστευω οτι εχουν ελαχιστα, εως πολυ ελαχιστα θυματα.
τουλαχιστον ειναι πολυ πιο αποδεκτο, μια που ειναι μετρο απομακρυνσης κ οχι δηλητηριαση
 
...Βεβαια φταιει και η ιδια που εφοσον εβλεπε την κατασταση που επικρατει συνεχιζε να τα ταιζει.

Συμφωνώ με τον Φώτη.

Θα έπρεπε να εκτιμήσει καλύτερα την σοβαρότητα της κατάστασης η κυρία και να σταματήσει να συγκεντρώνει ομαδικά τα περιστέρια στις ποτίστρες/ταΐστρες. Με τις ενέργείες της διευκόλυνε το έργο των υπανθρώπων και εν γνώση της παρέσυρε τα πουλιά στη παγίδα.

Αυτό δεν είναι αγάπη είναι ξεροκεφαλιά.
Για μένα είναι συνυπεύθυνη στο έγκλημα αφού γνώριζε και δεν έκανε τίποτα για να το αποτρέψει.
Και ήταν τόσο απλό…
 
http://adespotesmaties.blogspot.com/2009_01_01_archive.html
εχει πολλες περιπτωσεις με φολες στην ελλαδα κ στο τελος της σελιδας νομικες συμβουλες για περιπτωσεις κακοποιησης κ φονου ζωων
αποσπασμα:
η. Κάποιος άγνωστος γείτονας ρίχνει επανειλημμένα φόλες στη γειτονιά μας τι να κάνουμε;
Καλούμε την Αστυνομία επί τόπου, στο μέρος δηλ. όπου βρίσκεται ακόμα το πτώμα ή τα πτώματα, η οποία υποχρεούται να έλθει και να κάνει μήνυση αυτεπάγγελτα κατ΄ αγνώστων.
Εάν υπάρχουν κάποιες υποψίες ή στοιχεία ενημερώνουμε την Αστυνομία.
Συγχρόνως φροντίζουμε να βγάλουμε φωτογραφίες, ενώ παράλληλα ειδοποιούμε και την Δ/ση Κτηνιατρικής της Νομαρχίας να έλθει γιά να πάρει το πτώμα και να το στείλει σε επίσημο Τοξικολογικό Εργαστήριο, προκειμένου να επιβεβαιωθεί από τον έλεγχο των σπλάχνων το είδος του δηλητηρίου.
Εάν δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα φροντίζουμε να πάρουμε μια βεβαίωση κτηνιάτρου ότι το ζώο πέθανε από δηλητηρίαση.
Εάν δεν καλέσουμε την Αστυνομία καταθέτουμε στην Ασφάλεια μήνυση κατ΄ αγνώστων, παραδίδοντας μαζί τις φωτογραφίες και τη βεβαίωση.

Εκτός από αυτές τις ενέργειες μπορούμε να κολλήσουμε στη περιοχή αφίσες που ενημερώνουν τον κόσμο ότι η δηλητηρίαση ζώων είναι ποινικό αδίκημα και ότι τιμωρείται από το νόμο.

Γενικά φροντίζουμε να δώσουμε δημοσιότητα στο γεγονός με την ελπίδα ότι θα αποτρέψουμε τον δράστη από τέτοιες ενέργειες στο μέλλον.
Εάν υπάρχει η δυνατότητα επικηρύσσουμε τον δράστη με κάποιο ποσό, για όποιον μας δώσει αξιοποιήσιμες πληροφορίες.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν πρέπει να μείνουμε απαθείς μπροστά σε τέτοια φαινόμενα, γιατί όσο δεν αντιδρούμε τόσο οι δράστες αποθρασύνονται και ξαναχτυπούν.

ι. Ποιο είναι το πρόστιμο κακοποίησης η φόνου ζώου;
Νόμος 1197/1981. Η κακοποίηση, ο βασανισμός και η δολοφονία ζώου είναι πλημμέλημα και τιμωρείται με φυλάκιση έως 5 μήνες ή χρηματική ποινή από 300 έως 1500 ευρώ ή και με τις δύο ποινές.

Βάσω Τάκη
Δικηγόρος
Αντιπρόεδρος Συλλόγου Ζωόφιλων Ημαθίας (ΖΩ. Η.)

Πηγή: Παρατηρητήριο Φόρουμ Κακοποίησης Ζώων στην Ελλάδα
 
Εχθές το πρωί βρέθηκαν και νεκρές γάτες πίσω από τον σταθμό. 😡
Λογικό νομίζω. 😡
Πάρθηκαν φωτογραφίες και ένας κύριος θα το πήγαινε στον ΣΚΑΙ , για να γίνει θέμα.
Μην δικαιολογούμε τις αλητείες μερικών.
Τα περιστέρια πάντα υπήρχαν και πάντα θα υπάρχουν και οφείλουμε να τους βάζουμε νερό όπου μπορούμε.
Δεν πίνουν νερό μόνο περιστέρια αλλά και αδέσποτα.
Άμα είμαι εκεί κοντά μερικές φορές τους βάζω κι εγώ νερό. Δηλαδή είμαι συνέταιρος στο έγκλημα;(Τι να πω...)
 
Συμφωνώ με τον Φώτη.

Θα έπρεπε να εκτιμήσει καλύτερα την σοβαρότητα της κατάστασης η κυρία και να σταματήσει να συγκεντρώνει ομαδικά τα περιστέρια στις ποτίστρες/ταΐστρες. Με τις ενέργείες της διευκόλυνε το έργο των υπανθρώπων και εν γνώση της παρέσυρε τα πουλιά στη παγίδα.

Αυτό δεν είναι αγάπη είναι ξεροκεφαλιά.
Για μένα είναι συνυπεύθυνη στο έγκλημα αφού γνώριζε και δεν έκανε τίποτα για να το αποτρέψει.
Και ήταν τόσο απλό…

Συμφωνώ. Δε θα μπορούσα να το εκφράσω καλύτερα.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top