Γενικά Φόλα σε περιστέρια στον σταθμό Ανω Πατήσια

Συμφωνώ με τον Φώτη.

Θα έπρεπε να εκτιμήσει καλύτερα την σοβαρότητα της κατάστασης η κυρία και να σταματήσει να συγκεντρώνει ομαδικά τα περιστέρια στις ποτίστρες/ταΐστρες. Με τις ενέργείες της διευκόλυνε το έργο των υπανθρώπων και εν γνώση της παρέσυρε τα πουλιά στη παγίδα.

Αυτό δεν είναι αγάπη είναι ξεροκεφαλιά.
Για μένα είναι συνυπεύθυνη στο έγκλημα αφού γνώριζε και δεν έκανε τίποτα για να το αποτρέψει.
Και ήταν τόσο απλό…

Μήπως έχεις ποτέ ταίσει περιστέρια στο Σύνταγμα;
Δεν νομίζω να θεωρείς συνυπεύθυνους ανθρώπους που εκδηλώνουν δημόσια τα φιλοζωικά αισθήματά τους.
Υπάρχει αρκετός κόσμος που ταίζει αδέσποτα που μπορεί κάποτε κάποιος να τα φωλιάσει. ΟΛΟΣ ΑΥΤΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΥΠΕΥΘΥΝΟΙ; Καλύτερα να προσέχετε τι γράφετε.
 
Τα περιστέρια πάντα υπήρχαν και πάντα θα υπάρχουν και οφείλουμε να τους βάζουμε νερό όπου μπορούμε.
Δεν πίνουν νερό μόνο περιστέρια αλλά και αδέσποτα.

Αναστασια μου σιγουρα γι αυτο συμφωνουμε ολοι:)
Αλλα...
Αν εκει που ταιζουμε υπαρχουν περιεργοι "ανθρωπισκοι" το βρισκω απαραιτητο για την ασφαλεια των ζωων να ειμαστε διακριτικοι! Δεν ντρεπομαστε γι αυτο που κανουμε αλλα πανω απο ολα προεχει η ακεραιοτητα τους!
Δεν θα κατσω επιδεικτικα να τους δειξω οτι τα ταιζω, μαθετε να το κανετε κι εσεις γιατι αλλιως ειστε απανθρωποι και αναισθητοι!
Αυτοι πολυ που τους νοιαζει αν θα φανε κι αν θα πιουνε τα αδεσποτα!
Αφου λοιπον προσβαλονται απο τις κουτσουλιες πανω στο ομορφο τσιμεντο του σταθμου,θα τα παρω παραπερα να τα ταισω για να τα αφησουν ησυχα και να τα αγνοησουν 😉
 
Νίκη μια μικρή παρανόηση.
Το τάισμα γινόταν στο πάρκο δίπλα στον σταθμό του ΗΣΑΠ.
Δίπλα ακριβώς υπάρχει και εκκλησία με δέντρα.
Δεν νομίζω να προκάλεσε κανείς ούτε και να ενόχλησε.
Τα περιστέρια ζούσαν εκεί και θα συνεχίσουν να ζούν εκεί (όσα έμειναν). Οι κουτσουλιές δεν επηρεάζουν τον σταθμό γιατί είναι στεγασμένος. Αυτό είναι πράξη άρωστου ανθρώπου. Συμφωνώ με το ότι αν κάποιος είχε πρόβλημα θα έπρεπε να καλέσει τις κατάλληλες δημοτικές υπηρεσίες ώστε να λάβει μέτρα. Ομως αυτή η αυτοδικία...
 
Το τάισμα γινόταν στο πάρκο δίπλα στον σταθμό του ΗΣΑΠ.
Δίπλα ακριβώς υπάρχει και εκκλησία με δέντρα.


Δεν το καταλαβα αυτο...
Νομιζα οτι ηταν εκει στο σταθμο και τους κουτσουλαγανε καργα!
Ααα τωρα καταλαβαινω...

Αυτό είναι πράξη άρωστου ανθρώπου.

Συμφωνω!
Αυτος ειναι πραγματικα ο λογος που το κανουνε!
Εχουν προβλημα...
 
Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι η θανάτωση των πουλιών είναι μια φρικτή, καταδικαστέα πράξη. Επίσης είναι προφανές ότι η κυρία είχε καλές προθέσεις.

Όμως για αιτίες που δεν είναι ασήμαντες, τα περιστέρια ανήκουν στην κατηγορία των ενοχλητικών πουλιών (nuisance birds). Είναι ένα όμορφο αλλά ταυτόχρονα (ημι)άγριο, νοσοφόρο ζώο του οποίου ο πληθυσμός μπορεί να πάρει ανεξέλεγκτες διαστάσεις. Προς αποφυγή του τελευταίου, η πιο ανθρώπινη λύση είναι να τα αφήσουμε στην ησυχία τους και να διαταράσσουμε όσο το δυνατό λιγότερο γίνεται την ισορροπία και τη φυσική διαδικασία του ελέγχου του πληθυσμού τους.

Δυστυχώς, όπως λέει και η λαϊκή σοφία, ο δρόμος προς την κόλαση είναι στρωμένος με τις καλύτερες προθέσεις. Κάποιες φορές, το συναίσθημα υπαγορεύει μια συμπεριφορά που μακροπρόθεσμα επιτυγχάνει το αντίθετο αποτέλεσμα από την αρχική πρόθεση.
 
  • Like
Αντιδράσεις: dims
Πληροφοριακά τοιχοκολλήθηκαν γύρω απο την πλατεία του σταθμού, αφίσες για τις ποινές που προβλέπει αυτή η αποτρόπαια πράξη. Μιλήσαμε και με την καθαριότητα του δήμου και μας διαβεβαίωσαν ποιοι το έκαναν. Έγινε καταγγελία απο τον κύριο που τράβηξε φωτογραφίες.
 
Πληροφοριακά τοιχοκολλήθηκαν γύρω απο την πλατεία του σταθμού, αφίσες για τις ποινές που προβλέπει αυτή η αποτρόπαια πράξη. Μιλήσαμε και με την καθαριότητα του δήμου και μας διαβεβαίωσαν ποιοι το έκαναν. Έγινε καταγγελία απο τον κύριο που τράβηξε φωτογραφίες.
Μακαρι να τιμωρηθουν αλλα δεν το βλεπω Αναστασια μου. Βλεπεις, το κρατος που ζουμε ενδιαφερετε για αλλα πιο σημαντικα πραγματα, π.χ γιουροβιζιον, ευρωεκλογες, κλπ!
 
Πληροφοριακά τοιχοκολλήθηκαν γύρω απο την πλατεία του σταθμού, αφίσες για τις ποινές που προβλέπει αυτή η αποτρόπαια πράξη.
το καλυτερο που μπορουσατε να κανετε
Μιλήσαμε και με την καθαριότητα του δήμου και μας διαβεβαίωσαν ποιοι το έκαναν.Έγινε καταγγελία απο τον κύριο που τράβηξε φωτογραφίες.
τι εννοεις αναστασια, σας διαβεβαιωσαν;
ειχατε υποψιες για καποιους κ το επαληθευσαν;

κ αν ναι,ποιοι ηταν αυτοι οι "καποιοι";
κ πως το ξερουν με βεβαιοτητα, οι υπαλληλοι της καθαριοτητας του δημου;
αυτος ο κυριος ειναι κατοικος της περιοχης;
 
Oι υπάλληλοι της καθαριότητας έκαναν έρευνα και από ότι έμαθα ανακαλύψαν ότι έγινε από υπαλλήλους του ΗΣΑΠ.
Δεν ήμουν παρών οπότε και δεν είμαι 100% σίγουρη (αφού δεν τον πιάνεις επι τούτου...)
Δεν ξέρω αν έχουν κάποια άνωθεν εντολή (πχ διοίκηση ΗΣΑΠ) όμως πιστεύω ότι ειδικά αυτοί που δουλεύουν στον σταθμό των Ανω Πατησίων θα το σκεφτούν πολύ σοβαρά μετά τις αφίσες για τις ποινές προτού προβούν σε τέτοια ενέργεια.
 
επειδη μενω 20 χρονια στα ανω πατησια εχω δει παρομοια προβληματα με φολες σε γατες σκυλους και τωρα τελευταια και σε πουλια! Εγω προσωπικα ταιζω αρκετα περιστερια και δεκαοχτουρες μιας και εχω μαγαζι με ζωοτροφες! Εχω ακουσει πολλα για τις κουτσουλιες αλλα απο το ενα αυτι μπαινουν απο το αλλο βγαινουν!
 
... Εχω ακουσει πολλα για τις κουτσουλιες αλλα απο το ενα αυτι μπαινουν απο το αλλο βγαινουν!
τα μικροβια κ οι φορεις τους (... Κουτσουλιες, σκουπιδοτοποι, αποβλητα ανθρωπων,ζωων, νοσοκομειων κλπ)
δεν ειναι κατι που πρεπει να παραβλεπουμε.

οκ μπορει να φανουν επιβλαβη για την δημοσια υγεια.

στους δημοσιους χωρους ομως, ειναι κατι που υπαγεται στη διαχειριση του κρατους κ της αρμοδιας υπηρεσιας.

απο κει κ μετα,το φρικτο καταδικαστεο ΚΑΙ οπωσδηποτε παρανομο , ειναι να παιρνει ο καθε εκνευρισμενος πολιτης το φονικο "οτιδηποτε" κ να λειτουργει ανεξελγκτα, αλογιστα κ με βαρβαροτητα.

εκεινο που μ εκνευριζει ακομα περισσοτερο, ειναι οτι κανείς δεν θα πηγαινε να σκοτωσει το σκυλο του γειτονα, επειδη εχει μια καποια παθηση κ οι ακαθαρσιες του πχ, μπορει να ναι επιβλαβεις 🙄😎

παιρνει ομως ενα σακουλακι δηλητηριο κ εξολοθρευει πουλια κ αλλα αδεσποτα, αφηνοντας καταλοιπα,που... Τι;
δεν ειναι κ αυτα επιβλαβη για τη δημοσια υγεια;🙄

εκτος του "τζαμπα μαγκα" (εννοειται οτι ολα τα κανουν κρυφα) ειναι τελικα υπευθυνος σ οτι ο ιδιος καταδικαζει.
αντιφαση δλδ
ολα αυτα ειναι εργα ψυχασθενων.

ο πλανητης δεν ανηκει μονο στο ανθρωπινο ειδος
ειτε μας αρεσει ειτε οχι,ζουν κ αλλα πλασματα αναμεσα μας.

το να υπηρχε ενας προγραμματισμος για τον ελεγχο των πληθυσμων ζωων απο επιστημονες κ αρμοδιες υπηρεσιες θα ηταν πολυ πιο χρησιμο,
απ το να παιρνει ο καθε παλαβος αυθαιρετα το οποιοδηποτε μεσο κ να εξοντωνει πλασματα επειδη ξερει οτι δεν θα τον κυνηγησει κανεις, επειδη δεν ειναι ιδιοκτητα κ επειδη δεν θα βρει αμεσα τον μπελα του.

ακομα κ οι κυρωσεις που προβλεπονται απ το νομο για τους παραβατες, ειναι κατα τη γνωμη μου ελαχιστες.

γι αυτο πρεπει να κινητοποιηθει κ ο πολιτης
μ ολους τους δυνατους τροπους.

με τις αφισσες, με τις καταγγελιες, με τις εντονες διαμαρτυριες κ επικρισεις κ με το να εχει τη ματια του αγρυπνη σε καθε εναν που μπορει να πεταξει σε μια πλατεια ή γενικοτερα σ'ενα δημοσιο χωρο, ενα δηλητηριο.
ολοι μπορουμε να συμβαλλουμε να ελαττωθει το φαινομενο

αν ειναι δυνατον!😱
 
μενω στα ανω πατησια. Προχθεσ το βραδυ ειχα δει περιστερια μεσα στο σταθμο. αυτα δηλητηριασαν; η αυτα στη πλατεια;

να θυμισω οτι προσφατα δολοφονηθηκαν 100 περιστερια στην ευελπιδων και το 2007 πολυ περισσοτερα στη πλατεια κοτζια.

εγω ταϊζω οχι τοσο σε πλατειεσ, αλλα μεμονωμενα, εκει που δεν θα παει κανεισ να ριξει φαγητο. μαλιστα, αυτη τη στιγμη εχω 4 σπιτι μου τα οποια περιθαλπω.
 
Αυτά που δηλητηριάστηκαν ήταν εκεί στην πλατεία τηα Αγίας Βαρβάρας και πίσω. Είχαν βρεθεί γάτες και σπουργίτια.Φυσικά τα μαζέψανε μετά από τόσες μέρες.☹
 
εκεινο που μ εκνευριζει ακομα περισσοτερο, ειναι οτι κανείς δεν θα πηγαινε να σκοτωσει το σκυλο του γειτονα, επειδη εχει μια καποια παθηση κ οι ακαθαρσιες του πχ, μπορει να ναι επιβλαβεις

πλάκα κάνεις... με συγχωρεις πολυ αλλά ειναι απαραδεκτο και μονο που το ανεφερες...


αισχος, με τις φολες τους πια...
 
αν διαβασεις ολο το ποστ ,θα καταλαβεις γιατι ανεφερα αυτο ως παραδειγμα.
δεν εννοω φυσικα... Οτι κακως δεν σκοτωνουμε τον σκυλο του γειτονα.

καταλαβαινω την παρανοηση ετσι πως το χω γραμμενο...

αν το διαβασεις μονο του, καταλαβαινεις κατι που φυσικα δεν εννοουσα 😉
 
δεν πειραζει..:Big Grin:
λαθος μου που το αφησα ετσι
απλα, σκεφτηκα :απ τα συμφραζομενα θα καταλαβουν...

εννοειται οτι ενας(-μια) που εναντιωνεται στις φολες κ στους φονους ζωων, δεν θα προτεινε ποτε να πας να σκοτωσεις το σκυλο του γειτονα :Tongue::
 
να σου πω ενα παραδειγμα της γειτονιας μου για να καταλαβεις... Ειναι μερικοι που εχουν περιστερια και βάζουν φολες για τις γάτες! Με αποτελεσμα να φολιαζονται και οι σκυλοι! Τι φταινε οι γάτες. Ας τα περιφραζουν καλητερα!
 

Σχετικά θέματα

Back
Top