Γενικά Φύλο καρδερίνας (ενδείξεις αρσενικού)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης George98
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

George98

PB Known Member
Εγγραφή
19 Μαϊ 2015
Μηνύματα
2.599
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Φέτος πήρα αυτήν την καρδερίνα απο μικρή(όταν άλλαζε φτερά με δαχτυλίδι κλειστού τύπου του 16) και έδειχνε να είναι αρσενικό αλλά προβληματίζομαι και θέλω βοήθεια...
Έχει μαύρο πλατάρι, μουστάκια και σβέρκο (ενδείξεις αρσενικού) όπως και το ανάστημά του...
20161129_111529-1.webp
20161107_154012.webp
Screenshot_2016-11-29-11-17-47.webp
20161129_111619.webp
(Το αριστερά στην φώτο)

Αλλά η μάσκα με προβληματίζει... Δεν είναι πολύ μικρή για αρσενικό; (απο κελάηδημα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχω τα άλλα 2 αρσενικά καναρίνια στο δωμάτιο που είναι πολύ βροντόφωνα και οι καρδερίνες δεν ακούγονται καθόλου...) λέτε να μεγαλώσει κι άλλο; (γιατί βλέπω ακόμα απο καμιά φύτρα στο κεφάλι του) Πρέπει να είναι 6 μηνών αν δεν κάνω λάθος...
20161129_111507-1.webp
 
Αλλά η μάσκα με προβληματίζει... Δεν είναι πολύ μικρή για αρσενικό; (απο κελάηδημα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχω τα άλλα 2 αρσενικά καναρίνια στο δωμάτιο που είναι πολύ βροντόφωνα και οι καρδερίνες δεν ακούγονται καθόλου...)
Αν δεν κάνω λάθος και οι θηλυκές κελαηδάνε...
Νομίζω πως είναι θηλυκό κι όχι αρσενικό...
Αν είναι όντως θηλυκό και σου περισσεύει... Να με θυμηθείς.
 
Αν δεν κάνω λάθος και οι θηλυκές κελαηδάνε...
Νομίζω πως είναι θηλυκό κι όχι αρσενικό...
Αν είναι όντως θηλυκό και σου περισσεύει... Να με θυμηθείς.
μπορεί να είναι θηλυκό αλλά δεν είναι ξεκάθαρο γιατί έχει τα περισσότερα σημάδια ενός αρσενικού... αλλά η μάσκα δείχνει θηλυκό...
Ελπίζω οι έμπειροι στις καρδερίνες να μας διαφωτίσουν(@kostas karderines, @dimitris_patra @ΑΒΑΤΟΝ , @jk21 κτλ..)
 
Ελπίζω οι έμπειροι στις καρδερίνες να μας διαφωτίσουν(@kostas karderines, @dimitris_patra @ΑΒΑΤΟΝ , @jk21 κτλ..)
Να προσθέσω @johnrider και @andreas72
 
Ορίστε και ένα βίντεο για να ακούσω ακόμα καμιά γνώμη...
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Και εμένα για θηλυκό μου δείχνει..
Αν και τα μουστάκια του είναι μαύρα, η μάσκα περνάει λίγο το μάτι και ο ώμος του είναι όντως μαύρος. Μπορεί να δείχνει έτσι γιατί είναι ακόμα μικρό... Κελαηδάει καθόλου;
 
δεν μπορώ να είμαι απόλυτα σίγουρος με 6 πουλιά στο δωμάτιο αλλά νομίζω πως δεν λέει και πολλά...
Δεν ξέρω. Άμα δεν το ακούσεις δεν θα ξέρεις με σιγουριά. Μπορεί να μοιάζει με θηλυκό γιατί είναι μικρό ακόμα. Μπορεί όμως και όχι, για να λες ότι δεν λέει και πολλά μάλλον θα είναι θηλυκό.
 
Γιωργο ακου μια ιδεα που θα σου πω και αμα θες δοκιμασε το...
Βαλτο σε ενα 40ρι κλουβι μονο του και κοψε οποιαδηποτε οπτικη επαφη με αλλα πουλια (καρδερινες, καναρινια).
Θα το εχεις συνεχος στο ΙΔΙΟ ΣΗΜΕΙΟ! Μην το κουνησεις ρουπι για 3 το λιγοτερο μερες και φυσικα παραπανω .
Αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι η καρδερινα θελει τον χρονο της για να εξοικιωθει με τον χωρο, μολις νοιωσει καλα θα ευχαριστηθεις κελαιδιμα.


Αυτο που με προβληματιζει ειναι τα μαυρα μουστακια που με παραπεμπει σε αρσενικο!
Παντως αν ειναι θηλυκο κερδος ειναι!
Τα αρσενικα βρισκονται "σχετικα" πιο ευκολα
 
Γιωργο ακου μια ιδεα που θα σου πω και αμα θες δοκιμασε το...
Βαλτο σε ενα 40ρι κλουβι μονο του και κοψε οποιαδηποτε οπτικη επαφη με αλλα πουλια (καρδερινες, καναρινια).
Θα το εχεις συνεχος στο ΙΔΙΟ ΣΗΜΕΙΟ! Μην το κουνησεις ρουπι για 3 το λιγοτερο μερες και φυσικα παραπανω .
Αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι η καρδερινα θελει τον χρονο της για να εξοικιωθει με τον χωρο, μολις νοιωσει καλα θα ευχαριστηθεις κελαιδιμα.


Αυτο που με προβληματιζει ειναι τα μαυρα μουστακια που με παραπεμπει σε αρσενικο!
Παντως αν ειναι θηλυκο κερδος ειναι!
Τα αρσενικα βρισκονται "σχετικα" πιο ευκολα
Ναι δικιο έχεις εμένα δεν με νοιάζει τι είναι αρκεί να μάθω για να κάνω το πρόγραμμά μου... κατάλαβες... Τωρα αυτό που λες ίσος είναι μια λύση
 
ναι δεν περνάει καθαρά..συμβαίνει στα θηλυκά να περνάει η μάσκα το μάτι;
 
τότε ζήτημα περιπλέκεται..

η μάσκα μπορεί να μεγαλώσει άλλο αν μεγαλώσει το πουλάκι;
 
Back
Top