Γενικά Φύλο καρδερίνας (ενδείξεις αρσενικού)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης George98
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
τότε ζήτημα περιπλέκεται..

Σίγουρα. Γι αυτό το να τα ξεχωριζεις είναι ένα σύνολο σημείων σε μία καρδερίνα.

Πολλές φορές συζητάμε με τον κωστα καρδερίνες (ο μέντορας μου)για κάποιο πουλί τι φύλο είναι, ξέρεις τι μου λέει όταν έχει αμφιβολίες, στεφανε άμα δεν το πιάσω στα χέρια μου δεν μπορώ να πω με σιγουριά

Φαντασου τώρα άμα μπερδεύονται άνθρωποι με χρόνια εμπειρία στραβαδια σαν και εμένα τι να πούνε 😀!

Βέβαια υπάρχουν και αρσενικά ή θηλυκά που ξεχωρίζουν με ευκολια!
 
Σίγουρα. Γι αυτό το να τα ξεχωριζεις είναι ένα σύνολο σημείων σε μία καρδερίνα.

Πολλές φορές συζητάμε με τον κωστα καρδερίνες (ο μέντορας μου)για κάποιο πουλί τι φύλο είναι, ξέρεις τι μου λέει όταν έχει αμφιβολίες, στεφανε άμα δεν το πιάσω στα χέρια μου δεν μπορώ να πω με σιγουριά

Φαντασου τώρα άμα μπερδεύονται άνθρωποι με χρόνια εμπειρία στραβαδια σαν και εμένα τι να πούνε 😀!

Βέβαια υπάρχουν και αρσενικά ή θηλυκά που ξεχωρίζουν με ευκολια!
έτσι ακριβώς Στέφανε...
 
αδερφε αρσενικο ειναι τα θυλικα στο ανοιγμα το φτερων στη αρχη τους μεχρι ποιο κατω απο τη μεση καφετιζουν ενω τα αρσενικα ειναι οπως αυτο ολομαυρο οσο για τη μασκα περναει το ματι ειναι μικρο γι αυτο ειναι ετσι η μασκα... μουστακια μπαμ κανουν θα μου πεις υπαχουν και εξαιρεσεις ε αμα επεσες σε αυτην την εξαιρεση να πεξεις και κανα τζοκερ:::) και οσο για το κελαηδαμα και τα θυληκα κελαηδανε οχι οπως τα αρσενικα αλλα το λενε το ποιημα... Νανε παντα καλα ο μικρος φιλο σου
 
1.Ενα πολυ ενημερωμενο blog εδω :
http://two-in-a-bush.blogspot.gr/2014/02/sexing-goldfinches-photographic-study.html
http://two-in-a-bush.blogspot.gr/2015/06/sexing-goldfinches-easier-said-than-done.html

2.Μια μελέτη σε pdf που εξηγει πως να ξεχωρίσουμε τα γιαβρακια και τις νεαρες καρδερινες (οκτωβριανές) μετα την πτερορροια :
http://www.raco.cat/index.php/RCOrnitologia/article/viewFile/72739/83072

3.Και μία αναφορά για το πώς μετράμε το μήκος της φτερούγας.Βέβαια εδω μας λεει τις διαφορές που εχει η ορνιθολογικη προσεγγιση σε σύγκριση με την αεροδυναμική όμως ταυτόχρονα εξηγει το πώς μετριέται απο τους ορνιθολόγους.

http://www.bioone.org/doi/pdf/10.1642/0004-8038(2004)121[0973:CTFWMI]2.0.CO;2

UPDATE : Αφήνω το παραπάνω λινκ για πληροφόρηση και επισυνάπτω μια αρκετά λεπτομερή φωτογραφία!
Waders_zpszfsfdxxv.jpg


Γενικά ο πιο ακριβής τρόπος για να σίγουρέψουμε το φύλο μιας καρδερίνας είναι να μετρήσουμε το μήκος της φτερούγας,
στην * 2. μελέτη υπάρχει πίνακας ο οποίος δείχνει τους μέσους όρους μήκους φτερούγας στις πρώτες καρδερίνες του χειμώνα (οκτωβριανές-φρεσκοντυμένες) οπου τα αποτελέσματα για το μηκος φτερούγας στις θυληκές καρδερίνες 76.03 mm-77.44mm και για τις αρσενικές 78.88mm-81.24mm. Εδώ δινει το μικρότερο μήκος φτερουγας και το μεγαλύτερο αντίστοιχα για κάθε φύλο απο το σύνολο των πτηνων που μελετήθηκαν.
Και κατα μέσο όρο 76.73mm ή 7.6 εκατοστα για τα θυληκά και 80.06mm ή 8 εκατοστά για τα αρσενικά.

Και πάλι θα υπάρχουν εξεραίσεις αλλα λαμβάνωντας υπ όψη ολα τα άλλα φυσικά στοιχεία σε συνδυασμο με μετρηση φτερούγας μπορούμε να βγούμε σε πολύ συγκεκριμένα συμπεράσματα.
Θα ήθελα να μην προσπεράσετε τα λίνκ έχουν πολλες πληροφοριες και επιστημονικες και εμπειρικές. Ειδικά στο blog έχει παρα πολλα παραδείγματα απο αμφιλεγόμενες καρδερινες πιστεύω θα φανει ενδιαφέρον και στους πιο έμπειρους.
 
Όντως πολύ ενδιαφέρον blog και βέβαια και το άτομο που το δημιούργησε, σ' ευχαριστούμε πολύ!
Φίλιππε δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά, επειδή αυτός είναι φυσιοδίφης αυτά που αναφέρει αφορούν τις άγριες καρδερίνες.
Ισχύουν χρωματικά και γι' αυτές της εκτροφής; Ξέρεις; Γιατί κάπου εδώ σ' εμάς έχω διαβάσει πως υπάρχουν κάποιες χρωματικές διαφορές ως προς την ένταση των χρωμάτων στα πουλιά εκτροφής.
 
Ισχύουν χρωματικά και γι' αυτές της εκτροφής; Ξέρεις; Γιατί κάπου εδώ σ' εμάς έχω διαβάσει πως υπάρχουν κάποιες χρωματικές διαφορές ως προς την ένταση των χρωμάτων στα πουλιά εκτροφής.
Υπάρχουν αλλά αυτό οφείλεται στον αδύναμο χρωματισμό των πουλιών εκτροφής, λόγω των συνθηκών. Τα πουλιά στη φύση έχουν ακριβώς ότι χρειάζονται, στην ποσότητα που τα χρειάζονται για να αναδείξουν τα χαρακτηριστικά τους.

Τηρουμένων των αναλογιών λοιπόν, ισχύουν για τα πουλιά εκτροφής ότι και για τα πουλιά της φύσης. Πού βρίσκονται δηλαδή οι γραμμές που χωρίζουν λιποχρωμικές και μελανινικές περιοχές μεταξύ τους, η ένταση των χρωμάτων μεταξύ τους κ.λπ.

Υ. Γ. είναι όντως πολύ καλό το Μπλογκ.
 
Ισχύουν χρωματικά και γι' αυτές της εκτροφής; Ξέρεις; Γιατί κάπου εδώ σ' εμάς έχω διαβάσει πως υπάρχουν κάποιες χρωματικές διαφορές ως προς την ένταση των χρωμάτων στα πουλιά εκτροφής.

Πιστευω πως ναι γιατι η ενταση των χρωμάτων δεν μας δυσκολεύει στην αναγνωριση, σαν παράδειγμα μπορεί η μασκα να μην εχει το πολυ έντονο κόκκινο αλλα εμάς μας ενδιαφέρει η έκταση της μάσκας πίσω απο το μάτι και οχι η ενταση του κοκκινου. Επίσης στο πλατάρι που πάλι εξετάζουμε χρωμα εκτος που δεν εχω δει διαφορες σε πιασμένες με εκτροφής, μάλιστα εχω δει αρκετές φορές αρσενική καρδερίνα εκτροφής με σχεδόν τελείως καφε πλατάρι. Δεν ξέρω αν κάλυψε η απαντηση μου αλλα και παλι επιφυλάσομαι.
Πάντως το μήκος της φτερούγας ειναι ο πιο εμπιστος τρόπος και θεωρώ οτι σωμάτικα δεν πρέπει να έχουν διαφορές οι εκτροφής καρδερίνες απο τις ελεύθερες.
Καλη μερα!
 
Χρωματικά εκεί που εντοπίζεται διαφορά σε σχέση με τα πουλιά της φύσης είναι στο σημείο της μάσκας.
Γι αυτό και" βοηθάμε " διατροφικά τα πουλιά ώστε να διατηρούμε το όμορφο κοκκινο.
Στην καρδερίνα χρωματικά καλά βαμμένη μάσκα "μυρίζει " υγεία!
Όσον αφορά για τα χρώματα στα υπόλοιπα σημεία εγώ από εμπειρία καταθέτω ότι δεν υπάρχει διαφορά από τα άγρια
Αυτά όσον αφορά τις balcanica για αλλά είδη δεν έχω καλή άποψη.
 
Χρωματικά εκεί που εντοπίζεται διαφορά σε σχέση με τα πουλιά της φύσης είναι στο σημείο της μάσκας.
Γι αυτό και" βοηθάμε " διατροφικά τα πουλιά ώστε να διατηρούμε το όμορφο κοκκινο.
Αυτό μπορεί να γίνεται, αλλά στα πουλιά που θα κάνουν δεύτερη πτερόρροια και θ' αλλάξουν και τα πρωτεύοντα μ' αυτό τον τρόπο χαλάμε το καθαρό κίτρινό τους αν φυσικά η "βοήθεια" είναι κάποιες κόκκινες χρωστικές.
 
δείχνει περισσότερο αρσενικό σωστά;

Σε συνδυασμό με το κελάηδισμα και την τωρινή όψη της μάσκας πλέον ναι! Το πουλάκι πλέκει τη φωνή περισσότερο απο 5-6 δεύτερα;
 
Γιώργο εγώ για θυλικο το βλεπω!
Αν θες βάλε καμια φωτογραφία ακόμα, φτερούγα και του κεφαλιού από πανω
 
Το πουλάκι πλέκει τη φωνή περισσότερο απο 5-6 δεύτερα;
Σίγουρα! (αν και λέει καναρίνι ☹:D) Και εγω είχα πιστέψει στο θηλυκό αλλά ο τύπος κελαηδάει σαν τρελός
Γιώργο εγώ για θυλικο το βλεπω!
Αν θες βάλε καμια φωτογραφία ακόμα, φτερούγα και του κεφαλιού από πανω
ακόμα; 😛 τη φτερούγα δεν την έβγαλα, αλλά το "πλατάρι" είναι ολόμαυρο (όπως και τα μουστάκια)
20170330_224146.webp*
μην ξεχνάτε ότι είναι και 10 μηνών γιαβρί :)
 
Back
Top