Ασθένειες Φύτρωσαν τα σπορακια της ταιστρας των κοκατιλ μου

Εγγραφή
29 Ιουν 2015
Μηνύματα
522
Πόλη
Αθήνα
Τελευταία λόγω της ζεστης καταβρεχω τα πουλάκια μου με νερό όμως δεν περίμενα αυτό να έχει τέτοιες επιπτώσεις στα σπόρια! Σήμερα που πήγα να αλλάξω το φαι το είδα. Μπορεί να επαθαν κάτι; Γιατι έφαγαν από εκεί.

Εγώ περιτο να πω πως τα καθάρισμα όλα μετά και τους έβαλα καινούργιο φαι.
Για φωτογραφία αδύνατον να βάλω γιατί είμαι συνδεδεμένος από άλλου.
 
δεν θα υπάρχει πρόβλημα φίλε έχουμε και ολόκληρο θέμα για τους φυτρωμένους σπόρους αλλά όταν τα βρέχεις
να βγάζεις τις ταΐστρες γιατί εκτός απο φύτρωμα μπορεί και να μουχλιάσουν που δεν το θέλουμε

Για να φυτρωσαν παει να πει οτι αργεις να αλλαξεις φαγητο. Δεν το θεωρω σωστο
λάθος κάνεις... Οι σπόροι μπορούν να φυτρώσουν ακόμη και μέσα σε 24 ώρες 😉
 
Το πρόβλημα δεν είναι αν έφαγαν τους σπόρους που φύτρωσαν αλλά το ότι για να φυτρώσουν υπήρχε νερό μέσα στην ταΐστρα. Σε συνδυασμό με τη ζέστη που υπάρχει είναι οι καλύτερες συνθήκες για την ανάπτυξη βακτηριδίων (σαπίλα) και μυκητών (μούχλα). Κατά πόσο έχουν βλάψει το πουλί δεν ξέρω και δεν πιστεύω ότι μπορεί κάποιος να προβλέψει. Θα φανεί...

Όταν βάζουμε μπανιέρα στα πουλιά την βάζουμε καταρχήν για δεκαπέντε περίπου λεπτά, αφού πρώτα έχουμε αφαιρέσει όλα τα αξεσουάρ του κλουβιού αφήνοντας μόνο τις πατήθρες και τα τοποθετούμε ξανά αφού στεγνώσει το πουλί. Ακόμη και το νερό που μένει στον πάτο με αυτήν τη ζέστη μέχρι να γίνει καθαριότητα και αλλαγή του υποστρώματος, μπορεί να βλάψει τα πουλιά.
 
Δεν τους αρέσει ή μπανιέρα οπότε τα βρεχω με μπουκαλι από αζαξ καθαρισμενο.
να τους αλλαζω όμως κάθε μέρα το πάτο του κλουβιου δεν μπορω καθώς είμαι στο χωριό μου και εδώ δεν έχει Πετ σοπ
Το αλλαζω κάθε 4-5 ημέρες.
 
Να τους βγαζεις τον πατο και να τα αφηνεις σε πλακακι μεχρι να στεγνωσουν. Ετσι δε χρειαζεται καθημερινη αλλαγη και γλιτωνεις και τα ασχημα επακολουθα.
 
Σταυρο, από Πετ σοπ παίρνω την άμμο για τον πάτο του κλουβιου.
Αυτό αλλαζω κάθε φορά και σου λέω ότι στο χωριό αυτό δεν υπάρχει για να το αγοράσω.🙂
 
Ή άμμος αυτή είναι ιδική και οφελιμη για τα πουλάκια καθώς τα βοηθάει στη πέψη.
Αντίθετα το χαρτί μιας και το κλουβι δεν έχει σχάρα από κάτω θα το δαγκώνουν και θα το καταπιουν τρώγοντας και ότι έχει πάνω του π.χ. μελάνια.
Οπότε δεν έχω και πολλές επιλογές ε;
 
Ή άμμος αυτή είναι ιδική και οφελιμη για τα πουλάκια καθώς τα βοηθάει στη πέψη.
πολύ σωστά αλλά με την προϋπόθεση οτι η άμμος είναι καθαρή ! Η άμμος η οποία λερώνεται με τις κουτσουλιές μονο κακά αποτελέσματα μπορεί να έχει, καλύτερα πάρε μισό μέτρο κουνελόσυρμα (2 € κανει) κόψτο στις σωστές διαστάσεις και βάλτο για σχάρα στο κλουβί σου. Άμμο για να τρώνε να τους βάζεις σε μια δεύτερη αυγοθήκη
 
Εγώ σε αυτό που είπα έχω συμβουλευτεί ένα βιβλίο το οποίο λέει πως αυτό που κάνω δεν είναι λάθος.

Εκδόσεις καρακωτσογλου, κατοικίδια ζώα, παπαγαλακια κοκατιλ.
Λέει τα πάντα! Προσπάθησε να το βρεις στο ίντερνετ! 🙂
 
Εγώ σε αυτό που είπα έχω συμβουλευτεί ένα βιβλίο το οποίο λέει πως αυτό που κάνω δεν είναι λάθος.

Εκδόσεις καρακωτσογλου, κατοικίδια ζώα, παπαγαλακια κοκατιλ.
Λέει τα πάντα! Προσπάθησε να το βρεις στο ίντερνετ! 🙂

Επειδη ειναι σε βιβλιο δε παει να πει οτι ειναι και σωστο.
Δλδ σε ενα βιβλιο που γραμμενο πριν 20 χρονια που λεει οτι τα χρυσοψαρα μπαινουν σε γυαλα 5 λιτρων επειδη το γραφει να το ακολουθησω;


Να μη παρεξηγηθω εχω το βιβλιο στο οποιο αναφερεσαι και ειναι γραμμενο το 1996. Αναφερει οτι καλο ειναι να υπαρχει αμμος αλλα δε νομιζει να λεει πουθενα οτι αυτη δεν πειραζει εαν βρωμιζεται.
Ποσο καιρο αφηνεις την ιδια αμμο στον πατο;
 
Αναλόγως τα πουλιά φιλέ μου. Συνήθως γύρω στις 3μερες. Το βιβλίο αυτό όμως αφού το εχεις πρέπει να παραδεχτείς πως δεν λέει λαθος πράγματα σαν το παράδειγμα με τα χρυσόψαρα. Αντιθέτως οι ιδέες του είναι λογικοτατες.
 
Φοίβος εσύ που έχεις παπαγάλους τι λες; υπάρχει πρόβλημα με το να τρώνε τα πουλιά την λερωμένη άμμο του υποστρώματος ή όχι;
 
Παιδιά εγώ σε αυτο το θέμα με την άμμο δεν χρειάζoμαι βοήθεια. Εγώ Ρώτησα μόνο για τα σπορακια. Δεν χρειάζομαι κάτι άλλο, σας ευχαριστώ, κατά τάλα δεν τίθεται άλλο θέμα.
 
Back
Top