Χάθηκε Χάθηκε η Κίρα (κοκατίλ) στο Γαλάτσι

Avrolimos

PB New Member
Εγγραφή
17 Σεπ 2022
Μηνύματα
89
Πόλη
Αθήνα
Χάθηκε το Σάββατο 8 Οκτωβρίου από την περιοχή του Γαλατσίου η Κίρα, είναι θηλυκό, ήμερο κοκατίλ ~2 ετών.
Όποιος μένει τριγύρω και θέλει να κάνει μια ανάρτηση στα σόσιαλ καλοδεχούμενη.

Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να δώσω προσωπικα στοιχεία και λογαριασμό στο ig που διατηρώ.

Σας παραθέτω την φωτογραφία:
 

Συνημμένα

  • IMG-8682969ad6ad36a348dfa48c1f1a0354-V.webp
    IMG-8682969ad6ad36a348dfa48c1f1a0354-V.webp
    40,8 KB · Προβολές: 44
Αν έχεις και άλλο πουλάκι στο σπίτι, βγάλε το στο μπαλκόνι μήπως το ακούσει και γυρίσει, αλλιώς βάλε από youtube φωνές / καλέσματα του είδους του. Επίσης το κλουβί της βγάλε το στο μπαλκόνι σου σε σημείο που να φαίνεται από ψηλά.
Πήγαινε στα κοντινά petshop και άφησέ τους το τηλέφωνό σου, και ίσως μια φωτογραφία της, γιατί όποιος τη βρει, μπορεί να πάει να αγοράσει κλουβί ή τροφή, επομένως θα ενημερωθεί να σου τη γυρίσει. Ομοίως αν υπάρχουν κτηνίατροι στην περιοχή σου.
Επίσης βγάλε αφισούλες με τη φωτογραφία της και τα στοιχεία σου στην περιοχή που μένεις.
Τέλος ανέβασε μια ενημέρωση στο https://www.parrotalert.com/
Εύχομαι να βρεθεί άμεσα και να είναι ασφαλής!
 
Λυπάμαι πολύ. Εύχομαι να βρεθεί γρήγορα.
Βγάλε το κλουβί έξω στο μπαλκόνι με ανοιχτό πορτάκι και βάλε ήχους από το είδος του δυνατά να τους ακούει. Επίσης δώσε μια φωτογραφία και τα στοιχεία σου στα Pet shop της περιοχής μήπως βρουν κάτι. Όταν θα ψάχνεις να φοράς έντονα χρώματα στα ρούχα για να σε δει. Εάν έχεις άλλα πουλιά βγαλτα και αυτά έξω μήπως γυρίσει.
Τέλος ανεβάσε και μια αγγελία εδώ
https://www.parrotalert.com/
 
Φίλε Ιανέ, Ledagcc όλα αυτά που αναφέρετε τα έχω κάνει, σας ευχαριστώ για το μήνυμα, συν οτι αφήνω τροφή σε ταράτσα και μπαλκόνι μήπως το προσελκύσει.
Είναι ικανότατη πιλότος και τα φτερά της δεν έχουν κοπεί
 
Έγιναν βόλτες σε άλσος Βεικου, Αττικό άλσος, Φιλοθέη κοντά στο ρέμα, Τουρκοβούνια και μερικές πλατείες όπου υπάρχει νερό στο Γαλάτσι.

Είδα αρκετούς πράσινους, δεν γνωρίζω αν είναι Ringneck, κυρίως στο ρέμα της Φιλοθέης.

Έχετε ιδέα αν υπάρχει κάποιο σημείο στην Αθήνα με κοκατίλ ελεύθερα;
 
Έχετε ιδέα αν υπάρχει κάποιο σημείο στην Αθήνα με κοκατίλ ελεύθερα;
Νομίζω πως όχι, τουλάχιστον δεν έχει ακουστεί κάτι τέτοιο.
 
Back
Top