Γενικά Χάνω τη Blue μου, το θηλυκό Parrotlet από το ζευγάρι μου

melagio80

PB Member
Εγγραφή
20 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.993
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα φίλοι μου.
Πριν 3 βράδια ακούγοντας φασαρία στην κλούβα με τα parrotlet βγήκα και βρήκα μια γάτα να προσπαθεί να τα αρπάξει. Την επόμενη μέρα παρατήρησα τη θηλυκιά και είχε ξεραμένο αίμα στα ρουθούνια της και υπέθεσα πως χτύπησε με δύναμη από τον τρόμο της. Χθες όμως άρχισε να καταθέτει με σήμερα το αποκορύφωμα. Κάθεται μονίμως κάτω, με σκυμμένο το κεφάλι, ο αρσενικός όλη μέρα την είχε βάλει κάτω και... Καταλαβαίνετε. Μέχρι που της έχει μαδησει το κεφάλι και την τσιμπούσε. Εγώ την πήρα και την έβαλα σε άλλο κλουβί μόνη της, δε μπορεί να φάει ή να πιει. Προσπάθησα να της ανοίξω το ράμφος αλλά δείχνει ότι πονάει πολύ. Δυστυχώς δε μπορώ να κάνω κάτι ή να την πάω σε γιατρό, εξάλλου και να μπορούσα φαίνεται πως είναι άδικος κόπος.
 
Λυπάμαι πολύ, δεν είχες βάλει προστατευτικό στη κλούβα που είχαμε πει τότε;
Τα ρουθούνια τα καθάρισες από το ξεραμένο αίμα;
 
Δεν την τραυμάτισε η γάτα αλλά μόνη της προφανώς έφυγε με δύναμη.
Δεν κατάλαβα κάτι ανησυχητικό και δεν ασχολήθηκα μαζί της γιατί έδειχνε εντάξει!
 
Τώρα δεν μπορείς να την καθαρίσεις με φυσιολογικό ορό;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Δεν έχει αίματα τώρα αλλά είναι σε άθλια κατάσταση, δεν πιστεύω πως φταίει η γάτα αλλά ο αρσενικός.
Δυστυχώς με τη μπέμπα δεν έχω περιθώρια για γιατρούς κλπ
 
Σε ευχαριστώ πολύ!
Εντάξει είναι τα ρουθούνια της...
Αλλά δεν έχει φάει ούτε έχει πιει σημερα
 
Δεν υπάρχει περίπτωση να της δώσεις δεξτροζη η ζαχαρονερο και έπειτα έστω υδαρη μαλακή τροφή σαν χυλό έστω κρόκο αυγού φρυγανιά κλπ?
Δε σκέφτηκα καθόλου για ζαχαρονερο... Πήγα πάντως να της ανοίξω το ράμφος για νεράκι και έδειξε πως πονάει του θανατα
 
Προφανώς τραυματίστηκε στο ράμφος της. Θα την καταβάλει ο πόνος. Δυστυχώς δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα...
 
Παιδιά ναι... Φοβάμαι για το πώς θα τη βρω το πρωί...
Πάντως σκέφτομαι να τον δώσω τον αρσενικό δε θα ήθελα να τον κάνω ξανά ζευγάρι γιατί δε μου έχει κάτσει καλά...
 
Κάτσε να ολοκληρωθεί το περιστατικό και αποφασίζεις. Πάντως δεν φταίει το αρσενικό, έτσι έκανε και το δικό μου lovebird όταν αρρώστησε το θηλυκό και ήταν κουρνιασμένο. Τις βρίσκουν "μπόσικες". Δεν φταίνε, είναι το ένστικτο. Δεν σκέφτεσαι να τον κρατήσεις μόνο του για pet;
 
αιμα στα ρουθουνια ειναι εγκεφαλικη βλαβη/τραυμα/αιμοραγια (κατι σαν παραπληγικος) που προηρθε απο την συγκρουση με το κλουβι προσπαθωντας να αποφυγει το γατο.
πολυ δυσκολο να ζησει αν και μονο ο θεος το ξερει
(το να το ταισεις ελπιζοντας οτι ο εγκεφαλος θα επανελθει ειναι )
 
Καθόλου καλά... φεύγει σιγά σιγά και δε μπορώ να τη βλέπω έτσι. Είμαι και σε δύσκολη κατάσταση δε μπορώ ούτε να αντιδράσω ούτε να κάθομαι να κλαίω.
 
Ιωάννα, εφόσον δεν μπορει να γίνει κατι για να βοηθηθεί το πουλι, εντοπίσου στο μωρό σας.
Όσον αφορά στο να χαρίσεις τον αρσενικό, κι εγώ το ιδιο θα έκανα, και μάλιστα θα φρόντιζα να συμφωνήσω με τον αποδέκτη οτι θα ειναι μόνος του σε κλουβί και δεν θα ζευγαρώσει ποτέ.
 
Όσον αφορά στο να χαρίσεις τον αρσενικό, κι εγώ το ιδιο θα έκανα, και μάλιστα θα φρόντιζα να συμφωνήσω με τον αποδέκτη οτι θα ειναι μόνος του σε κλουβί και δεν θα ζευγαρώσει ποτέ.
Βρε παιδιά, το να χαρίσεις ένα ζώο αφού διαπιστώνεις πως αδυνατείς για Χ λόγους να το φροντίσεις, πολύ καλά θα κάνεις.
Αλλά να κρίνουμε και να κατακρίνουμε τα ζώα επειδή είναι ζώα, είναι περίεργο. Αν σας πω πως κάθε αρσενικό ή τουλάχιστον τα περισσότερα θα έκαναν το ίδιο, θα διώχνατε όλα τα πουλιά σας; Για να μη πω για ανθρώπους που σεξουαλικά ή αλλιώς πως πιέζουν άλλους ανθρώπους μέχρις εξοντώσεως στην προσπάθεια χειραγώγησής τους.
 
Ιωαννα αν θες καποιος να την φροντισει πιο πολυ γιατι εσυ δεν μπορεις λογω του παιδιου και οσο αντεξει τοτε ισως μπορω να βοηθησω. Αλλα απο αυτα που διαβαζω ισως να μην εχει κ νοημα..
 
Βρε παιδιά, το να χαρίσεις ένα ζώο αφού διαπιστώνεις πως αδυνατείς για Χ λόγους να το φροντίσεις, πολύ καλά θα κάνεις.
Αλλά να κρίνουμε και να κατακρίνουμε τα ζώα επειδή είναι ζώα, είναι περίεργο. Αν σας πω πως κάθε αρσενικό ή τουλάχιστον τα περισσότερα θα έκαναν το ίδιο, θα διώχνατε όλα τα πουλιά σας; Για να μη πω για ανθρώπους που σεξουαλικά ή αλλιώς πως πιέζουν άλλους ανθρώπους μέχρις εξοντώσεως στην προσπάθεια χειραγώγησής τους.
Ισως η Μαρια εχει δικιο..
 
Back
Top