Video Χάραξη δακτυλιδιών καναρινιών

misalouris

PB Supporter
Εγγραφή
22 Οκτ 2011
Μηνύματα
19.254
Πόλη
Ν. Ιωνία Μαγνησίας
Για όσους αναρωτιούνται για τον τον τρόπο χάραξης των στοιχείων πάνω στα δαχτυλίδια υπάρχουν κάποια videos εξαιρετικά διαφωτιστικά.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Γιάννη αν ξέρεις, αυτή η μέθοδος κοστίζει αρκετά,έτσι;
Επίσης πουλί με τέτοιο δακτυλίδι μπορεί να διαγωνιστεί;
 
Γιάννη αν ξέρεις, αυτή η μέθοδος κοστίζει αρκετά,έτσι;
Είναιη μέθοδος που κατέβασε το κόστος κατασκευής των δαχτυλιδιών.
Με το laser γράφει κανείς ότι θέλει.
Μεγάλο κόστος έχει η αγορά του μηχανήματος, από κει και μετά όμως το κοστολόγιο για τα δαχτυλίδια πέφτει.
Επίσης πουλί με τέτοιο δακτυλίδι μπορεί να διαγωνιστεί;
Κάποιοι σύλλογοι στους διαγωνισμούς επιτρέπουν τη συμμετοχή πτηνών με "μηδενικά" δαχτυλίδια. Δεν ξέρω αν για τα συγκεκριμένα θα αποδεχτούν τη συμμετοχή στο διαγωνισμό.
Μπορεί όμως αν υπάρχει συμφωνία ο κριτής να τα βαθμολογήσει ως εκτός διαγωνισμού...
 
Μα γίνεται σύγκριση ; Τα ΜΗΔΕΝΙΚΑ ΣΥΛΛΟΓΙΚΑ ΔΑΚΤΥΛΙΔΙΑ φέρουν ΟΛΑ τα απαραίτητα στοιχεία εκτός απο τον ΚΩΔΙΚΟ ΤΟΥ ΕΚΤΡΟΦΕΑ . Μάλιστα οι σύλλογοι είναι σε γνώση βάση της αρίθμησης αυτών των δακτυλιδιών σε ποιανού κατοχή βρίσκονται. Απλά καλύπτουν κάποιον που απο άσχημο υπολογισμό, έμεινε για λίγο χωρίς δακτυλίδια.
Κανένας διαγωνισμός δεν κάνει αποδεκτά διαφορετικού τύπου δακτυλίδια πέραν των εγκεκριμένων απο την διεθνή Ομοσπονδία και τα μέλη της (Ομοσπονδίες χωρών). Το τί αποφασίζει κάθε τοπικός διαγωνισμός για τα εκτός συναγωνισμού είναι δικό του θέμα.
 
... Κάποιοι σύλλογοι στους διαγωνισμούς επιτρέπουν τη συμμετοχή πτηνών με "μηδενικά" δαχτυλίδια. Δεν ξέρω αν για τα συγκεκριμένα θα αποδεχτούν τη συμμετοχή στο διαγωνισμό.
...

Χωρίς σχόλια.
 
Σωστά... Θα πρέπει το "κάποιοι" να γίνει "όλοι".
Χαίρομαι που με τόση "επιμονή" επισημαίνονται τα "λάθη" μου.
Γιαννη δεν ξέρω γιατί το βλέπεις έτσι. Το λάθος είναι ότι ανέφερες τα μηδενικα δακτυλιδια χωρίς λόγο, με προφανη την ακόλουθη συγχυση. Το κέρδος είναι η αποσαφηνιση και η επιπροσθετη γνωση. Τουλάχιστον εγώ τα αγνοούσα. Λάθη κανουμε ολοι και μακάρι να μην αλλάξει αυτό.
 
Γιαννη δεν ξέρω γιατί το βλέπεις έτσι. Το λάθος είναι ότι ανέφερες τα μηδενικα δακτυλιδια χωρίς λόγο, με προφανη την ακόλουθη συγχυση. Το κέρδος είναι η αποσαφηνιση και η επιπροσθετη γνωση. Τουλάχιστον εγώ τα αγνοούσα. Λάθη κανουμε ολοι και μακάρι να μην αλλάξει αυτό.
και αυτό γιατί είναι λάθος; Ποπο με μπερδέψατε! Εφόσον λύθηκε η απορία... Ουδέν σχόλιο
 
και αυτό γιατί είναι λάθος; Ποπο με μπερδέψατε! Εφόσον λύθηκε η απορία... Ουδέν σχόλιο
Γιατί Γιωργο πάνω από την απάντηση του υπάρχει μια λεζάντα που υποδηλωνει σε τι απαντα. Όταν εγώ ρωτάω για τα εν λόγω δακτυλιδια και παίρνω μια απάντηση για τα μηδενικά, πιστεύεις δεν θα επέλθει συγχυση; Ασχετα από το όλοι ή το κάποιοι.
 
θα επέλθει συγχυση
Όλοι πρέπει να καταλάβουμε ότι κάποιος που αντιλαμβάνεται ή θεωρεί ότι διαβάζει κάτι που γράψαμε ως λάθος ή ατελές ή μη επαρκώς διευκρινισμένο, έχει υποχρέωση (ηθική) να το διορθώσει.
Δεν είναι προσωπικό το θέμα, δεν είναι εχθρική ενέργεια, είναι η υποχρέωσή μας και το δικαίωμά μας για την ορθή πληροφόρηση.
 
Όταν εγώ ρωτάω για τα εν λόγω δακτυλιδια και παίρνω μια απάντηση για τα μηδενικά, πιστεύεις δεν θα επέλθει συγχυση;
Την επόμενη θα απαντώ πιο προσεκτικά.
 
Γιατί Γιωργο πάνω από την απάντηση του υπάρχει μια λεζάντα που υποδηλωνει σε τι απαντα. Όταν εγώ ρωτάω για τα εν λόγω δακτυλιδια και παίρνω μια απάντηση για τα μηδενικά, πιστεύεις δεν θα επέλθει συγχυση; Ασχετα από το όλοι ή το κάποιοι.
Ααα τώρα κατάλαβα :)
 
στο θέμα μας πάντως μου έκανε πολύ εντύπωση το μηχάνημα! Περίμενα κάτι σαν μικρό σβουράκι που θα ακολουθεί συγκεκριμένη πορεία καθορισμένη μέσω pc (κάτι σαν 3d printer) αλλά τελικά είμαστε πολύ μπροστά 😉
 
Back
Top