Διατροφή Χαλασμένη συσκευασμένη τροφή

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sylvia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Sylvia

PB New Member
Εγγραφή
3 Αυγ 2014
Μηνύματα
388
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα παιδιά! Σήμερα αγόρασα για τα ζεμπράκια μου μία τροφή που δεν είχα ξαναπάρει. Την "ΚΙΚΙ EXCELLENT MAX MENU". Την πήρα για καλύτερα, μιας και μέχρι τώρα έπαιρνα την "Ήλιος" από το σούπερ μάρκετ (μία-δύο φορές είχα πάρει και του Σκλαβενίτη). Επειδή η "Ήλιος" είχε πολύχρωμα μπισκοτάκια και επειδή γενικά η συγκεκριμένη εταιρεία δεν είναι εξειδικευμένη στις ζωοτροφές αλλά στα μπαχαρικά, είπα κι εγώ να πάω στο πετ σοπ μήπως βρω κάποια καλύτερη, που να έχει και μεγαλύτερη ποικιλία σε σπόρους. Μέχρι τώρα έπαιρνα κελαηδίνη και την ανακάτευα με την παπαγαλίνη για να σπάει η μονοτονία. Πήγα λοιπόν στο πετ σοπ και ζήτησα τροφή για ζεμπράκια. Μου είπε το κλασικό, ότι τους δίνουμε τροφή για παπαγάλους και μου είπε ότι έχει μόνο την "KIKI" από συσκευασμένες. Τι να κάνω κι εγώ, την πήρα (μου πήγε και διπλή τιμή). Όταν πήγα σπίτι διαπίστωσα πρώτον ότι κι αυτή είχε μπισκοτάκια. Είπα ότι δε βαριέσαι, ούτως ή άλλως τα πουλάκια μου τα αφήνουν τα μπισκοτάκια και τα πετάω, οπότε ας τη βάλω. Την ανοίγω και τι να δω; Ιστούς παντού και να κρέμονται οι σπόροι από αυτούς! Σιχάθηκα να πω την αλήθεια, αλλά παρόλα αυτά αφαίρεσα όσους ιστούς φαινόντουσαν και την άδειασα άρον- άρον σε ένα τάπερ για να την ελέγξω για ζουζούνια. Δε φαίνεται να έχει ψειριάσει αλλά και μόνο από τους ιστούς καταλαβαίνει κανείς ότι υπάρχουν ζουζούνια που δε φαίνονται. Κοίταξα την ημερομηνία λήξης και λέει ότι λήγει τον 4ο του '16. Τι κάνω τώρα; Να τη χρησιμοποιήσω δε μου πάει. Να την πάω πίσω πάλι, τι μου φταίει ο άνθρωπος; Αυτός για συσκευασμένη μου την έδωσε και χωρίς να έχει λήξει. Τι λέτε να κάνω; Μα δεν μπορείς πια να είσαι σίγουρος ούτε για τις συσκευασμένες τροφές;
 
Τους ιστούς τους δημιουργούν οι νύμφες παρασιτικών εντόμων, Μην την χρησιμοποιήσεις σε καμία περίπτωση! Να την πας πίσω και να πάρεις κάτι άλλο ή τα λεφτά σου. Αυτός με την σειρά του μπορεί να την επιστρέψει στον προμηθευτή του. Δεν φταις εσύ αν είναι χαλασμένη.
Την συγκεκριμένη μάρκα δεν την έχω αγοράσει ποτέ και δεν μου πολυγεμίζει το μάτι!
Στα ζεμπράκια δεν δίνουμε τροφή για παπαγάλους, υπάρχουν πολλά έτοιμα μείγματα, από γνωστές μάρκες για μικρά εξωτικά.
 
Δεν την ξέρω την μάρκα που αναφέρεις, ίσως δεν έχει εμπορικότητα, πολλά ίσως για την ύπαρξη μαμουνιών. Υπάρχουν και άλλα παρόμοια θέματα στο φόρουμ, ένα σχετικά πρόσφατο που βρήκα έχει και αυτήν την απάντηση Βρηκα μαμουνια στην τροφη καναρινιων, τι να κανω; | Σελίδα 2 και νομίζω μπορείς να το κάνεις και εσύ ώστε να μην την πετάξεις. Γιατί δεν ψάχνεις όμως για versele laga ή vitakraft που έχουν μεγαλύτερη κίνηση σαν τροφές;
 
Θα έλεγα να την γυρίσεις πίσω.

Συμβαίνει πολλές φορές.

Η ΚΙΚΙ είναι μία εταιρεία με πάρα πολύ φθηνά μείγματα... Εχω φίλους που ταίζουν την συγκεκρριμένη μάρκα χωρίς πολλά πολλά προβλήματα... Και χωρίς πολλές απαιτήσεις για τα πουλιά τους.
 
Γιατί δεν ψάχνεις όμως για versele laga ή vitakraft που έχουν μεγαλύτερη κίνηση σαν τροφές;

Για κάτι τέτοιο πήγαινα να σου πω την αλήθεια. Για τα καναρίνια μου είχε Vitacraft και πήρα αυτή. Για τα ζεμπράκια δεν είχε τίποτα άλλο και την πήρα αναγκαστικά. Κι εγώ πρώτη φορά την άκουσα αυτή τη μάρκα...
 
Που είσαι και δεν βρίσκεις ποικιλία τροφών;
 
Κατάλαβα... Μακριά λοιπόν. Δεν έπρεπε να την είχα πάρει από την αρχή... Αφού δε μου γέμισε το μάτι, τι την πήρα;

Δεν είπα... Μακρυά.

Απλά είναι από τις φθηνότερες τροφές που κυκλοφορούν στην Ελλάδα.

Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι η τροφή είναι επικίνδυνη, αλλά δεν είναι και η καλύτερη.

Να σου δώσω ένα παράδειγμα...

Η τροφή για τις καρδερίνες που ταίζω έχει περίπου 6 ευρώ το κιλό και ο φίλος μου με την ΚΙΚΙ ... Πληρώνει 1,20.

Βέβαια επειδή εδώ είναι Ελλάδα και το 6 ευρώ είναι υπερβολή όταν στην υπόλοιπη Ευρώπη έχει 3-3,50 ευρώ.

Σύντομα όμως θα έρθουν και στην χώρα μας αυτές οι τιμές.

Πολύ σύντομα.
 
Που είσαι και δεν βρίσκεις ποικιλία τροφών;

Μένω σε σχετικά κεντρικό σημείο και αυτό είναι το πιο περίεργο. Μένω Αγίους Αναργύρους και έχω κοντά μου γύρω στα 4 πετ σοπ.
1. Το ένα το αποκλείω γιατί είναι περίπου 7 στάσεις απόσταση με το λεωφορείο.
2. Το άλλο είναι αρκετά μεγάλο, αλλά είναι Χαλκηδόνα και πρέπει να περπατήσω γύρω στο μισάωρο για να πάω. Τα άλλα δύο είναι πολύ κοντά μου, στον ίδιο δρόμο.
3. Τον ένα τον απέκλεισα γιατί πουλάει πιασμένα πουλιά και με τσαντίζει, και κάθε φορά που περνάω μου έρχεται να ανοίξω τα κλουβιά και να τα ελευθερώσω. Είναι ο ίδιος που μια φορά που είχε αρρωστήσει το λουγαράκι μου, αντί να μου δώσει φάρμακο, μου είπε να του το δώσω για να το πουλήσει άρον- άρον πριν ψοφήσει. Τότε είχα χάσει πάσα ιδέα. Όταν του είπα ότι δεν το πουλάω μου είπε ότι θα το αγοράσει με μία αστρονομική τιμή γιατί δε βρίσκει εύκολα Λούγαρα, αφού έχουν καιρό να πέσουν στην Ελλάδα... Ε, δεν ξαναπάτησα.
4. Το μόνο που μου έμεινε είναι η "Φιλοζωική Γωνιά" που είναι αρκετά μεγάλο αλλά δεν έχει ποικιλία. Να φανταστείς ότι δεν έχει καν σουπιοκόκκαλα, ούτε pulmosan, ούτε epithol... Απλά βολεύομαι με ό,τι βρω προσωρινά.

Συνήθως ψωνίζω από το bird market στη Βικτώρια που έχει τα πάντα. Απλά τελευταία έπιασα μια πολύ απαιτητική δουλειά και δεν προλαβαίνω ούτε να κοιμηθώ, οπότε πού χρόνος για Βικτώρια! Θα έκανα παραγγελία μέσω ίντερνετ, αλλά μία φορά που έκανα, δεν ήρθε ποτέ...
 
Να πεις στον Λεωνίδα στο Bird Market να σου τα στέλνει άμεσα... Πες του ότι είναι του ΑΒΑΤΟΝ...😀

Καλό μαγαζί και καθαρό.
 
Δεν είπα... Μακρυά.

Απλά είναι από τις φθηνότερες τροφές που κυκλοφορούν στην Ελλάδα.

Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι η τροφή είναι επικίνδυνη, αλλά δεν είναι και η καλύτερη.

Να σου δώσω ένα παράδειγμα...

Η τροφή για τις καρδερίνες που ταίζω έχει περίπου 6 ευρώ το κιλό και ο φίλος μου με την ΚΙΚΙ ... Πληρώνει 1,20.

Βέβαια επειδή εδώ είναι Ελλάδα και το 6 ευρώ είναι υπερβολή όταν στην υπόλοιπη Ευρώπη έχει 3-3,50 ευρώ.

Σύντομα όμως θα έρθουν και στην χώρα μας αυτές οι τιμές.

Πολύ σύντομα.


Κατάλαβα. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Καθόλου μικρή η διαφορά στην τιμή πάντως... Ακόμα και 3.50 να είχε, είναι 3 φορές πάνω! Απίστευτο.
 
Να πεις στον Λεωνίδα στο Bird Market να σου τα στέλνει άμεσα... Πες του ότι είναι του ΑΒΑΤΟΝ...😀

Καλό μαγαζί και καθαρό.

😀 ε, αν πάω συστημένη αλλάζει! Δεν μου τα είχε στείλει καθόλου τότε τα προϊόντα γιατί περίμενε να φέρει Pulmosan. Μου είχε πει ότι θα φέρει σε 2 βδομάδες και θα μου τα στείλει όλα μαζί. Τελικά τα ξέχασε και όταν πήγα από 'κει για να τα πάρω (κανένα μήνα μετά) και του είπα ότι εκκρεμεί η παραγγελία μου, μού είπε ότι δεν τη θυμόταν καν. Παρόλα αυτά μου είχε κάνει πολύ καλή εντύπωση το μαγαζί και είχα βρει τα πάντα. Όλα όσα έψαχνα μήνες και δεν τα είχα βρει εδώ γύρω. Pulmosan, epithol, chevitren, pinex, σουπιοκόκκαλα, θήκες λαχανικών, φακό ωοσκόπισης, νυχοκόπτη, φωλιές, άμμο που να τρώγεται, τα πάντα!
 
Να αναπτύξεις σχέσεις με το μαγαζί αφού σου έχει κάνει καλή εντύπωση. Πιστεύω στις "πελατειακές σχέσεις" ιδίως όταν έχουμε μόνιμες εξειδικευμένες ανάγκες προμηθειών. Όταν γνωρίζεσαι με το μαγαζί πάντα θα βρεθεί η λύση που βολεύει κι εσύ θα προμηθεύεσαι καλύτερης ποιότητας προϊόντα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sylvia
😀 ε, αν πάω συστημένη αλλάζει! Δεν μου τα είχε στείλει καθόλου τότε τα προϊόντα γιατί περίμενε να φέρει Pulmosan. Μου είχε πει ότι θα φέρει σε 2 βδομάδες και θα μου τα στείλει όλα μαζί. Τελικά τα ξέχασε και όταν πήγα από 'κει για να τα πάρω (κανένα μήνα μετά) και του είπα ότι εκκρεμεί η παραγγελία μου, μού είπε ότι δεν τη θυμόταν καν. Παρόλα αυτά μου είχε κάνει πολύ καλή εντύπωση το μαγαζί και είχα βρει τα πάντα. Όλα όσα έψαχνα μήνες και δεν τα είχα βρει εδώ γύρω. Pulmosan, epithol, chevitren, pinex, σουπιοκόκκαλα, θήκες λαχανικών, φακό ωοσκόπισης, νυχοκόπτη, φωλιές, άμμο που να τρώγεται, τα πάντα!

Σύντομα θα παίρνεις απο κει και (ή μάλλον και από κει)... Πολύ πολύ φθηνή τροφή και ίσως η καλύτερη σε ποιότητα μακράν από όλες τις υπόλοιπες.

Πολλά είπα σήμερα... Πφπφπφπφ
 
Σύντομα θα παίρνεις απο κει και (ή μάλλον και από κει)... Πολύ πολύ φθηνή τροφή και ίσως η καλύτερη σε ποιότητα μακράν από όλες τις υπόλοιπες.

Πολλά είπα σήμερα... Πφπφπφπφ
Στα πειράματα που κάνεις, είναι να φτιάξεις και να διαθέσεις μείγματα;:D
 
Στα πειράματα που κάνεις, είναι να φτιάξεις και να διαθέσεις μείγματα;:D
Και τον βοτανολόγο τον Νίκο, να σε συμβουλέψει τι βότανα να προσθέτεις στα μείγματα ώστε να διατηρούνται βρώσιμα έως την ημερομηνία ληξεώς τους.
 
Λέγε εσύ...όποιος φτιάξει πέλλετς για τα πουλιά με βάση φαρμακευτικά βότανα, θα θησαυρίσει...
 
Μπορούν να φάνε τα καναρίνια πέλετς; Εδώ δυσκολεύονται και τα απορρίπτουν οι μικροί παπαγάλοι.
 
Back
Top