Διατροφή Χαλασμένη τροφή

TheBigL

PB Member
Εγγραφή
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.911
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα παιδιά. Πριν λίγο πήγα να καθαρίσω τις ταίστρες και να βάλω καινούργια τροφή και την ώρα που έβγαλα από τη συσκευασία το κουτάλι με τα σπόρια είδα μερικά να είναι συνδεδεμένα μεταξύ τους και τα παρατήρησα καλύτερα και ήταν σαν ιστός.Άρχισα να ψάχνω εκτενέστερα και είδα στο εξωτερικό μέρος της σακούλας δυο μικρά κίτρινα σκουλήκια. Πέταμα όλη αλλά τώρα τί τροφή να βρω να βάλω; Την ίδια αύριο θα την φέρει. Να βάλω άλλη μάρκα τελείως;
 
ε αφού δεν την έχει πάρε άλλη μάρκα τώρα για άλλη φορά δεν ξέρω να σου πω αν είναι καλή δεν έχω πάρει απο αυτην την μάρκα
 
Από τα νεύρα μου,τη ζέστη κτλ. την πέταξα όλη. Την παρατήρησα και μέσα δεν βρήκα κάτι αλλά με τα δυο σκουλήκια που είδα δεν είχα άλλη επιλογή. Το κακό ήταν ότι πέταξα περίπου 4 κιλά στα σκουπίδια ενώ θα μπορούσα να την ρίξω σε κάποιο σημείο να φάνε τα πουλιά τριγύρω.
Πήγα και πήρα για σήμερα αύριο την manitoba best premium μέχρι να φέρει την ίδια το pet shop.
Μόλις την φέρει επειδή η συσκευασία είναι 5 κιλη θα βγάλω περίπου 2 κιλά και θα την προσπαθήσω να την κρατήσω καθαρή. Τα υπόλοιπα 3 κιλά δεν θα τα κρατήσω γιατί ένα πουλί έχω και πιστεύω θα χαλάσει. Οπότε τα 3 κιλά μπορώ να τα χαρήσω αν κάποιος θέλει και έχει οικονομικά προβλήματα αρκεί να μένει Αθήνα.
Κάποιοι θα πείτε γιατί διαλέγω την 5 κιλη συσκευασία αλλά τί να κάνεις; Για τους φτερωτούς φίλους κάνουμε και χουβαρνταλίκια 😛
 
τωρα το καλοκαιρι με τις υψηλες θερμοκρασιες ειναι πιο ευκολο να σου χαλασει η τροφη, να τα εχεις σε δροσερο μερος και αν εχεις μεγαλη ποσοτητα βαλε οσο δεν χρειαζεται στο ψυγειο. εχει τυχει να παρω συσκευασμενη τροφη και να εχει μαμονιασει και την επεστρεψα πισω.
 
Από τα νεύρα μου,τη ζέστη κτλ. την πέταξα όλη. Την παρατήρησα και μέσα δεν βρήκα κάτι αλλά με τα δυο σκουλήκια που είδα δεν είχα άλλη επιλογή. Το κακό ήταν ότι πέταξα περίπου 4 κιλά στα σκουπίδια ενώ θα μπορούσα να την ρίξω σε κάποιο σημείο να φάνε τα πουλιά τριγύρω.
Πήγα και πήρα για σήμερα αύριο την manitoba best premium μέχρι να φέρει την ίδια το pet shop.
Μόλις την φέρει επειδή η συσκευασία είναι 5 κιλη θα βγάλω περίπου 2 κιλά και θα την προσπαθήσω να την κρατήσω καθαρή. Τα υπόλοιπα 3 κιλά δεν θα τα κρατήσω γιατί ένα πουλί έχω και πιστεύω θα χαλάσει. Οπότε τα 3 κιλά μπορώ να τα χαρήσω αν κάποιος θέλει και έχει οικονομικά προβλήματα αρκεί να μένει Αθήνα.
Κάποιοι θα πείτε γιατί διαλέγω την 5 κιλη συσκευασία αλλά τί να κάνεις; Για τους φτερωτούς φίλους κάνουμε και χουβαρνταλίκια 😛
Nα μου πεις που την πετάς να πάω να τη μαζέψω ... Το Θεό σου δεν έχεις!
 
Έχεις δίκιο. Την ώρα που την πέταξα το σκέφτηκα αλλά είχε πέσει μέσα στον κάδο ☹.Αν θες μπορώ να σου δώσω από την καινούργια.
Δηλαδή λες να την κράταγα και να την έριχνα αλλού να δω αν ήταν καθαρή από σκουλήκια;Η αλήθεια είναι τα σκουλήκια τα βρήκα εξωτερικά όχι μέσα αλλά τρόμαξα. Τί να έκανα;
 
Γιατί δε δοκιμάζεις να πάρεις μικρότερη συσκευασία από το να την πετάς; Τ λέω γιατί είναι κάτι που θα σε απασχολεί συνέχεια αν δεν σκοπεύεις να αλλάξει σημαντικά ο αριθμός των πουλιών σου
 
Γιατί από αυτά τα μείγματα που δεν έχουνε ρούπσεν τα πιο πολλά είναι πάνω από 5 κιλά. Τώρα του κιλού η manitoba best premium δεν βλέπω να του αρέσει ιδιαίτερα αλλά πήρα για κανάδυο μέρες. Σήμερα παρήγγειλά ξανά την 5 κιλη και θα την πάρω αύριο το απόγευμα. Επίσης παρήγγειλα και το amino fort του dr coutteel για να δώσω μια φορά την εβδομάδα στην ερχόμενη πτερόρροια η οποία ακόμα δεν έκανε την εμφάνισή της :)
 
Υπάρχουν και μονόκιλες συσκευασμένες χωρίς ρούπσεν (πχ vitakraft )αλλά επίσης αν γνωρίσεις ένα πετσοπ που σε βολεύει, μπορείς να αγοράζεις ένα κιλό από συσκευασμένη, επώνυμη τροφή και δεν θα σου χαλάει κιόλας. Αν έχει κίνηση το πετσοπ δεν θα του κρατάει πολύ καιρό ανοιχτό το τσουβά;λι
 
Δεν θυμάμαι Στέφανε αλλά νομίζω το 2016. Το είχα δει πριν το αγοράσω και είχε πολύ καιρό ακόμα
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Back
Top