Γενικά Χαλινος απο (budgie)

MariosΧ

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιουν 2015
Μηνύματα
62
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Αρχικα ο χαλινος της θυληκιας (το πράσσινο παπαγαλακι) ειχε καφε χρωμα μετα πρήστηκε-φουσκωσε η μύτη της και τελος αφου ειχε πρηστει η μύτη της χαθηκε απο το ενα ρουθουνι το καφε-πρησμένο χρώμα και μετα απο το αλλο. Η πραγματικη απορία μου είναι γίνεται να εχει ο χαλινός ασπρο με μπλε χαλινο ή τρεχει κατι με το budgie μου; Επιπλεον εχει κατι γυρο απο το στομα της μηπως ξερετε τι μπορει να ειναι;

χαλινος.webp
 
πορία μου είναι γίνεται να εχει ο χαλινός ασπρο με μπλε χαλινο
Απο ότι έχω διαβάσει γίνεται κάποια θηλυκά οταν δεν είναι σε περίοδο αναπαραγωγής να είναι έτσι όσο για το γύρο απο το στόμα ας απαντήσει κάποιος που ξέρει απο παπαγάλους
 
μπορεις να βγαλεις μια κοντινη καθαρη φωτογραφια το ραμφος της;
με τετοιο καιρο χουν αποσυντονιστει οι παπαγαλοι
 
προς το παρον εχω αυτην, εαν δεν διακρεινετε κατι πειτε μου να βγαλω και αλλη
 

Συνημμένα

  • DSC_0402.webp
    DSC_0402.webp
    25,9 KB · Προβολές: 181
προς το παρον εχω αυτην, εαν δεν διακρεινετε κατι πειτε μου να βγαλω και αλλη
η κατάσταση του ράμφους και γύρω περιοχης μοιαζει να εχει προσβληθεί με scaly face..
καραντινα απο το αλλο το πουλι, πολύ καλο καθαρισμό και απολύμανση και των 2 κλουβιών που θα χρησιμοποιήσεις και ξεκινας θεραπεία για 7 μέρες με epithol. το epithol εχει υφη σαν βαζελινη και αυτο που κανει ειναι να παθαινει ασφυξια το παρασιτο και να πεθαινει αλλα θελει καθημερινη φροντιδα. Θελει καθημερινα πανω στο χαλινο και γυρω απο απο το ραμφος και απο κατω, ελεγξε και τα ποδια του μιας και το παρασιτο αυτο παει σε γυμνα σημεια (ραμφος ποδια). καθολου μπανια αυτες τις μερες γιατι θα λαδωσει τ φτερωμα του και θα γινει χαλια. Για εσωτερικα παρασιτα μπορεις να χρησιμοποιησεις pulmosan για προληψη και για το αλλο παπαγαλακι που ειναι μαζι
 
το pulmosan πως το εφαρμοζουμε και οσο για το epithol ο μονος τροπος για την εφαρμογη του ειναι αυτος που μου ειπες γιατί τα παπαγαλακια μου ακομα δεν ειναι εξοικειωμένα με εμένα και δεν με αφηνουν να τα πιάνω(αυτα τα φαρμακα υπαρχουν σε φαρμακεία ή pet shop);
 
κοιτα αυτη τη στιγμη θα κοιταξεις να το κανεις καλα οχι να το εκπαιδευσεις, αναγκαστικα θα πρεπει καθημερινα να το πιανεις και να του κανεις μασαζ στα σημεια γυρω απο το ραμφος για να σκοτωσεις το παρασιτο. Σιγουρα η ολη διαδικασια δεν θα του ειναι η πιο ευχαριστη αλλα θα ειναι αποτελεσματικη.
ελεγξε και τα ποδια αν εχουν λεπια.
το pulmosan θελει μια σταγονα στο σβερκο του πουλιου σε καθαρο δερμα, αν παει σε πουπουλα δεν κανει δουλεια, με το δαχτυλο σου απομακρυνεις τα πουπουλα και του ριχνεις μια σταγονα στο δερμα
 
τα ποδια ειναι ενταξει μονο στο ραμφος εχουμε προβλημα. Απολυμανση να κανω με νερο και ξυδι ή με κατι αλλο. Απο το pulmosan μονο μια σταγονα χρειαζετε;
 
Back
Top