Ασθένειες Χαμένο και άρρωστο περιστεράκι

Akanthillis

PB Member
Εγγραφή
7 Σεπ 2021
Μηνύματα
496
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα- Καλησπέρα βρήκα χτες γυρνώντας από τη δουλειά ένα γιαβράκι μέσα στα αγριοπερίστερα της πόλης,με το που είδα ότι έχει δακτυλίδι και ότι είναι τραυματισμένο έσπευσα να το πάρω το καλό της υπόθεσης ήταν ότι θα πήγαινα έτσι και αλλιώς τα σκυλιά μου στον κτηνίατρο- πτηνιατρο μου ο ποίος του έκανε εξέταση κουτσουλιας και δεν είχε κοκκιδια η διάγνωση ήταν αναπνευστικά , ολοφάνερο διότι ανασηκώνει το πάνω μέρος του ράμφους και κάνει ήχο, η θεραπεία του είναι baytril την οποία έχω ήδη ξεκινήσει ΚΑΙ έχει και σπασμένο-τραυματισμενο πόδι καθώς είναι και πολύ αδύνατο με καρίνα, για να μη μακρυγορώ το δακτυλίδι του είχε όνομα και τηλέφωνο ιδιοκτήτη τον οποίο πήρα σήμερα και μάντεψε.... Η απάντηση ήταν ότι δεν το θέλει (μη πάρει στο λαιμό του όλα τα άλλα περιστέρια του λες και καραντίνα δεν υπάρχει σαν πιθανότητα στο μυαλό του)
Το έχω βάλει μέσα σε χαρτοκουτο και από πάνω το έχω καλύψει με διαχωριστικό ζευγαρωστρας και το τάισα σπόρους Manitoba carduelidi, καλαμπόκι και πέλλετ κουνελιού ( έχουμε ΚΑΙ κουνέλι 😅 ) θα προμηθευτώ και κατάλληλη τροφή εννοείται, αυτό που με προβληματίζει είναι το τι θα το κάνω άμα με το καλό αναρρώσει
Κάθε βοήθεια δεκτή
Εκ των προτέρων ευχαριστώ
 

Συνημμένα

  • IMG_20220907_203129_(1080_x_1080_πίξελ).webp
    IMG_20220907_203129_(1080_x_1080_πίξελ).webp
    46,3 KB · Προβολές: 29
  • IMG_20220907_203050_(1080_x_1080_πίξελ).webp
    IMG_20220907_203050_(1080_x_1080_πίξελ).webp
    50,1 KB · Προβολές: 29
Να τονίσω πως το πέλλετ που του έβαλα να φαει δεν είναι αυτό που φαίνεται στη φωτογραφία (αυτό είναι πέλλετ υπόστρωμα για τον πάτο της κουτας)
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
τρώει ήδη μόνο του; Καλό! Όμως αμα αρχίσει να πετάει θα πρέπει να μάθει να πετάει σε ελεγχόμενο χώρο, όχι έξω, διότι μπορεί να πέσει. Έχω μεγαλώσει πολλά περιστεράκια έτσι και μετά τα αφήνω ελεύθερα ένα διάστημα στο μπάνιο μου από το οποίο αφαιρώ τα πάντα και στρώνω παντού εφημερίδες), μέχρι που, όταν δυναμώσει κάπως ανοίγω το παράθυρο και σιγά-σιγά αρχίζει τις πρωτες του πτήσεις έξω. Κρατάω το παράθυρο ανοιχτό για να μπορεί να μπαινοβγαίνει και να τρώει (ΑΝ το κάνει). Πρέπει να μάθει μόνο του αυτά που δεν έμαθε από τους γονείς του (πέταγμα, τροφή). Θέλει χρόνο και υπομονή! Εννοείται ότι οι πρώτες πτήσεις θα πρέπει να γίνουν όχι πάνω από πολυσυχναστους δρόμους, ούτε ακάλυπτους με γάτες από κάτω. Δεν ξέρω αν βοηθάω. Εγω πάντως το έχω κάνει αυτό αρκετές φορές
 
Γεια σου @birdie , το μικρό είναι απογαλκτισμενο και τρώει μόνο του , για πέταγμα δεν ξέρω άμα πετάει αλλά μόλις και αν αναρρώσει θα δω αν μπορεί να πετάξει έχω πολύ μεγάλο σαλόνι και θα φανεί αν μπορεί να κρατήσει εναέρια πορεία, η αλήθεια είναι πως θα ήθελα να το υιοθετήσει κάποιος παρά να το αφήσω ελεύθερο να πάει να βρει τα άγρια ξαδέρφια του και να τα ξαναπάθει όλα
ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου και τις συμβουλές σου ☺️
 
  • Συμφωνώ
Αντιδράσεις: ianos
η εναέρια πορεία πάντως είναι από κουρτινόξυλο στο πάνω μέρος της ντουλάπας. Προσοχή στα κλειστα παράθυρα χωρίς τραβηγμένη την κουρτίνα, μπορεί να χτυπήσει στο τζάμι. Μήπως αν γίνει καλά να το ήθελε ακόμα και αυτός που το άφησε; Ή κάποιος άλλος περιστεράς;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@birdie αυτός που το έχασε ή το άφησε δεν το θέλει είτε υγιής είτε έτσι όπως είναι τώρα , μόλις αναρρώσει θα κάνω νέο ποστ για υιοθεσία.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Καλημέρα- Καλησπέρα βρήκα χτες γυρνώντας από τη δουλειά ένα γιαβράκι μέσα στα αγριοπερίστερα της πόλης,με το που είδα ότι έχει δακτυλίδι και ότι είναι τραυματισμένο έσπευσα να το πάρω το καλό της υπόθεσης ήταν ότι θα πήγαινα έτσι και αλλιώς τα σκυλιά μου στον κτηνίατρο- πτηνιατρο μου ο ποίος του έκανε εξέταση κουτσουλιας και δεν είχε κοκκιδια η διάγνωση ήταν αναπνευστικά , ολοφάνερο διότι ανασηκώνει το πάνω μέρος του ράμφους και κάνει ήχο, η θεραπεία του είναι baytril την οποία έχω ήδη ξεκινήσει ΚΑΙ έχει και σπασμένο-τραυματισμενο πόδι καθώς είναι και πολύ αδύνατο με καρίνα, για να μη μακρυγορώ το δακτυλίδι του είχε όνομα και τηλέφωνο ιδιοκτήτη τον οποίο πήρα σήμερα και μάντεψε.... Η απάντηση ήταν ότι δεν το θέλει (μη πάρει στο λαιμό του όλα τα άλλα περιστέρια του λες και καραντίνα δεν υπάρχει σαν πιθανότητα στο μυαλό του)
Το έχω βάλει μέσα σε χαρτοκουτο και από πάνω το έχω καλύψει με διαχωριστικό ζευγαρωστρας και το τάισα σπόρους Manitoba carduelidi, καλαμπόκι και πέλλετ κουνελιού ( έχουμε ΚΑΙ κουνέλι 😅 ) θα προμηθευτώ και κατάλληλη τροφή εννοείται, αυτό που με προβληματίζει είναι το τι θα το κάνω άμα με το καλό αναρρώσει
Κάθε βοήθεια δεκτή
Εκ των προτέρων ευχαριστώ

Καλησπερα!! Συγχαρητήρια για την πράξη σου να σώσεις το πουλακι!!
Το baytril πως σου είπε να το δώσεις ο γιατρός??Υπαρχουν δυο τροποι,ο ένας είναι στο νερό που πινει και ο άλλος είναι με συρηγγα να παρεις κατευθείαν την ποσοτητα του φαρμάκου αραιωμένη με ελαχιστο νερό και αφου αφαιρέσεις την βελόνα να του το δωσεις σταγόνα σταγόνα . Με αυτόν τον τροπο θα είσαι πιο σίγουρος ότι θα παρει όλη την ποσοτητα που σου έχει γράψει ημερησίως.
Από φαγητό αν έχεις κάποιον περιστερα κοντά σου μπορείς να του ζητήσεις να σου δώσει λίγο τροφή, αν όχι μπορείς να παραγγειλεις τροφή για περιστέρια προσωπικα εγώ έπαιρνα από εδώ αναγκαστικά χυμα γιατί βγαίνουν σε τσουβάλια δυστυχώς συνήθως των 20 Kg.


Θρεπτικό είναι επίσης και το αυγουλάκι μπορείς να δώσεις άφοβα.
Το ποδι του σε τι κατάσταση είναι?? Το
παταει καθόλου??Για το ποδι θα πρεπει να σου πει ο γιατρός μήπως χρειαστει να του φτιάξει ένα γυψο χειροποίητο.
Είχα και εγώ ένα περιστερακι που το ποδι του είχε προβλημα δεν το πατουσε καθόλου λόγω τραυματισμου από γάτα και όταν είχε κλείσει η πληγη είχαμε βάλει γυψο αλλά δυστυχώς δεν ήρθε ποτε στην θέση του.


Γενικά όταν τελειώσει με την αγωγή του το πουλακι και πάρει τα πάνω του θα αρχίσει να κάνει μόνο του πτησεις μέσα στο σπίτι. Εκεί δώστου λίγο χώρο παραπανω να δεις σε τι κατάσταση είναι το πεταγμα του και αν είναι έτοιμο να απελευθερωθεί θα το καταλαβεις🙂

Ενημερωσε μας παλι αν θελεις για την κατάσταση του και όταν έρθει η ώρα για τη απελευθέρωση θα σου πω και αλλά.
 
@Anna Maria Mp του δίνω 1ml/lt σε ποτηστρα
γενικά έχω αρκετές γνώσεις πάνω στα ωδικά και στις κότες που είχαμε όταν ήμουν μικρός οπότε προσπαθώ να του φερθώ κάπως μεταξύ αυτών των δύο
Για το δέσιμο του ποδιού συνεννοηθηκα με τον γιατρό , δεν το πατάει έχει και κάταγμα και πληγή ταυτόχρονα ☹️ ευτυχώς έχει πήξει το αίμα και έχει θρέψει σε αρχικό στάδιο.
Σκέφτομαι να το ταισω κρέμα για νεοσσούς μπας και καρδαμωσει πιο πολύ, αυγό τώρα με την θεραπεία δεν θα δώσω
Σε ευχαριστώ για τον χρόνο που αφιέρωσες,θα σας κρατάω ενήμερους.
 
Πωπω το κακόμοιρο 😔Ναι αν έχει και πληγη πρωτα πρεπει να κλείσει η πληγη και μετά να του το δέσει. Ελπιζω να μην είναι αργά μέχρι τότε, γιατί και στον δικό μου είχα καθυστερήσει για τον ίδιο λόγο και για αυτό μάλλον δεν ήρθε το ποδι ποτε στην σωστή θέση😞
Η κρεμουλα είναι θρεπτική πιστευω πως θα το βοηθήσει. 🙂
Ευχομαι ολοψυχα να πανε ολα καλά και περιμένουμε νεότερα σας!! 🙂
 
@Anna Maria Mp να είσαι καλά ευχαριστώ
Το πόδι μόλις θρέψει η πληγή καλύτερα θα δεθεί, δε με πειράζει αν χάσει τον τύπο του αρκεί να μπορεί να είναι λειτουργικό το πόδι και να μη τον/τη ταλαιπωρεί (έχω και σκύλο σε τέτοια κατάσταση) ότι νεότερο έχω θα ενημερώνω, μέχρι να βρεθεί κάποιος να το υιοθετήσει
 
@Akanthillis Εισαι τρομερός μπράβο σου και για το σκυλακι και για το πουλακι!!
Μακάρι να δέσει το ποδαρακι του και το πουλακι να καταφέρει να απελευθερωθεί.
Αν όχι, είμαι σίγουρη ότι θα του βρεις έναν σωστό άνθρωπο να το υιοθετήσει 🙂
Καλη συνέχεια
 
Καλησπέρα και από μένα... Μιας και το μικρό είναι καταπονημένο πάρε φύραμα κ5 που είναι για περιστέρια και είναι εμπλουτισμένο με βιταμίνες . Το baytril που σου έδωσε είναι αντιβιοτικό και συνήθως δίνουν αυτό η το esb3 για αναπνευστικά. Είδες μήπως έχει ένα κίτρινο παχύ σημείο στο λαιμό(αν ναι έχει τριχομοναδα)? Άνοιξε το στόμα του ο γιατρός; επίσης ελπίζω να σ ενημέρωσε ότι με το τέλος της αντιβίωσης δινουμε προβιοτικα και βιταμίνες..
 
Είμαι για όλα ενήμερος σχετικά με την ανάρρωση του, έχει ελεγχθεί εξονυχιστικά από τον γιατρό ο οποίος κατέχει την παθολογία των πτηνών άριστα και έχει δωθεί κατά την κρίση του το baytril.
Πάντα έδινα προβιοτικα και στα δικά μου πουλιά μετά από κάθε αγωγή.
Σε ευχαριστώ για την πρόταση τροφής από τροφές και φύραμα δεν έχω ιδέα ☺️
 
Back
Top