Χαρίζω Χαρίζεται καναρίνι αχάτης κίτρινο μωσαϊκού

ΙωαννηςΝος

PB New Member
Εγγραφή
7 Μαρ 2014
Μηνύματα
339
Πόλη
Αθήνα
Το πουλάκι ειναι υπερ υγιέστατο του 2016 , αν ενδιαφέρετε καποιος μπορει να ρωτήσει οτι αλλο θα ηθελε να μαθει για το πουλακι. Ευχαριστώ.

ααα ξεχασα να αναφερω πως ειναι αρσενικουλι.

rsz_img_5803.webp
 
Πού να ήξεραν @ΙωαννηςΝος αυτοί που ψάχνουν για τέτοια καναρίνια πως χαρίζεις ένα ΘΗΣΑΥΡΟ ε;
😀 , θελω να χαρισω ενα πουλακι να το χαρουν απροβληματιστα πολλα χρονια.
θα ηθελα να πω πως η φωτο το αδικεί και σε ποιότητα χρωματος και σαν εικόνα
 
Πολλά μπράβο για την κίνηση...
Αλλά γιατί δεν βάζεις έστω και "συμβολική" τιμή για να μην πέσει θύμα μεταπώλησης;
Εκτός φυσικά αν απευθύνεσαι μόνο σε φίλους από το φόρουμ...
Αυτό είναι κάτι που με απασχολεί κι εμένα με την αυριανή αναπαραγωγή...
 
Καλησπέρα. Είναι δεσμευτικός ο χρόνος που θα θέλατε να παραδώσετε το καναρίνι; Έχω ολοκληρώσει μετακόμιση εκτός Αθήνας και έτσι επανακάμπτω στην εκτροφή, πηγαινοέρχομαι στο πατρικό αλλά όχι σε συγκεκριμένες μερες. Η αλήθεια είναι ότι διατηρώ δύο γηραιά αρσενικά, το γράφω για την περίπτωση που θέλετε να χαρίσετε σε κάποιον, που δεν έχει καθόλου πουλιά.
 
Επανέρχομαι για να δηλώσω ενδιαφέρον για την υιοθεσία του πουλιού -αν και θα προτιμούσα να πάει σε σπίτι φίλου χωρίς να έχει ήδη άλλα πουλιά ή την οικονομική δυνατότητα να αποκτήσει- αλλά και να ρωτήσω με τι θηλυκό ταιριάζει για ζευγάρωμα;
 
Επανέρχομαι για να δηλώσω ενδιαφέρον για την υιοθεσία του πουλιού αλλά και να ρωτήσω με τι θηλυκό ταιριάζει για ζευγάρωμα;
.. Με θηλυκό αχάτη κίτρινου μωσα'ι'κού. Τα καναρίνια του Γιάννη, ειλικρινά το λέω, είναι τούμπανο!👍
οπότε Σπύρο.. Αν διαθέτει και θηλυκό ο Γιάννης, πιστεύω πως θα έκανες το καλύτερο δυνατό 1ο βήμα σου στα.. χρώματος!
 
Αν και δεν με αφορά το ζήτημα, Σπύρο, πως θεωρείς ότι ο φίλος σου θα μπορέσει να παρέχει την κατάλληλη φροντίδα στο καναρινάκι, εφόσον αντιμετωπίζει οικονομικό θέμα να αγοράσει ένα, δεδομένου ότι οι τιμές τους συνήθως (δεν αναφέρομαι σε διαγωνιστικά ή σπάνια πουλιά) είναι περί των 25 ευρώ; Δηλαδή, αν για παράδειγμα το πουλάκι χρειαστεί να πάει στο γιατρό, πως θα γίνει εφικτό να καλυφθούν τα έξοδα; Και το ζευγάρωμα απαιτεί επιπλέον έξοδα (πρόσθετα κλουβιά και τρόφιμα, υλικά, ...)
 
Επανέρχομαι για να δηλώσω ενδιαφέρον για την υιοθεσία του πουλιού -αν και θα προτιμούσα να πάει σε σπίτι φίλου χωρίς να έχει ήδη άλλα πουλιά ή την οικονομική δυνατότητα να αποκτήσει- αλλά και να ρωτήσω με τι θηλυκό ταιριάζει για ζευγάρωμα;
Το πουλακι μπορει να ζευγαρώσει με αχατη μωσαϊκό ή αχατη τοπαζιο μωσαϊκό (ειναι φορέας τοπαζιο)
 
Για να το γλυκάνω λιγάκι ακόμα και να υπάρξουν και κίνητρα για κάποιο νέο φίλο που θέλει πραγματικά να ενδιαφερθεί.
Εχω να προτείνω σε όποιο παιδί πάρει το αχατάκι απο τον Γιάννη να το φέρει μαζί του στο εκτροφείο μου και να διαλέξουμε μαζί ένα θηλυκούλι απο αυτά που έχω ώστε να δημιουργηθεί ζευγαράκι. Χωρίς χρήματα φυσικά.

Υ. Γ Α , να μη ξεχάσω εδώ, πληροφοριακά και μόνον. Το πουλάκι δεν είναι μωσαικού πτερώματος. Είναι ΑΧΑΤΗΣ ΚΙΤΡ. ΧΙΟΝΕ (ή μωσαικού ενδιάμεσο)
 
@ianos Παρεξήγηση, το πουλάκι δεν το θέλω για κάποιον φίλο δικό μου, το θέλω για εμένα αλλά επειδή εγώ έχω ήδη τέσσερα δεν είναι επιτακτική ανάγκη να το πάρω εγώ.
Θα προτιμούσα να προηγηθεί κάποιος άλλος φίλος άγνωστος σε εμένα πχ παιδί/έφηβος κάποιος γονέας για τα παιδιά του ή κάποιος συνταξιούχος που τα φέρνει λίγο δύσκολα κτλ που θα γινόταν πραγματικά ευτυχισμένος με την απόκτηση του πρώτου του πουλιού και τα χρήματα που θα γλύτωνε να τα διαθέσει για καλύτερο κλουβί/εξοπλισμό, τροφή κτλ
Η ερώτηση για το ζευγάρωμα αφορούσε στην περίπτωση που το πάρω εγώ...

@Stavros Αν καταλήξει σε εμένα το πουλάκι εννοείται πως θα ανοίξω καινούργιο θέμα, τώρα ήταν απλά συμπληρωματική ερώτηση για την αγγελία.

@mgerom Πατρίδα, χίλια μπράβο!
 
Για να το γλυκάνω λιγάκι ακόμα και να υπάρξουν και κίνητρα για κάποιο νέο φίλο που θέλει πραγματικά να ενδιαφερθεί.
Εχω να προτείνω σε όποιο παιδί πάρει το αχατάκι απο τον Γιάννη να το φέρει μαζί του στο εκτροφείο μου και να διαλέξουμε μαζί ένα θηλυκούλι απο αυτά που έχω ώστε να δημιουργηθεί ζευγαράκι. Χωρίς χρήματα φυσικά.
Εκτιμώ ιδιαίτερα τους ανθρώπους που έχουν ένα μεράκι και τόσο απρόσκοπτα μα και τόσο γενναιόδωρα έχουν την τάση να το μοιράζονται με άλλους.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top