Χαρίζεται κουταβάκι ημίαιμο κοκόνι με τσιουάουα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alicedros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

alicedros

PB Supporter
Εγγραφή
21 Ιουν 2010
Μηνύματα
12.448
Πόλη
Αθήνα
Η Ζιζέλ είναι 5 μηνών, μόλις 5 κιλάκια, ημίαμο ΚΟΚΟΝΙ με ΤΣΙΟΥΑΟΥΑ, και δε θα ξεπεράσει τα 7 κιλά. Αυτή η μαύρη καλλονή είναι σπάνιας ομορφιάς και με τρόπους! Ξέρει να τα κάνει στην πάνα, πηγαίνει βόλτες με το λουρί, είναι υγιέστατη, έχει κάνει όλα της τα εμβόλια και το μόνο που θέλει είναι παιχνίδια, χάδια και μια παντοτινή οικογένεια! Ποιος θα είναι ο τυχερός;

Όποιος ενδιαφέρεται σοβαρά για την όμορφη μικρή ας επικοινωνήσει μαζί μου!

12063597_1073981269313443_7712232519202987809_n.webp 12189529_1073980945980142_1307811280794544164_n.webp 12190877_1072147016163535_8715651132635554844_n.webp 12195789_1072147159496854_8896668373667628232_n.webp
 
Αλίκη θα μου επιτρέψεις να παραθέσω τον παρακάτω σύνδεσμο για όσους δεν γνωρίζουν την ράτσα ΚΟΚΟΝΙ, ώστε να έχουν μια εικόνα για τα χαρακτηριστικά των γεννητόρων της μικρής.

http://ratses.gr/σκύλος/κοκόνι/πληροφορίες

υ. Γ. Ούτε εγώ ήξερα την ύπαρξη της συγκεκριμένης ράτσας μέχρι που διάβασα την συγκεκριμένη αγγελία.
 
Αλίκη θα μου επιτρέψεις να παραθέσω τον παρακάτω σύνδεσμο για όσους δεν γνωρίζουν την ράτσα ΚΟΚΟΝΙ, ώστε να έχουν μια εικόνα για τα χαρακτηριστικά των γεννητόρων της μικρής.

http://ratses.gr/σκύλος/κοκόνι/πληροφορίες

υ. Γ. Ούτε εγώ ήξερα την ύπαρξη της συγκεκριμένης ράτσας μέχρι που διάβασα την συγκεκριμένη αγγελία.
Και πολύ καλά έκανες Στέφανε μου! Σ ευχαριστώ!

Πως γνωρίζεις όμως την ακριβή διασταύρωση; Ξέρεις τους γονείς;
Με αφορμή αυτό να πω την ιστορία της μικρής.. Το καλοκαίρι έκανα διακοπές μαζί με το αγόρι μου στην Κρήτη. Ήμουν στο χωρίο του (Αρχάνες αν το γνωρίζετε) και βρήκαμε 7 μικρά κουταβάκια σε ένα έρημο οικόπεδο δίπλα απ το σπίτι του. Γενικά η Κρήτη φημίζεται για τα αδέσποτα της και τις αθλιότητες που γίνονται στα σκυλιά και τις γάτες... Ο μπαμπάς (μάλλον) ήταν κάποιου που έφυγε απ το χωριό και φυσικά παράτησε το σκυλί του ελεύθερο.. Δεν ήθελε να το πάρει μαζί του.. και πλέον τον φροντίζουν οι γονείς του αγοριού μου. Ο μπαμπάς είναι ημίαιμο κοκόνι, ένα εξαιρετικό σκυλάκι, χαδιάρικο και ήσυχο και μάλλον είναι αυτός γιατί μοιάζει με τα μικρά.. αλλά δεν είμαστε και σίγουροι 😛 Η μαμά τους μοιάζει πάρα πολύ με τσιουάου αλλά μάλλον είναι και αυτή ημίαιμη. Απλά Ανέστη γράφω ημίαιμο κοκόνι με τσιουάουα γιατί ξέρω σαν λαός τι θέμα έχουμε με τις ράτσες... Δυστυχώς. Για να τελειώσω την ιστορία, η μαμά σκυλίτσα έχει αφεντικό που την άφηνει ελεύθερη και αστείρωτη. στο χωριό Τα αδέσποτα στο χωριό είναι πολλά οπότε και έτσι όπως είναι λογικό ζευγάρωσε το ζώο... Όταν του είπαμε του "καλού και φιλόζωου γείτονα" πως το σκυλάκι του έχει γεννήσει 7 κουταβάκια μας είπε αυτολεξεί "ε φέρτε μου μια σακούλα να τα πετάξω". Γι αυτό μόλις έγιναν 2 μηνών τα φέραμε στην Αθήνα γιατί αν έμεναν εκεί θα τα πατούσαν τα αμάξια, ή κάποιος "καλός άνθρωπος" θα τα σκότωνε, ή θα πέθαιναν από αρρώστιες. Εγώ είχα βρει οικογένειες μέσω facebook στην Αθήνα που τα δώσαμε αλλά επειδή οι Έλληνες είναι πολύ ανεύθυνοι μας γύρισαν τον ένα αρσενικό που τελικά τον κράτησε το αγόρι μου (θα ανεβάσω φώτο να δείτε πόσο διαφορετικός είναι από την αδελφή του! 😛 ) και τώρα μας γύρισαν και την μικρή αυτή...
Αυτή η ιστορία με έκανε να καταλάβω και να βιώσω στο πετσί μου πως είμαστε σαν λαός.. Και πού λυπάμαι γι αυτό... ευτυχώς δεν είμαστε όλοι έτσι..
Και τώρα βλέπω 7 κουταβάκια ευτυχισμένα και γεμίζω αισιοδοξία! Και όσο και αν δυσκολεύτηκα και όσο κι αν με κούρασε και με κουράζει αυτή η ιστορία, θα το ξανακάνω! Γιατί έσωσα 7 ψυχούλες! :D

Και τα καλά τα νέα είναι πως μάλλον η μικρή θα πάει στην παντοτινή της οικογένεια σήμερα! Μια οικογένεια με 3 παιδιά και ένα ημίαιμο γιορκσάιρ την θέλουν σαν τρελοί! Μακάρι να πάνε όλα κάλά και να μείνει εκεί και να είναι ευτυχισμένη! Θα σας ενημερώσω και με φώτο!
 
Αλικη μου μπραβο σας γι αυτο που κανετε. Ολοι. Τη θυμαμαι την ιστορια απο το καλοκαιρι που τα φροντισες.

Εγω τον 4ο μου τον βρηκα καθαρα Δευτερα πισω απο το σπιτι μου. Υποπτευθηκα πως τα αμολησαν επειδη ειχε κοσμο με χαρταετους και παιδακια κτλ.. Πηγα γυρω γυρω βολτες μηπως το εχασαν ή μηπως το ηθελαν αλλα τπτ..

Η φιλοζωικη κορωπιου μου ειπε αυτολεξει "αφηστε το στο δρομο που το βρηκατε, ετσι κ αλλιως στο δρομο θα καταληξει". ΕΛΛΑΔΑΡΑ.

Μια εβδομαδα μετα τον εδωσα γι υιοθεσια σε μια κοπελα κοντα στην περιοχη και της ειπα αν γινει οτιδηποτε και δεν τον θελει να μου τον δωσει πισω... μια εβδομαδα που τον ειχε εκλαιγα ασταματητα, για καποιο λογο ειχα δεθει πολυ αλλα ειχα ηδη 3. Η κοπελα του πηρε τα καλυτερα φαγητα/παιχνιδια/σπιτακια. Αλλα την απελυσαν και θεωρησε πως δε θα μπορουσε να το συντηρησει. Ετσι μου τον εφερε πισω... απο τοτε ειναι το παιδι μου. Ειναι μονιμα διπλα μου και δε με χανει απο τα ματια του. Δεν μπορω να πιστεψω πως θα ημουν χωρις τ σατανα μου, γιατι ειναι και λιγο δαιμονας! Τωρα βεβαια δυστυχως δεν τν πηρα μαζι μου που μετακομισα γιατι θα στεναχωριοτα ν κλεισμενος σε ενα σπιτι οταν εχει μεγαλωσει με αλλα 3 σε μεγαλο κηπο.. αλλα οταν παω αθηνα και με βλεπει το κλαμα που ριχνει απο τη χαρα του δε λεγεται...

Τον πονο μου ηθελα να πω, και να τονισω οτι ειναι πλασματα με μεγαλειο ψυχης. Και τα πετανε στα σκουπιδια..
 
... Επειδή οι Έλληνες είναι πολύ ανεύθυνοι μας γύρισαν τον ένα αρσενικό που τελικά τον κράτησε το αγόρι μου (θα ανεβάσω φώτο να δείτε πόσο διαφορετικός είναι από την αδελφή του! 😛 ) και τώρα μας γύρισαν και την μικρή αυτή...
...

Αυτοί που τα δοκιμάζουν, παίζουν λίγο μαζί τους και μετά τα γυρνάνε πίσω είναι για πολύ ξύλο. 😎

Και πάλι μπράβο σας Αλίκη, ελπίζω αυτή τη φορά να βρέθηκε το οριστικό σπίτι της μικρής. 👍
 
Υποπτευθηκα πως τα αμολησαν
Να αμολήσουν σκυλί εδώ στην Ελλάδα; Εντύπωση μου κάνει! 😡

Η φιλοζωικη κορωπιου μου ειπε αυτολεξει "αφηστε το στο δρομο που το βρηκατε, ετσι κ αλλιως στο δρομο θα καταληξει". ΕΛΛΑΔΑΡΑ.
Είπε τέτοιο πράγμα φιλοζωική ; Αν είναι δυνατόν! Τι άλλο θα ακούσουμε!

Μια εβδομαδα μετα τον εδωσα γι υιοθεσια σε μια κοπελα κοντα στην περιοχη και της ειπα αν γινει οτιδηποτε και δεν τον θελει να μου τον δωσει πισω... μια εβδομαδα που τον ειχε εκλαιγα ασταματητα, για καποιο λογο ειχα δεθει πολυ αλλα ειχα ηδη 3. Η κοπελα του πηρε τα καλυτερα φαγητα/παιχνιδια/σπιτακια. Αλλα την απελυσαν και θεωρησε πως δε θα μπορουσε να το συντηρησει. Ετσι μου τον εφερε πισω...
Το ένα αρσενικό απ τα 7 το πήρε μια κοπέλα αρχάρια.. μου έλεγε ότι κλαίει και δεν μπορεί και δεν έχει βοήθεια κτλ. Της είπα να το δώσουμε μετά από ένα μήνα αλλά επέμεινε να το κρατήσει.. όταν έστειλα σε όλους να δω τι κάνουν τα μικρά (το κάνω πολύ συχνά γιατί τα έχω έννοια ειδικά όταν είναι κουτάβια!) μου είπε ότι αύριο το πρωί φεύγει για πάτρα σε κάτι φοιτητές! Εγώ πανικός! Με τα πολλά και με πολύ πίεση έμαθα το τηλ και μίλησα με το αγόρι... Μάλλον ήταν καλά ο μικρός... Μετά από 15 μέρες τηλέφωνο απ΄το παιδί.. Απολύθηκε η κοπέλα μου και δεν τα βγάζουμε πέρα... Δεν μπορούμε να τον κρατήσουμε.. Πάμε με το αγόρι μου Πάτρα και πήραμε τον μικρό... Ένα κουταβάκι φοβικό, ανασφαλές, με τον όποιο θόρυβο φοβόταν, του φοράγαμε περιλαίμιο και κοκκάλωνε... Ποιος ξέρει τι είχε περάσει... Πλέον δεν έχετε δει πιο χαρούμενο και κοινωνικό κουτάβι που πάει μέχρι και βόλτες με λουρί! Πόσες ώρες φάγαμε να του το μάθουμε το ριμάδι το λουρί! Μετά από λίγες μέρες είχαμε δεθεί τόσο μαζί του που το αγόρι μου αποφάσισε να τον κρατήσει εκείνος... Το πως μας κοιτάει στα μάτια ο μικρός δεν περιγράφεται... Και αυτή η μικρή ήταν σε μία κυρία που υποτίθεται την λάτρευε και πριν 10 μέρες με παίρνει τηλ ότι λείπει πάρα πολλες ώρες και είναι μόνη της και δεν γίνεται να την κρατήσει άλλο. Την πήρε μια γειτόνισσα που την ήθελε αλλά είχε ένα σκυλί 10 ετών και δεν τα πάνε καθόλου καλά οπότε πρέπει να φύγει και από κει.. Σήμερα εύχομαι πραγματικά να πάει στην παντοτινή της οικογένεια γιατί είναι πο΄λυ καλό σκυλάκι! Ευτυχώς τα υπόλοιπα 5 είναι μια χαρά και περνάνε ζωή και κότα! :D

απο τοτε ειναι το παιδι μου. Ειναι μονιμα διπλα μου και δε με χανει απο τα ματια του. Δεν μπορω να πιστεψω πως θα ημουν χωρις τ σατανα μου, γιατι ειναι και λιγο δαιμονας!
Εγώ μακάρι να μπορούσα να έχω και ένα δεύτερο αλλά δεν μένω μόνοι μου και οι δίκοι μου δε θέλουν... Δε θα μείνω μόνη μ; Ζωολογικό κήπο θα το κάνω το σπίτι μου! 😛 Το πως σε κοιτάνε στα μάτια, το πως δε θέλουν να είναι στιγμή μακριά σου... έμαθα τι θα πει αληθινή και αγνή αγάπη όταν αγαπήθηκα από ένα σκύλο!

Τωρα βεβαια δυστυχως δεν τν πηρα μαζι μου που μετακομισα γιατι θα στεναχωριοτα ν κλεισμενος σε ενα σπιτι οταν εχει μεγαλωσει με αλλα 3 σε μεγαλο κηπο.. αλλα οταν παω αθηνα και με βλεπει το κλαμα που ριχνει απο τη χαρα του δε λεγεται...
Νομίζω καλύτερα για εκείνον με τον κήπο και την τετράποδη συμμορία! 😉

Τον πονο μου ηθελα να πω, και να τονισω οτι ειναι πλασματα με μεγαλειο ψυχης. Και τα πετανε στα σκουπιδια..
Είναι μοναδικά πλάσματα... σ αγαπάνε με όλο τους το είναι! Και εδώ βλέπουμε να τους φέρονται λες και είναι σκουπίδια... και αυτά μετά πάλι συνεχίζουν να αγαπάνε και να εμπιστεύονται τους ανθρώπους... Αξίζει σε όλα (ημίαιμα, καθαρόαιμα, μεγάλα, μικρά, αρσενικά, θηλυκά) το καλύτερο!

Αυτοί που τα δοκιμάζουν, παίζουν λίγο μαζί τους και μετά τα γυρνάνε πίσω είναι για πολύ ξύλο. 😎
Εγώ απορώ δεν δένονται μαζί τους; Πως λένε θέλω να το δώσω; Εδώ εγώ τα καναρίνια μου και δεν μπορώ να τα δώσω...

Αλικη μου μπραβο σας γι αυτο που κανετε. Ολοι. Τη θυμαμαι την ιστορια απο το καλοκαιρι που τα φροντισες.
Και πάλι μπράβο σας Αλίκη, ελπίζω αυτή τη φορά να βρέθηκε το οριστικό σπίτι της μικρής. 👍
Μακάρι Ανέστη μου! Φαίνεται καλή περίπτωση! Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά! Θα συνεχίσω να το κάνω γιατί αυτό με γεμίζει! Αλλά όπως έχω ξαναπεί δεν γίνεται να συνεχιστεί αυτή η κατάσταση... Πόσα σκυλιά και γατιά να σώσουμε...; και γιατί να πληρώνουμε εμείς την ανευθυνότητα των άλλων; Πρέπει να αλλάξουμε νοοτροπία σαν λαός... Πόσα κουτάβια.. Πόσα παρατημένα σκυλιά. Γιατί;

Με συγχωρείτε για το κατεβατό αλλά ήθελα να τα πω! 😛
 
Αλίκη να είσαι καλά για ότι κάνεις για τα ζωάκια αυτά.
Σ ευχαριστώ πολύ Νίκο μου! Και εσύ απ ότι θυμάμαι βοηθάς πολύ! Όσο αντέχουμε ας τα βοηθάμε!

Η μικρή χθες πήγε στο νέο της σπίτι! Μπορεί μέχρι τώρα να ήταν άτυχη αλλά στάθηκε πάρα πολύ τυχερή! Μπήκε σε μία εξαιρετική και αγαπημένη οικογένεια με διώροφο σπίτι και κήπο! Έχει παρέα ένα 4 μηνών ημίαιμο γιορκσάιρ και 3 παιδάκια (9 ετών, 3 ετών και 4 μηνών) που την λατρεύουν! Και οι γονείς της (πλέον έχουν 5 παιδιά! 😛 ) είναι νέα και σπάνια παιδιά που χάρηκα πάρα πολύ που γνώρισα έστω και τυχαία! Είμαι σίγουρη πως η μικρή μας θα έχει μια καλή ζωή, με πολύ αγάπη και φροντίδα και πλέον θα την βλέπω συχνά! :D

Η χαρά μου δεν περιγράφεται! 😀
 
Πολύ ωραία. Να μας ενημερώνεις.
 
Εγω παλι δεν μπορω να τα καταλαβω τι κουβαλανε στο μυαλο τους αυτοι που παιρνουν εναν κουταβακι και μολις μεγαλωσει το πετανε στους δρομους! Αυτοι ειναι αντελως για φτυσιμο!
 
Εγω παλι δεν μπορω να τα καταλαβω τι κουβαλανε στο μυαλο τους αυτοι που παιρνουν εναν κουταβακι και μολις μεγαλωσει το πετανε στους δρομους
Είναι οι άνθρωποι που πιστεύουν ότι τους έτυχε μια ζωή γεμάτη σκουπίδια. Οι αδικημένοι γενικώς.
 
Εγω παλι δεν μπορω να τα καταλαβω τι κουβαλανε στο μυαλο τους αυτοι που παιρνουν εναν κουταβακι και μολις μεγαλωσει το πετανε στους δρομους! Αυτοι ειναι αντελως για φτυσιμο!
Ανεύθυνοι άνθρωποι, που δεν μπορούν να έχουν ευθύνες και δεν είναι άξιοι εμπιστοσύνης.. Στην αρχή ενθουσιάζονται και θέλουν σαν τρελοί ένα κουτάβι και μετά το βαριούνται ή τους κουράζει. Γιατί καλώς ή κακώς, όσο χαριτωμένο είναι ένα κουταβάκι, τόσο κούραση είναι για τον ιδιοκτήτη! Γι αυτό και πρέπει να είμαστε πάρα πολύ προσεκτικοί όταν δίνουμε για υιοθεσία είναι ζωάκι... Πάρα πολύ μεγάλη προσοχή!

Πολύ ωραία. Να μας ενημερώνεις.
Αμέ αμέ!
 
Αλίκη δεν έχω λόγια. Αν και δεν γνωριζόμαστε προσωπικά θεωρώ πως έχεις μεγάλα αποθέματα αγάπης τόσο για τον συνάνθρωπό σου, όσο και για τα ζωάκια που έχουν την τύχη να βρεθούν στο δρόμο σου, τα οποία φροντίζεις να αξιοποιείς με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Εύχομαι η ζέση αυτή να παραμείνει αναλλοίωτη στο χρόνο, με σύμμαχο στο πλευρό σου το παλικάρι με το οποίο σας συνδέει εκτός των άλλων και η ανιδιοτελής αγάπη για τα ζώα. Μπράβο και στους δύο!
 
Back
Top