Χαρίζω Χαρίζω Αλεξανδρινό παπαγάλο

takis1964

PB Known Member
Εγγραφή
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
3.634
Πόλη
Αρτέμιδα
Θα ηθελα αν υπαρχει καποιο μελος απο τα γνωστα μου στις συζητησεις να υιοθετήσει τον Αλεξανδρινο μου παπαγαλο μαζι με ενα κλουβι! Ειναι 3 ετων θηλυκο ταισμενο στο χερι, μιλαγε τα 2 πρωτα χρονια αλλα η συζυγος που τον ειχε κ τον μαθαινε δεν αντεξε αλλο την μουρμουρα του κ τα τσιριγματα καθοτι δουλευε στο pc και αυτος ηθελε να της τραβηξει την προσοχη κ ετσι πηγε στο διπλανο δωματιο με μικροτερη επαφη! Επισης λογω του οτι τον ειχα στο σαλονι υπηρχε παλι μουρμουρα ☹ Την Μαρια την υπεραγαπαει κ καθεται να του κανει τα παντα, ενω εμενα με χρησιμοποιεί για λιχουδιες και για δαγκωνιες οταν παω να τον χαιδεψω! Δεν θελω χρηματα αρκει να ξερω οτι καποιος τον προσεχει κ τον αγαπά Γενικα δαγκωνει οτι του γυαλισει και θελει προσοχη οταν τον βγαζεις, γιατι μπορει να καταστρεψει οτιδήποτε Αυτα!
 
Στενοχωρηθηκα παρα πολύ Τάκη μου.
Ευχομαι να παει σε ένα καλό σπίτι με γνώσεις για να ζήσει όπως της αξίζει.
Οι υποχρεώσεις που έχω τώρα αλλά και στο άμεσο μέλλον δυστυχώς δεν μου επιτρέπουν την υιοθεσία ενός πουλιού που θέλει τόσο χρόνο από πλευράς μου.
Ελπίζω οποίος το πάρει να μην πράξει με ενθουσιασμό αλλά με λογική και να σκεφτεί καλά τις ευθύνες που έχει ένα τέτοιο ζώο.
Ευχομαι τα καλύτερα για την Τουκη μας :)
 
Ηλεκτρα δεν την δινω οπου κ οπου, αφου λογω χαρισματος θα το σκεφτουν πολλοί! Ενα πουλακι που τοχεις απο μωρο το νοιωθεις διαφορετικα! Δεν ειναι κ σιγουρο οτι θα βρεθει κ καποιος παντως, η ευθυνη ειναι μεγαλη! Η αλλη λυση ειναι να την βαλω στο μικροτερο κλουβι για να υπαρχει ευελιξία στον υπνο της!
 
Ηλεκτρα δεν την δινω οπου κ οπου, αφου λογω χαρισματος θα το σκεφτουν πολλοί! Ενα πουλακι που τοχεις απο μωρο το νοιωθεις διαφορετικα! Δεν ειναι κ σιγουρο οτι θα βρεθει κ καποιος παντως, η ευθυνη ειναι μεγαλη! Η αλλη λυση ειναι να την βαλω στο μικροτερο κλουβι για να υπαρχει ευελιξία στον υπνο της!
Για ποσό καιρό όμως;
Μιλάμε για έναν παπαγάλο που ζει χρόνια!
Οι φωνές δεν θα σταματήσουν ούτε αν αλλάξει κλουβί.
Αλήθεια ευχομαι να βρεθεί το σωστό άτομο!
 
Θα ηθελα αν υπαρχει καποιο μελος απο τα γνωστα μου στις συζητησεις να υιοθετήσει τον Αλεξανδρινο μου παπαγαλο μαζι με ενα κλουβι! Ειναι 3 ετων θηλυκο ταισμενο στο χερι, μιλαγε τα 2 πρωτα χρονια αλλα η συζυγος που τον ειχε κ τον μαθαινε δεν αντεξε αλλο την μουρμουρα του κ τα τσιριγματα καθοτι δουλευε στο pc και αυτος ηθελε να της τραβηξει την προσοχη κ ετσι πηγε στο διπλανο δωματιο με μικροτερη επαφη! Επισης λογω του οτι τον ειχα στο σαλονι υπηρχε παλι μουρμουρα ☹ Την Μαρια την υπεραγαπαει κ καθεται να του κανει τα παντα, ενω εμενα με χρησιμοποιεί για λιχουδιες και για δαγκωνιες οταν παω να τον χαιδεψω! Δεν θελω χρηματα αρκει να ξερω οτι καποιος τον προσεχει κ τον αγαπά Γενικα δαγκωνει οτι του γυαλισει και θελει προσοχη οταν τον βγαζεις, γιατι μπορει να καταστρεψει οτιδήποτε Αυτα!
Τάκη σου εύχομαι ολόψυχα να βρεθεί το καλύτερο και το πιο φιλόξενο σπίτι για τον αγαπητό σε όλους μας Τούκη! Σε καταλαβαίνω απόλυτα! Δυστυχώς στο χόμπι μας είναι από τις πιο ψυχοφθόρες και χειρότερες στιγμές. Είναι δύσκολη η απόφαση σου. Ωστόσο, αν είσαι βέβαιος ότι το πλάσμα που αγάπησες και φρόντιζες βρίσκεται σε καλά και υπεύθυνα χέρια και ότι έχει μία καλή και αξιοπρεπή ζωή θα είσαι εφησυχασμένος και θα σε παρηγορεί αυτό! Καλή αναζήτηση και να είσαι, όπως σε συμβούλευσαν και οι προλαλήσαντες, προσεκτικός και "αυστηρός"!👍
 
Πολλα, οτι η γυναικα μου κανει μεταφρασεις κ εχει μετακομισει στο διπλανο δωματιο για να συγκεντρωθει, οτι ο μικρος εχει μεγαλωσει και οπως ειναι γνωστον για να παει για υπνος γινεται ολιγον χαμος οποτε ως τις 10 υπαρχει θορυβος, οτι το τεραστιο κλουβι ειναι διπλα στην τραπεζαρια και γεμιζει σπορακια! Τωρα θα μου πεις αυτα δεν υπηρχαν; υπηρχαν σε καποιο βαθμο αλλα λογω της πιεσης απο τον μικρο που γινεται 8 χρονων σε λιγο, τα νευρα της αλλης πλευρας γινονται ποιο ευαισθητα κ ειμαι κ εγω που λεω καντε ησυχια να ησυχασει η Τουκη! Οποτε καταλαβαινεις!
[automerge]1544647146[/automerge]
Εύχομαι την καλύτερη τύχη και να είναι απόφαση μετά απο πολλή σκέψη. Αν βρεθεί μέλος του φόρουμ να τον αναλάβει θα τον παρακολουθούμε στενά. :D
Μονο σε μελος και γνωστο!
[automerge]1544647247[/automerge]
😱
Πρώτη φορα στα 3 χρόνια λυπάμαι που δεν μένω πια Ελλάδα😛
Πολλή προσοχή! Να περάσετε τους υποψηφίους από κόσκινο.
Πες εσυ το ναι κ στον κραταω για οταν ερθεις! :D
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πες εσυ το ναι κ στον κραταω για οταν ερθεις! :D
Εάν ήξερα ότι υπάρχει έστω και μια πιθανότητα να έρθω θα την υιοθετούσα και θα ήμουν τρισευτυχισμενη αλλά απ' ότι φαίνεται εγώ και οι Αλεξανδρινοί παπαγάλοι "παράλληλα περπατάμε παράλληλα" 😛

Αυτό το "χαρίζεται αλεξανδρινός και κλουβι" με τρομάζει λίγο. Μακάρι να το σκεφτεί κάποιος υπεύθυνα και να μην δράσει παρορμητικα. Δυστυχώς καμία φορά το τζάμπα δεν το εκτιμαμε. Εύχομαι το καλύτερο και για εσάς και για την μικρή.
 
Μήπως να βάλουμε όρο να γίνει μέλος του pb; :)
Αυτό δεν σημαίνει ότι θα συνεχίσει να μπαίνει κι αργότερα.
Ενώ ένα σταθερό μέλος του φορουμ που το γνωρίζει και ο Τάκης, θα είναι αλλιώς :)
 
Εάν ήξερα ότι υπάρχει έστω και μια πιθανότητα να έρθω θα την υιοθετούσα και θα ήμουν τρισευτυχισμενη αλλά απ' ότι φαίνεται εγώ και οι Αλεξανδρινοί παπαγάλοι "παράλληλα περπατάμε παράλληλα" 😛

Αυτό το "χαρίζεται αλεξανδρινός και κλουβι" με τρομάζει λίγο. Μακάρι να το σκεφτεί κάποιος υπεύθυνα και να μην δράσει παρορμητικα. Δυστυχώς καμία φορά το τζάμπα δεν το εκτιμαμε. Εύχομαι το καλύτερο και για εσάς και για την μικρή.
Γιαυτο εγραψα σε γνωστο ατομο που να υπαρχει μια εμπιστοσυνη!
 
Καλησπέρα!
Τον έχετε δώσει;
Ενδιαφέρομαι!
Έχω τρέλα με τα πουλάκια!
Έχω μπατζι και κοκατιλ.
 
Θα ηθελα αν υπαρχει καποιο μελος απο τα γνωστα μου στις συζητησεις να υιοθετήσει τον Αλεξανδρινο μου παπαγαλο μαζι με ενα κλουβι! Ειναι 3 ετων θηλυκο ταισμενο στο χερι, μιλαγε τα 2 πρωτα χρονια αλλα η συζυγος που τον ειχε κ τον μαθαινε δεν αντεξε αλλο την μουρμουρα του κ τα τσιριγματα καθοτι δουλευε στο pc και αυτος ηθελε να της τραβηξει την προσοχη κ ετσι πηγε στο διπλανο δωματιο με μικροτερη επαφη! Επισης λογω του οτι τον ειχα στο σαλονι υπηρχε παλι μουρμουρα ☹ Την Μαρια την υπεραγαπαει κ καθεται να του κανει τα παντα, ενω εμενα με χρησιμοποιεί για λιχουδιες και για δαγκωνιες οταν παω να τον χαιδεψω! Δεν θελω χρηματα αρκει να ξερω οτι καποιος τον προσεχει κ τον αγαπά Γενικα δαγκωνει οτι του γυαλισει και θελει προσοχη οταν τον βγαζεις, γιατι μπορει να καταστρεψει οτιδήποτε Αυτα!
Τάκη, τι είναι αυτά που διαβάζω;! Μην τη δίνεις, σε παρακαλώ, θα την στρώσουμε! Θα σου στείλω παιχνίδια, όπως υποσχέθηκα και θα την συνεφέρουμε! Οι Αλεξανδρινοί είναι υπέροχα πουλιά, αρκεί να μάθεις να τους χειρίζεσαι σωστά! Εγώ έχω τους 2 μου και τους λατρεύω, είναι τα πιο ωραία από όλο το κοπάδι!( Σκέφτηκες ποτέ να της πάρει μια συντροφιά; Τα δικά μου έχει ο ένας τον άλλον σαν ζευγάρι και δεν αποχωρίζονται ποτέ σχεδόν μεταξύ τους.
 
Back
Top