Χειροποίητα παιχνίδια παπαγάλων (ιδέες και κατασκευές μου)

Πολύ ωραίες ασχολίες για τα πουλάκια! Από οσο εχω διαβάσει καλό είναι να αποφεύγονται άγνωστα μέταλλα (ασφαλές είναι το ανοξείδωτο ατσάλι και λίγα άλλα), τα σφαιρικά κουδουνάκια στα ψιττακοειδή (μπορούν να σφηνωσουν το ράμφος τους) και τα σχοινιά που είναι αρκετά μακριά και λεπτά ώστε να τυλίχθουν γύρω από λαιμό (εγω βαζω καλαμάκι όπου μου φαίνεται μακρύ).
 
Δυστυχώς σχεδόν σ΄όλα τα θέματα μου δεν υπάρχουν πλέον οι φωτογραφίες, λόγω του ότι η εφαρμογή που χρησιμοποιούσα σταμάτησε να λειτουργεί... Παραθέτω λοιπόν κάποιες φωτογραφίες από τα παιχνίδια που έχω κατά καιρούς κατασκευάσει.

1.JPG 3 παιχνιδια.JPG

d[1].jpg P7052139.JPG P5.JPG


PA020523.JPG PA200483.JPG PC1.JPG



PC2.JPG PC290693.JPG ε (506 x 675).jpg


α3.JPG δ (552 x 961).jpg


κουτί ζαχαροπλαστείου (572 x 511).jpg 0 (2) (551 x 1464).jpg


nmn6ux.jpg 35mqwcp.jpg


2eb8ivb.jpg k1v0g7.jpg



1tlbu8.jpg

Θέλω να τονίσω πως πολύ γρήγορα διαπίστωσα ότι τα κλειστού τύπου καμπανάκια είναι επικίνδυνα (εκτός του μέταλλου), συγκεκριμένα το ράμφος του Μάριου μάγκωσε σ΄ένα από αυτά οπότε τα αφαίρεσα και δεν τα χρησιμοποιώ εδώ και πολλά χρόνια.

Τα επόμενα παιχνίδια τα έφτιαξα για μεγάλου μεγέθους παπαγάλους, από παιδικά μη τοξικά ξύλα και χρώματα.
Έχω σταματήσει να χρησιμοποιώ πλαστικά στις κατασκευές μου κι εδώ που τα λέμε γενικότερα έχω χρόνια να φτιάξω παιχνίδια για πουλιά...
2 - Αντίγραφο (870 x 1099) (435 x 549).jpg oo (1090 x 1147) (545 x 573).jpg
 
Το χαρτί γκοφρέ είναι ασφαλές;
Εάν χρωματιστό χαρτί, αυτό θα είναι πρόβλημα. Πρέπει να είσαι σίγουρη πως το χρώμα δεν είναι τοξικό, κάτι που δύσκολα θα διαπιστώσεις (εκτός εάν πρόκειται για χρωματιστό γκοφρέ χαρτί για χειροτεχνίες μικρών παιδιών με φυσικά χρώματα).
 
Η κατασκευη με τα καλαμάκια ειναι σίγουρα ασφαλές να τη φτιάξω στο κοκατίλ μου
 
@Sissy Μία ερώτηση. Ποιος ειναι ο στόχος του παιχνιδιού με τα καλαμάκια γιατι θέλω να το φτιάξω και για το δικό μου κοκατίλ. Απαντήστε παρακαλώ
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Ο στόχος κάθε παιχνιδιού είναι να περάσει την ώρα του ο παπαγάλος προσπαθώντας να το περιεργαστεί, μασουλίσει και κατ' επέκταση να το διαλύσει....
Η κατασκευή με τα καλαμάκια είναι ασφαλής από την άποψη πως το είδος του πλαστικού είναι μη τοξικό.
 
Back
Top