Αναπαραγωγή Χθες πήρα ένα lovebird 1-1,5 μηνών και χρειάζομαι βοήθεια

Εαν τρώει ικανοποιητική ποσότητα στερεής τροφής θα μειώσει μόνο του την ποσότητα της κρέμας σταδιακά. Είναι νομίζω λίγο νωρίς για να αφαιρέσεις το μεσημεριανό τάισμα με κρέμα.
 
Καλησπερα και καλή χρονιά η μικρή μου μεγάλωσε πολύ δεν έχει κλείσει ακόμα 2 μήνες, τρώει μόνη της λιγάκι όμως τρώει και κρέμα άλλες φορές πολύ κρέμα άλλες φορές καθόλου με έχει μπερδέψει αν θέλει ή αν όχι, επίσης άρχισε να πετάει και έγινε λίγο πιο δυσκολη δηλαδή δεν κάθεται τόσο εύκολα σε χέρια (όμως αν έρθει δεν φεύγει με τίποτα) πετάει συνέχεια στην τηλεόραση και στο φως του δωματίου το κρεμαστο... Επίσης της έχω κρεμασμένο κεχρί συνέχεια και το τρώει ξεκίνησε να τρώει μόνη της βιταμίνες.. κολλάνε ψύλλους; Γιατί συνέχεια ξύνετε στον λαιμό της δεξιά και αριστερά αλλά δεν έχει τιποτα δεν ξέρω τι να κάνω παρακαλώ μια βοήθεια. Ευχαριστώ
 
Αν εννοεις τους ψυλλους που εχουν οι σκυλοι οχι, αλλα υπαρχουν αλλα παρασιτα στα πουλια γενικα.
Ααα εντάξει ευχαριστώ πολυυ ελπίζω να μην έχει κατι
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τα πουλιά γενικότερα περιποιούνται τα φτερά τους. Είναι και σε μια ηλικία που ανεξαρτητοποιήται πια οπότε θα το κάνει και συχνότερα. Όταν λες άρχισε να τρώει βιταμίνες τι εννοείς;
Πήρες κλουβί τελικά;
 
Τα πουλιά γενικότερα περιποιούνται τα φτερά τους. Είναι και σε μια ηλικία που ανεξαρτητοποιήται πια οπότε θα το κάνει και συχνότερα. Όταν λες άρχισε να τρώει βιταμίνες τι εννοείς;
Πήρες κλουβί τελικά;
Πήρα κλουβί όχι αυτό που μου είχατε στείλει εσείς αν θυμάμαι καλά αλλα ένα άλλο θα το στείλω τώρα φωτογραφία, έφαγε λίγες βιταμίνες από το μπολακι της και συνέχεια τρώει κεχρί.. καλημέρα!
 
Σονια αν εννοείς κάτι βιταμίνες που δίνουν στα pet shop καλύτερα να μην της ξανά δώσεις γιατί περισσότερο κακό κάνουν στο πουλί παρά καλό. Βασικά δεν του κάνουν καθόλου καλό. Καλύτερα να βράζεις μια φορά την εβδομάδα ένα αυγό για 15 λεπτά, να το κόβεις στην μέση και να της δίνεις το μισό μαζί με το τσοφλι.
 
Εαν τρώει στερεή τροφή μόνο του κι έχει διαθέσιμο φρέσκο, καθαρό νερό μην σε ανησυχεί, όσο θέλει θα πιεί. Σε τι μπολ-ποτίστρα του το δίνεις; Έχεις πατήθρα δίπλα ακριβώς;
 
Εαν τρώει στερεή τροφή μόνο του κι έχει διαθέσιμο φρέσκο, καθαρό νερό μην σε ανησυχεί, όσο θέλει θα πιεί. Σε τι μπολ-ποτίστρα του το δίνεις; Έχεις πατήθρα δίπλα ακριβώς;
Τρώει σταθερή τροφή και έχει νερό συνέχεια δίπλα από την τροφή της ναι, μια απλή ποτίστρα

Όσο για το δάγκωμα τι μπορώ να κάνω;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Πότε σε δαγκώνει; Εαν είναι σε συγκεκριμένες στιγμές ότι π.χ. Πας να το βγάλεις απο το κλουβί πρέπει να βρεις τρόπο να παρακάμψεις αυτή την ενέργεια που προκαλεί αυτή τη συμπεριφορά. Γενικά αυτό πρέπει να κάνεις, να καταλάβεις τι προκαλεί το δάγκωμα και να το παρακάμπτεις. Κι όταν τρως τη δαγκωνιά να μην αντιδράς δείχνοντάς του ότι κάτι κατάφερε. 😀
 
Πότε σε δαγκώνει; Εαν είναι σε συγκεκριμένες στιγμές ότι π.χ. Πας να το βγάλεις απο το κλουβί πρέπει να βρεις τρόπο να παρακάμψεις αυτή την ενέργεια που προκαλεί αυτή τη συμπεριφορά. Γενικά αυτό πρέπει να κάνεις, να καταλάβεις τι προκαλεί το δάγκωμα και να το παρακάμπτεις. Κι όταν τρως τη δαγκωνιά να μην αντιδράς δείχνοντάς του ότι κάτι κατάφερε. 😀
Ααα κατάλαβα, με δαγκώνει μερικές φορές όταν πάω να την χαιδεψω, και στο άκυρο...
 
και στο άκυρο...

Στο άκυρο σημαίνει εκεί που κάθεσαι έρχεται προς τα πάνω σου και σε δαγκώνει; Γιατί αν δεν είναι έτσι δεν είναι "στο 'ακυρο". :)
 
Στο άκυρο σημαίνει εκεί που κάθεσαι έρχεται προς τα πάνω σου και σε δαγκώνει; Γιατί αν δεν είναι έτσι δεν είναι "στο 'ακυρο". :)
Έτσι όπως κάθεται πάνω στο χέρι μου, μου δαγκώνει το δάχτυλο χωρίς να την πειράξω
 
Έτσι όπως κάθεται πάνω στο χέρι μου, μου δαγκώνει το δάχτυλο χωρίς να την πειράξω
Ίσως να μάζευες τα δάχτυλα σου μέσα στην παλάμη; Αν δαγκώνει το δάχτυλο πάνω στο οποίο κάθεται, μόλις δεις ότι ετοιμάζεται να σε δαγκώσε μπορείς να στριφογυρίσεις ελαφρά το δάχτυλό σου για να του χαλάσεις λίγο την ισορροπία και δεν θα σε δαγκώσει.
 
Θα πω μια βλακεια επειδή ο Τζιμακος το κάνει... Μήπως έχεις βαμμένα νύχια; ο δικός μου όταν βλέπει τα νύχια μου βαμμένα θέλει να τα φάει όχι απλά να τα δαγκωσει😜και μόλις τον βλέπω να ετοιμάζεται κρύβω τα δάχτυλα μου
 
Ίσως να μάζευες τα δάχτυλα σου μέσα στην παλάμη; Αν δαγκώνει το δάχτυλο πάνω στο οποίο κάθεται, μόλις δεις ότι ετοιμάζεται να σε δαγκώσε μπορείς να στριφογυρίσεις ελαφρά το δάχτυλό σου για να του χαλάσεις λίγο την ισορροπία και δεν θα σε δαγκώσει.
Ωραία τέλεια αυτό θα κάνω ευχαριστωωω πολυυυ
[automerge]1582014457[/automerge]
Θα πω μια βλακεια επειδή ο Τζιμακος το κάνει... Μήπως έχεις βαμμένα νύχια; ο δικός μου όταν βλέπει τα νύχια μου βαμμένα θέλει να τα φάει όχι απλά να τα δαγκωσει😜και μόλις τον βλέπω να ετοιμάζεται κρύβω τα δάχτυλα μου
Όχι όχι έτσι και αλλιώς φοβάται όλα τα έντονα χρώματα και φεύγει μακρυά
 

Σχετικά θέματα

Back
Top