Χθες το σκυλάκι μου έπαθε κρίση επιληψίας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης katerinak
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

katerinak

PB Member
Εγγραφή
16 Απρ 2017
Μηνύματα
924
Πόλη
Ζάκυνθος
Καλο μηνα σε ολους! Εμενα μου μπηκε ασχημα ο μηνας, μιας και χθες επαθε το σκυλακι μου πρωτη φορα κριση επιληψιας🙁. Πολυ ασχημο θεαμα..🙁
 
Καλο μηνα σε ολους! Εμενα μου μπηκε ασχημα ο μηνας, μιας και χθες επαθε το σκυλακι μου πρωτη φορα κριση επιληψιας🙁. Πολυ ασχημο θεαμα..🙁
Εύχομαι πραγμτικά να μην ξαναπεράσεις κάτι παρόμοιο.
Πολλά χαδάκια να του δώσεις!
 
Εύχομαι πραγμτικά να μην ξαναπεράσεις κάτι παρόμοιο.
Πολλά χαδάκια να του δώσεις!
Σε ευχαριστω παρα πολυ! Μου το ειπε και ο γιατρος της για τα χαδακια! Της εκανα που της εκανα, τωρα ποιος την πιανει! Σας ανεβαζω και φωτο να την δειτε. Ειναι η Ηρα μου και ειναι κοκερ σπανιελ, μαζι βλεπετε και το χερακι της κορης μου😛..IMG_20180502_173441_600x800.webp
 
Είναι πολύ όμορφο το κορίτσι σου! (και τα 2 σου κοριτσάκια φαντάζομαι :) )
Τα κόκερ σπάνιελ και τα king charles δυστυχώς παθαίνουν πολύ συχνά επιληψίες ☹

αληθεια; δε το γνωριζα! Πολυ ομορφες και οι 2 σα ρατσες! Και φυσικα ειναι μια κουκλα η μικρη!
 
αληθεια; δε το γνωριζα! Πολυ ομορφες και οι 2 σα ρατσες! Και φυσικα ειναι μια κουκλα η μικρη!
Ναι δυστυχώς... :/ Γι αυτό υπάρχουν οι εκτροφείς που προσπαθούν να αναπαράγουν μόνο υγιείς γονείς για να εξαλίψουν αυτό το πρόβλημα. Αλλα ακόμα και απο εκτοφέα έχει τύχει να πάθει.
Ελπίζω στο μέλλον να αλλάξει αυτό!
 
Yπάρχουν πάρα πολλές ράτσες σκυλιών που είναι ανθρώπινα δημιουργήματα, δεν υπήρχαν δηλαδή μέχρι να τις δημιουργήσουμε επίτηδες. Αυτό το κάναμε εκμεταλλευόμενοι το γεγονός ότι οι διαφορετικές ράτσες σκύλων ζευγαρώνουν μεταξύ τους. Από αυτές τις ράτσες δεν υπάρχει ούτε μία που να μην έχει προβλήματα υγείας που προκύπτουν ακριβώς απ' το γεγονός ότι είναι "δημιουργημένα από τον άνθρωπο και όχι από τη φύση".
Θα γίνω λίγο κακός τώρα αλλά "το παίζουμε θεοί" και αυτό δε βγαίνει ποτέ σε καλό.
 
αληθεια; δε το γνωριζα! Πολυ ομορφες και οι 2 σα ρατσες! Και φυσικα ειναι μια κουκλα η μικρη!
Ευχαριστω πολυ πολυ! Αυτη ειναι η κορη της Ροζας μου, η Ροζα ειναι 10 ετων και η Ηρα ειναι 8 ετων. Ευτυχως δεν εχει ξαναεμφανισει κριση και ευχομαι να συνεχισει ετσι!
 
χθες επαθε το σκυλακι μου πρωτη φορα κριση επιληψιας
Πολλές φορές μπερδεύουμε τις κρίσεις επιληψίας με τις κρίσεις σακχάρου.
Κι επειδή στα σκυλιά είναι πολύ πιο συχνές οι δεύτερες και εξαιρετικά σπάνιες οι πρώτες θα συμβούλευα αρχικά να δεις τη διατροφή του (ειδικά αν τρώει από το φαγητό σας) και στο χρόνο που μπορείς να επισκεφτείς το κτηνίατρό σας για να κάνει εξετάσεις αίματος.
 
Ναι δυστυχώς... :/ Γι αυτό υπάρχουν οι εκτροφείς που προσπαθούν να αναπαράγουν μόνο υγιείς γονείς για να εξαλίψουν αυτό το πρόβλημα!
Εμενα η μαμα της δεν το εχει παθει ποτε, ομως η κορη το επαθε..☹Και τη μαμα της(τη Ροζα μου),την ειχα παρει απο εκτροφεα της Αθηνας που εισαγει απο Βουλγαρια ρατσες και τοτε την ειχα παρει 500€ και τα χαρτια της πηγαν περιπου 200€.Βεβαια ισως να ειχε ιστορικο ο αρσενικος που ειχε ζευγαρωσει με τη Ροζα και απο εκει να το πηρε η Ηρα μου..Ισως και να εμφανιστηκε και απο μονο του, δεν ξερω👎.

Πολλές φορές μπερδεύουμε τις κρίσεις επιληψίας με τις κρίσεις σακχάρου.
Εχετε δικιο κ. Γιαννη, αλλα δυστυχως δεν ειναι καθολου σπανιες οι κρισεις επιληψιας στα σκυλια... Ο γιατρος της μου ειπε οτι απο αυτα που του περιγραφω,99% ειναι κριση επιληψιας. Ομως εχω ηδη κλεισει ραντεβου για τη Δευτερα να την παω και βεβαια και θα κανουμε γενικες. Παντως ευχαριστω για τις συμβουλες! 🙂
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Δεν επηρεάζεται το σκυλί τόσο από όσα γράφεις παραπάνω..
Αν υπήρχαν κρίσεις επιληψίας θα ήταν μόνιμες... με κάποια περιοδικότητα.. και σίγουρα θα ήταν εμφανείς από τους πρώτους μήνες στη ζωή του.
Ισως και να εμφανιστηκε και απο μονο του, δεν ξερω
Ούτε από μόνο του γίνεται κάτι...
Κατά τη γνώμη μου κάτι έφαγε το σκυλί που είτε του ανέβασε είτε του κατέβασε το σάκχαρο στο αίμα του.
Αλλά επειδή εγώ δεν είμαι γιατρός θα σε παροτρύνω με σθένος.. Να πας στον κτηνίατρο για εξετάσεις.
Αν όντως είναι αυτό που αναφέρω, είναι εύκολο να το ξαναπάθει κι αν η κρίση είναι μεγάλη ίσως με τραγικά για το ζώο αποτελέσματα..
 
Ευχαριστω πολυ κ. Γιαννη για τις συμβουλες σας 🙂. Παντα μαθαινω πολλα απο εσας 🙂! Τη Δευτερα θα παμε και θα σας ενημερωσω για τα αποτελεσματα. Τα σκυλακια και τα δυο βρισκονται μεσα στο σπιτι, αλλα τωρα που φτιαχνει ο καιρος, βγαινουν εξω μαζι μας στην αυλη, που ειναι ομως ολη περιφραγμενη. Η αυλη ειναι καθαρη και εχει μονο λουλουδια και δεντρα, ομως δεν ξερω αν βρηκε κατι απο κατω και εφαγε.Απο διατροφη,τρωει ξηρα τροφη και καμμια φορα μπορει να φαει απο το δικο μας φαγητο,τωρα η αληθεια ειναι πως εκεινη τη μερα, ειχε φαει δικο μας φαγητο, αρα πιθανον να συμβαινει αυτο που λετε. Οπως και να χει τωρα μεχρι να παμε στο γιατρο,τρωει μονο ξηρα τροφη και περιμενω να μαθω τα αποτελεσματα..👎

Η Ηρα μου χαλαρωνει.. 😉

IMG_20180504_135208_480x640.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
katerinak δυστυχώς η επιληψία είναι μια ασθένεια που δεν περνάει, τι ηλικία έχει ο σκύλος; έχει ξανακάνει;
Φυσικά υπάρχει φαρμακευτική αγωγή η οποία βοηθάει στο να μην παρουσιάζετε συχνά και να είναι πιο ήπια! Είναι ένα φαινόμενο που παρουσιάζετε σε καθαρόαιμα σκυλιά και πολύ πιο συχνά όταν είναι αποτέλεσμά αιμομιξίας.

Πολλές φορές μπερδεύουμε τις κρίσεις επιληψίας με τις κρίσεις σακχάρου.
Κι επειδή στα σκυλιά είναι πολύ πιο συχνές οι δεύτερες και εξαιρετικά σπάνιες οι πρώτες
Σωστά αλλά όταν είναι το κουτάβι μέχρι 6 μηνών κρίσεις σακχάρου παθαίνει συχνά πυκνά και μπορεί να μην το καταλαβαίνουμε η διαφορά είναι ότι στο ζάχαρο το κουτάβι πάει να σβήσει χάνει τις αισθήσεις του, με λίγο μέλι στο στόμα το επαναφεραμε. μετά τους 6 μήνες σταματάνε τέτοιου είδους κρίσεις, σε αντίθεση με την επιληψία όπου πιο συχνά εμφανίζεται μετά τους 6 μήνες ζωής όχι ότι δεν μπορεί να συμβεί και πιο νωρίς εκεί όμως τα σημάδια έχουν τελείως διαφορετική μορφή αφρό από το στόμα, τρέμουλο όλο το σώμα, εκκενώσεις και στην πιο άγρια μορφή υπερκινητικότητα χωρίς να έχει επαφή με το περιβάλλον π.χ. μπορεί να πέσει με φορά πάνω στο τοίχο ( στην περίπτωση του σακχάρου δεν έχουμε υπερκινητικότητα).
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
katerinak δυστυχώς η επιληψία είναι μια ασθένεια που δεν περνάει, τι ηλικία έχει ο σκύλος; έχει ξανακάνει;
Φυσικά υπάρχει φαρμακευτική αγωγή η οποία βοηθάει στο να μην παρουσιάζετε συχνά και να είναι πιο ήπια! Είναι ένα φαινόμενο που παρουσιάζετε σε καθαρόαιμα σκυλιά και πολύ πιο συχνά όταν είναι αποτέλεσμά αιμομιξίας.
Το σκυλακι ειναι 8 ετων και δεν εχει ξαναεμφανισει κατι. Ειναι καθαροαιμο και δεν ειναι απο αιμομιξια.
 
Το σκυλακι ειναι 8 ετων και δεν εχει ξαναεμφανισει κατι. Ειναι καθαροαιμο και δεν ειναι απο αιμομιξια.
8 ετών! τότε εικασίες κάνουμε! Θα περιμένουμε να μας πεις αποτελέσματα αοι το γιατρό να δούμε και μεις τι έχει το καημένο! Τι Συμπτώματα είχε;
 
στην πιο άγρια μορφή υπερκινητικότητα χωρίς να έχει επαφή με το περιβάλλον π.χ. μπορεί να πέσει με φορά πάνω στο τοίχο ( στην περίπτωση του σακχάρου δεν έχουμε υπερκινητικότητα).
Παντως εμενα στην κριση που επαθε, ειχε υπερκινητικοτητα.. Και εχανε την ισσοροπια της και επεφτε στον τοιχο..☹👎

8 ετών! τότε εικασίες κάνουμε! Θα περιμένουμε να μας πεις αποτελέσματα αοι το γιατρό να δούμε και μεις τι έχει το καημένο! Τι Συμπτώματα είχε;
Ξαφνικα εχανε την ισσοροπια της, δεν μπορουσε να περπατησει, ειχε σφιξει πολυ ολο το σωμα της, εκλεισε το ενα της ματι και μετα ετρεχαν δακρυα απο το ματι αυτο, εβγαζε σαλια, εκανε δυο εμετους και ειχε μια εικονα σαν να παθαινει εγκεφαλικο... Εδειχνε σαν να μην εχει επαφη καποια δευτερολεπτα και ηταν χαμενη.. Πολυ ασχημη εικονα..🙁
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Παντως εμενα στην κριση που επαθε, ειχε υπερκινητικοτητα.. Και εχανε την ισσοροπια της και επεφτε στον τοιχο..☹👎
Οταν λεω Υπερκινητικότητα να μην βλέπει μπροστά της και να τα περνει όλα σβάρνα, όχι να χάνει την ισορροπία της εκεί παμε αλλού ! Έκανε σαν να δαγκώνει στον αέρα π.χ. σαν να κυνηγάει μια μύγα! Φυσικά στη ατυχία της τυχερή που ειναι σε μεγάλη ηλικία
 
Οταν λεω Υπερκινητικότητα να μην βλέπει μπροστά της και να τα περνει όλα σβάρνα, όχι να χάνει την ισορροπία της εκεί παμε αλλού ! Έκανε σαν να δαγκώνει στον αέρα π.χ. σαν να κυνηγάει μια μύγα! Φυσικά στη ατυχία της τυχερή που ειναι σε μεγάλη ηλικία
Α, οχι, οχι.Αυτα δεν τα εκανε.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top