Χθες το σκυλάκι μου έπαθε κρίση επιληψίας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης katerinak
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Τότε υπομονή, θα μάθουμε όλοι μαζί την καινούρια εβδομάδα γιατί πρέπει να γίνουν και αιματολογικές εξετάσεις! Ελπίζω να είναι ότι πιο ήπιο γίνεται! Γιατί και σάκχαρο να είναι, θέλει πολύ περισσότερο προσοχή και φροντίδα!
 
Τότε υπομονή, θα μάθουμε όλοι μαζί την καινούρια εβδομάδα γιατί πρέπει να γίνουν και αιματολογικές εξετάσεις! Ελπίζω να είναι ότι πιο ήπιο γίνεται! Γιατί και σάκχαρο να είναι, θέλει πολύ περισσότερο προσοχή και φροντίδα!
Σε ευχαριστω παρα πολυ! Μακαρι. Ευχομαι ολα να πανε οσο πιο καλα γινεται, γιατι νομιζω πως μπορειτε να καταλαβαιτε ποσο εχω στεναχωρηθει..🙁
 
γιατι νομιζω πως μπορειτε να καταλαβαιτε ποσο εχω στεναχωρηθει..
Σίγουρα! Και εγω Προσωπικά εχω ανάλογη εμπειρία και ξερω πως αισθάνεσαι Αυτή τη στιγμή,. Με αγάπη όλα ξεπερνιούνται!
 
Αχ δυστυχώς κι εγώ δεν έχω εμπειρία πάνω στην επιληψία.
Προσωπικά ήξερα ότι πέφτουν κάτω και κάνουν κάτι σαν τρέμουλο και βγάζουν σάλια.
Πάντως πολύ συχνά η επιληψία συνδέεται και με την δηλητηρίαση.
Βρήκα και αυτό το κείμενο απο ένα ιατρικό site http://www.animalcareclinic.gr/Epilepsia_tou_skylou.html

Λέει μέσα ότι μπορεί να υπαρχούν πολλές αιτίες και επίσης ότι μπορεί το ζώο να εμφανίσει μια φορά στην ζωή του.
 
Ναι, το εχω διαβασει και αυτο... Εχω διαβασει οτι υπαρχει στο διαδικτυο πλεον για το συγκεκριμενο θεμα..

Με την αγαπη ξεπερνιουνται πολλα! Συμφωνω απολυτα! Ετσι κι αλλιως τις αγαπαω οσο και τις κανονικες μου κορες. Παντα το ελεγα, εχω 4 κοριτσια στο σπιτι, δυο παιδια, δυο σκυλια, ολα παιδια μου!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ειναι καθαροαιμο και δεν ειναι απο αιμομιξια.
Απόλυτα άσχετα και με τις δύο έστω και από εικασίες περιπτώσεις ασθένειας..
Θα περιμένουμε να μας πεις αποτελέσματα αοι το γιατρό να δούμε και μεις τι έχει το καημένο
Αυτό λέω κι εγώ από την αρχή...
 
Καλημέρα
Διάβασα μόλις το post κι ένοιωσα την ανάγκη να πω κάτι.
Δυστυχώς η επιληψία σε κάποιες φυλές είναι σύνηθες θέμα. Τα κόκερ και τα μπόξερ παρουσιάζουν συχνά αυτή την πάθηση η οποία λέγεται "ιδιοπαθής επιληψία". Λέγεται έτσι γιατί δεν έχει αιτία, συμπτώματα αλλά και θεραπεία. Υπάρχουν αγωγές που εξασφαλίζουν την μείωση των κρίσεων και την ευζωία του σκύλου αλλά για να χαρακτηριστεί ένα συμβάν ως πάθηση, θα πρέπει να υπάρξουν πάνω από 2 επεισόδια. Δυστυχώς τα έμαθα αυτά με τον άσχημο τρόπο, με ένα cane corso που είχα το οποίο πήρα από εκτροφέα, με pedigree υψηλότατων προδιαγραφών (γονείς παγκόσμιοι πρωταθλητές κλπ) για να εκμηδενίσω τις πιθανότητες κάποιου προβλήματος... (ειρωνία ε 😉
Δυστυχώς κάποια προβλήματα απλά προκύπτουν. Το σημαντικό είναι να τα αντιμετωπίζουμε. Τις ευχές μου για το καλύτερο σ εσένα και το σκυλάκι σου κι εύχομαι να είναι απλά ένα τυχαίο γεγονός
 
Καλημέρα
Διάβασα μόλις το post κι ένοιωσα την ανάγκη να πω κάτι.
Δυστυχώς η επιληψία σε κάποιες φυλές είναι σύνηθες θέμα. Τα κόκερ και τα μπόξερ παρουσιάζουν συχνά αυτή την πάθηση η οποία λέγεται "ιδιοπαθής επιληψία". Λέγεται έτσι γιατί δεν έχει αιτία, συμπτώματα αλλά και θεραπεία. Υπάρχουν αγωγές που εξασφαλίζουν την μείωση των κρίσεων και την ευζωία του σκύλου αλλά για να χαρακτηριστεί ένα συμβάν ως πάθηση, θα πρέπει να υπάρξουν πάνω από 2 επεισόδια. Δυστυχώς τα έμαθα αυτά με τον άσχημο τρόπο, με ένα cane corso που είχα το οποίο πήρα από εκτροφέα, με pedigree υψηλότατων προδιαγραφών (γονείς παγκόσμιοι πρωταθλητές κλπ) για να εκμηδενίσω τις πιθανότητες κάποιου προβλήματος... (ειρωνία ε 😉
Δυστυχώς κάποια προβλήματα απλά προκύπτουν. Το σημαντικό είναι να τα αντιμετωπίζουμε. Τις ευχές μου για το καλύτερο σ εσένα και το σκυλάκι σου κι εύχομαι να είναι απλά ένα τυχαίο γεγονός
Ευχαριστω παρα πολυ και ευχομαι υγεια σ εσενα και την οικογενεια σου! Θελω να ελπιζω πως δεν θα ξανασυμβει..☹
 
Χαιρετω την ομορφη παρεα! Το κοριτσι μου εκανε γενικες εξετασεις και ειναι μια χαρα! Μεχρι στιγμης ειναι μια χαρα και δεν εχει ξανασυμβει κατι! Ευχομαι να συνεχισει ετσι! 🙂
 
Χαιρετω την ομορφη παρεα! Το κοριτσι μου εκανε γενικες εξετασεις και ειναι μια χαρα! Μεχρι στιγμης ειναι μια χαρα και δεν εχει ξανασυμβει κατι! Ευχομαι να συνεχισει ετσι! 🙂
Δηλαδή, τι μπορεί να έπαθε;
Χαρούμενα νέα μας είπες. Πάντα τέτοια!
 
Δηλαδή, τι μπορεί να έπαθε;
Χαρούμενα νέα μας είπες. Πάντα τέτοια!
Σε μια μεγαααλη συζητηση που καναμε με το γιατρο της,υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα τελικα εκεινη τη μερα να επαθε δηλητηριαση. Επειδη οντως εκεινη τη μερα βγηκε απο την περιφραξη.. Και ισως κατι βρηκε και εφαγε..Αλλιως ηταν κριση επιληψιας και θα δειξει ο χρονος αν ξαναπαθει.👎
 
,υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα τελικα εκεινη τη μερα να επαθε δηλητηριαση
Δλδ σε αυτήν την περίπτωση θα πρέπει να έχεις ατροπίνες στο σπίτι σου; Νομίζω ότι πριν πολλά χρόνια είχα ατροπίνες για τέτοιες περιπτώσεις για αδέσποτες γάτες (ή αδρεναλίνη, αλλά δεν είμαι βέβαιος τι από τα δύο)
 
Δλδ σε αυτήν την περίπτωση θα πρέπει να έχεις ατροπίνες στο σπίτι σου; Νομίζω ότι πριν πολλά χρόνια είχα ατροπίνες για τέτοιες περιπτώσεις για αδέσποτες γάτες (ή αδρεναλίνη, αλλά δεν είμαι βέβαιος τι από τα δύο)
Γιαννη μου αυτο δεν ξερω να στο απαντησω, δεν μου ειπε κατι τετοιο..Αλλα τωρα που το λες,θα περασω απο εκει να τον ρωτησω.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos

Σχετικά θέματα

Back
Top