Ασθένειες Χνούδι από πανάκι στο ρουθούνι παπαγάλου Σενεγάλης

Εγγραφή
23 Ιουλ 2019
Μηνύματα
16
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα, σας! Είμαι νέο μέλος κ λίγο άσχετη με τα φορουμς 😊. Έχω μια υπέροχη σενεγαλεζα παπαγαλινα την Chilly, πανέξυπνη κ δραστήρια! Είναι εφτά ετών. Τωρα βρισκόμαστε σε διακοπές στο νησί κ είμαστε μαζί. Σημερα ξύπνησα κ αυτή είχε ξυπνήσει νωρίτερα κ μασάγε το πανακι που την σκεπάζω. Ολα καλά. Ομως ένα χνούδι από το πανακι έχει μπει στην μύτη της, στο ένα ρουθουνακι κ έχει κάτσει εκεί. Αυτη δεν δείχνει να ενοχλείται αλλά ανησυχώ. Τι μπορώ να κάνω; υπάρχει περίπτωση να το βγάλει μόνη της; Προσπάθησα να της το βγάλω αλλά είναι μέσα κ δεν έχω τόσο λεπτό τσιμπιδακι..
 
Καλήμερα Μαρία και καλώς ήρθες!

Κατά την άποψη μου κάλο θα ήταν να μην μείνει εκεί αυτό το χνούδι για παν ενδεχόμενο. Μπορεί να μην συμβεί τίποτα βεβαίως αλλά το λέω για να είμαστε on the safe side.
Αν έχει κάποιο γιατρό στον νησί σίγουρα θα έχει κάποιο λεπτό τσιμπιδάκι για να το αφαιρέσει.
Ουσιαστικά ένα τέτοιο προβληματάκι χρειάζεται το κατάλληλο εργαλείο και κάποιες γενικές γνώσεις.
Δεν χρειάζεται πολύ μεγάλη εξειδίκευση. Έτσι νομίζω βάσει τις περιγραφής σου.
 
@Μαρία Κουμιωτακη, Καλώς ήρθες και να την χαίρεσαι!
Είσαι σίγουρη ότι είναι από το πανακι αυτό που έχει στο ρουθούνι της;
Πιστεύω πως δεν θα είναι προβλήμα γενικα αλλά αν την ενοχλήσει και το ξύσει μπορεί να κάνει πληγή
 
Kαλώς ήρθες και να την χαίρεσαι.
Οσο για το χνούδι που λες, δε δείχνει καθόλου να την ενοχλεί; Είναι "μέσα" στο ρουθουνάκι ή απλά επάνω; Είναι αρκετά περίεργο να "χωθεί" εκεί και δύσκολο. Αν είναι μέσα στο ρουθούνι θα ενοχλούσε σίγουρα νομίζω. Πάντως αν δεν έχεις εμπιστοσύνη στις γνώσεις ή την ικανότητά σου θα ήταν καλύτερα να ψάξεις για κάποιον γιατρό που θα μπορούσε να το κάνει.

Φωτογραφίες σίγουρα θα βοηθούσαν, για να δούμε και να θαυμάσουμε κιόλας και την κοπελάρα σου :)
 
Καλημέρα Greekman72 ! Καλώς σας βρήκα! Ναι κ γω έτσι θεωρω, δεν πρόκειται να της το αφήσω στο μυτακι της, ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί. Θα κατέβω στην χώρα σήμερα έχω βρει μια κλινική. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον σας!
 
Eννοείται θα μας ενημερώσεις και αφού όλα πάνε καλά και συνεχίσετε τις διακοπες με την κουκλα σας θα μας κάνεις και μια παρουσίαση να τη δούμε... Μαυρισμένη απ' τα μπανια 😛
 
Kαλώς ήρθες και να την χαίρεσαι.
Οσο για το χνούδι που λες, δε δείχνει καθόλου να την ενοχλεί; Είναι "μέσα" στο ρουθουνάκι ή απλά επάνω; Είναι αρκετά περίεργο να "χωθεί" εκεί και δύσκολο. Αν είναι μέσα στο ρουθούνι θα ενοχλούσε σίγουρα νομίζω. Πάντως αν δεν έχεις εμπιστοσύνη στις γνώσεις ή την ικανότητά σου θα ήταν καλύτερα να ψάξεις για κάποιον γιατρό που θα μπορούσε να το κάνει.

Φωτογραφίες σίγουρα θα βοηθούσαν, για να δούμε και να θαυμάσουμε κιόλας και την κοπελάρα σου :)
Καλημέρα, Ernesto! Καλώς σας βρήκα παιδιά, να είστε καλά! Ναι είναι πανακι, γιατί ήταν χρώμα πράσινο κ το βλέπω καθαρά,ένα πράσινο χνουδακι εκεί μέσα.Αυτο λέω κ γω από το πρωί, που πήγε κ έκατσε το παλιοχνουδο! Αυτή κυρία, δεν δείχνει καμία ενόχληση, κανονικά! Από το πρωί την παρακαλάω να κάνει ένα αψού να φύγει! 😊 Σας ευχαριστώ πολύ πολυυυ!
 
Καλημέρα, Ernesto! Καλώς σας βρήκα παιδιά, να είστε καλά! Ναι είναι πανακι, γιατί ήταν χρώμα πράσινο κ το βλέπω καθαρά,ένα πράσινο χνουδακι εκεί μέσα.Αυτο λέω κ γω από το πρωί, που πήγε κ έκατσε το παλιοχνουδο! Αυτή κυρία, δεν δείχνει καμία ενόχληση, κανονικά! Από το πρωί την παρακαλάω να κάνει ένα αψού να φύγει! 😊 Σας ευχαριστώ πολύ πολυυυ!
Λογικά για να μην την ενοχλεί δεν είναι τίποτα και απλα αναρωτιέται "μα γιατι κανει ετσι αυτή αφού είμαστε διακοπές πφφφφ δε σας αντεχω την αλλη φορα θα παω μόνη μου και θα σας αφησω σπίτι"😂
Αφού βρήκες και κλινική και θα πας ολα καλά. Καλές διακοπές να έχετε!
 
@Μαρία Κουμιωτακη, Καλώς ήρθες και να την χαίρεσαι!
Είσαι σίγουρη ότι είναι από το πανακι αυτό που έχει στο ρουθούνι της;
Πιστεύω πως δεν θα είναι προβλήμα γενικα αλλά αν την ενοχλήσει και το ξύσει μπορεί να κάνει πληγή
Καλώς σας βρήκα Napoleon! Ευχαριστώ πολύ! Ναι όπως είπα κ στα παιδιά, είναι από το πανακι. Θα προσπαθήσω να την βγάλω κ φωτό να το δείτε! Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.🌹😊
[automerge]1566294990[/automerge]
Θα σας ενημερώσω σίγουρα!
Λογικά για να μην την ενοχλεί δεν είναι τίποτα και απλα αναρωτιέται "μα γιατι κανει ετσι αυτή αφού είμαστε διακοπές πφφφφ δε σας αντεχω την αλλη φορα θα παω μόνη μου και θα σας αφησω σπίτι"😂
Αφού βρήκες και κλινική και θα πας ολα καλά. Καλές διακοπές να έχετε!
Σίγουρα, με περνάει για τρελή! Το υπογράφω 😆
 
α προσπαθήσω να την βγάλω κ φωτό να το δείτε
Δες εδώ petbirds.gr/community/threads/Επισύναψη-εικόνας-σε-μήνυμα.9996/ πως ανεβάζουμε φωτογραφίες.
Αν χρειαστείς βοήθεια μην διαστάσεις!
 
Σε ευχαριστώ!Ήταν η επόμενη ερώτηση μου! Μπράβο σε όλους σας, που είστε έτσι συσπειρωμενοι κ βοηθάτε. Συγχαρητήρια 💚
Αν δε βοηθήσουμε μας δέρνουν οι παπαγάλοι μας που μας εχουν παρει τον αέρα (πλάκα κάνω φυσικά και θα βοηθήσουμε σε οτι μπορούμε εφ' οσον μοιραζόμαστε μια κοινή αγάπη)

Εμένα παντως με δέρνει ο μικρος 😛
 
Νατην η κούκλα! Μετά από την συζήτηση μας την έβγαλα λίγο έξω να δω αντιδράσεις κ αυτή ήταν κανονικοτατη! Την φυσηξα λίγο (έπρεπε να το κάνω)κ αυτή φτερνιστηκε κ έφυγε το χνουδακι! Γιουπι! Η αλήθεια είναι πως είμαι υπερβολική ώρες ώρες! Σας ευχαριστώ όλους πολύ!😃💗


SAVE_20190820_172945.jpg
 
Πολύ καλά τα νέα λοιπόν!👍

"Κάλλιο γαϊδουρόδενε, παρά γαϊδουρογύρευε" λέει μια παλιά παροιμία! 🙂
Καλά έκανες και ανησύχησες! Μπράβο για τις αντιδράσεις σου!

Κούκλα η κυρία! 🙂
 
Τέλος καλό όλα καλά Μαρία, δεν σε θεωρώ υπερβολική... Η δική μου σκέψη πήγε σε μια βρεγμένη και καλά στημένη μπατονέτα (ώστε να κολλήσει πάνω της το χνούδι).
Μπορεί να είδα αργά το μήνυμα σου, αλλά τα θέματα μένουν και μερικές απαντήσεις δίνουν λύσεις σε όποιον κάποτε τις χρειαστεί! Να περνάτε όμορφα!
 
Ποπο τι υπέροχος παπαγάλος! 😍 Πάλι καλά που βγήκε το χνούδι χωρίς ταλαιπωρία! Να την χαίρεσαι είναι πανέμορφη!
[automerge]1566312601[/automerge]
Περιμένουμε να κάνεις και μια παρουσίαση😉
 
Back
Top