Ασθένειες Χνούδι από πανάκι στο ρουθούνι παπαγάλου Σενεγάλης

Υπάρχουν κάποιες συσκευές για παιδάκια, νομίζω πως λέγονται rinus sinus ή sinus rinse... Είναι ένα σχετικά μικρό μπουκαλάκι με ρύγχος στο οποίο προσθέτει κανείς είτε διάλυμα ειδικών αλάτων είτε φυσιολογικό όρο, τοποθετεί στη συνέχεια το ρύγχος στο ένα ρουθούνι και πιέζει τη συσκευή και το υγρό εξέρχεται από το άλλο ρουθούνι παρασύροντας αλλεργιογόνα, σκόνες, βλέννες κλπ. Φυσικά αυτό είναι για την ανθρώπινη φυσιολογία, δεν ξέρω με αλλά λόγια πόσο μοιάζουν, συγκοινωνούν κλπ το ρινικό σύστημα των πτηνών και αν θα ήταν κατάλληλο, απλά το αναφέρω κατόπιν εορτής ( και ευτυχώς τέλος καλό) ώστε να υπάρχει περισσότερο σαν... Μέθοδος προς διερεύνηση αν εξαιρέσουμε το τσιμπιδάκι, την βρεγμένη μπατονετα, και την ( τώρα μου ήρθε αυτό) ηλεκτροστατική έλξη.
Πολύ όμορφη πάντως κι επιβλητική η παπαγαλίνα!
 
Τέλος καλό όλα καλά Μαρία, δεν σε θεωρώ υπερβολική... Η δική μου σκέψη πήγε σε μια βρεγμένη και καλά στημένη μπατονέτα (ώστε να κολλήσει πάνω της το χνούδι).
Μπορεί να είδα αργά το μήνυμα σου, αλλά τα θέματα μένουν και μερικές απαντήσεις δίνουν λύσεις σε όποιον κάποτε τις χρειαστεί! Να περνάτε όμορφα!
Σε ευχαριστώ Sissy μου να σας καλά. Πολυ καλή ιδέα! Εγώ στην απόγνωση μου δεν το σκέφτηκα καν! 🤪🤔 ,🧡
 
Υπάρχουν κάποιες συσκευές για παιδάκια, νομίζω πως λέγονται rinus sinus ή sinus rinse... Είναι ένα σχετικά μικρό μπουκαλάκι με ρύγχος στο οποίο προσθέτει κανείς είτε διάλυμα ειδικών αλάτων είτε φυσιολογικό όρο, τοποθετεί στη συνέχεια το ρύγχος στο ένα ρουθούνι και πιέζει τη συσκευή και το υγρό εξέρχεται από το άλλο ρουθούνι παρασύροντας αλλεργιογόνα, σκόνες, βλέννες κλπ. Φυσικά αυτό είναι για την ανθρώπινη φυσιολογία, δεν ξέρω με αλλά λόγια πόσο μοιάζουν, συγκοινωνούν κλπ το ρινικό σύστημα των πτηνών και αν θα ήταν κατάλληλο, απλά το αναφέρω κατόπιν εορτής ( και ευτυχώς τέλος καλό) ώστε να υπάρχει περισσότερο σαν... Μέθοδος προς διερεύνηση αν εξαιρέσουμε το τσιμπιδάκι, την βρεγμένη μπατονετα, και την ( τώρα μου ήρθε αυτό) ηλεκτροστατική έλξη.
Πολύ όμορφη πάντως κι επιβλητική η παπαγαλίνα!
Ίσως καλύτερα είναι τα μικρά παιδικά πουάρ (που ρουφούν τις ρινικές βλέννες)
1566313928238.webp
Τέτοιες ώρες τέτοια λόγια, που να ψάχνεις στις διακοπές να τα βρεις...Βρεγμένη μπατονέτα-χαρτάκι - δάχτυλο ή ότι είναι πρόχειρο και εύχρηστο...

😉Γιάννη στο στόχο (όπως πάντα και όχι μόνο) ο χαρακτηρισμός σου...όμορφη κι ''επιβλητική'' για την μικρή!
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! 👍😁
 
Ποπο τι υπέροχος παπαγάλος! 😍 Πάλι καλά που βγήκε το χνούδι χωρίς ταλαιπωρία! Να την χαίρεσαι είναι πανέμορφη!
[automerge]1566312601[/automerge]
Περιμένουμε να κάνεις και μια παρουσίαση😉
Σε ευχαριστώ! Την χαιρομαι, περνάμε όμορφα μαζί!
Πως κάνω παρουσίαση;
[automerge]1566314767[/automerge]
Υπάρχουν κάποιες συσκευές για παιδάκια, νομίζω πως λέγονται rinus sinus ή sinus rinse... Είναι ένα σχετικά μικρό μπουκαλάκι με ρύγχος στο οποίο προσθέτει κανείς είτε διάλυμα ειδικών αλάτων είτε φυσιολογικό όρο, τοποθετεί στη συνέχεια το ρύγχος στο ένα ρουθούνι και πιέζει τη συσκευή και το υγρό εξέρχεται από το άλλο ρουθούνι παρασύροντας αλλεργιογόνα, σκόνες, βλέννες κλπ. Φυσικά αυτό είναι για την ανθρώπινη φυσιολογία, δεν ξέρω με αλλά λόγια πόσο μοιάζουν, συγκοινωνούν κλπ το ρινικό σύστημα των πτηνών και αν θα ήταν κατάλληλο, απλά το αναφέρω κατόπιν εορτής ( και ευτυχώς τέλος καλό) ώστε να υπάρχει περισσότερο σαν... Μέθοδος προς διερεύνηση αν εξαιρέσουμε το τσιμπιδάκι, την βρεγμένη μπατονετα, και την ( τώρα μου ήρθε αυτό) ηλεκτροστατική έλξη.
Πολύ όμορφη πάντως κι επιβλητική η παπαγαλίνα!
Να σαι καλά σε ευχαριστώ! Εύστοχη ιδέα με την ηλεκτροστατική έλξη. Συγχαρητήρια! Δεν νομίζω να μου πήγαινε ποτέ το μυαλό εκεί!😮😁
Ναι είναι επιβλητική κ ψαρωτικη κοπέλα,😉
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πως κάνω παρουσίαση;

Πας στην παρακάτω θεματική ενότητα:
.. Φτιάχνεις ένα νέο θέμα. Στο πεδίο δίπλα από τον τίτλο του θέματος όπου γράφει "Πρόθεμα" πατάς το βελάκι και από το drop down menu επιλεγείς "Παρουσιάζω".
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλώς ήρθατε 🙂
Είναι μια κούκλα η μικρή σας! 🤗
Να την χαίρεσαι!
Ευχαριστώ omorfoulis ! 😊καλώς σας βρήκα είστε αξιόλογη ομάδα! Μπράβο σας!
[automerge]1566318025[/automerge]
Καλώς ήρθατε 🙂
Είναι μια κούκλα η μικρή σας! 🤗
Να την χαίρεσαι!
Ευχαριστώ omorfoulis ! 😊καλώς σας βρήκα είστε αξιόλογη ομάδα! Μπράβο σας!
[automerge]1566318310[/automerge]
Πας στην παρακάτω θεματική ενότητα:
.. Φτιάχνεις ένα νέο θέμα. Στο πεδίο δίπλα από τον τίτλο του θέματος όπου γράφει "Πρόθεμα" πατάς το βελάκι και από το drop down menu επιλεγείς "Παρουσιάζω".
Ααα! τέλεια! Θα το κάνω εντός των ημερών! Από κινητό βέβαια! Δεν έχει καμία διαφορά; Δεν είμαι κ ο ειδήμων της τεχνολογίας!😆😜
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν έχει καμία διαφορά;

Ίσως λίγο μεγαλύτερη δυσκολία λόγο.. Εργονομίας(είμαι της παλιάς σχολής του ποντικιού και του πληκτρολογίου εγώ🤓) αλλά διαφορά όχι. Το site λειτουργεί άψογα στα κινητά.
 
Πως κάνω παρουσίαση;
Λοιπόν. Πας Γενικά θεματα στους παπαγάλους. Ξεκινάς νέο θεμα. Πριν γράψεις μήνυμα, πάνω πάνω λέει χωρίς προθεμα. Το πατάς και επιλέγεις παρουσιαζω.
 
Καλωσόρισες! Οι παπαγάλοι (τα κοκατίλ τουλάχιστον που έχουν χνουδι) το έχουν με το φτερνισμα, όταν καλλωπιζονται και μπαίνουν στα ρουθούνια πουπουλακια.
Οπότε όλα καλά!

Πανέμορφο πουλάκι!

Καλές διακοπές!
 
Καλώς ήρθατε Μαρία, περιμένουμε να δούμε την Τσίλι σε μπόλικες φωτογραφίες. :)

Διάβαζα, διάβαζα τα μηνύματα κι έλεγα πότε θα γράψει "φτερνίστηκε και το έβγαλε". :D Αυτό ήταν το αναμενόμενο, το κοκατού που έχω βάζει το νύχι της στο ρουθούνι και σκαλίζει αν κάτι την ενοχλεί. 😁
 
... Το κοκατού που έχω βάζει το νύχι της στο ρουθούνι και σκαλίζει αν κάτι την ενοχλεί. 😁
Μα κι αυτό ακόμα το κάνουν τόσο κομψά! 😉
 
Καλώς ήρθατε Μαρία, περιμένουμε να δούμε την Τσίλι σε μπόλικες φωτογραφίες. :)

Διάβαζα, διάβαζα τα μηνύματα κι έλεγα πότε θα γράψει "φτερνίστηκε και το έβγαλε". :D Αυτό ήταν το αναμενόμενο, το κοκατού που έχω βάζει το νύχι της στο ρουθούνι και σκαλίζει αν κάτι την ενοχλεί. 😁
Καλώς σας βρήκα! Ναι κ γω την έχω τσακώσει να βάζει το νύχι στο ρουθούνι, αλλά αυτή τη φορά δεν το έκανε 🤨😀 ευτυχώς υπάρχει το φτέρνισμα!
Ευχαριστωωω
[automerge]1566341997[/automerge]
Ίσως λίγο μεγαλύτερη δυσκολία λόγο.. Εργονομίας(είμαι της παλιάς σχολής του ποντικιού και του πληκτρολογίου εγώ🤓) αλλά διαφορά όχι. Το site λειτουργεί άψογα στα κινητά.
😟😁👍
[automerge]1566342175[/automerge]
Καλωσόρισες! Οι παπαγάλοι (τα κοκατίλ τουλάχιστον που έχουν χνουδι) το έχουν με το φτερνισμα, όταν καλλωπιζονται και μπαίνουν στα ρουθούνια πουπουλακια.
Οπότε όλα καλά!

Πανέμορφο πουλάκι!

Καλές διακοπές!
Να είσαι καλά σε ευχαριστώ! Καλώς σας βρήκα βρε παιδιά,τέλεια υποδοχή! 😄
 
Τελευταία επεξεργασία:
Γειά σου Μαρία! Να χαίρεσαι την κούκλα σου και να περνάτε πάντα καλά και με υγεία!
Γεια σου Γιαννη17! Ευχαριστούμε!🌺πολύ για τις ευχές σου! Το ίδιο εύχομαι κ σε σας!
 
Eίναι όντως φωτομοντέλο. Κουκλάρα.
Τίποτα δεν είναι υπερβολικό όταν αγαπάς (και αγαπιέσαι) τόσο όσο με αυτά τα φτερωτά πλασματάκια.
Εν αναμονή λοιπόν να μαθαίνουμε στην πορεία τις "περιπέτειες" σας :)
 
Back
Top