Ασθένειες Χορήγησα pulmosan αλλά δεν βλέπω βελτίωση

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης xrisoula
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
θα τα πάω στην παρασυρη κορινα στο Ηράκλειο μένω από ότι ειδα μόνο αυτή είναι πτηνιατρος
έχω μια απορία όμως όταν τις πήγα τα καναρίνια γιατί δεν τα εξέτασε να δει; Περίμενα να τα, πιάσει να κοιτάξει κτλπ..
Κανονικά θα έπρεπε και είναι αυτονόητο κάτι τέτοιο.

Σχετικά με το πουλάκι, φοβάμαι ότι πρέπει να γίνει κανονική εξέταση διαφορετικά θα κάνουμε και εμείς μία από τα ίδια μέχρι να το ξεκάνουμε. Αν θέλει κάποιος να δοκιμάσει μπορεί να το κάνει, εφόσον συμφωνείς.
 
Το θηλυκό που έλεγες ότι κάνει ήχους σα να σπάει σπόρια βελτιώθηκε με την αντιβίωση;
Και ποια αντιβίωση ήταν; Tabernil είναι η εταιρεία αλλά δε μας είπες ποιο σκευασμα. Λογικά το doxicicline αφού διέγνωσε "αναπνευστικό".
 
ναι το doxicicline μου έδωσε..
Αυτή η γιατρός ειδικεύεται στα πτηνά; Γιατί όταν είχα πάει και γω το καλοκαίρι σε μια που της είχα πει το πρόβλημα μου δεν το εξέτασε καν απλά το κοίταξε χωρίς να το πιάσει και φάνηκε να μου λεγε ότι να ναι απ τα λεγόμενα της (βέβαια δεν ειδικευοταν στα πτηνά αυτή). Όταν το πήγα στον γιατρό που μου δώσε τη λύση το έπιασε το έβαλε στο αυτί του, το άκουσε κτλ. Γιαυτό λέω μήπως να πας σε άλλον;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Γιαυτό λέω μήπως να πας σε άλλον;
να πάω σε άλλον ναι αλλά που; Είναι γ μόνη στο Ηράκλειο που είναι πτηνιατρος... Πήγα και την βρήκα και μου κάνει η άλλη κοπέλα ειδικεύεται στα πτηνα...όντως μια μελαχρινή μου τα δει και μου έδωσε θεραπεία Όχι η κορινα
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Εγώ προτείνω ακόμα και σε κοινό κτηνίατρο να πας, καμία φορά ισως είναι και καλύτερα, απλά να τον καλέσεις και να του πεις έχω το τάδε θέμα, μπορείς να με βοηθήσεις; Προκειμένου να μην πηγαίνεις τζάμπα.
 
Από τη στιγμή που δεν κοίταξε κοιλιά/θώρακα και κουτσουλιές και ούτε καν έβαλε το πουλάκι κοντά στο αυτί της να το ακροαστεί. Δε νομίζω πως έχει κάποιο νόημα να ξαναπάς στην ίδια. Ίσως ειδικεύεται στις. Κότες, πάντως στα ωδικά σίγουρα όχι.

Εγώ θα έλεγα σε πρώτη φάση να βάλεις ένα βιντεάκι εδώ να δούμε πως συμπεριφέρονται τα πουλάκια, το χώρο που μένουν κτλ. Το ''καλό'' είναι ότι από την περιγραφή που κάνεις και σε συνδυασμό με τη χρονική διάρκεια των συμπτωμάτων μάλλον δεν είναι κάποια οξεία πάθηση αλλά κάτι πιο χρόνιο.
 
Από τη στιγμή που δεν κοίταξε κοιλιά/θώρακα και κουτσουλιές και ούτε καν έβαλε το πουλάκι κοντά στο αυτί της να το ακροαστεί. Δε νομίζω πως έχει κάποιο νόημα να ξαναπάς στην ίδια. Ίσως ειδικεύεται στις. Κότες, πάντως στα ωδικά σίγουρα όχι.

Εγώ θα έλεγα σε πρώτη φάση να βάλεις ένα βιντεάκι εδώ να δούμε πως συμπεριφέρονται τα πουλάκια, το χώρο που μένουν κτλ. Το ''καλό'' είναι ότι από την περιγραφή που κάνεις και σε συνδυασμό με τη χρονική διάρκεια των συμπτωμάτων μάλλον δεν είναι κάποια οξεία πάθηση αλλά κάτι πιο χρόνιο.
[automerge]1544531112[/automerge]
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
@xrisoula ... Τι ηλικίας είναι το πουλάκι; έκανε κανονικά πτερόρροια και κελαηδούσε μετά;

Δεν είναι αυτή πάντως όψη πάσχοντος πουλιού, οπότε πιστεύω πως δε διατρέχει κάποιον άμεσο κίνδυνο ακόμα και στην περίπτωση που όντως έχει κάτι.

Μήπως δεν το έχεις οπτικά απομονωμένο και έχει οπτική επαφή με το θηλυκό;
 
πριν την πτερορροια μια χαρά κελαηδουσε το καλοκαίρι όταν ξεκίνησε να χάνει το πέτρωμα σταμάτησε και το ήξερα ότι ειναι φυσιολογικό.. Τώρα που σταμάτησα την δουλειά και τελείωσε η πτερροιοια του παρατήρησα το θέμα του.. Έχει την καναρα κοντά του Αλλά το θέμα είναι ότι δεν μπορεί ανοίγει το στόμα και βγάζει ήχο... Του βάζω βίντεο να ακούει Αλλά πουλιά και πάντα έδινε πόνο Αλλά τώρα τον βλέπω και ζορίζεται
[automerge]1544532823[/automerge]
η ηλικία του είναι κοντά στο 1 χρόνο
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αν τελείωσε αργά την πτερόρροια δεν είναι απίθανο να μην κελαηδάει, συμβαίνει καμια φορά και προφανώς θα επανέλθει με τον καιρό. Ακόμα όμως πιθανότερο είναι να μην κελαηδάει γιατί βλέπει το θηλυκό. Γιατί φωνή βγάζει, δεν είναι ότι δεν τιτιβίζει καν. Θα σου έλεγα να βάλεις αδιαφανές χώρισμα ώστε να μην έχει οπτική επαφή με το θηλυκό ή εάν υπάρχει δυνατότητα να μην είναι καν κοντά.

Τώρα από παθολογία αναπνευστικού. Ακάρεα απίθανο (θα ήταν σε ψιλοχάλια κατάσταση αν είχε φτάσει σε σημείο να μη βγάζει φωνή από την προσβολή ακαρεων). Λοίμωξη αναπνευστικού θα είχε χειροτερέψει τόσο καιρό ή τον κάλυψες με τη δοξυκυκλινη.
Τώρα να έχει κάτι άλλο παθολογικό και να μην έχει όρεξη ή δύναμη για κελαηδημα. Θεωρητικά δεν αποκλείεται αλλά η εικόνα του δε δείχνει κάτι τέτοιο. Οπότε θεωρώ ταλαιπωρία και για σένα και για το πουλάκι να το πιάσεις να φωτογραφίσεις κοιλιά.

Ας πουν και οι υπόλοιποι αν σκέφτονται κάτι.
 
Πάντα σεμνά και ταπεινά εκφράζοντας τη γνώμη μου μου φαίνεται ότι από το λαιμό του κάτω που φουσκώνει λίγο καθώς τιτιβιζει θέλει όντως να κελαηδισει και δεν του βγαίνει. Η καλύτερη λύση είναι ένας άλλος κτηνίατρος αλλά λέω τώρα εγώ, αν είχε θέμα αναπνευστικου δε θα κανε σαν να σπάει τα σποράκια που λέμε; Μήπως πρέπει να του δοσουμε λίγο ακόμα χρόνο επειδή τελείωσε αργά την πτερορροια; Συμφωνώ απόλυτα με πατρικιο ότι αφού δεν έχει όψη αρρώστου πουλιού και αυτό είναι χρόνιο ισως μπορούμε εν μέρη να καθυσηχαστουμε
 
Επειδή βλέπω δεν απάντησε κανείς, είδα στο Google maps πως κτηνιατροι υπάρχουν και άλλοι εκεί. Ας μην λέει πτηνιατρος, παρ τους όλους τηλέφωνο και ρώτα αν μπορούν να δεχθούν και να εξετάσουν το πουλάκι. Αν δεν βρεις σε δεύτερη φάση πήγαινε στην ίδια και "απαίτησε" να το ξανά εξετάσει με σωστό τρόπο, δηλαδή πιανοντας το, ακούγοντας το κτλ. Δεν υπάρχει άλλη λύση δυστυχώς όπως τα σκέφτομαι εγω
 
Back
Top