Συμπληρώματα Χορήγηση βιταμίνης D3 σε πουλιά

George Kouth

PB Member
Εγγραφή
8 Μαϊ 2016
Μηνύματα
1.370
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα παιδιά, μιας και έχω στην κατοχή μου ένα συμπλήρωμα διατροφής βιταμίνης D3, θα ήθελα να σας θέσω κάποιες σχετικές απορίες μου με την χρήση τους στα πουλιά.
Όπως κάποιοι γνωρίζουν, το ζευγάρι καναρίνια gloster που έχω βρίσκονται σε εσωτερικό χώρο και δεν έχω τον κατάλληλο φωτισμό (λάμπες UVB κτλ.) ώστε να προσλαμβάνουν από αυτές την βιταμίνη D.
Για προσωπική μου χρήση έχω αυτό το πόσιμο διάλυμα σε σταγόνες: https://www.pharmagoods.gr/gr/el/pr...IqLsqySHBPAuLu1GcqznjDtvWoE-ETkrEDhoCLlrw_wcB
Και σας ρωτώ!
Μιας και δεν περιέχει αλάτι ή ζάχαρη και είναι και υδατοδιαλυτό, εξασφαλίζοντας με τον τρόπο αυτό την απορρόφηση της, ευκολότερα, από τον οργανισμό, γιατί να μην το προσφέρω στα καναρίνια;
Ας πούμε σε μια δοσολογία 1 σταγόνας κάθε μέρα ανά 100ml, επί 2 εβδομάδες θα προκαλούσε κάποιο πρόβλημα;
Το μόνο κακό πιστεύω είναι το ότι έχει γεύση φράουλα, μπορεί να πειράξει αυτό τα πουλιά;
Θα με βοηθούσε πολύ εάν μπορούσα να το δώσω, μιας και τα πουλιά παίρνουν την συγκεκριμένη βιταμίνη μόνο από την διατροφή τους. Δηλαδή σε πολύ μικρή ποσότητα.
Υ. Γ. Για όσους διάβασαν το θέμα πρώτοι και είδατε μισό το θέμα, καταλάθος πάτησα "δημιουργία" εκεί που έγραφα! :Ρ
 
εχουνε να πουλακια προσβαση σε ηλιο;
Όχι! Μόνο από το παράθυρο, αλλά από εκεί δεν περνά η ακτινοβολία του ήλιου.
Η D3 είναι απαραίτητη για την απορρόφηση του ασβεστίου.
Το γνωρίζω αυτό. Για αυτό και θέλω να τους την προσφέρω!
 
Ας πούμε σε μια δοσολογία 1 σταγόνας κάθε μέρα ανά 100ml, επί 2 εβδομάδες θα προκαλούσε κάποιο πρόβλημα;
Η υπερδοσολογία σε κάθε σκεύασμα βιταμινών μπορεί να έχει το ίδιο κακά αποτελέσματα με την έλλειψή τους.
Σίγουρα η απουσία του ηλιακού φωτός και η "έκθεση" του αργανισμού των πουλιών έστω και σε τεχνιτή UVA - UVB ακτινοβολία μόνο κακό τους κάνει.
Μήπως όμως χορηγώντας αυτό το σκεύασμα αδρανοποιήσουμε τελείως τον υπολειτουργούντα οργανισμό τους;
Ξέρεις για παράδειγμα αν...:
Το σκεύασμα κάνει για τον οργανισμό τους;
Αν η δοσολογία είναι η σωστή;
Θα μπορούσες εσύ να χορηγήσεις κάποιο "αμφίβολο" σκεύασμα σε κάποιον δικό σου;
Αν όχι. Γιατί να το κάνεις για τα πουλιά;
Θα σου πρότεινα ως λύση να προσπαθήσεις με τεχνητά μέσα να ενεργοποιήσεις τις φυσικές διαδικασίες των πτηνών σου...
 
Ξέρεις για παράδειγμα αν...
Για αυτό δημιούργησα το θέμα. Για να μου πείτε και την δική σας γνώμη (και ειδικά οι εμπειρότεροι) και μιας και γνωρίζετε 2-3 πράγματα που βοηθάν στο θέμα, να δω τι θα κάνω. Δεν είπα πως θα βάλω σίγουρα το σκεύασμα. Ούτε ότι το έβαλα.
Ακόμα, γιατί πιστεύεις ότι είναι "αναμφίβολο" σκεύασμα;
Για τα πουλιά μπορεί ναι, για αυτό και σας ρώτησα. Για ανθρώπινη χρήση όμως μου το σύστησε γιατρός.
Τέλος πάντων, δεν μας ενδιαφέρει αυτό. Αλλά, όπως λες, πως θα ενεργοποιήσω με τεχνητά μέσα τις φυσικές διαδικασίες των πτηνών μου;
Και τι εννοείς λέγοντας το αυτό;
Εγώ είπα απλά για να μην υπάρξει πρόβλημα αβιταμίνωσης, να τους το δώσω ως συμπλήρωμα, μιας και η συγκεκριμένη βιταμίνη έχει παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στην υγεία των πουλιών και αυτά δεν μπορούν να την προσλάβουν.
Α τώρα το είδα. Όχι μην δώσεις το ανθρώπινο. Υπάρχουν πολυβιταμινούχα για πουλιά που περιέχουν.
Ναι όπως το moulti-vit.. Περιέχει την βιταμίνη D3.. Αν θέλει μπορεί να πάρει αυτό ας πούμε.. :)
Ένα λινκ με κάποιο τέτοιο βιταμινούχο που μπορώ να δώσω;
Απλά το σκέφτηκα γιατί θα μπορούσα να δώσω μεμονωμένα την D3, χωρίς να έχω προβλήματα με πυρώματα από την μεριά της θηλυκιάς, όταν θα δεχτεί μαζί και τις υπόλοιπες βιταμίνες.
 
Απλά το σκέφτηκα γιατί θα μπορούσα να δώσω μεμονωμένα την D3, χωρίς να έχω προβλήματα με πυρώματα από την μεριά της θηλυκιάς, όταν θα δεχτεί μαζί και τις υπόλοιπες βιταμίνες.
Να την δώσεις όταν αρχίσεις την διατροφική προετοιμασία. Εγώ χρησιμοποιώ εναλλάξ αυτές τις δύο Omni-Vit της Oropharma και Quiko Forte.
 
Για τα πουλιά μπορεί ναι, για αυτό και σας ρώτησα. Για ανθρώπινη χρήση όμως μου το σύστησε γιατρός.
Ακριβώς αυτό ευνοούσα...
Καλό για μας... αλλά όχι απαραίτητα και για τα πουλιά.
Αλλά, όπως λες, πως θα ενεργοποιήσω με τεχνητά μέσα τις φυσικές διαδικασίες των πτηνών μου;
Με μια δυο λάμπες που να "δίνουν" UVA - UVB
 
αν εχεις την δυνατοτητα(οχι τωρα βεβαια που εχει 0 βαθμους εξω) βγαζε καθε μερα ενα τεταρτο με 20 λεπτακια σου εξω να τα βλεπει ο ηλιος, εγω αυτο κανω και εδω και 3 χρονια που εχω πουλια δεν αντιμετωπισα ποτε προβλημα...
 
Ακριβώς αυτό ευνοούσα...
Καλό για μας... αλλά όχι απαραίτητα και για τα πουλιά.

Με μια δυο λάμπες που να "δίνουν" UVA - UVB
Μέσα σε ένα δωμάτιο σπιτιού, που τα πουλιά προσέχω, καθαρίζω και γενικά έχω την ευθύνη τους εγώ, ένα 14χρονο αγόρι, πως θα μπουν λάμπες UVA - UVB;
Το δωμάτιο αυτό είναι γραφείο, στο οποίο μπαίνουν σπάνια τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας μου.
Δεν έχει τον κατάλληλο εξοπλισμό για να μπουν οι λάμπες... και εκτός αυτού, δεν θα με αφήσουν και οι γονείς μου... Πως θα γεμίσω το γραφείο τους με λάμπες;
Κάποια λύση;
 
αν εχεις την δυνατοτητα(οχι τωρα βεβαια που εχει 0 βαθμους εξω) βγαζε καθε μερα ενα τεταρτο με 20 λεπτακια σου εξω να τα βλεπει ο ηλιος, εγω αυτο κανω και εδω και 3 χρονια που εχω πουλια δεν αντιμετωπισα ποτε προβλημα...
Και από το στρες δεν έχεις προβλήματα;
Είμαι της γνώμης πως δεν πρέπει να μετακινούνται από το βασικό τους χώρο...
 
Και από το στρες δεν έχεις προβλήματα;
Είμαι της γνώμης πως δεν πρέπει να μετακινούνται από το βασικό τους χώρο...
εννοειται με προσοχη και ποτε δεν πιανω τα ιδια τα πουλια! Η αποσταση εξαλου ειναι αρκετα μικρη! Οχι ποτε δεν ειχα καποιο ιδιαιτερο προβλημα:/
 
εννοειται με προσοχη και ποτε δεν πιανω τα ιδια τα πουλια! Η αποσταση εξαλου ειναι αρκετα μικρη! Οχι ποτε δεν ειχα καποιο ιδιαιτερο προβλημα:/
Δεν ξέρω, δεν υποστηρίζω αυτήν την μέθοδο.
Βέβαια εάν δεν βρεθεί άλλη λύση...
 
Πόσα κλουβιά έχεις Γιώργο; Αν είναι ένα δύο, με μία λάμπα uv σε πορτατίφ γραφείου και με έναν χρονοδιακόπτη, κάνεις την δουλειά σου και δεν κάνεις καμία παρέμβαση στον χώρο.
 
Πόσα κλουβιά έχεις Γιώργο; Αν είναι ένα δύο, με μία λάμπα uv σε πορτατίφ γραφείου και με έναν χρονοδιακόπτη, κάνεις την δουλειά σου και δεν κάνεις καμία παρέμβαση στον χώρο.
Που βρίσκω την λάμπα;
Το κλουβί είναι όντως ένα.
 
Το έχω διαβάσει το άρθρο και δεν με βοήθησε για μια λάμπα που είπε ας πούμε η Μαρία.
Πως θα την βάλω; Που θα βρω λάμπα;
Νομίζω δεν υπάρχει λόγος για νέο θέμα, αφού μιλάμε για την πρόσληψη της D3 από τα πουλιά...
 
Back
Top