Συμπληρώματα Χορήγηση βιταμίνης D3 σε πουλιά

Που βρίσκω την λάμπα;
Έχει φέρει ο κ. Τζαβέγιο, στείλε του μήνυμα αν μπορεί να σου στείλει Θεσσαλονίκη. Κανα 20 ρι έχουν, τέτοιες θα πάρω κι εγώ με χοντρό βίδωμα είναι.
 
Έχει φέρει ο κ. Τζαβέγιο, στείλε του μήνυμα αν μπορεί να σου στείλει Θεσσαλονίκη. Κανα 20 ρι έχουν, τέτοιες θα πάρω κι εγώ με χοντρό βίδωμα είναι.
Σε μαγαζιά με ηλεκτρικά δεν υπάρχουν;
Κάποια πιο εύκολη δίοδος.. Ξέρετε είναι δύσκολο στην ηλικία μου όλο αυτό με την αποστολή και το πως θα πληρωθεί κτλ.
 
Πως θα την βάλω; Που θα βρω λάμπα;
Σε κάποιο πορτατίφ...
Που θα βρω λάμπα;
Έχει αρκετές ποιότητες και σε πολλές τιμές...
Μια αναζήτηση... και θα βρεις δεκάδες
Εγώ σου βάζω κάποιες αλλά σίγουρα πολλές θα τις βρεις κι εδώ στην Ελλάδα,
 
Μέσα σε ένα δωμάτιο σπιτιού, που τα πουλιά προσέχω, καθαρίζω και γενικά έχω την ευθύνη τους εγώ, ένα 14χρονο αγόρι, πως θα μπουν λάμπες UVA - UVB;
Το δωμάτιο αυτό είναι γραφείο, στο οποίο μπαίνουν σπάνια τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας μου.
Δεν έχει τον κατάλληλο εξοπλισμό για να μπουν οι λάμπες... και εκτός αυτού, δεν θα με αφήσουν και οι γονείς μου... Πως θα γεμίσω το γραφείο τους με λάμπες;
Κάποια λύση;
Δεν χρειάζεται να το γεμίσεις λάμπες. Αυτή εδώ είναι αρκετή αν μπορεί να τοποθετηθεί σε μια κοντινή σχετικά απόσταση και φυσικά αν δεν είναι απαγορευτική η τιμή της που πλησιάζει τα 40 ευρώ.
trixie-bird-lamp-uv-full-spectrum-23watt.jpg
 
Δεν χρειάζεται να το γεμίσεις λάμπες. Αυτή εδώ είναι αρκετή αν μπορεί να τοποθετηθεί σε μια κοντινή σχετικά απόσταση και φυσικά αν δεν είναι απαγορευτική η τιμή της που πλησιάζει τα 40 ευρώ.
trixie-bird-lamp-uv-full-spectrum-23watt.jpg
Κάποιο λινκ για να την δω ή να την παραγγείλω;
 
Εγώ να κάνω την ερώτηση μου. Γιατί το ζευγάρι το έχεις μέσα στο σπίτι σε ένα γραφείο και όχι έξω στον καθαρό αέρα και οξυγόνο; Δεν έχεις τον κατάλληλο εξωτερικό χώρο; :)
 
Εγώ να κάνω την ερώτηση μου. Γιατί το ζευγάρι το έχεις μέσα στο σπίτι σε ένα γραφείο και όχι έξω στον καθαρό αέρα και οξυγόνο; Δεν έχεις τον κατάλληλο εξωτερικό χώρο; :)
Είναι πολύ οι λόγοι.
Ο μόνος εξωτερικός χώρος που υπάρχει, είναι ένα μπαλκόνι το οποίο πιάνουν πολλά ρεύματα αέρα. Προστασία από αρπακτικά δεν υπάρχει και στο μέρος που μένω έχει πάρα πολλές καρακάξες, οι οποίες επισκέπτονται συχνά το μπαλκόνι αυτό. Εκτός αυτού, τα πουλάκια τα πήρα τον Σεπτέμβριο, αμέσως μετά την πτερόροια, την οποία πέρασαν μέσα σε αυτό το χώρο:
12916846_256146384718812_7968352403853958692_o.jpg

Δεν νομίζω πως ήταν έτοιμα για έξω στο μπαλκόνι, αφού γεννήθηκαν, μεγάλωσαν και πέρασαν την πρώτη τους πτερόροια εκεί μέσα...
 
Δεν νομίζω πως ήταν έτοιμα για έξω στο μπαλκόνι, αφού γεννήθηκαν, μεγάλωσαν και πέρασαν την πρώτη τους πτερόροια εκεί μέσα...
Ok! Τότε προσπάθησε να προσομοιώνεις τις συνθήκες που ζουν στο δωμάτιο, όσο το δυνατόν πιο κοντά στις συνθήκες της κάθε εποχής. :)
 
Ok! Τότε προσπάθησε να προσομοιώνεις τις συνθήκες που ζουν στο δωμάτιο, όσο το δυνατόν πιο κοντά στις συνθήκες της κάθε εποχής. :)
Προσπαθώ όσο μπορώ, αλλά η θηλυκά έχει ψιλοπυρώσει!
 
Προσπαθώ όσο μπορώ, αλλά η θηλυκά έχει ψιλοπυρώσει!
Να βλέπεις; Κάτι τέτοιο θα ήταν εξαιρετικά σπάνιο σε εξωτερικό χώρο. Δεν κατηγορώ εσένα, απλά προσοχή μην απορρυθμιστεί το βιολογικό ρολόι των καναρινιών μας και νομίζουν ότι περνάμε άλλη εποχή απ αυτή που όντως περνάμε. Μόνο προβλήματα θα ακολουθήσουν μετά. Κάθε εποχή είναι πολύτιμη και έχει τις χάρες της.
Σε τι θερμοκρασία είναι το κλουβί; Τι ώρα κοιμούνται και τι ώρα ξυπνάνε; Από διατροφή τι τους δίνεις;
 
Να βλέπεις; Κάτι τέτοιο θα ήταν εξαιρετικά σπάνιο σε εξωτερικό χώρο. Δεν κατηγορώ εσένα, απλά προσοχή μην απορρυθμιστεί το βιολογικό ρολόι των καναρινιών μας και νομίζουν ότι περνάμε άλλη εποχή απ αυτή που όντως περνάμε. Μόνο προβλήματα θα ακολουθήσουν μετά. Κάθε εποχή είναι πολύτιμη και έχει τις χάρες της.
Σε τι θερμοκρασία είναι το κλουβί; Τι ώρα κοιμούνται και τι ώρα ξυπνάνε; Από διατροφή τι τους δίνεις;
Η θερμοκρασία κυμαίνεται από 15 έως το πολύ 20 βαθμούς Κελσίου. Το κακό είναι το ότι επειδή συνήθως γυρίζουμε αργά στο σπίτι, τότε ανάβουμε καλοριφέρ κτλ. με αποτέλεσμα το βράδυ να έχει περίπου 18-19 ή 19-20, ενώ το πρωί-μεσημέρι είχε γύρω στους 15-16 ή 16-17.
Κοιμούνται κανονικά με το που σκοτεινιάζει, 17:15-17:30 και ξυπνούν με το πρώτο φως, γύρω στις 7:30 το πρωί.
Από διατροφη τους δίνω το μείγμα (το οποίο δεν έχω εμπλουτίσει με άλλους σπόρους) Manitoba Canary Best Premium, πλέον μια φορά ανά 10 μέρες λαχανικά-φρούτα, αυγοτροφή μια φορά στις 2-3 εβδομάδες και μόνο στον αρσενικό βάζω έξτρα σπόρους κάθε εβδομάδα. Γενικά τους έχω αρκετά λιτή διατροφή και ειδικά στην Θηλυκιά.
 
Από διατροφη τους δίνω το μείγμα (το οποίο δεν έχω εμπλουτίσει με άλλους σπόρους) Manitoba Canary Best Premium, πλέον μια φορά ανά 10 μέρες λαχανικά-φρούτα, αυγοτροφή μια φορά στις 2-3 εβδομάδες και μόνο στον αρσενικό βάζω έξτρα σπόρους κάθε εβδομάδα. Γενικά τους έχω αρκετά λιτή διατροφή και ειδικά στην Θηλυκιά.
Από διατροφή ίσως θα σου πρότεινα γι αυτή την περίοδο να αλλάξεις την τροφή. Γιατί αυτοί οι σπόροι όπως το λένε και το όνομα τους είναι Best Premium και γενικά πλούσια μείγμα. Αν έπαιρνες το απλό της Manitoba? Και επίσης δεν υπάρχει λόγος να δίνεις ακόμα εξτρα σπόρους. Εγώ για την περίοδο αυτή τους έχω κόψει εντελώς. :)

Η θερμοκρασία κυμαίνεται από 15 έως το πολύ 20 βαθμούς Κελσίου. Το κακό είναι το ότι επειδή συνήθως γυρίζουμε αργά στο σπίτι, τότε ανάβουμε καλοριφέρ κτλ. με αποτέλεσμα το βράδυ να έχει περίπου 18-19 ή 19-20, ενώ το πρωί-μεσημέρι είχε γύρω στους 15-16 ή 16-17.
Ναι δυστυχώς η θερμοκρασία είναι θερμοκρασία άνοιξης. Γι αυτό και το πύρωμα. Δεν υπάρχει άλλος χώρος εσωτερικός και πιο κρύος; Ή με κάποιον τρόπο η θερμοκρασία στο δωμάτιο αυτό να μην ξεπερνάει τους 15 βαθμούς;
 
Από διατροφή ίσως θα σου πρότεινα γι αυτή την περίοδο να αλλάξεις την τροφή...
Θα δω τι θα κάνω με το μείγμα. Γενικά πάντως είναι αρκετά απλό και με βόλευε γιατί το έπαιρνα πολύ φθηνό από την γειτονιά μου. Το μόνο συμπλήρωμα είναι αυτό το νέκταρ που έχει.
Τρόπος για να μην ανεβαίνει τόσο η θερμοκρασία, δεν υπάρχει. Ο χώρος αυτός είναι και κοντά στο σαλόνι, οπότε καταλαβαίνεις. Θα πρέπει να ξεπαγιασουμε εμείς για να πέσει η θερμοκρασία... Αυτήν την στιγμή έχει 17.6°c
 
Back
Top