Διατροφή Χορηγούμε κάρβουνο/καρβουνάκι & στα καναρίνια;

Εκηβόλος

PB Member
Εγγραφή
28 Αυγ 2016
Μηνύματα
743
Διαβάζουμε συνεχώς σε θέματα που αφορούν τους παπαγάλους ότι το κάρβουνο είναι ικανό να συμβάλει στην αποκατάσταση της υγείας των πτηνών.
Χορηγείται και στα καναρίνια;
Σημειώνονται και στα πτηνά αυτά τα ίδια αποτελέσματα;
 
Ναι Αλέξανδρε φυσικά κάνει και για τα καναρίνια.
Κάνει πολύ καλή δουλειά.
Έχει διάφορα καρβουνάκια..όπως τα παρακάτω που θα σου δείξω... Βοηθούν στην πέψη και στην απορρόφηση τοξινών...
14100524-150x150.webp actieve-houtskool-voorheen-bea-carbon-220g-150x150.webp HFGH-500x500-150x150.webp
εγώ αγόραζα το πρώτο, αλλά τώρα αγοράζω το τρίτο γιατί είναι 100% κάρβουνο.🙂
 
Ευχαριστώ Εύα.
Το έχεις εντάξει στο διαιτολόγιό τους ή τους το χορηγείς σε συγκεκριμένες περιπτώσεις;
 
Ευχαριστώ Εύα.
Το έχεις εντάξει στο διαιτολόγιό τους ή τους το χορηγείς σε συγκεκριμένες περιπτώσεις;
Στην αρχή το είχα μόνιμα μαζί με μίνεραλ, αλλά τώρα το βάζω δύο φορές την εβδομάδα...
 
Το εχω παραγγειλει κι εγω και το περιμενω. Εγω εχω παραγγειλει το δευτερο της φωτο. Ελπιζω να ειναι καλο!
 
Ναι αλλά με μέτρο γιατί προκαλεί αφυδάτωση. Το βάζεις μαζί με το γκριντ και καλό ειναι πριν να το 'κοσκινησεις' να φύγει η πολύ σκόνη γιατί είναι βλαβερή αν την αναπνευσουν.
 
Αληθεια; Δεν το ηξερα. Σ΄ευχαριστω παρα πολυ για την πληροφορια! 🙂 Να ρωτησω ομως κατι; Τι ειναι το γκριντ?👎
 
Αληθεια; Δεν το ηξερα. Σ΄ευχαριστω παρα πολυ για την πληροφορια! 🙂 Να ρωτησω ομως κατι; Τι ειναι το γκριντ?👎
Γκριτ και μινεραλ.images-1.webp
Είναι άμμος με όστρακα και κοχύλια...
Βοηθούν στη διατροφή τους, παίρνουν ασβέστιο απο αυτά και συγκεκριμένα τα γκριτ βοηθούν στο σχηματισμό του κελυφους των αυγών...
και τα δυο περιέχουν καρβουνακι μέσα...
 
Αχ Ευα σε ευχαριστω παρα πολυ! 🙂Θα το παραγγειλω αμεσως! Δηλαδη αυτο μαζι με λιγο καρβουνακι επιπλεον σε μια αυγοθηκη 2 φορες την εβδομαδα ειναι καλα;
 
Αχ Ευα σε ευχαριστω παρα πολυ! 🙂Θα το παραγγειλω αμεσως! Δηλαδη αυτο μαζι με λιγο καρβουνακι επιπλεον σε μια αυγοθηκη 2 φορες την εβδομαδα ειναι καλα;
Να είσαι καλά Κατερίνα!
Τα γκριτ και τα μινεραλ μπορείς να τα έχεις μόνιμα... Εγώ μόνιμα τα έχω στα κλουβιά... Και δυο φορές την εβδομάδα βάζω και το καρβουνακι όπως είπα παραπάνω.🙂
 
Το grit δεν έχει απαραίτητα τριμμένα όστρακα αλλα ούτε και ταυτίζεται με αυτό που λέμε Minerals.
Συγκεκριμένα υπάρχουν ξεχωριστά προιόντα στην αγορά με την κάθε μια ονομασία.
Υπάρχει μια γενική αοριστία επι του θέματος οπότε η επιλογή γίνεται άμεσα απο έστω και ένα υλικό που έχει το κάθε προιόν και αφορά τον καταναλωτή καθώς και απο την κοκκομετρία του υλικού. Γενικά εκτός απο τον ζεόλιθο αποφεύγουμε την άμμο, δηλαδή κάθε τι ψιλοκομμένο.
Ενα προιόν grit για να έχει έστω ασβέστιο, πρέπει να το αναγράφει,όπως υπάρχουν και Minerals που δεν έχουν ασβέστιο.
Ο λόγος ύπαρξης καθαρού grit είναι κυρίως ψυχολογικός. Μαζί με όστρακα ή ιχνοστοιχεία προσφέρει κάτι παραπάνω προφανώς. Διατροφικά ξέρουμε οτι δεν βοηθά στην πέψη αλλα αγνοούμε γιατί το καταναλώνουν τα πτηνά μας.
Βασικά θέματα για την κατανόηση του ζητήματος είναι τα εξής:
https://community.petbirds.gr/threads/grit-minerals-Όστρακα.6554/
https://community.petbirds.gr/threads/Χρειάζονται-το-grit-τα-καναρίνια-και-γιατί.22787/

Το grit είναι βαθιά ριζωμένο στην κουλτούρα που έχουμε αναπτύξει εδώ και αιώνες για την διαβίωση των πτηνών μας.
Ενδεχομένως δηλαδή να είναι απλά μια αγκύλωση απο τις πολλές που μας βαραίνουν.
Εδω σε διαφήμιση του 1935
88821-6354068Bk.jpg

πηγή birds2u.info/london_fancy_canary.htm
 
Συνεπώς:
1. Να προσφέρουμε καρβουνάκι μεμονωμένο ή σε συνδυασμό με τα διάφορα αλλά που αποτελούν συστατικά του grit (έχοντας κατά νου τα καναρίνια);
Ή
2. Να αποφεύγουμε αυτού του είδους τα σκευάσματα γενικοτερα;
 
Θα έλεγα να μην συγχέουμε την δουλειά που κάνει το καρβουνάκι ή ο ζεόλιθος με το γκριτ. Είναι διαφορετικές οι χρήσεις τους. Για τα δύο πρώτα είμαι φανατικά, υπέρ και για το τρίτο επιφυλακτικά, κατά.
Προσωπικά σε ξεχωριστό κυπελλάκι έχω ζεόλιθο σε πολύ μικρή ποσότητα και μερικούς σπόρους καρβουνάκι, πάντα μέσα στο κλουβί, τα οποία αν δεν καταναλωθούν τα αναννεώνω από καιρού εις καιρόν.
Ο λόγος είναι για να έχουν τα πουλιά μου έναν διαθέσιμο αντίδοτο αν προκύψουν από απλές δυσπεψίες ή τοξικώσεις που μπορεί να προέλθουν από χίλιους όσους λόγους, όπως είναι πχ κάποιος χαλασμένος σπόρος, κάποιο μη εμφανώς ακατάλληλο χορταρικό ή κάτι άλλο απρόβλεπτο.
Δεν ξέρω αν είναι "κόλλημά" μου αλλά θεωρώ ανεπίτρεπτο να τα έχω στο κλουβί χωρίς δυνατότητα να προσφύγουν να πάρουν μια "ασπιρίνη" αν δεν νιώθουν καλά.
Τώρα για το γκριτ, ολοκληρώθηκε αναλυτικά από τον Δημήτρη, με τον οποίο συμφωνώ απόλυτα.
 
Να ανοιξουμε καινουριο θεμα για το γκριτ; Διαβαζω και ξαναδιαβαζω παλαιοτερα αρθρα εδω μεσα και δεν ξερω τι να κανω τελικα.. Καλο ειναι; Κακο ειναι;Εχω μπερδευτει τοσο πολυ...👎
 
Να ανοιξουμε καινουριο θεμα για το γκριτ?
Δε χρειάζεται να ανοίξεις καινούργιο θέμα Κατερίνα. Υπάρχει ήδη https://community.petbirds.gr/threads/Χρειάζονται-το-grit-τα-καναρίνια-και-γιατί.22787/ . Στο ανέφερε και ο Δημήτρης @Deukalion παραπάνω.
Για ότι απορία έχεις τη θέτεις εκεί.
 
Back
Top