Διατροφή Χρήση Μουρουνέλαιου

kavalierost

PB Member
Εγγραφή
6 Ιουλ 2006
Μηνύματα
141
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα

Θα ήθελα να ρωτήσω για την χρήση του μουρουνέλαιου στην αυγοτροφή, ως συμπλήρωμα.
Γνωρίζω για τις ευεργετικές του ιδιότητες απλά θέλω να μάθω από κάποιον πιθανόν χρήστη δοσολογία και κάθε πότε το βάζουμε.
Επίσης να διευκρινίσω ότι χρησιμοποιώ πατέ αυγοτροφή, άρα δεν βάζω πρόσθετη υγρασία μέσα.
Αυτό το λέω, διότι ρωτώντας σε φαρμακείο βρήκα μουρουνέλαιο σε μορφή σιροπιού με γεύση πορτοκάλι, απλά θεωρώ δύσκολο το ομοιόμορφο ανακάτεμα στην αυγοτροφή μου.
Επίσης, βρήκα και την αρχική του μορφή που είναι πιο αραιή, αλλά σαφώς μυρίζει πιο έντονα.
 
Αντί για μουρουνέλαιο θα σου πρότεινα ελαιόλαδο πλούσιο σε Β-12 που μου σύστησε και η πτηνίατρός μου. Τους δίνω λίγο πάνω στο αυγό που τους βάζω.
 
Μιλάμε για τελείως διαφορετικά προιόντα φίλε μου.
Η χρήση του μουρουναίλεου είναι αποκλειστικά και μόνο για την σωματοδομή.
 
Ειχα διαβασει στο βιβλιο του ΒΛΑΤΙΣΛΑΒ ΣΒΙΕΖΥ οτι μπορουμε να δινουμε στα πουλια μερικες σταγονες μουρουνολαδο στην αυγοτροφη. Εγω το κανω 4 χρονια τωρα αλλα φτιαχνω δικια μου αυγοτροφη και βαζω 15 σταγονες για καθε 300 περιπου γραμμαρια αυγοτροφης. Δεν ξερω ποσο καλο κανει αλλα σιγουρα δεν κανει κακο, αποδειξη οτι οι απωλειες σε καναρινια ειναι σχεδον μηδενικες. Το μουρουνολαδο που βαζω το παιρνω απο φαρμακειο και κανει 8 ευρω μυριζει εντονα αλλα αυτο δεν ενοχλησε ποτε τα πουλια ουτε καν την πρωτη φορα.
 
Back
Top