Φροντίδα Χρήση ή όχι σχάρας στον πάτο των κλουβιών;

andreasrodos

PB Member
Εγγραφή
21 Απρ 2006
Μηνύματα
466
Πόλη
Ρόδος
Θα ενδιέφερε πιστεύω πολλούς από εμάς και εμένα προσωπικά να κουβεντιάσουμε την χρήση ή όχι σχάρας στον πάτο των κλουβιών.
Αιτία ή καλύτερα αφορμή για αυτό το post μου υπήρξε μια λογομαχία σε ήπιο τόνο με έναν φίλο που επέμενε ότι δεν είναι αναγκαία η χρήση της.
Προσωπικά πιστεύω πως ο μοναδικός λόγος που οδηγεί ορισμένους στη μη χρήση της είναι μόνο η τεμπελιά λόγω του τριψίματος.
 
Εγώ θέλω την σχάρα γιατί μονάχα έτσι μπορείς να είσαι σίγουρος ότι τα πουλιά δεν έρχονται σε επαφή με τα περιτώματα τους. Κάθε άλλη λύση πιστεύω πως είναι ημίμετρο όσον αφορά τη σχέση κουτσουλιές-ασθένειες.
Όσο για την καθαριότητα, το να τις τρίβεις κάθε μια βδομάδα δεν είναι και τόσο βάρος.. Έτσι και αλλιώς μάλλον όλοι μας το ΣΚ έχουμε ελεύθερο χρόνο που μας μένει για να φροντίσουμε τα πουλιά όπως θέλουμε και επιθυμούμε...
 
Ειδικά Βαγγέλη αν είναι βαμμένες με ηλεκτροστατική βαφή λερώνουν δυσκολότερα και καθαρίζουν πανεύκολα!
 
συμφωνω με τα παιδια και θα πω οτι οταν θες υγιει πουλια πρεπει να εχε4ις σχαρα, σε καμια περιπτωση δεν πρεπει, ειδικα τα αγριπουλια, να ερχονται σε επαφη με τα περριτωματα
 
Φίλε Ανδρέα αν και προσωπικά είχαμε συζητήσει για λίγο στο ότι αφορά το θέμα της σχάρας θέλω να εκφράσω και από εδώ την άποψη μου πως πρέπει να υπάρχει και πιο πολύ για λόγους υγιεινής. Εάν δεν υπάρχει η σχάρα που μπορούμε να την φανταστούμε σαν κόσκινο οι μικροί μας φίλοι θα πατούσαν συνέχεια στις κουτσουλιές τους και αυτό είναι κίνδυνος μικροβίων. Προσωπικά προτιμώ τα κλουβιά με σχάρα και στο ταψάκι ειδικά επεξεργασμένο τριμμένο άμμο η χαλίκι, που βοηθούν και στην απορρόφηση ακόμα και των οσμών!
 
-Μεγάλη πονεμένη ιστορία,ώρες κουβέντας
και αντιγνωμιών και τελικά ο καθένας
κάνει κατά βούλησην.
Κι' εγώ κλείνω υπέρ της σκάρας αλλά με προυποθέσεις.
Σκάρες βαμένες ηλεκτροστατικά(οπως λέει ο Αντρέας)
δεν έχουν καμμιά σχέση με τις συρμάτινες. Με ένα ελαφρό πέρασμα
χλυαρού σαπουνόνερου,ΚΑΘΑΡΙΣΕΣ.

-Αλλά συμμερίζομαι και όσους λένε, οτι
σχάρα που δεν καθαρίζεται τακτικά,
είναι πολύ χειρότερη για τα πόδια των πουλιών
απο σκέτο πάτο-συρτάρι με αντικοκκιδιακό επίστρωμα.
 
σχάρα που δεν καθαρίζεται τακτικά,
είναι πολύ χειρότερη για τα πόδια των πουλιών
απο σκέτο πάτο-συρτάρι με αντικοκκιδιακό επίστρωμα.

Αυτοί που ακολουθούν τέτοιες τακτικές υγιεινής-καθαριότητας πιστεύω
πως πρέπει να θεωρούνται εκτός συναγωνισμού. Θεωρώ σωστό να
ακουστούν όλες οι απόψεις αλλά σε σωστή και "καθαρή" βάση.
 
Λοιπόν, εγώ στις ζευγαρώστρες (κλειστού τύπου) δεν χρησιμοποιώ σχάρα. Έχω μόνο το πλαστικό συρτάρι το οποίο περιέχει το υπόστρωμα υγιεινής. Αυτήν την περίοδο χρησιμοποιώ ψιλοκομένη οξιά μεσαίου μεγέθους την οποία σκεφτόμουν να αντικαταστήσω όταν τελειώσει με αντικοκκιδιακό χαλικάκι.

Κατά το παρελθόν και οι ζευγαρώστρες (απλές) αλλά και τα μονά κλουβιά είχαν σχάρα και από κάτω έμπαινε το υπόστρωμα.

Έχω παρατηρήσει ότι και στις δύο περιπτώσεις, τα πουλιά έχουν τη δυνατότητα να σκαλίζουν κάτω. Επίσης δεν είχα κάποια απώλεια ή ασθένεια από το Σεπτέμβριο που χρησιμοποιώ τις νέες ζευγαρώστρες. Τα στοιχεία αυτά δεν είναι φυσικά απόλυτα, αλλά δε μου δίνουν και τη δυνατότητα να κλίνω υπέρ της μιας ή της άλλης περίπτωσης.
 
Έχω παρατηρήσει ότι και στις δύο περιπτώσεις, τα πουλιά έχουν τη δυνατότητα να σκαλίζουν κάτω.

Σταύρο αυτό εξαρτάται από την ζευγαρώστρα και τον πάτο της.
Αν το συρτάρι του πάτου είναι ψηλό (3-5 cm περίπου) τότε ούτε
οι καρδερίνες δεν φτάνουν. Νέου τύπου κλειστές ζευγαρώστρες
διαθέτουν τέτοια συρτάρια. Εννοείτε βέβαια πως το εκάστοτε
υπόστρωμα που χρησιμοποιούμε δεν υπερβαίνει η στρώση του
το 1cm περίπου.
 
Έτσι είναι Ανδρέα…

Τα δικά μου έφταναν κάτω τότε που χρησιμοποιούσα ζευγαρώστρες "κινέζικου τύπου" και συγκεκριμένα της εταιρίας Ντόναλντ. Τώρα πια χρησιμοποιώ "κλειστού τύπου" με πλαστικά συρτάρια της Graff και βάθος όμοιο με αυτό που αναφέρεις.

Την κατασκευή τους ανέλαβα ο ίδιος χρησιμοποιώντας μόνο τη μελαμίνη, τις προσόψεις και τα συρτάρια ως τυποποιημένα υλικά. Δεν γνώριζα τότε, ούτε και τώρα αν υπάρχει έτοιμη σχάρα σε αυτές τις διαστάσεις και προτίμησα να μη χρησιμοποιήσω καθόλου από το να χρησιμοποιήσω κουνελόσυρμα.

Μέχρι στιγμής δεν φαίνεται να υπάρχει κάποιο πρόβλημα αλλά νομίζω πως θα μπορέσω να βγάλω ασφαλέστερα συμπεράσματα με τη συμπλήρωση ενός χρόνου τουλάχιστον.
 

Συνημμένα

  • zevgarostra.webp
    zevgarostra.webp
    6 KB · Προβολές: 464
Καλημέρα

όταν ξεκίνησα με την εκτροφή είμουν υπέρ της σχάρας για καθαρά θεωρητικούς λόγους. Την επόμενη χρονιά σε μερικά κλουβία την έβγαλα γιατί ήταν από κουνελόσυρμα και είχε σκουριάσει. Βλέποντας όμως φίλο εκτροφέα στην περιοχή μου να έχει όλα αυτά τα χρόνια σχάρα και να έχει λιγότερα εώς καθόλου προβλήματα, φέτος θα βάλω σε όλα τα κλουβιά ξανά σχάρα αλλά όχι από κουνελόσυρμα.
΄
Λέω λοιπόν ναι στην σχάρα αλλά με προυποθέσεις.
 
Έτσι είναι Σάκη!
Προσωπικά έδωσα παραγγελία στην Αθήνα σε συνεργάτη
της μεταφορικής που δουλεύω για σχάρες στις διαστάσεις
που θέλω και ηλεκτροστατικά βαμμένες. Μπορεί να μου
στοίχισαν κάτι παραπάνω αλλά άξιζε τον κόπο. Για παράδειγμα
10 σχάρες που ήθελαν και μούλιασμα και υπερβολικό τρίψιμο
μου έπαιρναν περίπου 45 λεπτά.Άσε που οι συρμάτινες με τον
καιρό φθείρονται και γίνονται ανθυγιεινές. Τις ίδιες 10 ηλεκτροστατικές
χρειάζομαι 10-15 λεπτά το πολύ, γίνονται "λαμπίκο", δεν φθείρονται
και είναι άκρως υγιεινές.
 
Ανδρέα καλημέρα.
Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα κάτι τέτοιο - για να ξεφύγω από το κουνελόσυρμα - που και καλά ευθυγραμμισμένο δεν είναι και δεν πατάει καλά στους οδηγούς του, σε παρακαλώ ανα θέλεις δώσε μου περισσότερες πληροφορίες με pm.
Έχω 24 σχάρες 44χ41 μέσω όρο διαστάσεων περίπου.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Ανδρέα, εσύ δεν κάνω λάθος έχεις ζευγαρώστρες ίδιου τύπου με τις δικές μου, αλλά τις "έτοιμες"; Έχουν αυτές υποδοχή για σχάρα ή έχεις φτιάξει κάποια πατέντα για να τις προσαρμόσεις;
 
Σταύρο οι συγκεκριμένες που αναφέρεις έχουν μια "πατούρα"
ακριβώς πάνω από το συρτάρι για να μην πέφτουν σκουπίδια
στις χαραμάδες που δημιουργούνται. Πάνω σε αυτήν "συρταρώνει"
η φτιαχτή σχάρα.Απλά πρέπει με μια ψιλή σέγα να φτιάξεις την είσοδο
της. Να "φας" δηλαδή λίγο το μπροστινό μέρος του βακελίτη.
 
εγω χρησιμοποιω κοινες ζευγαρωστρες και εχω κανει το εξης
κρεμασα το ενα κλουβι κατω απο το αλλο με βγαλμενο το ταψακι το οποιο ακουμπα στο απο κατω κλουβι και με αποσταση 1 εκατοστο απο τη σιτα του πατου του κλουβιου με αποτελεσμα να μην εχουν επαφη με τα περιτωματα τα πουλια και να μην γεμιζει το κλουβι με το υλικο της φωλιας που το πετανε
δεν στρεσαρω τα πουλια με αυτο τον τροπο γιατι δεν χρειαζεται ιδιαιτερη διαδικασια και χρονο στο να αλλαξω το χαρτι στο ταψακι το κανω καθε 2η μερα και ειναι πεντακαθαρα
για το τελευταιο κλουβι κατω-κατω βιδωσα 2 σιδερογωνιες ωστε να ακουμπα και το τελευταιο ταψακι
εχω 3 σειρες καθ' υψος και μεταξυ τους στα ενδιαμεσα εχω βιδωσει πλεξι-γλας βαμενο ωστε να μην βλεπει το ενα ζευγαρι το αλλο
 
Επισης μπορουμε να σηκωνουμε πιο ψηλα τη σχαρα και να τη δενουμε με συρματακι, ετσι δε θα ειναι σε αμεση επαφη με τα περιττωματα, αυξανουμε δηλαδη το κενο μεταξυ σχαρας και πατου:)🙄
 
Kαι πάνω που ετοιμαζόμουν να ανοίξω νέο τόπικ, διάβασα το συγκεκριμένο.
Όταν αγόρασα κλουβί, παρατήρησα όταν γύρισα σπίτι πως έλειπε η σχάρα από κάτω. Αυτό το καθιστούσε δύσκολο όπως σκέφτηκα, να καθαρίζω καθώς υπήρχε κίνδυνος να φύγει το πουλάκι την ώρα που έβγαζα τον πάτο..
Πήγα λοιπόν στο pet shop που το αγόρασα και μου είπαν πως καλύτερα που δεν έχει ώστε να μη γεμίζει κουτσουλιές..
Να μη τα πολυλογώ, το κράτησα το κλουβί αλλά θέλει πολύ προσοχή για να μην την "κοπανήσει" ο φτερωτός μου φίλος. Απλώς είχα την απορία (γιατί μια ζωή όσα κλουβιά είχα είχαν σχάρα) τελικά ποιό ειναι πιο καλό κλουβι; Με σχάρα ή χωρίς;
 
Φύκια για μεταξωτές κορδέλες σου πούλησε ο... ΜΠΙΠ.
Ακόμα και σ' αυτά που δεν έχουν πλέγμα στον πάτο
(και είναι ελάχιστα),
υπάρχει υποδοχή για συρόμενο πάτο-σκάρα, αφαιρούμενο.
 
σε μεγαλο κλουβι για παπαγαλο που δεν εχει σχαρα τι μπορω να βαλω;
λεω κατι σε κουνελοσυρμα, κατι τετοιο. Να παρω ενα κομματι και να το πιασω με συρμα γυρω γυρω.
καμια ιδεα;
 
Back
Top