Φροντίδα Χρήση ποτίστρας ως ταΐστρα;

petros3110

PB New Member
Εγγραφή
24 Σεπ 2022
Μηνύματα
62
Πόλη
Axarnai
Έχει δοκιμάσει κανείς να χρησιμοποιήσει ποτίστρα για τάίστρα? Ποιό το συμπέρασμά του?
Η σκέψη αυτή προέκυψε μετά την έλλειψη δυό καναρινιών μου μπαίνοντας και φρακάροντας σε ταίστρα . Σπάνιο φαινόμενο μεν αλλά είμαι παθών δε! Επίσης στις ταίστρες οικονομίας κυκλοφορεί μοντέλο (δυσεύρετο βέβαια) που η υποδοχή για την επιλογή των σπόρων για το πουλί παραπέμπει σε ποτίστρα. Επίσης λειτουργεί κ ως οικονομίας μιας και δεν προσφέρει ιδιαίτερο δικαίωμα επιλογής σπόρων όπως μια συνήθης ταίστρα. Κάθε άποψη δεκτή.
[automerge]1667478036[/automerge]
Εδώ και μια βδομάδα κάνω δοκιμή και προς το παρόν δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα.
 
@petros3110 τα καναρίνια κόλλησαν στις ταιστρες είτε γιατί δεν τις γεμίζεις ποτέ είτε γιατί δεν τις καθαρίζεις συχνά και είχαν μείνει λίγα σπόρια κάτω, ή τα καναρίνια ήταν πολύ μωρά. Το έχω δοκιμάσει αυτό με την ποτίστρα σε μπατζι παπαγαλάκια και δεν με βόλεψε οι φλούδες έμεναν πάνω στην υποδοχή και δεν είχε πολύ σωστή ροή
 
@meniam το ότι δεν τις γέμιζα φουλ είναι αλήθεια όχι όμως ότι δεν τις καθάριζα. Δεν τις γέμιζα γιατί δεν χρειάζεται και συνεχώς έψαχναν και έτρωγαν μόνο λιπαρές τροφές και ειδικά καναβούρι. Επίσης από τα δύο μονο το ένα ηταν μικρό. Μην σου τύχει! Μέχρι τώρα τα σπόρια τα σπάνε εκτός της ποτίστρας. Δεν συμβαίνει ότι στα μπάτζι σου. Οι ποτίστρες που χρησιμοποιώ είναι διακοσάρες για την τροφή και κατοστάρα για τα μπριτ.
 
@petros3110 λάθος η χρήση τους δεν είναι! Αν δεν αφήνουν τις φλούδες μέσα και βολεύει δεν υπάρχει κανένα θέμα τα καναρίνια η αλήθεια είναι πως είναι πολύ καθαρά πουλάκια. Εγώ έχω και ένα άδειο μπολακι μέσα στο κλουβί και τις περισσότερες φλούδες τις βάζουν εκεί μέσα
 
Θέλω να επισημάνω πως τα "ατυχήματα " συνέβησαν σε εξωτερικές ταίστρες.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@Tony Forpus όχι γιατί?
[automerge]1667498148[/automerge]
Εφόσον υπάρχει και οικονομίας που "δουλεύει" με τον ίδιο τρόπο...
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@petros3110 καλησπερα.Ειναι σχεδιασμενη να μην εμποδιζει την σωστη ροη των αναλογων σπορων προς καταναλωση και εχει κεκλιμενα επιπεδα εσωτερικα εκτιμω

Του νερου ειναι αντιστοιχα σχεδιασμενη για ομαλη ροη νερου αρα τα ανοιγματα της και η κληση στο πλαστικο κατω μερος ειναι πρακτικα ανυπαρκτη γιατι δεν χρειαζεται στο υγρο. Δεν σημαινει οτι κολλανε οι σποροι ή καποιοι απο αυτους παντα .Αλλα δεν χρειαζεται να ρισκαρει καποιος ποτε θα του κατσει η στραβη . Αν σε εχει βολεψει τοσο η ποτιστρα και τα βλεπεις πολλες φορες την μερα χωρις να αφαιρεις το σκευος εσυ αποφασιζεις στην τελικη.Κανεις αλλος

Ενα αλλο θεμα ειναι ισως η σπαταλη γιατι στου νερου με καθε ραμφισμα να διωξει οτι δεν θελει εξορισμου θα πεσει κατω.

θα μπορουσες να χρησιμοποιεις και αυγοθηκη και να εχεις και αμεσο ελεγχο στον ρυθμο της καταναλωσης αλλα θελει καθημερινη ενασχοληση και συνεχη ελεγχο. Αν δεν προλαβαινεις λογω υποχρεωσεων τοτε μην το ρισκαρεις με την αυγοθηκη σε καμια περιπτωση
[automerge]1667499167[/automerge]
@petros3110 Εσυ εννοεις κατι τετοιο που ομοιαζει του νερου?

[automerge]1667499256[/automerge]
 
@φιλομαθης ναι.
[automerge]1667501834[/automerge]
@petros3110

εγω αναφερομαι σε κατι τετοιο
Σε αυτές εκτιμώ πως είναι ολόκληρη περιπέτεια για να φάει το ζωντανό. Στρίβει χώνεται κλπ....
 
  • Συμφωνώ
Αντιδράσεις: ianos
Screenshot_2022-11-03-22-37-51-814_com.android.chrome.jpgScreenshot_2022-11-03-22-38-17-104_com.android.chrome.jpgScreenshot_2022-11-03-22-38-29-001_com.android.chrome.jpg
Υπαρχουν και αυτες.λιγο τσιμπημενες στην τιμη αλλα δεν υπαρχει ο φοβος να μπει μεσα το πουλι.εγω εχω παρει καποιες εσωτερικες για την αυγοτροφη (της 3ης φωτο)..εχουν πολυ καλη στηριξη και ευκολες στο καθαρισμα.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Παρατήρησα ότι ένας κάναρος αδειάζει αρκετά συχνά το χείλος της ποτίστρας για να βρει το σπόρο που θέλει! Οπότε αρκετά σπόρια κάτω! Ο τσόγλανος!
Πολύ καλή πρόταση αυτή με τις ταΐστρες τουλίπα, ψήνομαι. Δείχνουν πως αποτρέπουν το να μπουν μέσα στην ταΐστρα.
 
Παρατήρησα ότι ένας κάναρος αδειάζει αρκετά συχνά το χείλος της ποτίστρας για να βρει το σπόρο που θέλει! Οπότε αρκετά σπόρια κάτω
Καλημερα.Σε αυτο ακριβως αναφερομουν.Απλα στην ταιστρα καποιοι απο τους σπορους που μετακινει με το ραμφος του για να βρει αυτο που θελει λογω των τοιχωματων δεν πεφτουν κατω αλλα μενουν μεσα στην ταιστρα. στην ποτιστρα -πατεντα ειναι 100% οτι θα πεσουν κατω.
Οι επιλογες ειναι πραγματικα παρα πολλες.και αυτου του τυπου που προτεινε ο @Tony Forpus πρεπει να εχει τεραστιο μεριδιο αγορας στις οικονομιας.
παντως δεν φταει αυτο που διαλεγει τους σπορους και στην φυση διαλεγουν τα πουλια.Με τα δικα τους κριτηρια και αισθητηρια. Ακομα και οπτικα δεν αντιλαμβανονται τον κοσμο οπως εμεις ουτε γευστικα βεβαια 😀
 
Σε σχέση με το αρχικό σου ερώτημα:
έχω τέτοιες ταΐστρες / ποτίστρες ώστε να βάζω συμπληρώματα τροφής, π.χ. κάποιους έξτρα σπόρους, και περιστρέφοντας το άνω τμήμα απλά ρυθμίζω κάπως τη ροή των σπόρων.
 
Ποια η διαφορά με μια αυγοθήκη; Δηλαδή για σπόρους κέρασμα , δεν είναι καλύτερη η αυγοθήκη; Αυτό που θα ήθελα να βρω εγώ είναι ταίστρα που ξεχωρίζουν τους σπόρους από τα φλύδια. Δεν ξέρω εάν της οικονομίας έχουν αυτό το χαρακτηριστικό.
 
Αυτήν την πατέντα πώς τη βλέπετε?
Πλέον δεν νομίζω να μπορεί να μπει κανάρι μέσα.
[automerge]1667582790[/automerge]
Τρύπες έκανα, στη μέση και από τα πλάγια της ταΐστρας και πέρασα σφιχτά καλαμάκι σουβλακιού
 

Συνημμένα

  • IMG20221104190429_00~2.webp
    IMG20221104190429_00~2.webp
    87,5 KB · Προβολές: 26
  • IMG20221104190417_00~2.webp
    IMG20221104190417_00~2.webp
    130,8 KB · Προβολές: 26
Τελευταία επεξεργασία:
Ταίστρα οικονομίας. Δεν έχω εγώ αλλά δεν προβληματίστηκα γιατί δεν μπήκε στην ταίστρα το καναρίνι μου. Αλλά εσύ που πρέπει να το προσέξεις το μόνο που σκέφτομαι είναι ταίστρες οικονομίας.
[automerge]1667585714[/automerge]
Σε ένα θέμα που δυστυχώς το καναρίνι μπήκε στην ταίστρα κ πέθανε, έγινε συζήτηση για τις ταίστρες. Δες την.
Ο κος Μάκης πρότεινε αυτή.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@MARY58 γιατί πρέπει να το προσέξω μόνο εγώ? Απλώς δυστυχώς συμβαίνει κ στο παρελθόν μου έχει συμβεί 2 φορές. Τώρα έχω 2 αρσενικά φυσικά το καθένα στο κλουβί του. Θεωρώ πως με μια οικονομίας στο καθένα κ θα τα ταλαιπωρώ για να φάνε (σε κάποιες απ'αυτές πρέπει να στρίβουν και να σκύβουν) και παράλληλα πόση τροφή να βάλεις για ένα καναρίνι και να μην χαλάσει. Επίσης πρέπει να καταργηθεί πόρτα κλουβιού ή αχρηστευτεί πόρτα ταΐστρας.
Για αυτούς τους λόγους ίσως βολεύει η τουλίπα στην περίπτωση μου πάντα.
 
Back
Top