Ασθένειες Χρήση του Elector για την καταπολέμηση της κόκκινης ψείρας στα πτηνά

Το Elector είναι ένα σχετικά νέο προϊόν για την καταπολέμηση της ψείρας που ακόμη δεν έχει έρθει στη χώρα μας. Η δραστική ουσία του Elector είναι το spinosad (σπινοσάντ).

Φιαλίδιο Elector
Το spinosad είναι ένα ευρέως χρησιμοποιούμενο εντομοκτόνο στη γεωργία, που εδώ και μερικά χρόνια χρησιμοποιείται και στα ζώα. Υπάρχει ως δραστική ουσία και σε χάπι για την καταπολέμηση των εκτοπαρασίτων στα κατοικίδια ζώα (σκύλους, γάτες κλπ.).

Το Elector ως προϊόν έχει πατενταριστεί από τους Άγγλους παρασκευαστές του και στοχεύει αποκλειστικά στην καταπολέμηση της κόκκινης ψείρας. Ο τρόπος δράσης του φαρμάκου είναι εντελώς διαφορετικός από τα συνηθισμένα εντομοκτόνα που στοχεύουν είτε στο αναπνευστικό των παρασίτων, είτε στο γαστρεντερικό, είτε στην καταπολέμησή τους μέσα από το αίμα των ζώων.

Το Elector στοχεύει αποκλειστικά τους νευρώνες των εντόμων - παρασίτων, παραλύοντας το, με αποτέλεσμα να καταλήγουν αρκετές ώρες μετά την επαφή του με το φάρμακο. Αυτός ο τρόπος δράσης κάνει το να Elector ξεχωρίζει από τα υπόλοιπα, μιας και δεν αναμένεται καμία "προσαρμογή" του οργανισμού των παρασίτων και καμία μελλοντική αύξηση της ανθεκτικότητάς τους σ' αυτό, όπως γίνεται με τα συνηθισμένα εντομοκτόνα.

Η ιδιαιτερότητα αυτή στον τρόπος δράσης του φαρμάκου, το κάνει κατάλληλο για άμεση χρήση σε κάθε περίοδο ή φάση της εκτροφής, χωρίς να παρουσιάζεται ανάγκη μετακίνησης των πτηνών, απομάκρυνσης των τροφών ή των άλλων σκευών που βρίσκονται μέσα στους κλωβούς.

Μάλιστα, το φάρμακο παρουσιάζεται απόλυτα ασφαλές για τα πουλιά ακόμη κι αν αυτά βρίσκονται με φωλιές, με αυγά ή νεοσσούς, σε γαλουχία κλπ, αφού προσκολλάται μόνο στους υποδοχείς των νευρώνων των εντόμων που καταπολεμά και όχι στα υπόλοιπα ζώα, πτηνά και θηλαστικά τα οποία αφήνει εντελώς ανεπηρέαστα.

Το εκτροφείο πριν από τον ψεκασμό του elector

Το Elector προσβάλει το DNA της κόκκινης ψείρας, αφήνοντας ανεπηρέαστη κάθε άλλη μορφή ζωής. Σύμφωνα μάλιστα με τον παρασκευαστή του, είναι τόσο ασφαλές που μπορεί να επιτραπεί και ανθρώπινη κατανάλωση των αυγών ή των πτηνών, αν χρησιμοποιηθεί σε ορνιθοτροφεία.

Εφαρμογή του Elector σε εκτροφή καναρινιών​

Χρησιμοποιήσαμε το Elector σε εκτροφή καναρινιών ενός φίλου, με σοβαρότατα προβλήματα από κόκκινη ψείρα. Έτσι, μου δόθηκε η ευκαιρία για δοκιμή του φαρμάκου στην πράξη και την εξαγωγή συμπερασμάτων από τη χρήση του.

Ψεκασμός του Elector στα πουλιά για την καταπολέμηση της κόκκινης ψείρας

Το δύσκολο για την περίπτωση του Elector είναι να βρεθεί τρόπος προμήθειάς του, μια και όπως έγραψα δεν υπάρχει λιανική διάθεση στη χώρα μας. Σε μένα ήρθε μέσω φίλου, απ’ ευθείας από την κτηνιατρική κλινική Trigenio που βρίσκεται στην Nijlen του Βελγίου, συστημένο ως κατάλληλο για την περίπτωση φάρμακο από τον http://www.trigenio.be/portfolio-view/peter-couttee/.

Αφού επιτέλους έφτασε στα χέρια μου, δοκιμάστηκε σε τρεις διαφορετικές εκτροφές καναρινιών.
Η μία με το σοβαρότερο πρόβλημα βρίσκεται σε χωριό κοντά στο Βόλο, όπου κυριολεκτικά μαστίζεται από την κόκκινη ψείρα που εμφανίζεται σε μεγάλους αριθμούς εξ αιτίας κυρίως της συνύπαρξης του εκτροφείου καναρινιών με γειτνιάζοντες "ανοιχτούς" ορνιθώνες.

Η δεύτερη εκτροφή είχε μικρότερο πρόβλημα, που μπορούμε να το χαρακτηρίσουμε ως "συνηθισμένο" και στην τρίτη, τη δική μου, χρησιμοποιήθηκε ως μέτρο πρόληψης κατά της κόκκινης ψείρας, μιας και έχω πολλά χρόνια να δω στο χώρο μου αυτό το παράσιτο. Εύχομαι μάλιστα και παρακαλώ να μην το δω ποτέ.

Δοσολογία του Elector​

Η δοσολογία του Elector είναι 5ml ανά λίτρο νερού ενώ η αραίωσή του έγινε ακολουθώντας πιστά τις οδηγίες του παρασκευαστή, αρχικά σε μισογεμάτο δοχείο με νερό. Αφού αναδεύτηκε πολύ καλά και διαλύθηκε το φάρμακο, συμπληρώθηκε με την υπόλοιπη προβλεπόμενη ποσότητα νερού.

Στη συνέχεια ψεκάστηκε κάθε επιφάνεια και εξοπλισμός στα εκτροφεία και τέσσερις μέρες μετά, έγινε όπως προτείνεται κι ο δεύτερος ψεκασμός.

Με τη συμπλήρωση του πρώτου 24ωρου από την πρώτη εφαρμογή στην εκτροφή με το σοβαρότερο πρόβλημα, παρατηρήθηκε κίνηση των παρασίτων που άφησαν τις κρυψώνες τους και παρέμεναν εκτεθειμένα κατά τη διάρκεια της ημέρα, είτε μισοζαλισμένα με ελάχιστη κίνηση, είτε ακίνητα (αλλά όχι νεκρά) στο κάτω μέρος των κλωβών.

Αυτή η εικόνα συνεχίστηκε και τις επόμενες μέρες με φανερά πολλά νεκρά έντομα.

Ένα μήνα μετά την αρχική εφαρμογή δεν έχουν εμφανιστεί κόκκινες ψείρες σε καμία από τις υπό δοκιμή εκτροφές και θεωρητικά με βάση τις προσδοκίες μας, θα πρέπει να μείνουν μακριά τους για αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα.

Φυσικά, θα ενημερώσω για την όποια εξέλιξη.

Στα επόμενα δύο βίντεο παρουσιάζεται ο τρόπος της χρήσης του προϊόντος στο πρώτο εκτροφείο, όπου κυριολεκτικά όλα έγιναν μούσκεμα. Για το συγκεκριμένο χώρο, περίπου 16τ. Μ., χρειάστηκαν συνολικά τέσσερα λίτρα έτοιμου προϊόντος στην κάθε εφαρμογή.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Στο επόμενο video παρουσιάζεται η χρήση σε νεαρά πουλιά

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Συμπερασματικά θα μπορούσα να καταθέσω, πως παρά την ιδιαίτερα ακριβή τιμή, τη δυσκολία εξεύρεσης αλλά και την εξαιρετικά "άσχημη" μυρουδιά του, πιστεύω πως τελικά θα βοηθήσει στην καταπολέμηση της κόκκινης ψείρας στα πουλιά μας.

Disclaimer

Θα ήθελα να δηλώσω ότι η δημοσίευση των παρατηρήσεων μου σχετικά με το προϊόν γίνεται για την ενημέρωση των εκτροφέων πάνω στο πρόβλημα της κόκκινης ψείρας στα πτηνά και της αντιμετώπισης του. Δεν έχω καμία εμπορική ή άλλη σχέση με το προϊόν ούτε και κάποιο όφελος οικονομικό ή μη από τη διάθεση του προϊόντος στην αγορά.

Σχετικό περιεχόμενο​

Elector εντομοκτόνο
Elector το νέο όπλο κατά της κόκκινης ψείρας
Είναι επικίνδυνο το elector μέσα στο σπίτι;
 
Γιάννη είναι γενικά το Elector διαθέσιμο;
Ναι... αλλά χωρίς μεγάλα αποθέματα και εξαντλείται πάρα πολύ γρήγορα.

Είναι και η μεγάλη τιμή του που κάνει τους προμηθευτές και τα petshop να στέκονται επιφυλακτικά στις μεγάλες ποσότητες. Πρόσφατα έμαθα πως σε petshop της Θεσσαλονίκης έχει γίνει εισαγωγή μεγάλης ποσότητας που έριξε αρκετά και την τιμή... από 67,00 κοντά στα 45,00 ευρώ.

Αν κάποιος ρωτήσει, ας μας πει για σιγουριά.
 
TheBigL είπε:
Ποιο το νόημα όταν δεν υπάρχει διαθέσιμο ούτε σε επίσημο site ούτε πουθενά και είναι και πανάκριβο κάπου που υπήρχε με τα χίλια ζόρια;
Σχεδόν δυο χρόνια μετά, το elector είναι παντού στην αγορά.

Έγινε ευρύτατα γνωστό και εξακολουθεί να είναι πολύτιμο, μέχρι το επόμενο καλύτερο σκεύασμα. Έρχονται τα παραπάνω να γίνουν "αποδείξεις" για το πως πρέπει να ενεργούμε.

Αρχικά ερευνητικά στην είσοδο νέων σκευασμάτων στις εκτροφές μας (έστω και με κόστος) για να έχουμε την αίσθηση πως όλοι μαζί πήγαμε ένα βήμα μπροστά την εκτροφή.

Το επόμενο βήμα είναι να γίνει φτηνότερο.
 
καλησπερα. Απ οτι διαβασα το elector ειναι αγγλικο προιον. Ειναι καπιος που το εχει παραγγειλει απο αγγλια; Και δευτερον βρισκω στοα amazon ενα elector psp 237ml. ειναι το ιδιο; Ευχαριστω
 
Νομίζω εκεί πρωτοπαρουσιάστηκε.
Αν μιλάμε γι' αυτό amazon.com/Elanco-Elector-Psp-Premise-Spray-x/dp/B0042L8S7A τότε κατά 99% πρόκειται για το ίδιο προϊόν
Εδώ στην Ελλάδα κάποια petshop ξέφυγαν αισχρά στην τιμή του προϊόντος (το είδα 85 ευρώ/60ml) και πρέπει να κάνουμε έλεγχο αγοράς πριν το προμηθευτούμε ώστε να σπάσει το "μονοπώλιο" και να πέσει η τιμή του στα σωστά και λογικά για το προϊόν επίπεδα.
Γνωρίζω πως στο zoopolis υπάρχει με τιμή κοντά στα 45-50 ευρώ.
 
Δεν θα το ξαναφέρουν;
Αν όχι.. Να μαζευτούν 4 -5 άτομα γιατί τα 237ml είναι αρκετά...
γιαννη. Απο μια ερευνα που εκανα ο ποιο φηνος ειναι ο pet shop στην κρητη. 78 ευρω τα 60 ml. Παντως αν καποιος ξερει καποιο σαιτ στην αγγλια που μπορουμε να το παρουμε το μεγαλο οσο πιο οικονομικα μπορει να το αναφερει εδω γιατι εχω δικο μου ανθρωπο που θα ερθει ελλαδα απο αγγλια το πασχα.
 
Elector 10ml (Από Την Συσκ. Των 60ml)
Αυτό το φτάνει στα 90 ευρώ/60ml.
Μεγαλύτερη αισχροκέρδεια δεν υπάρχει...
Ας μείνουμε μακρυά από κάτι τέτοιο!
 
Υπάρχει και σε πιο λογική τιμή, όχι ότι το λες φθηνό, παραεισαγωγής από Κύπρο...

Φέτος για πρώτη φορά έκανα χρήση και δεν έχω δει τίποτα ακόμα αλλά είναι πολύ νωρίς, μέχρι πέρυσι που χρησιμοποιούσα το chevitren είδα στις τελευταίες καθηστερημένες γέννες...
 
Φέτος για πρώτη φορά έκανα χρήση και δεν έχω δει τίποτα ακόμα αλλά είναι πολύ νωρίς, μέχρι πέρυσι που χρησιμοποιούσα το chevitren είδα στις τελευταίες καθηστερημένες γέννες...
Για πιο λες jansppy

Δυστυχώς και εγώ δεν μπορώ να το βρώ. Μακάρι να λυθεί το προβλημα αυτό.
Ποιο να βρεθεί
 
Δυστυχώς στα ύψη. Να ρωτήσω κάτι. Τι άλλο μπορούμε να ρίξουμε για προστασία;
Θεωρείται το κορυφαίο, αποτελεσματικό, εύκολο στην χρήση & ακίνδυνο για τα πουλιά...
Υπάρχει η λύση που αναφέρω και γλυτώνεις 20€.
 
Αυτό το φτάνει στα 90 ευρώ/60ml.
Μεγαλύτερη αισχροκέρδεια δεν υπάρχει...

Σιγουρα, αλλα οταν δεν μαζευονται ατομα για group buy ειναι ισως μονοδρομος.
 
Σίγουρα υπάρχουν άλλα σκευάσματα με διαφορετικό τρόπο δράσης που τα κάνουν μη συγκρίσιμα σε πιθανή αντιπαράθεση με το elector. Δυστυχώς για μας το elector είναι το μοναδικό στο είδος του και μόνο με παρόμοια μπορεί να συγκριθεί.
Αν λοιπόν υπάρχει κάτι που δεν το γνωρίζουμε ας κατατεθεί με στόχο να πέσει η τελική τιμή του προϊόντος.
Προτάσεις "εγώ χρησιμοποιώ αυτό ή το άλλο" δε βοηθάνε σε αυτό το στόχο.
Σιγουρα, αλλα οταν δεν μαζευονται ατομα για group buy ειναι ισως μονοδρομος.
Ακριβώς εκεί είναι η αισχροκέρδεια.
Κερδίζουμε απίθανα με το μπουκαλάκι και εκτοξεύουμε τα κέρδη μας με τη "διανομή" του.
Το elector δε "χαλάει" και ως τέτοιο μπορούν να οργανωθούν όσοι το έχουν ανάγκη και να το προμηθευτούν στην πραγματική του αξία κι όχι στις τρελές κάποιων online petshops.
 
Back
Top